Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 158

Θέμα: Στρατός

  1. #1
    Εγγραφή
    31-10-2019
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα. Μου δίνεται η δυνατότητα να φύγω στην Ισπανία για δουλειά αρχές του νέου έτους. Φυσικά είναι μία ευκαιρία που δεν μπορώ να αφήσω έτσι και με προβληματίζει το θέμα του στρατού. Έχω αναβολή για 1.5 χρόνο ακόμα λόγο σπουδών. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το γλυτώσω η να πάρω επιπλέον αναβολή?

  2. #2
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gnes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Μου δίνεται η δυνατότητα να φύγω στην Ισπανία για δουλειά αρχές του νέου έτους. Φυσικά είναι μία ευκαιρία που δεν μπορώ να αφήσω έτσι και με προβληματίζει το θέμα του στρατού. Έχω αναβολή για 1.5 χρόνο ακόμα λόγο σπουδών. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το γλυτώσω η να πάρω επιπλέον αναβολή?
    τι εννοείς να το γλυτώσεις;
    δε θες να πας;
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  3. #3
    Εγγραφή
    31-10-2019
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Από τη στιγμή που μου δίνεται η ευκαιρία να δουλέψω έξω πάνω στο επάγγελμα μου ( μηχανικός ) με λεφτά χ3 σε σχέση με την ίδια θέση στην Ελλάδα , δεν μπορώ να το αφήσω για το στρατό. Άρα πέρα από ότι δεν θέλω έχει να κάνει και με μία ευκαιρία ζωής την οποία δεν μπορώ να αφήσω για να πάω στρατό

  4. #4
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gnes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τη στιγμή που μου δίνεται η ευκαιρία να δουλέψω έξω πάνω στο επάγγελμα μου ( μηχανικός ) με λεφτά χ3 σε σχέση με την ίδια θέση στην Ελλάδα , δεν μπορώ να το αφήσω για το στρατό. Άρα πέρα από ότι δεν θέλω έχει να κάνει και με μία ευκαιρία ζωής την οποία δεν μπορώ να αφήσω για να πάω στρατό
    αφού δεν ήθελες να πας ούτως ή άλλως, τι το κουράζεις;
    δικαιολογίες ψάχνεις να πεις σε εμάς;
    τράβα στο καλό κ μην ξεχνάς να ψηφίζεις για κυβέρνηση στην Ελλάδα κ εσύ
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  5. #5
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Μπορείς να κάνεις εξαγορά... Απλά πρέπει να πας να ρωτήσεις στο στρατολογικό γραφείο της περιοχής σου! Αλλά το ποσό είναι λίγο παραπάνω από όσο μπορεί να φαντάζεσαι! Να είσαι προετοιμασμένος για το ποσό, για αυτό στο λέω. Αν φύγεις έτσι και δεν πας χωρίς να πεις κάτι και θελήσεις να γυρίσεις από Ισπανία, έστω και για διακοπές, θα σε τσιμπήσει η στρατονομία και θα πας με το ζόρι μετά. Πήγαινε στο στρατολογικό της περιοχής σου και ρώτα να μάθεις!
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gnes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Μου δίνεται η δυνατότητα να φύγω στην Ισπανία για δουλειά αρχές του νέου έτους. Φυσικά είναι μία ευκαιρία που δεν μπορώ να αφήσω έτσι και με προβληματίζει το θέμα του στρατού. Έχω αναβολή για 1.5 χρόνο ακόμα λόγο σπουδών. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το γλυτώσω η να πάρω επιπλέον αναβολή?
    Να γλυτωσεις απο το να υπηρετησεις την πατριδα σου? Αυτο ειναι ΤΙΜΗ σου. οχι καταναγκαστικο εργο. Τι να πω....

    Απο εκει και περα οτι και να σου πουμε εμεις δεν παιζει κανενα ρολο. μονο στο αρμοδιο γραφειο που ειχες παρει την αναβολη θα σε κατατοπισουν.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να γλυτωσεις απο το να υπηρετησεις την πατριδα σου? Αυτο ειναι ΤΙΜΗ σου. οχι καταναγκαστικο εργο. Τι να πω....

    Απο εκει και περα οτι και να σου πουμε εμεις δεν παιζει κανενα ρολο. μονο στο αρμοδιο γραφειο που ειχες παρει την αναβολη θα σε κατατοπισουν.
    Φίλε μου με όλο το θάρρος και χωρίς να παρεξηγηθώ, να σε ενημερώσω πως υπηρέτησα Ειδικές Δυνάμεις και στου διαόλου τη μάνα. Άλλη φιλοσοφία είχα όταν πήγα και άλλη όταν βγήκα. Αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά στο Ελλαδιστάν, θα του απαντούσα όπως απάντησες και εσύ. Τώρα πήρε μια απόφαση και μπορεί για ιδεολογικούς λόγους να μην θέλει πάει. Δικαίωμά του. Τόσα πράγματα είναι υποχρεωτικά σε αυτό το μπ.....ο και κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν να κάνει κάτι. Ο στρατός μας πείραξε, που έτσι και αλλιώς και πόλεμος να γίνει, άλλος θα πάει να εκπροσωπήσει την χώρα (ότι έχει απομείνει από αυτήν) στον πόλεμο. Οι ΕΠΟΠ που υπηρετούσαμε μαζί, το 60% είχε ανοιχτό εισιτήριο για εξωτερικό σε περίπτωση σύρραξης. Είναι δυνατόν να υποχρεώνουν έναν έφεδρο να υπηρετήσει κάτι που δεν υπάρχει;
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου με όλο το θάρρος και χωρίς να παρεξηγηθώ, να σε ενημερώσω πως υπηρέτησα Ειδικές Δυνάμεις και στου διαόλου τη μάνα. Άλλη φιλοσοφία είχα όταν πήγα και άλλη όταν βγήκα. Αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά στο Ελλαδιστάν, θα του απαντούσα όπως απάντησες και εσύ. Τώρα πήρε μια απόφαση και μπορεί για ιδεολογικούς λόγους να μην θέλει πάει. Δικαίωμά του. Τόσα πράγματα είναι υποχρεωτικά σε αυτό το μπ.....ο και κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν να κάνει κάτι. Ο στρατός μας πείραξε, που έτσι και αλλιώς και πόλεμος να γίνει, άλλος θα πάει να εκπροσωπήσει την χώρα (ότι έχει απομείνει από αυτήν) στον πόλεμο. Οι ΕΠΟΠ που υπηρετούσαμε μαζί, το 60% είχε ανοιχτό εισιτήριο για εξωτερικό σε περίπτωση σύρραξης. Είναι δυνατόν να υποχρεώνουν έναν έφεδρο να υπηρετήσει κάτι που δεν υπάρχει;
    Εγω και ο κολλητος μου... ειμασταν σαν διδυμοι. ολα μαζι. ιδια γουστα. ιδιος σωματοτυπος. ιδια χομπι. ιδια ιδεολογια. ολα ιδια. Μεγαλωσαμε μαζι απο τα 6 μας.

    Εγω μπηκα πεζικο και αυτος ειδικες δυναμεις. Εγω εκανα την εκπαιδευση μου, περασα ομορφα και νιωθω περηφανος που εκανα εστω και αυτο το λιγο για την πατριδα μου.
    Ο κολλητος μου καθε βραδυ επαιρνε κλαμμενος και ηθελε να σηκωθει να φυγει. Αυτος δεν υπηρετουσε την παρτιδα ακριβως. καψονια και βαρια σωματικη κουραση σε καθημερινη βαση για την σκληραγωγηση τους.
    Σαφως οσοι αποφοιτησουν μπορουν να συνεχισουν να το κανουν αυτο. Αλλα ειναι πολυ δυσκολες οι συνθηκες.
    Αποτελεσμα αυτου... Αυτος να μην νιωθει το ιδιο οπως οταν μπηκε. Αλλαξε . Επιλογη του ηταν . ΑΛΛΑ δεν μπορεις να συγκρινεις την στρατιωτικη θητεια με την εξαντλητικη εκπαιδευση για τους υποψηφιους μελλοντικους μισθοφορους.

    Το οτι δεν δουλευουν ολα σωστα δεν μας δινει το δικαιωμα να κρυβομαστε πισω απο αυτο και να μην κανουμε αυτο που πρεπει. Ο "ΩΧΑΔΕΡΦΙΣΜΟΣ" αυτης της χωρας την εφερε σε αυτα τα αποτελεσματα.
    Δεν ξερω ποτε υπηρετησες αλλα θεωρω αυτο με τους εποπ υπερβολικο. Καταρχην σε περιπτωση που υπαρχει περιστατικο μαπινουν σε εφαρμογη εκτατα μετρα. θα τους τσιμπησουν στο check in . και θα τους γυρισουν πισω.
    Και εκτος αυτους ειναι απλα φιλοχρηματοι που απετυχαν σε οτιδηποτε αλλο και η ευκολη λυση ηταν να πανε εκει που τους περιμεναν με ανοιχτες αγκαλες. Αναγκαιο κακο ειναι αυτοι.

    Οποτε (χωρις παρεξηγηση) θα πω οτι η χωρα μου ΔΕΝ ειναι μπουρ....λο . Αρκει ολοι να κανουν αυτο που πρεπει . ολοι απο λιγο τραβαμε μπροστα. Δεν γινεται οι λιγοι να τραβαμε κουπι για ολους τους υπολοιπους.
    Οι φυγόπονοι να φυγουν εκτος Ελλαδος και να μεινουν εκει. Στα δυσκολα... την ουρα κατω απο τα σκελια και δρομο. στα ευκολα ολοι ειμαστε καλα. στα δυσκολα φαινεται ο χαρακτηρας. Οποτε καλο τους ταξιδι.

    Για μενα στρατος ειναι να αφιερωσω τους μηνες που πρεπει απο την ζωη μου... για να μαθω και να εκπαιδευτω στο πως θα υπερασπιστω την χωρα μου σε περιπτωση που με χρειαστουν.
    Πολλοι εφυγαν στα ξενα σε προηγουμενους πολεμους. Αλλα εμειναν πισω τα παλικαρια. και "καθαρισαν" για ολους αυτους με την ζωη του. Γιαυτους ειμαι πολυ περηφανος.

    Οποτε σαν αποτελεσμα... δειτε λιγο τα πραγματα διαφορετικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 01-11-19 στις 10:53.
    The gr81 .

  9. #9
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου με όλο το θάρρος και χωρίς να παρεξηγηθώ, να σε ενημερώσω πως υπηρέτησα Ειδικές Δυνάμεις και στου διαόλου τη μάνα. Άλλη φιλοσοφία είχα όταν πήγα και άλλη όταν βγήκα. Αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά στο Ελλαδιστάν, θα του απαντούσα όπως απάντησες και εσύ. Τώρα πήρε μια απόφαση και μπορεί για ιδεολογικούς λόγους να μην θέλει πάει. Δικαίωμά του. Τόσα πράγματα είναι υποχρεωτικά σε αυτό το μπ.....ο και κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν να κάνει κάτι. Ο στρατός μας πείραξε, που έτσι και αλλιώς και πόλεμος να γίνει, άλλος θα πάει να εκπροσωπήσει την χώρα (ότι έχει απομείνει από αυτήν) στον πόλεμο. Οι ΕΠΟΠ που υπηρετούσαμε μαζί, το 60% είχε ανοιχτό εισιτήριο για εξωτερικό σε περίπτωση σύρραξης. Είναι δυνατόν να υποχρεώνουν έναν έφεδρο να υπηρετήσει κάτι που δεν υπάρχει;
    αλήθεια έχουν ανοιχτά εισιτήρια για εξωτερικό;
    με ποια εταιρεία;

    και τι ακριβώς που δεν υπάρχει καλείται να υπηρετήσει 1 έφεδρος;

    ας πάει για τους "ιδεολογικούς λόγους" όπου θέλει ο φίλος. λεφτά x3 είναι αυτά. τέρμα ιδεολογία
    και μην ξεχάσει να παραπονιέται για την πατρίδα που τον έδιωξε, που δεν τον αφήνει να ψηφίσει κτλ
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω και ο κολλητος μου... ειμασταν σαν διδυμοι. ολα μαζι. ιδια γουστα. ιδιος σωματοτυπος. ιδια χομπι. ιδια ιδεολογια. ολα ιδια. Μεγαλωσαμε μαζι απο τα 6 μας.

    Εγω μπηκα πεζικο και αυτος ειδικες δυναμεις. Εγω εκανα την εκπαιδευση μου, περασα ομορφα και νιωθω περηφανος που εκανα εστω και αυτο το λιγο για την πατριδα μου.
    Ο κολλητος μου καθε βραδυ επαιρνε κλαμμενος και ηθελε να σηκωθει να φυγει. Αυτος δεν υπηρετουσε την παρτιδα ακριβως. καψονια και βαρια σωματικη κουραση σε καθημερινη βαση για την σκληραγωγηση τους.
    Σαφως οσοι αποφοιτησουν μπορουν να συνεχισουν να το κανουν αυτο. Αλλα ειναι πολυ δυσκολες οι συνθηκες.
    Αποτελεσμα αυτου... Αυτος να μην νιωθει το ιδιο οπως οταν μπηκε. Αλλαξε . Επιλογη του ηταν . ΑΛΛΑ δεν μπορεις να συγκρινεις την στρατιωτικη θητεια με την εξαντλητικη εκπαιδευση για τους υποψηφιους μελλοντικους μισθοφορους.

    Το οτι δεν δουλευουν ολα σωστα δεν μας δινει το δικαιωμα να κρυβομαστε πισω απο αυτο και να μην κανουμε αυτο που πρεπει. Ο "ΩΧΑΔΕΡΦΙΣΜΟΣ" αυτης της χωρας την εφερε σε αυτα τα αποτελεσματα.
    Δεν ξερω ποτε υπηρετησες αλλα θεωρω αυτο με τους εποπ υπερβολικο. Καταρχην σε περιπτωση που υπαρχει περιστατικο μαπινουν σε εφαρμογη εκτατα μετρα. θα τους τσιμπησουν στο check in . και θα τους γυρισουν πισω.
    Και εκτος αυτους ειναι απλα φιλοχρηματοι που απετυχαν σε οτιδηποτε αλλο και η ευκολη λυση ηταν να πανε εκει που τους περιμεναν με ανοιχτες αγκαλες. Αναγκαιο κακο ειναι αυτοι.

    Οποτε (χωρις παρεξηγηση) θα πω οτι η χωρα μου ΔΕΝ ειναι μπουρ....λο . Αρκει ολοι να κανουν αυτο που πρεπει . ολοι απο λιγο τραβαμε μπροστα. Δεν γινεται οι λιγοι να τραβαμε κουπι για ολους τους υπολοιπους.
    Οι φυγόπονοι να φυγουν εκτος Ελλαδος και να μεινουν εκει. Στα δυσκολα... την ουρα κατω απο τα σκελια και δρομο. στα ευκολα ολοι ειμαστε καλα. στα δυσκολα φαινεται ο χαρακτηρας. Οποτε καλο τους ταξιδι.

    Για μενα στρατος ειναι να αφιερωσω τους μηνες που πρεπει απο την ζωη μου... για να μαθω και να εκπαιδευτω στο πως θα υπερασπιστω την χωρα μου σε περιπτωση που με χρειαστουν.
    Πολλοι εφυγαν στα ξενα σε προηγουμενους πολεμους. Αλλα εμειναν πισω τα παλικαρια. και "καθαρισαν" για ολους αυτους με την ζωη του. Γιαυτους ειμαι πολυ περηφανος.

    Οποτε σαν αποτελεσμα... δειτε λιγο τα πραγματα διαφορετικα.
    Είναι άλλο πράγμα το πρέπει να υπηρετήσω γιατί είναι υποχρέωση, αλλα το να λες πως εκπαιδεύτηκες σε κάτι είναι τραβηγμένο, εκτός αν για εκπαίδευση μιλάμε για φασίνες και αγγαρείες, πχ το άρμα έμαθα να το οδηγάω στον 2ο μήνα, για τους υπόλοιπους 16 είχαμε αγγαρείες και φασίνες.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να γλυτωσεις απο το να υπηρετησεις την πατριδα σου? Αυτο ειναι ΤΙΜΗ σου. οχι καταναγκαστικο εργο. Τι να πω....
    Καταναγκαστικό έργο είναι. Για αυτό και είναι υποχρεωτικό.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταναγκαστικό έργο είναι. Για αυτό και είναι υποχρεωτικό.
    Είναι μέσα στις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα που έχεις σαν πολίτης. Καταναγκαστικό θα ήταν αν είχες μόνο υποχρεώσεις

  13. #13
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι μέσα στις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα που έχεις σαν πολίτης. Καταναγκαστικό θα ήταν αν είχες μόνο υποχρεώσεις
    Καταναγκαστικό καταναγκαστικότατο είναι. Πρόκειται για 9μηνη φυλάκιση χωρίς αναστολή με κάποιες προβλεπόμενες άδειες.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #14
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταναγκαστικό καταναγκαστικότατο είναι. Πρόκειται για 9μηνη φυλάκιση χωρίς αναστολή με κάποιες προβλεπόμενες άδειες.
    Θεωρείς ότι γύρω σου όλα είναι ίσα και αυτό είναι το στραβό; Εγώ βλέπω κάθε μέρα δεκάδες καταναγκαστικα πράγματα που γίνονται εις βάρος μου. Και μη ρωτήσεις ποια. Απλά θα σου πω πως είμαι ιδιωτικός υπάλληλος και θα εξάγεις συμπεράσματα.

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταναγκαστικό καταναγκαστικότατο είναι. Πρόκειται για 9μηνη φυλάκιση χωρίς αναστολή με κάποιες προβλεπόμενες άδειες.
    Το ίδιο μπορεί να πει κάποιος για την υποχρεωτική εκπαίδευση, ή γιατί να είναι υποχρεωμένος να φοράει ρούχα, ή γιατί είναι υποχρεωμένος να φοράει ζώνη κοκ

Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. διακοπη αναβολης επ αοριστου στρατος;
    Από sotiris456 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-19, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας