Εμφάνιση 1-1 από 1
  1. #1
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Γενικά θέλω συμβουλές στην σχεδίαση του πλάνου ενώς web συστήματος με uml.
    Στον ιντερνετ βρήκα το εξής:

    Plan as much as you can, but not too much.
    Το θέμα είναι ότι για πρώτη φορά στον προγραμματισμό, με το που άρχισα να ασχολούμε με full stack dev δεν γίνεται να φτιάξεις κάτι στην, τύχη,
    ακόμα και αν έχεις σκεφτεί αρκετά καλά πως θα δουλεύει. Xάνεσαι στον δρόμο, έχεις τόσα πολλά να κάνεις.

    Η μεγαλύτερη μου απορία είναι πως ξεκινάω, τι σχεδιάζω πρώτα; Αυτό που θέλω είναι να ξεκινάω όσο ποιο abstract γίνεται και σιγά σιγά να χτίζω πάνω σε αυτό.

    - Πιστεύω τα user case diagrams είναι αυτά που πρέπει να φτιάξω πρώτα. Γιατί αν δεν ξέρεις τι θα κάνει ο χρήστης πως θα φτιάξεις τα υπόλοιπα.
    - Μετά έχω πρόβλημα. Τι σχεδιάζω πρώτα, activity diagrams; class diagrams; database schema (Εδω χρησιμοποιώ ERD όχι UML); communication diagram;

    Δεν είμαι σίγουρος πως να το κάνω. Επίσης πόσα διαγράμματα χρειάζονται για full stack development; Αν δεν κάνω λάθος ανάλογα με την δουλειά δεν χρειάζεται να
    γνωρίζεις όλα τα διαγράμματα της uml. Αυτά που ξέρω καλά είναι user case, activity diagrams και class diagrams. Έχω θέματα στην σχεδίαση object communication αν
    και προγραμματιστικά γνωρίζω πολύ καλά πως δουλεύουν.

    Επίσης κάτι ακόμα. Η uml είναι αρκετά καλή για oop, και δουλεύει όταν θέλεις να σχεδιάσης ένα php api για παράδειγμα. Αλλά δεν ξέρω πως να σχεδιάσω ένα request. Πως θα σχεδιάσω στην uml ότι έχω πχ το τάδε php που παίρνει άυτες τις get παραμέτρους και επιστρέφει το τάδε json output; Σε class diagram δεν πιστεύω να είναι σωστό γιατί ένα http request συμπεριφέρεται σαν function και όχι σαν class.

    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babaliaris : 01-11-19 στις 19:51.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας