Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    01-11-2019
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ευχαριστώ κατ' αρχήν για την αποδοχή! Συγχαρητήρια για το εξαιρετικό αυτό φόρουμ!

    Θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει στο εξής:

    Πώς πρέπει να διατυπώσω μία μακροεντολή στο Εξέλ, που να παίρνει την τιμή ενός κελιού με μεταβλητή τιμή, και να τη βρίσκει στη στήλη κάποιου άλλου φύλλου, επιλέγοντάς την;

    Έχω φτιάξει ένα Ελληνικό Τσατ Μποτ που μαθαίνει (στο Εξέλ 2007), και θα μου ήταν πολύ χρήσιμη αυτή η μακροεντολή, καθώς ως τώρα χρησιμοποιώ έμμεσους και περίπλοκους τρόπους για να το επιτύχω, και καθώς το αναβαθμίζω γίνεται πολύ περίπλοκο με τους τρόπους αυτούς.

    Ευχαριστώ εκ τών προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.619
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δεν είμαι σίγουρος ότι θα σου κάνει, αλλά τη συνάρτηση VLOOKUP την έχεις δοκιμάσει;

  3. #3
    Εγγραφή
    01-11-2019
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ευχαριστώ! Την έψαξα, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα μπορούσε να μετατραπεί σε Μακροεντολή, που να βρίσκει σε άλλο σημείο την (εναλασσόμενη) τιμή τού παρόντος κελιού, και να επιλέγει την ίδια τιμή σε άλλο σημείο. Δεν είμαι και τόσο σχετικός. Όσα φτιάχνω τα κάνω εντελώς μηχανικά και εμπειρικά. Δεν ξέρω καν να διατυπώνω εντολές στη Βίζουαλ Μπέισικ. Όσες μακροεντολές και συναρτήσεις χρησιμοποιώ, μου τις έχουν υποδείξει φίλοι.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.619
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Τι εννοείς σε άλλο σημείο; Δεν έχεις εξηγήσει καλά τι θες να κάνεις, μπορείς να ανεβάσεις ένα απλουστευμένο παράδειγμα των δεδομένων σου και του τι θες να κάνεις;

  5. #5
    Εγγραφή
    01-11-2019
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Έχω ένα κελί που η τιμή του αλλάζει διαρκώς. Θέλω λοιπόν μία μακροεντολή που να κάνει τα εξής:

    Αναζήτηση τιμής ενεργού κελιού.
    Εύρεση τής τιμής τού ενεργού κελιού στην τάδε στήλη, και ενεργοποίηση του κελιού που έχει την ίδια τιμή τού αρχικού κελιού.

    Ελπίζω τώρα να είναι σαφέστερο.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.441
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikrom Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενεργοποίηση του κελιού που έχει την ίδια τιμή τού αρχικού κελιού.
    Τι εννοείς με την "ενεργοποίηση κελιού"; Να το επιλέγει και να βάζει τον κέρσορα προς επεξεργασία του κελιού σαν να έκανες διπλό κλικ;

    H VLOOKUP αυτό που κάνει είναι να κάνει αναζήτηση με βάση μία τιμή και να επιστρέφει κάποια άλλη στήλη στην ίδια γραμμή.

    - - - Updated - - -

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την Range.Find για να κάνεις αναζήτηση και μετά την Range.Select & Range.Activate για να επιλέξεις.

    Σου έφτιαξα και ένα παράδειγμα να δεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.619
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikrom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα κελί που η τιμή του αλλάζει διαρκώς. Θέλω λοιπόν μία μακροεντολή που να κάνει τα εξής:

    Αναζήτηση τιμής ενεργού κελιού.
    Εύρεση τής τιμής τού ενεργού κελιού στην τάδε στήλη, και ενεργοποίηση του κελιού που έχει την ίδια τιμή τού αρχικού κελιού.

    Ελπίζω τώρα να είναι σαφέστερο.
    Την VLOOKUP θες λοιπόν.

  8. #8
    Εγγραφή
    01-11-2019
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Αυτό ακριβώς εννοούσα. Να βάζει τον κέρσορα στο κελί που ψάχνω.

    Σάς ευχαριστώ πολύ και τους δύο! Δοκίμασα τη μακροεντολή τού παραδείγματος, και δουλεύει υπέροχα, όπως ακριβώς την ήθελα!

    Τώρα θα προσπαθήσω να την εφαρμόσω στο δικό μου αρχείο, και ελπίζω να τα καταφέρω.

    Ελπίζω να μη σάς ξαναενοχλήσω γι' αυτό, δεδομένου ότι επειδή δεν γνωρίζω Αγγλικά, δεν μπορώ να διαβάσω τις οδηγίες. Αλλά νομίζω ότι θα τα καταφέρω να τη μεταφέρω στο δικό μου.

    Και πάλι ευχαριστώ θερμά!

  9. #9
    Το avatar του μέλους AndreasN
    AndreasN Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikrom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ακριβώς εννοούσα. Να βάζει τον κέρσορα στο κελί που ψάχνω.

    Σάς ευχαριστώ πολύ και τους δύο! Δοκίμασα τη μακροεντολή τού παραδείγματος, και δουλεύει υπέροχα, όπως ακριβώς την ήθελα!

    Τώρα θα προσπαθήσω να την εφαρμόσω στο δικό μου αρχείο, και ελπίζω να τα καταφέρω.

    Ελπίζω να μη σάς ξαναενοχλήσω γι' αυτό, δεδομένου ότι επειδή δεν γνωρίζω Αγγλικά, δεν μπορώ να διαβάσω τις οδηγίες. Αλλά νομίζω ότι θα τα καταφέρω να τη μεταφέρω στο δικό μου.

    Και πάλι ευχαριστώ θερμά!
    Μια λύση σε περίπτωση που προτιμάς τύπο, αντί για μακροεντολή.
    Με απλό κλικ, γίνεται μετάβαση στο αντίστοιχο κελί της στήλης αναζήτησης. Με διπλό κλικ, εκτός από μετάβαση, θέτει το κελί προορισμού σε κατάσταση επεξεργασίας.
    Attached Files Attached Files

  10. #10
    Εγγραφή
    01-11-2019
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ευχαριστώ πολύ φίλε Ανδρέα για τον κόπο σου.

    Βέβαια εγώ Μακροεντολή χρειάζομαι, για να λειτουργεί το Μποτ μόνο του. Παρ' όλα αυτά, θα ήταν χρήσιμο και αυτό που έστειλες, για άλλη χρήση. Μόνο που δεν αλλάζει το "μεταβλητό" κελί τού παραδείγματός σου. Μόλις το αλλάζω, βγάζει σφάλμα ο δεσμός, κάτι που κάνει το κελί σταθερό και όχι μεταβλητό.

    Το άλλο που έστειλε ο φίλος Μιτσάκος gr, δουλεύει υπέροχα και με τις αλλαγές που του έκανα. Και με αυτό θα απλοποιήσω πολύ και θα συμπληρώσω με πολλές νέες λειτουργίες το μποτ που έχω φτιάξει, στην επόμενη έκδοση που θα φτιάξω.

    Αυτό που θέλω να δω με τη μακροεντολή που έλαβα εδώ, (όταν θα την ενσωματώσω στο μποτ), είναι αν μπορεί να βρει τμήμα πρότασης ή μόνο όλο το περιεχόμενο τού μεταβλητού κελιού. Αλλά αυτό θα το δω όταν θα αλλάξω έκδοση, και θέλει πολλή δουλειά στον ελεύθερο χρόνο μου.

    20 χρόνια είχα καημό να φτιάξω ένα Ελληνικό μποτ που μαθαίνει, και τώρα που το πήρα απόφαση, επιτέλους γίνεται όλο και πιο αξιόπιστο με όλο και λιγότερα λάθη. Και αυτή η μακροεντολή είναι ανεκτίμητη σε αυτή την προσπάθεια. Είμαι πολύ χαρούμενος.

    Είμαι ευγνώμων σε όλους σας!

  11. #11
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.441
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Στον έλεγχο ισότητας του κελιού μπορείς να χρησιμοποιήσεις το "LIKE" αντί για το "=" για να κάνει αναζήτηση μέρους.
    Βασικά η find βρίσκει και μέρος. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι.

  12. #12
    Το avatar του μέλους AndreasN
    AndreasN Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikrom Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Μόνο που δεν αλλάζει το "μεταβλητό" κελί τού παραδείγματός σου. Μόλις το αλλάζω, βγάζει σφάλμα ο δεσμός, κάτι που κάνει το κελί σταθερό και όχι μεταβλητό.
    Τι σφάλμα βγάζει; Δηλαδή, αν βάλεις Δ βγάζει σφάλμα; Ή εννοείς ότι βγάζει σφάλμα όταν μεταφέρεις τον τύπο στο δικό σου αρχείο;

  13. #13
    Εγγραφή
    01-11-2019
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλημέρα σε όλους!

    Ευχαριστώ πολύ Μιτσάκο gr. Να είσαι σίγουρος ότι θα εκμεταλλευθώ και αυτή τη δυνατότητα που μου είπες.

    Ανδρέα ναι. Αν αλλάξω το "μεταβλητό κελί" σε οτιδήποτε άλλο από το Α που έχεις εσύ στο πράδειγμα, ο δεσμός μετατρέπεται σε "δεσμό σφάλματος" και δεν κάνει τίποτα. Δοκίμασέ το κι εσύ να δεις.

    Παρεμπιπτώντος, να σάς γράψω εδώ μία σχετική συνάρτηση ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ, που μου είχε δώσει παλιά ένας φίλος, και που μου βγάζει τη μισή δουλειά στο Μποτ μου.

    Κάνει αναζήτηση τής (οποιασδήποτε) τιμής υπάρχει σε ένα κελί, και τη βρίσκει σε άλλο φύλλο (ή σε άλλη στήλη), και επιστρέφει την τιμή τού διπλανού κελιού τής διπλανής στήλης, αυτού που βρήκε! Οπότε με την κατάλληλη διαμόρφωση τών στηλών που ψάχνω, παίρνω στο ενεργό κελί, οποιαδήποτε πληροφορία θέλω. Επικολλάω εδώ ένα παράδειγμα:

    =IFERROR(INDEX(Φύλλο2!B2:B300;MATCH(D1;Φύλλο2!A2:A300;0));"Δεν βρέθηκε")

    Όπου, αναζητάει την τιμή τού D1 από το "Φύλλο1" στην Α στήλη τού "Φύλλου2", και αν το ζητούμενο υπάρχει, επιστρέφει την τιμή τού διπλανού κελιού τής στήλης Β, διαφορετικά γράφει: "Δεν βρέθηκε".

    Απλώς οι δύο στήλες δεν πρέπει να έχουν κενά ανάμεσα από τα κελιά με τιμές.

    Μετά από τις συναρτήσεις "IF", αυτή είναι η πιο χρήσιμη συνάρτηση που έχω χρησιμοποιήσει για το σκοπό μου.

  14. #14
    Το avatar του μέλους AndreasN
    AndreasN Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikrom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους!

    Ευχαριστώ πολύ Μιτσάκο gr. Να είσαι σίγουρος ότι θα εκμεταλλευθώ και αυτή τη δυνατότητα που μου είπες.

    Ανδρέα ναι. Αν αλλάξω το "μεταβλητό κελί" σε οτιδήποτε άλλο από το Α που έχεις εσύ στο πράδειγμα, ο δεσμός μετατρέπεται σε "δεσμό σφάλματος" και δεν κάνει τίποτα. Δοκίμασέ το κι εσύ να δεις.

    Παρεμπιπτώντος, να σάς γράψω εδώ μία σχετική συνάρτηση ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ, που μου είχε δώσει παλιά ένας φίλος, και που μου βγάζει τη μισή δουλειά στο Μποτ μου.

    Κάνει αναζήτηση τής (οποιασδήποτε) τιμής υπάρχει σε ένα κελί, και τη βρίσκει σε άλλο φύλλο (ή σε άλλη στήλη), και επιστρέφει την τιμή τού διπλανού κελιού τής διπλανής στήλης, αυτού που βρήκε! Οπότε με την κατάλληλη διαμόρφωση τών στηλών που ψάχνω, παίρνω στο ενεργό κελί, οποιαδήποτε πληροφορία θέλω. Επικολλάω εδώ ένα παράδειγμα:

    =IFERROR(INDEX(Φύλλο2!B2:B300;MATCH(D1;Φύλλο2!A2:A300;0));"Δεν βρέθηκε")

    Όπου, αναζητάει την τιμή τού D1 από το "Φύλλο1" στην Α στήλη τού "Φύλλου2", και αν το ζητούμενο υπάρχει, επιστρέφει την τιμή τού διπλανού κελιού τής στήλης Β, διαφορετικά γράφει: "Δεν βρέθηκε".

    Απλώς οι δύο στήλες δεν πρέπει να έχουν κενά ανάμεσα από τα κελιά με τιμές.

    Μετά από τις συναρτήσεις "IF", αυτή είναι η πιο χρήσιμη συνάρτηση που έχω χρησιμοποιήσει για το σκοπό μου.
    Όπως έθεσες το πρόβλημα, η τιμή του μεταβλητού κελιού πρέπει να περιλαμβάνεται στην στήλη αναζήτησης. Όχι λοιπόν "οτιδήποτε άλλο", μόνο κάποια από τις τιμές της στήλης αναζήτησης, αλλιώς σωστά σου βγάζει σφάλμα #Δ/Υ.

  15. #15
    Εγγραφή
    01-11-2019
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Πράγματι Ανδρέα, έτσι δουλεύει!
    Εγώ έβαζα οποιαδήποτε τιμή.
    Αν και πιο περιορισμένη στις δυνατότητες, και αυτή είναι μία χρήσιμη συνάρτηση.
    Την καταχωρώ στη "συλλογή" μου.
    Ευχαριστώ πολύ!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας