Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χρειάζομαι ένα Nagios plugin, το οποίο θα πραγματοποιεί δοκιμαστικές εξερχόμενες κλήσεις προς ένα εσωτερικό στο ίδιο κέντρο και έναν εξωτερικό αριθμό μέσω ενός SIP trunk. Θα φροντίσω και το εσωτερικό και ο εξωτερικός αριθμός να απαντούν στην κλήση, οπότε θα ήταν καλό το plugin να μπορεί να κλείνει την γραμμή μετά από Χ δευτερόλεπτα. Στον nagios server θα φτιάξω δύο checks: ένα για τις κλήσεις στο εσωτερικό και ένα για τις κλήσεις στον εξωτερικό αριθμό.

    1) Αν σε κάθε check απαντηθεί η κλήση, θέλω και τα δύο να επιστρέφουν OK
    2) Αν σε κάποιο check δεν απαντηθεί η κλήση ή επιστρέψει ο Asterisk κάποιον κωδικό σφάλματος, τότε να ανάψει WARNING ή CRITICAL

    Είχα βρει το plugin https://exchange.nagios.org/director..._calls/details , κατάφερα να κάνει δοκιμαστικές κλήσεις με την εντολή ./check_calls -T 1 --leg PBX_IP --username EXTENSION1 --password EXTENSION1_PASS sip:EXTENSION1@PBX_IP EXTENSION2 (όπου EXTENSION1 το εσωτερικό με το οποίο κάνει register το plugin στον Asterisk, όπου EXTENSION2 το εσωτερικό το οποίο καλεί) και να μου επιστρέφει OK για τις απαντημένες κλήσεις και CRITICAL για τις αποτυχημένες ή όσες δεν απαντήθηκαν.

    Έχει 2 σοβαρά μειονεκτήματα:

    1) Αν δεν απαντηθεί η κλήση, το τηλέφωνο χτυπάει για πάντα. Εκτός αν το δίκτυο προορισμού τερματίζει την κλήση μετά από Χ δευτερόλεπτα. Δεν έχει κάποιον τρόπο να του ορίσω σε πόση ώρα να κάνει timeout την κλήση

    2) Αν τρέχω την εντολή με το χέρι και κάνω CTRL+C, το τηλέφωνο συνεχίζει να χτυπάει

    Έχει κανείς ιδέα αν υπάρχει κάποιο check να κάνει αυτά που ζητάω; Αυτή την στιγμή μόνο nagios μπορώ να χρησιμοποιήσω.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχει κανείς καμιά ιδέα;

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γνωρίζει κάποιος;

  4. #4
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Θέλεις να παίρνεις οπωσδήποτε report στο Nagios ή απλά να κάνεις την συγκεκριμένη δοκιμή και να παίρνεις ένα report;
    Από το script βλέπω ότι το -T είναι η μεταβλητή που σε ενδιαφέρει. Το 1 που βάζεις μου φαίνεται πολύ χαμηλό γιατί μιλάει για seconds, βάλε 10 όπως λέει μέσα στο παράδειγμα και ξαναδοκίμασε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος astbox : 06-11-19 στις 22:49.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλεις να παίρνεις οπωσδήποτε report στο Nagios ή απλά να κάνεις την συγκεκριμένη δοκιμή και να παίρνεις ένα report;
    Από το script βλέπω ότι το -T είναι η μεταβλητή που σε ενδιαφέρει. Το 1 που βάζεις μου φαίνεται πολύ χαμηλό γιατί μιλάει για seconds, βάλε 10 όπως λέει μέσα στο παράδειγμα και ξαναδοκίμασε.
    Το θέλω στο nagios. Τρέχω ήδη κάποια checks (όπως πόσες ταυτόχρονες κλήσεις είναι ενεργές, αν τα trunk είναι πάνω) και τα βλέπω στο nagstamon. Και θα ήθελα και αυτό που περιέγραψα για να είναι πιο ολοκληρωμένο

  6. #6
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γνωρίζεις απο 'μεσα' πως το nagios 'βλέπει' ταυτόχρονες κλήσεις, trunks και λοιπα που αναφέρεις ? με bash ? με API ? με SNMP ?

    Θα ηταν ενδιαφέρον να μάθουμε τον τρόπο... δεν θέλω να στήσω nagios, απλα να πέρνω καποιες πληροσφορίες σαν και αυτες που ανάφερες πιο πανω.
    Το έχω πετύχει με bash script αλλα μπορεί να υπάρχει και κάτι καλύτερο, ποτε δεν ξερεις !!!

  7. #7
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλεις να παίρνεις οπωσδήποτε report στο Nagios ή απλά να κάνεις την συγκεκριμένη δοκιμή και να παίρνεις ένα report;
    Από το script βλέπω ότι το -T είναι η μεταβλητή που σε ενδιαφέρει. Το 1 που βάζεις μου φαίνεται πολύ χαμηλό γιατί μιλάει για seconds, βάλε 10 όπως λέει μέσα στο παράδειγμα και ξαναδοκίμασε.
    Βρήκα χρόνο και το δοκίμασα ξανά. Έβαλα -T 10 και συνεχίζει να χτυπάει μέχρι το δίκτυο προορισμού να τερματίσει την κλήση. Το έβαλα και -T 5, τα ίδια.

    Έχει κανείς άλλος ιδέα πως υλοποιείται αυτό που θέλω;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας