Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    24-01-2005
    Περιοχή
    Minaroupolis
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    Router
    Zyxel
    Δεν παίζονται οι άνθρωποι.

    21/10 κάνω αίτηση στο 13888 για νέα σύνδεση (VDSL 50άρι) λόγω μετακόμισης, καθώς ο προηγούμενος πάροχος δεν προσφέρει VDSL στη νέα μου διεύθυνση για να κάνω μεταφορά.

    22/10 στέλνω μέιλ τα υπογεγραμμένα συμβόλαια

    29/10 και αφού δεν έχει επικοινωνήσει κανείς μαζί μου (για ραντεβου τεχνικού κλπ), καλώ πάλι στο 13888 για να δω που βρίσκεται η αίτηση μου (20' αναμονή)

    1. Ενημερώνομαι από τον υπάλληλο ότι η σύνδεση δεν μπορεί να προχωρήσει μέχρι να εξοφληθεί ένα παλαιό χρέος (γύρω στα 70-80 ευρώ) που εμφανίζεται στην καρτέλα μου, και μου δίνει ένα νούμερο, σε περιοχή που δεν έχω ζήσει ποτέ, το οποίο λέει καταργήθηκε λόγω οφειλής το 2016. Σε εκείνη τη φάση του ζητάω όσο περισσότερα στοιχεία έχει, καθώς δεν μπορώ ακόμα να είμαι σίγουρος αν πρόκειται για υποκλοπή στοιχείων ή κάποιο άλλο λάθος. Μου δίνει τη διεύθυνση αποστολής του λογαριασμού (σε διεύθυνση διαφορετική από τη διεύθυνση εγκατάστασης, αλλά επίσης περιοχή που δεν έχω ζήσει ποτέ), αλλά δεν έχει πρόσβαση στο κρίσιμο στοιχείο του πότε ξεκίνησε αυτό το νούμερο. Σημειωτέον ότι τέλη του 2018 που έκανα νέο συμβόλαιο σε άλλη γραμμή, ουδεμία νύξη για χρέη είχε γίνει.

    2. Τελικά σιγουρεύομαι ότι πρόκειται περί απλής συνωνυμίας (και όχι κάτι πιο επικίνδυνο). Κάποιος μακαρίτης συγγενής (με ίδιο ονοματεπώνυμο και όνομα πατρός) ήταν κάτοχος της γραμμής που δημιούργησε το χρέος. Προφανώς, κάποιος στον ΟΤΕ είχε τη φαεινή ιδέα, καθώς μάλλον η γραμμή ήταν πολύ παλιά και δεν είχε δηλωμένα ΑΦΜ και ταυτότητες, να περάσει το χρέος στην πρώτη συνωνυμία που βρήκε. Νέο τηλεφώνημα στο 13888 (1 ώρα και 30' αναμονή) όπου νέος υπάλληλος επιβεβαιώνει ότι δεν μπορεί να δει πότε ενεργοποιήθηκε η γραμμή (κάτι που 90% θα αποδείκνυε αυτομάτως ότι δεν ήταν δικιά μου, καθώς θα ήταν σε έτος που ήμουν ανήλικος) και απλώς καταγράφει το παράπονο για το τμήμα παραπόνων.
    Θααααα πάει στο τμήμα παραπόνων,
    θααααα γίνει, λέει, εσωτερικός έλεγχος,
    και αν φανεί από τον έλεγχο ότι είναι σφάλμα δικό τους,
    θααααα διαγραφεί το χρέος, και μόνο τότε
    θααααα προχωρήσει το αίτημα νέας σύνδεσης.

    Κι όπως είπε κάποιος μεγάλος, "Κάποτε με ένα ΘΑ, γαμήθηκε η μισή Ελλάδα"

    Τα είπα, και ξέδωσα. Έχει συναντήσει κάποιος αντίστοιχο περιστατικό???

    TL;DR
    Η Cosmote μπλοκάρει το αίτημα νέας σύνδεσης, λόγω ανύπαρκτου χρέους


    ΥΓ. Πλέον, σκέφτομαι να πάω για Wind μεριά, καθώς είναι ο μόνος άλλος πάροχος που φαίνεται να δίνει VDSL στη νέα μου διεύθυνση, αλλά δεν είχα ποτέ εμπειρία με Wind για ADSL/VDSL.
    ΠΑΒΩ ΚΑΙ ΚΙΝΩ ΤΑΝ ΓΑΝ

  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    φυσικα, σιγουρα θα υπαρχουν καργα με παπαδοπουλους γιωργους του ιωαννη...
    απο κει και περα καποιος πρεπει να το κοιταξει για να σβησει την οφειλη που μπηκε απο λαθος.

    για να σε προλαβω απο νεα τρεχαματα, τους εχεις τονισει οτι θες νεα γραμμη σε αλλη διευθυνση απο αυτη που λειτουργει τωρα ο αριθμος?
    γιατι εχουν παιξει ουκ ολιγες ενεργοποιησεις στην παλια διευθυνση.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-01-2005
    Περιοχή
    Minaroupolis
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    Router
    Zyxel
    Δεν υπάρχει κάποιος αριθμός τώρα.
    Ήμουν στην πόλη Α (σε πρώην Cyta) και μετακομίζω εντός της πόλης Α. Στη νέα μου διεύθυνση VDSL διαθεσιμότητα έχει μόνο η Cosmote και η Wind. Οπότε κατάργηση του αριθμού και της παλιάς σύνδεσης στη Cyta/Vodafone (χωρίς πέναλτυ, ήμουν σε αορίστου με ληγμένο συμβόλαιο) και αίτηση για νέα σύνδεση (και νέο νούμερο) στην Cosmote στη νέα διεύθυνση.

    Το χρέος είναι για άλλη γραμμή, στην πόλη Β, στην άλλη άκρη της Ελλάδας, που δεν έχω ζήσει ποτέ.

    Εν τέλει, μόλις έστειλα αίτημα υπαναχώρησης, καθώς μετά από 3 ημέρες δεν έχει γίνει τίποτα και το όριο των 14 ημερών είναι πλέον στον ορίζοντα (και μετά θα ήμουν πλέον όμηρος των διαθέσεων της COSMOTE).

    Στο καλό και να μας γράφουν....
    ΠΑΒΩ ΚΑΙ ΚΙΝΩ ΤΑΝ ΓΑΝ

  4. #4
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    θα σου πρότεινα να μην το αφήσεις έτσι. Μπορεί αργότερα να έχεις μπλεξίματα

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    24-01-2005
    Περιοχή
    Minaroupolis
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    Router
    Zyxel
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papako Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα σου πρότεινα να μην το αφήσεις έτσι. Μπορεί αργότερα να έχεις μπλεξίματα
    Καλά δεν το αφήνω.
    Θα τους πρήζω στα τηλέφωνα, πλέον, μέχρι να αποδεχθούν το λάθος τους και να μου αφαιρέσουν τη χρέωση.
    Απλά δεν ξανασχολούμαι πλέον μαζί τους ως πελάτης, και μια άλλη γραμμή που έχω θα φύγει με φορητότητα στην πρώτη ευκαιρία.

    @deniSun
    Τελείως διαφορετική η δικιά μου υπόθεση, αλλά τελός πάντων δείχνει ότι έχουν τεράστια θέματα στα συστήματά τους
    ΠΑΒΩ ΚΑΙ ΚΙΝΩ ΤΑΝ ΓΑΝ

  7. #7
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Εγώ θα πρότεινα να πας σε ένα κατάστημα με ένα εκκαθαριστικό σου και με την ταυτότητά σου και να ξεκαθαρίσει το θέμα επί τόπου. Από τηλέφωνο δε θα βγάλεις άκρη... Νόμος!
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  8. #8
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από beredim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά δεν το αφήνω.
    Θα τους πρήζω στα τηλέφωνα, πλέον, μέχρι να αποδεχθούν το λάθος τους και να μου αφαιρέσουν τη χρέωση.
    Απλά δεν ξανασχολούμαι πλέον μαζί τους ως πελάτης, και μια άλλη γραμμή που έχω θα φύγει με φορητότητα στην πρώτη ευκαιρία.

    @deniSun
    Τελείως διαφορετική η δικιά μου υπόθεση, αλλά τελός πάντων δείχνει ότι έχουν τεράστια θέματα στα συστήματά τους
    Δεν το έγραψα από την άποψη ότι είναι ίδια περίπτωση αλλά για να δείξω την εικόνα διάλυσης που επικρατεί.
    Εχθές μου το έκανε και πάλι και μετά από 5' εξαφανίστηκε.
    Από τον ΟΤΕ λένε φυσικά ότι κάτι φταίει στο όλο δίκτυο που έχει η εταιρεία.
    Ότι και καλά δηλαδή με κάποιον μαγικό τρόπο μπορούνε πληκτρολογώντας adslgr.com να τους εμφανίζει το περιεχόμενο του ότι δεν πλήρωσαν.
    Και να θέλεις να το αναπαράγεις δεν μπορείς.
    Αφού το συγκεκριμένο στέλνεται ως redirect περιεχωμένου από dns request.
    Δεν γίνεται δηλαδή αλλαγή domain στο url που έχει πληκτρολογηθεί.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #9
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα πρότεινα να πας σε ένα κατάστημα με ένα εκκαθαριστικό σου και με την ταυτότητά σου και να ξεκαθαρίσει το θέμα επί τόπου. Από τηλέφωνο δε θα βγάλεις άκρη... Νόμος!
    Και απο το καταστημα σου λενε να καλεσεις τα κεντρικα στο 13888 .Οταν φευγεις σε καλουν αυτοι και προθυμοποιούνται να δουν καθε προβλημα ... Τι μπ@ρδελο ειναι αυτο να σου λενε 10 φορες οχι να σε διωχνουν και μετα να γλυφουν να ξαναπας .... Και εμενα μου ειχαν ανακαλυψει σε γερμανο μια παλια οφειλη απο adsl in a box 384 σε αφμ της μητερας μου τοσο καιρο ..... Το εξοφλησα - φυσικα οι αλητες δεν ειχαν στειλει ποτε ενα υπολοιπο εκκαθαριστικου τα αφηνουν και μπορει ζητανε τα κερατα τους καποια στιγμη . Τελος παντων 40 ευρω απο 20 που ηταν το πληρωσα . Μετα πηραν ενα middle finger με σημειωμα να το μεταφέρουν στο next lvl οταν δε ανανεωσα σε αυτους 3 γραμμες .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 04-11-19 στις 21:34.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-01-2005
    Περιοχή
    Minaroupolis
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    Router
    Zyxel
    Update:
    Μετά από σχεδόν 4 μήνες, εδέησε να με καλέσει τις προάλλες το τμήμα παραπόνων της Cosmote, και παραδέχθηκαν ότι δεν τους χρωστάω τίποτα και ότι κακώς η οφειλή εμφανιζόταν στα στοιχεία μου.
    ΠΑΒΩ ΚΑΙ ΚΙΝΩ ΤΑΝ ΓΑΝ

  11. #11
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από beredim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Update:
    Μετά από σχεδόν 4 μήνες, εδέησε να με καλέσει τις προάλλες το τμήμα παραπόνων της Cosmote, και παραδέχθηκαν ότι δεν τους χρωστάω τίποτα και ότι κακώς η οφειλή εμφανιζόταν στα στοιχεία μου.
    Πάλι καλά που ενδιαφέρθηκαν...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #12
    Εγγραφή
    13-11-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    zyxel vmg8623-t50b
    Οταν ημουν στον οτε καποια στιγμη δεν εχω ιντερνετ ουτε τηλεφωνο!Δηλωνεται βλαβη αλλα ηταν παρασκευη και σκεφτομαι σιγα μην κανουν κατι μεσα στο σ/κ λεω απο δευτερα θα το ελεγξουν!Παω το σαββατο σε καταστημα του γερμανου να πληρωσω το λογαριασμο και ειναι γνωστος στο ταμειο του λεω τι συμβαινει παιρνει εναν δικο του στο τεχνικο τμημα και μου λεει οτι εδωσαν τη γραμμη μου αλλου,ετσι απλα!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MIXALIS1982KRITI : 14-02-20 στις 13:28.

  13. #13
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIXALIS1982KRITI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ημουν στον οτε καποια στιγμη δεν εχω ιντερνετ ουτε τηλεφωνο!Δηλωνεται βλαβη αλλα ηταν παρασκευη και σκεφτομαι σιγα μην κανουν κατι μεσα στο σ/κ λεω απο δευτερα θα το ελεγξουν!Παω το σαββατο σε καταστημα του γερμανου να πληρωσω το λογαριασμο και ειναι γνωστος στο ταμειο του λεω τι συμβαινει παιρνει εναν δικο του στο τεχνικο τμημα και μου λεει οτι εδωσαν τη γραμμη μου αλλου,ετσι απλα!!

    Εφόσον έχεις αποδείξεις ότι συνέβη κάτι τέτοιο, θα έπρεπε να κινηθείς δικαστικώς εναντίον της Cosmote. Να είσαι σίγουρος ότι θα μπορούσες να διεκδικήσεις αρκετά μεγάλο ποσό ως αποζημίωση.

    Πρώτη φορά ακούω παρόμοια περίπτωση...

  14. #14
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Τίποτα δεν θα κερδίσει. Εγώ όχι μόνο μια, αλλά 10άδες φορές ίσως έχω διαβάσει και εδώ μέσα παρόμοιες περιπτώσεις. Και σε εμένα είχε συμβεί πριν καμιά 15αριά χρόνια ("τράμπα" με άλλον το νούμερό μου). Και σε φίλο μου πριν κανένα χρόνο και μάλιστα εκεί πέρασαν 20 ολόκληρες μέρες για να το λύσουν! Καθημερινά φαινόμενα ήταν αυτά με σφάλματα στη μικτονόμηση ειδικά μέχρι πριν λίγα χρόνια. Βλάβη θεωρείται, δεν είναι και το τέλος του κόσμου...

  15. #15
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Από ότι φαίνεται αρχίζουν και ψάχνουν να βρούν παλιά χρωστούμενα και υπάρχουν περιπτώσεις που ο πελάτης δεν είχε ενημερωθεί ποτε πως υπάρχουν...
    Πριν 15+ χρόνια οι γονείς μου είχαν κόψει το τηλέφωνο στο πατρικό στην επαρχία γιατί μετακόμισαν λόγο εργασίας
    Τώρα που πήραν σύνταξη και επέστρεψαν έκαναν αίτηση στον οτε για νέα τηλεφωνική γραμμή εκεί τα πράγματα λόγο επαρχίας προχωράνε πιο γρήγορα αλλά στην περίπτωση τους είχαν περάσει 25 μέρες και δεν είχαν κάποια ενημέρωση

    Πήγαν στο κατάστημα να ρωτήσουν και εκεί του είπαν ότι βρήκαν μια οφειλή από έναν εκκαθαριστικό λογαριασμό από αμνημονεύτων ετών και έπρεπε να εξοφληθεί πρώτα για να προχωρήσει το θέμα...

    Το ποσό δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο κάπου στα 18 ευρώ αλλά δεν τους ενημέρωσαν πότε ότι υπάρχουν παλιά χρωστούμενα που πρέπει πρώτα να εξοφληθούν παρόλο που μπορούσαν να τους βρουν τα 15-17 χρόνια που μεσολάβησαν, είναι πελάτες στην κινητή cosmote από πάντα...
    Με το που εξοφλήθηκε το ποσό σε 3 μέρες είχαν σταθερό


Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας