Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    10-10-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Εδώ και κάποιο καιρό, η ταχύτητα στο WiFi μου ειναι εκνευριστικά χαμηλη. ενώ με ethernet χτυπάω 80mbps, με το wifi παει 15-20 πανω κατω (δοκιμασμένα σε διάφορες συσκευές).

    Παλιά χτυπούσε άνετα 65-75, αλλα εχω καιρο να το τεσταρω κ δε ξερω ποτε εγινε αυτη η πτωση, αν κ ειχα παρατηρήσει θεματα καιρο τωρα.

    Κοιταξα με το wifi analyzer και αλλαξα manual τα κανάλια στα πιο "καθαρά" και βελτιώθηκε λίγο (20-30) αλλά ως εκεί. δοκιμασα όλα τα κανάλια και σε 2.4ghz αλλά και σε 5ghz και αυτα που ειμαι τωρα ειναι η καλύτερη απόδοση που μπορώ να έχω. Το θεμα ειναι οτι το router ειναι κυριολεκτικά διπλα μου οπότε δεν υπάρχει θεμα αποστασης ή τοιχων κλπ.

    Με το analyzer, ειδα κ τα υπόλοιπα δίκτυα της οικοδομής και το δικό μου ειναι με μεγάλη διαφορά το πιο "noisy".

    Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει ή τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω;



    υγ: Μένω UK οπότε δεν εχει να κάνει με Ελληνικό πάροχο, ενώ το router ειναι του παρόχου εδώ, δεν εχει συγκεκριμένο brand.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Γιατί αυτά είναι τα κακά του wifi, είναι κάτι που το μοιράζεσαι με όλους τους άλλους χρήστες.

    Δοκίμασε πρώτα μήπως σου έχει κάνει κάποια αναβάθμιση των όδηγων μήπως έχουν αυτοί πρόβλημα, πχ αν δοκίμαζες με κάποια άλλη συσκευή και πάει καλύτερα.
    Μετα παίζεις με τα κανάλια, μερικές φόρες είναι καλύτερα να επιλέξεις ίδιο κανάλι με τα γειτονικά παρά κάποιο που να κάνει overlap, πχ το 2 και 3 κάνουν Overlap με το 1, όποτε αν έχεις κάποιον στο κανάλι 1 και όχι άλλες επιλογές είναι καλύτερο να πας στο 1.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-10-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    με τα καναλια εχω παιξει με ολα, και στα 2.4ghz και στα 5ghz κ απλα εχω επιλεξει αυτο με την καλυτερη αποδοση αλλα κ παλι ειναι πολυ κατωτερη του αναμενόμενου.
    αρχιζω να σκεφτομαι μηπως ειναι εντελως θεμα ρουτερ κ κοιταξω να βρω κανενα άλλο να το δοκιμάσω γιατι πραγματικα δε μπορώ να βρω αλλο λογο.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας