Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω αν εδώ είναι το κατάλληλο νήμα για το πρόβλημα μου. Λοιπόν στο σπίτι έχω vdsl 50αρι στην wind. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν είμαι συνδεδεμένος με το WiFi στο κινητό καμία εφαρμογή (zoiper, grandstream wave,..) δεν κάνει login με τον λογαριασμό στην callingcredit. Μόνο η εφαρμογή callingcredit και mobilevoip κάνουν κανονικά σύνδεση στον λογαριασμό και μπορώ να πάρω τηλέφωνο. Αυτό όμως δεν συμβαίνει με Mobile Internet της cosmote. Το ίδιο πρόβλημα συμβαίνει και με άλλα κινητά. Μήπως η Wind κλείνει πόρτες και δεν μπορεί να συνδεθεί? Τότε γιατί άλλες εφαρμογές μπαίνουν και άλλες όχι? Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει...

  2. #2
    Καλησπέρα,

    Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ σε νέα 100αρα γραμμή με grandstream τηλεφωνικό κέντρο.Θα πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους πεις τα voip δεν κάνουν registration απλός θέλει λίγο υπομονή να πέσεις σε τεχνικό σχετικό εγώ με την τρίτη επικοινωνιά κατάφερα να μου λύση το πρόβλημα μέσα σε 10 λεπτά με ρύθμισης που έκανε και ήτανε γνωστής.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Οκ σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση. Θα δοκιμάσω και εγώ και ελπίζω να πέσω σε γνώστη για να λυθεί το θέμα γρήγορα.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Μηπως εχεις ενεργοποιημενο το wificall ?
    Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω, αλλα δεν ηταν θελα της vdsl ή adsl. Το θεμα ηταν οτι ενεργοποιουσα το wifi, συνεπως το wificall, συνεπως κραταγε την 5060 για το wificall.
    Αλλαξα στο csipsimple σε 5070 (yuboto) και έπαιξε άριστα.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως εχεις ενεργοποιημενο το wificall ?
    Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω, αλλα δεν ηταν θελα της vdsl ή adsl. Το θεμα ηταν οτι ενεργοποιουσα το wifi, συνεπως το wificall, συνεπως κραταγε την 5060 για το wificall.
    Αλλαξα στο csipsimple σε 5070 (yuboto) και έπαιξε άριστα.
    Όχι δεν έχω ενεργοποιήσει το wifi call. Το πρόβλημα γίνεται σε όλα τα κινητά και σε όλες τις εφαρμογές εκτός του mobile voip, callingcredit και γενικά όλες οι εφαρμογές-κλώνους που έχουν ίδιο interface μέσα (betamax). Έχει να κάνει καθαρά με θέμα της Wind έχει κλειδωμένες πόρτες δεν ξέρω για ποιον λόγο. Για την ιστορία πήρα τηλέφωνο στην Wind και μου είπαν αφήστε μας έναν αριθμό και θα σας πάρουμε εμείς. Δεν με πήραν τηλέφωνο ποτέ! Αθάνατη Wind!

  6. #6
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Δηλαδή μπλοκάρουν υπηρεσίες voip;

  7. #7
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή μπλοκάρουν υπηρεσίες voip;
    Δεν μπορώ να πω με σιγουριά τι γίνεται αφού κάποιες εφαρμογές δουλεύουν και κάνουν register και άλλες πάλι όχι. Εν τέλει ακόμα δεν βρήκα χρόνο να ξανά πάρω τηλέφωνο μπας και με ξεκλειδώσουν. Βολεύομαι προς το παρών με την εφαρμογή της callingcredit αλλά θα ήθελα πολύ να δουλεύει το zoiper γιατί χρειάζομαι το call record που έχει.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από likos_de Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να πω με σιγουριά τι γίνεται αφού κάποιες εφαρμογές δουλεύουν και κάνουν register και άλλες πάλι όχι. Εν τέλει ακόμα δεν βρήκα χρόνο να ξανά πάρω τηλέφωνο μπας και με ξεκλειδώσουν. Βολεύομαι προς το παρών με την εφαρμογή της callingcredit αλλά θα ήθελα πολύ να δουλεύει το zoiper γιατί χρειάζομαι το call record που έχει.
    Κάπου είδα ότι η yuboto παρέχει υπηρεσία call recording. Υπάρχει τρόπος να έχεις καταγραφή (ηχογράφηση) της κλήσης, μέσω της εφαρμογής zoiper ΧΩΡΙΣ να πληρώσεις στην yuboto;

  9. #9
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου είδα ότι η yuboto παρέχει υπηρεσία call recording. Υπάρχει τρόπος να έχεις καταγραφή (ηχογράφηση) της κλήσης, μέσω της εφαρμογής zoiper ΧΩΡΙΣ να πληρώσεις στην yuboto;
    Θεωρώ πως ναι αφού το call recording στο zoiper έχει να κάνει με την εφαρμογή και όχι με την yuboto. Αν παρέχει η yuboto call recording αυτό λογικά θα το κάνει στα δικά της συστήματα εσωτερικά και όχι με κάποια εφαρμογή.

  10. #10
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από likos_de Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ πως ναι αφού το call recording στο zoiper έχει να κάνει με την εφαρμογή και όχι με την yuboto. Αν παρέχει η yuboto call recording αυτό λογικά θα το κάνει στα δικά της συστήματα εσωτερικά και όχι με κάποια εφαρμογή.
    Από την εμπειρία σου είναι καλή η ποιότητα της ηχογράφησης;

  11. #11
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την εμπειρία σου είναι καλή η ποιότητα της ηχογράφησης;
    Στο zoiper που την χρησιμοποιώ κάνει εξαιρετικά την δουλειά της

  12. #12
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Η ηχογράφηση γίνεται ... δεν ξέρω πως να το πω σαν να έχει ένα κασετοφωνάκι από τον άερα της συνομιλίας ή... γίνεται ψηφιακά, δηλαδή είναι σαν να έχεις το sound recorder και να ηχογραφεί τη συνομιλία ή είναι ενσωματωμένη μέσα στο software του κινητού και πιάνει και τις δύο πλευρές της συνομιλίας με καλή ποιότητα;
    Δεν ξέρω πως να περιγράψω αυτό που θέλω

  13. #13
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.215
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παιδιά η wind δημιουργεί το πρόβλημα.
    Δοκιμάστε στο wave η στο zoiper να ενεργοποιηθεί το tls αν το υποστηρίζει ο provider.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας