Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    ΠΕΥΚΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    (πραγματική) 42
    ISP
    COSMOTE VOIP 100 αλλά
    Router
    FRITZ 7590 (ελληνι?
    Χαίρετε,

    Αγόρασα μέσω Amazon.de σετ 2 powerline της σειράς fritz 1220e για να αντικαταστήσω τα προ πενταετίας αγορασμένα tplink PA8010p. Έφτασαν σε άριστη κατάσταση (τουλάχιστον φαινομενικά) και τα δοκίμασα. Το στήσιμο του δικτύου έχει ως εξής:

    fritzbox 7590 ->καλώδιο dsl-> splitter->πρίζα

    fritzbox 7590 ->καλώδιο j11(fon1)-> ασύρματο τηλέφωνο


    fritzbox 7590 ->καλώδιο j11(fon2)-> splitter->πρίζα (χρησιμεύει ως επιστροφή της γραμμής και με αυτή τη λύση λειτουργούν τηλεφωνικές συσκευές σε άλλα δωμάτια όπως επίσης και ο συναγερμός)

    fritzbox 7590 ->καλώδιο eth->
    powerline -> powerline->switch->συσκευές (τηλεόραση, αποκωδικοποιητής δορυφορικής λήψης,nas, δικτυακός ενισχυτής).

    Δυστυχώς, μετά την τοποθέτησή τους και κάθε 3 λεπτά περίπου αποσυνδέονταν το ίντερνετ και το ρούτερ έκανε προσπάθειες επανασύνδεσης και ξανά κοβόταν και ξανά από την αρχή. Το σφάλμα που κατέγραφε ο router στο event log ήταν το "PPPoe error: timeout".
    Επίσης στο event log του ρούτερ βρήκα τα κάτωθι μηνύματα:
    "The quality of the signal is being impaired by incorrect cabling. Please make sure that your line does not include any branching or multi-distributors. The branch is 6 meters long. It is impairing the transmission rate by around 3448kbit/s".



    Το ίδιο μήνυμα επαναλαμβάνονταν αλλά αντί για 6 μέτρα καλώδιο, μιλούσε για 22 μέτρα με ποινή 11663kbit/s.

    Έχει αντιμετωπίσει κανείς τέτοια περίπτωση;
    Τι μπορεί να συμβαίνει και τι μπορώ να κάνω;
    Jacques Maillol

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τροποποίηση της εσωτερικής εγκατάστασης με σωστή συνδεσμολογία αντί της επιστροφής του τηλεφωνικού σήματος μέσω του splitter και χρήση φίλτρων.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    ΠΕΥΚΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    (πραγματική) 42
    ISP
    COSMOTE VOIP 100 αλλά
    Router
    FRITZ 7590 (ελληνι?
    Δηλαδή, αντί σε splitter μπορώ να γυρίσω με j11 από την fon2 του fritzbox σε άλλη πρίζα τηλεφώνου σωστά;

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σωστά! Το καλώδιο που φέρνει το DSL σήμα, ΔΕΝ πρέπει πουθενά να συνδέεται με το καλώδιο που μεταφέρει το τηλεφωνικό σήμα στις άλλες πρίζες του σπιτιού.
    Αυτό γίνεται εύκολα αλλάζοντας την 1η πρίζα του σπιιτού με μία άλλη 2πλή.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    ΠΕΥΚΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    (πραγματική) 42
    ISP
    COSMOTE VOIP 100 αλλά
    Router
    FRITZ 7590 (ελληνι?
    Είχαμε ήδη βάλει διπλές πρίζες προκειμένου κάθε δωμάτιο να έχει και τηλέφωνο ενσύρματο και υποδοχή για ίντερνετ. Μετά τις συμβουλές σου έβγαλα όλα τα φίλτρα όπου αυτά είχαν απομείνει. Σε ευχαριστώ πολύ. Παρόλα αυτά πιστεύεις ότι τώρα θα παίξουν τα powerline? Ή έχω πιθανότητες να δημιουργείται θόρυβος από άλλες πηγές;

    - - - Updated - - -

    (επικαιροποίηση) αφού έβγαλα splitter και φίλτρα, μπήκα στο 7590 και πρόσεξα ότι η ταχύτητα που συγχρόνιζε έπεσε από τα 50, στα 27 mbps. Μετά από restart του ρούτερ πήγε στα 41mbps όπου και σταθεροποιήθηκε. Τηλεφωνόντας στις βλάβες της cosmote μου είπαν να ξαναβάλω splitter και φίλτρα. Η ταχύτητα συγχρονισμού επανήλθε στα 50mbps. Όταν ρώτησα γιατί τα powerline μου έριχναν το ίντερνετ με παρότρυναν να έρθει ηλεκτρολόγος να δει τη γραμμή ηλεκτρικού ρεύματος διότι πιστεύουν ότι μάλλον υπάρχει θέμα τάσης.... Ενώ τα παλιά tp link powerline δεν έχουν τέτοιο θέμα. Μήπως φταίει το MIMO στα powerline της fritz?

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η γραμμή που έρχεται από τον κατανεμητή της οικοδομής είναι σίγουρα αποσυνδεδεμένη από όλη την υπόλοιπη καλωδίωση που πάει στις άλλες πρίζες του σπιτιού;
    Και όταν λέω αποσυνδεδεμένη, εννοώ κυριολεκτικά να τερματίζει στο πίσω μέρος της 1ης πρίζας μόνο αυτό το ζεύγος και κανένα άλλο.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    ΠΕΥΚΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    (πραγματική) 42
    ISP
    COSMOTE VOIP 100 αλλά
    Router
    FRITZ 7590 (ελληνι?
    Θα το κοιτάξω (με τεχνικό) και θα ξαναπάρω (ίσως πάρει λίγο χρόνο).
    Jacques Maillol

  8. #8
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Οι διακοπές γίνονται μόνο όταν έχεις τα powerline συνδεμένα ?

  9. #9
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Διονύσης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το κοιτάξω (με τεχνικό) και θα ξαναπάρω (ίσως πάρει λίγο χρόνο).
    Φίλε Διονύση , το πρόβλημα σου οφείλετε στα powerlines, παρεμβάλουν το ρούτερ λόγω του ηλεκτρικού θορύβου που δημιουργούν για να μεταφέρουν το σήμα. Ειχα και εγω αντίστοιχο θέμα οταν ειχα τα tplink.
    Η πρώτη λύση ειναι να απομακρύνεις το πρώτο powerline που συνδέετε το ρούτερ σε διαφορετική πρίζα απο αυτην που τροφοδοτείτε το ρούτερ, δήλ οσο γίνετε πιο μακρυά. Η δεύτερη λύση ειναι να τα επιστρέψεις και να πάρεις αλλη μαρκα, ισως πάλι tplink αφου τα πρώτα σου δουλεύανε τζάμι

  10. #10
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    Ρεντης, Αττικη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz! 7590
    SNR / Attn
    25(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Διονύσης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρετε,

    Αγόρασα μέσω Amazon.de σετ 2 powerline της σειράς fritz 1220e για να αντικαταστήσω τα προ πενταετίας αγορασμένα tplink PA8010p. Έφτασαν σε άριστη κατάσταση (τουλάχιστον φαινομενικά) και τα δοκίμασα. Το στήσιμο του δικτύου έχει ως εξής:

    fritzbox 7590 ->καλώδιο dsl-> splitter->πρίζα

    fritzbox 7590 ->καλώδιο j11(fon1)-> ασύρματο τηλέφωνο


    fritzbox 7590 ->καλώδιο j11(fon2)-> splitter->πρίζα (χρησιμεύει ως επιστροφή της γραμμής και με αυτή τη λύση λειτουργούν τηλεφωνικές συσκευές σε άλλα δωμάτια όπως επίσης και ο συναγερμός)

    fritzbox 7590 ->καλώδιο eth->
    powerline -> powerline->switch->συσκευές (τηλεόραση, αποκωδικοποιητής δορυφορικής λήψης,nas, δικτυακός ενισχυτής).

    Δυστυχώς, μετά την τοποθέτησή τους και κάθε 3 λεπτά περίπου αποσυνδέονταν το ίντερνετ και το ρούτερ έκανε προσπάθειες επανασύνδεσης και ξανά κοβόταν και ξανά από την αρχή. Το σφάλμα που κατέγραφε ο router στο event log ήταν το "PPPoe error: timeout".
    Επίσης στο event log του ρούτερ βρήκα τα κάτωθι μηνύματα:
    "The quality of the signal is being impaired by incorrect cabling. Please make sure that your line does not include any branching or multi-distributors. The branch is 6 meters long. It is impairing the transmission rate by around 3448kbit/s".



    Το ίδιο μήνυμα επαναλαμβάνονταν αλλά αντί για 6 μέτρα καλώδιο, μιλούσε για 22 μέτρα με ποινή 11663kbit/s.

    Έχει αντιμετωπίσει κανείς τέτοια περίπτωση;
    Τι μπορεί να συμβαίνει και τι μπορώ να κάνω;
    Αυτο το μηνυμα μου το βγαζει και εμενα που εχω καλωδιο απευθειας στο κουτι το ΟΤΕ εξω απο το σπιτι.

    Παντως και εγω καθε τοσο εχω τα ιδια με διακοπες στη συνδεση του VDSL κυριως βραδυνες ωρες. Το περιεργο ειναι οτι οταν το βγαλω το fritz απο την μπριζα του UPS και το ξαναβαλω μετα φτιαχνει. Υποψιαζομαι οτι μπορει να φταιει το UPS του οτε που του εχω βαλει. Δεν εχω τιποτα αλλο πανω και σε ολο το σπιτι εχω ethernet ετσι και αλλιως.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    <<το UPS του οτε>> αυτο μου ειχε δημιουργησει και μενα προβλημα με το πλας μαλιστα ηρθαν και τεχνικοι του οτε και το αποσυνδεσαν
    κατι γινεται με το ρευμα που στελνει απο οτι ειπαν που δεν ειναι αρκετο για να λειτουργησει το ρουτερ ειδικα σε γραμμεσ πανω απο 100
    καλλυτερα ξηλωμα και ups αλλο απο την στιγμη που μας χρειαζεται

  12. #12
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    Ρεντης, Αττικη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz! 7590
    SNR / Attn
    25(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παντως απ οτην τριτη που εγινε αυτο δεν μου εχει ξανακανει προβλημα. Ισως καποια στιγμη χρειαζεται να τραβηξει παραπανω ρευμα και κολλαει. Τι να πω. Παντως το χρησιμοποιω και ως NAS χωρις κανενα προβλημα

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας