Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Καλησπερα σε ολους.
    Εχω ενα περιεργο προβλημα και θα εκτιμουσα καποια βοηθεια.

    Η υποδομη εχει ως εξης:

    1. Issabel PBX σε public ΙΡ (VPS)
    2. Extensions σε 2 διαφορετικες φυσικες τοποθεσιες. Στην μια υπαρχει VDSL ΟΤΕ με Oxygen, στην αλλη VDSL Forthnet με Technicolor.
    3. To SIP ALG φαινεται ανενεργο και στις δυο τοποθεσιες.
    4. Για εξερχομενες υπαρχουν trunks της betamax (voipmove).
    5. Υπαρχουν δυο Grandstream (στην τοποθεσια με το Oxygen). Ολα τα υπολοιπα ειναι Cisco 7940.

    To προβλημα παρουσιαζεται ΜΟΝΟ με τα Grandstream.

    Στην εξερχομενη κληση μεσω trunk ο εισερχομενος ηχος κοβεται μετα απο 5 δευτερολεπτα.
    Στην εξερχομενη κληση σε αλλο extension (ακομη και στην δευτερη φυσικη τοποθεσια) ολα λειτουργουν κανονικα.

    Αν το Grandstream το βαλω στην τοποθεσια με το Technicolor παιζει μια χαρα.

    Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι τα Cisco δουλευουν κανονικα παρολο που ειναι στον ιδιο χωρο με τα Grandstream. Και φυσικα ακομη πιο μεγαλη εντυπωση μου κανει οτι οι κλησεις μεταξυ εσωτερικων δουλευουν κανονικα (ακομη και οταν δεν ειναι στην ιδια φυσικη τοποθεσια).

    Σας μπερδεψα;

    Θα εκτιμουσα καποια ιδεα.
    Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grpprod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους.
    Εχω ενα περιεργο προβλημα και θα εκτιμουσα καποια βοηθεια.

    Η υποδομη εχει ως εξης:

    1. Issabel PBX σε public ΙΡ (VPS)
    2. Extensions σε 2 διαφορετικες φυσικες τοποθεσιες. Στην μια υπαρχει VDSL ΟΤΕ με Oxygen, στην αλλη VDSL Forthnet με Technicolor.
    3. To SIP ALG φαινεται ανενεργο και στις δυο τοποθεσιες.
    4. Για εξερχομενες υπαρχουν trunks της betamax (voipmove).
    5. Υπαρχουν δυο Grandstream (στην τοποθεσια με το Oxygen). Ολα τα υπολοιπα ειναι Cisco 7940.

    To προβλημα παρουσιαζεται ΜΟΝΟ με τα Grandstream.

    Στην εξερχομενη κληση μεσω trunk ο εισερχομενος ηχος κοβεται μετα απο 5 δευτερολεπτα.
    Στην εξερχομενη κληση σε αλλο extension (ακομη και στην δευτερη φυσικη τοποθεσια) ολα λειτουργουν κανονικα.

    Αν το Grandstream το βαλω στην τοποθεσια με το Technicolor παιζει μια χαρα.

    Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι τα Cisco δουλευουν κανονικα παρολο που ειναι στον ιδιο χωρο με τα Grandstream. Και φυσικα ακομη πιο μεγαλη εντυπωση μου κανει οτι οι κλησεις μεταξυ εσωτερικων δουλευουν κανονικα (ακομη και οταν δεν ειναι στην ιδια φυσικη τοποθεσια).

    Σας μπερδεψα;

    Θα εκτιμουσα καποια ιδεα.
    Ευχαριστω
    Στο unembedded FreePBX, στις ρυθμίσεις των εσωτερικών των δύο Grandstream, δες αν το NAT είναι YES. Αν δεν είναι κάντο, κάνε Submit & Apply Config, βγάλε την συσκευή για λίγο από το ρεύμα και ξαναδοκίμασε.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο unembedded FreePBX, στις ρυθμίσεις των εσωτερικών των δύο Grandstream, δες αν το NAT είναι YES. Αν δεν είναι κάντο, κάνε Submit & Apply Config, βγάλε την συσκευή για λίγο από το ρεύμα και ξαναδοκίμασε.
    Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
    Το ΝΑΤ ειναι στο yes ηδη. Ετσι κι αλλιως οπως προειπα ο server δεν ειναι πισω απο ΝΑΤ. Και επισης σε ολα τα extensions υπαρχει NAT=yes.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα κοιτούσα για stun server, αλλά και να δηλώσω rtp ports στα grandstream και ανάλογα να τις ανοίξω στο Oxygen, μην ξεχνάς πως το Oxygen κρατάει κάποιες πόρτες για τον εαυτό του (για το δικό του voip).

  5. #5
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grpprod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
    Το ΝΑΤ ειναι στο yes ηδη. Ετσι κι αλλιως οπως προειπα ο server δεν ειναι πισω απο ΝΑΤ. Και επισης σε ολα τα extensions υπαρχει NAT=yes.
    Βγάλε αν μπορείς screenshots από τις ρυθμίσεις sip του grandstream

  6. #6
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Καλημερα σε ολους.

    Εχω παρα πολλα προβληματα με διακοπες στον ηχο σε μια εγκατασταση Issabel.
    Για τις εισερχομενες χρησιμοποιουνται δυο trunks της Modulus και της Yuboto.
    Για τις εξερχομενες χρησιμοποιειται trunk στο Voipmove.

    Tα προβληματα υπαρχουν και στις δυο κατευθυνσεις.

    Δοκιμασα να γυρισω απο g711 σε g729 αλλα δεν ειδα σημαντικη διαφορα.

    O server εχει public IP και βρισκεται στο εξωτερικο. Εχω και αλλους στην ιδια υποδομη εδω και χρονια και λειτουργουν αψογα.

    Υποψιαζομαι οτι κατι φταιει στα rοuters. Ο πελατης εχει και στα δυο υποκαταστηματα του Oxygen του ΟΤΕ (VDSL).

    Mε ενα εργαλειακι (sip alg detector) το SIP ALG φαινεται να ειναι ανενεργο.

    Σε δοκιμαστικη συσκευη που βρισκεται στο δικο μας χωρο αλλα συνδεεται στον server του πελατη (εμεις εχουμε Forthnet VDSL) δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα.

    Παρακαλω πειτε μου αν υπαρχει περιπτωση να φταιει το Oxygen, αν ειναι γνωστο προβλημα και αν υπαρχει τροπος να λυθει. Η αν φταιει ο ΟΤΕ γενικως (αν πχ εφαρμοζει κανονες QoS που δεν ειναι σε γνωση μας και υποβαθμιζει την προτεραιοτητα για SIP οταν δεν το παρεχει ο ιδιος [εχει συμβει ξανα στο παρελθον πριν χρονια και ειχε γινει και σχετικο σουσουρο αν θυμονται οι παλιοτεροι]).

    Ευχαριστω και παραμενω στη διαθεση ολων αν χρειαζονται περισσοτερες διευκρινισεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grpprod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολους.

    Εχω παρα πολλα προβληματα με διακοπες στον ηχο σε μια εγκατασταση Issabel.
    Για τις εισερχομενες χρησιμοποιουνται δυο trunks της Modulus και της Yuboto.
    Για τις εξερχομενες χρησιμοποιειται trunk στο Voipmove.

    Tα προβληματα υπαρχουν και στις δυο κατευθυνσεις.

    Δοκιμασα να γυρισω απο g711 σε g729 αλλα δεν ειδα σημαντικη διαφορα.

    O server εχει public IP και βρισκεται στο εξωτερικο. Εχω και αλλους στην ιδια υποδομη εδω και χρονια και λειτουργουν αψογα.

    Υποψιαζομαι οτι κατι φταιει στα rοuters. Ο πελατης εχει και στα δυο υποκαταστηματα του Oxygen του ΟΤΕ (VDSL).

    Mε ενα εργαλειακι (sip alg detector) το SIP ALG φαινεται να ειναι ανενεργο.

    Σε δοκιμαστικη συσκευη που βρισκεται στο δικο μας χωρο αλλα συνδεεται στον server του πελατη (εμεις εχουμε Forthnet VDSL) δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα.

    Παρακαλω πειτε μου αν υπαρχει περιπτωση να φταιει το Oxygen, αν ειναι γνωστο προβλημα και αν υπαρχει τροπος να λυθει. Η αν φταιει ο ΟΤΕ γενικως (αν πχ εφαρμοζει κανονες QoS που δεν ειναι σε γνωση μας και υποβαθμιζει την προτεραιοτητα για SIP οταν δεν το παρεχει ο ιδιος [εχει συμβει ξανα στο παρελθον πριν χρονια και ειχε γινει και σχετικο σουσουρο αν θυμονται οι παλιοτεροι]).

    Ευχαριστω και παραμενω στη διαθεση ολων αν χρειαζονται περισσοτερες διευκρινισεις.
    Συνήθως οι διακοπές οφείλονται είτε σε packet loss, είτε σε προβλήματα στην διασύνδεση μεταξύ του χώρου σου και του απομακρυσμένου server, είτε η γραμμή χρησιμοποιείται στο φουλ και δεν έχει αρκετό bandwidth για το VoIP

    Την ώρα που στο παρουσιάζει:

    1) Κάνε MTR προς την ip του issabel και δες αν έχει packet loss

    2) Κάνε iperf από τον χώρο σου προς το issabel. Πρώτα χωρίς -R για να δεις το upload σου προς το issabel και μετά με -R για να δεις το upload από το issabel προς τα εσένα

    3) Κλείσε όποια συσκευή χρησιμοποιεί internet , άσε μόνο τα VoIP τηλέφωνα και δες πως θα είναι

  8. #8
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Update:

    Τελικα το προβλημα ειναι ασχετο με τη συσκευη που χρησιμοποιειται. Συμβαινει και με τα Cisco.

    Εν μερει εχει δοθει μια οχι και τοσο καλη λυση, χρησιμοποιωντας το jitter buffer.

    Παντως αν μου επιτρεπετε, θα επιμεινω στο οτι το προβλημα δημιουργειται απο traffic shaping/QoS που εφαρμοζει ο ΟΤΕ. Το bandwidth ειναι επαρκες, αλλες συσκευες δεν ειναι συνδεδεμενες στο δικτυο, και επισης δουλευει υποδειγματικα οταν συνδεονται οι συσκευες απο δικτυο Forthnet.

    Ευχαριστω σε ολους.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Εγώ θα έλεγα ότι έχει θέμα η συγκεκριμένη σύνδεση παρά ο ΟΤΕ.

    Επίσης, έχοντας δοκιμάσει να στήσω server στο vultr, πάντα είχα latency spikes, αν και λες ότι από αλλού δουλεύει καλά.

    Αν το έκανε ο ΟΤΕ γενικά θα το 'χαμε καταλάβει νομίζω, εγώ έχω 10 local extensions και άλλα τόσα remote χωρίς θέματα σε OTE, σε δικό μου server. Δες την ποιότητα της σύνδεσης, ένα συνεχόμενο ping στο server αρκει.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Μια χαρα φαινεται το ping.

    Να ρωτησω λοιπον τα εξης:

    Ξερει κανεις:

    1. πως μπορουμε να απενεργοποιησουμε τον ενσωματωμενο asterisk server που εχει το oxygen μεσα;
    2. Να απενεργοποιησουμε το SIP ALG; Συμφωνα με το manual βρισκεται στην κατηγορια UPnP, αλλα απο οτι ειδα στο δικο μας δεν υπαρχει κατι τετοιο.
    3. Υπαρχει λογαριασμος με περισσοτερα δικαιωματα στο web interface απο το user? Αν ναι εχει καποιο συγκεκριμενο password;

    Τελος:

    Πιστευετε οτι αν πεταξουμε το Oxygen και βαλουμε ενα Draytek 130 (Annex B) εχουμε καλυτερη προγνωση;

    UPDATE:
    Στην γραμμη που εχει συνδεσει ο ΟΤΕ το Oxygen, μπορει να συνδεθει και απλο vdsl router (PSTN)?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grpprod : 26-11-19 στις 14:05.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας