Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    03-11-2019
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χαιρετώ την κοινότητα! Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

    Λοιπόν.. σκοπεύω να κάνω δώρο έναν Επιτραπέζιο υπολογιστή στον πατέρα μου για το κατάστημα του. Οι προσδοκίες του από έναν υπολογιστή είναι:

    - να ανοίγει/bootάρει γρήγορα και να τερματίζει γρήγορα, και να ανοίγουν και να κλείνουν τα προγράμματα γρήγορα.
    - να πλοηγείται στο διαδίκτυο γρήγορα (αυτό σημαίνει να έχει νόημα η οπτική ίνα και όχι να αργεί να φορτώσει επειδή ο υπολογιστής είναι αργος, καθώς και να σκρολαρει ομαλά ακόμα και σε βαριές ιστοσελίδες.). Γενικά είναι εξοικειωμένος με google Chrome όποτε θελουμε καλή RAM.
    -Να παίζει 1080p & 1440p βίντεο άνετα κυρίως στο YouTube.
    -Πολλές φορές αφήνει ανοιχτό ένα Web TV και σκρολαρει στο Facebook η σε σελίδα με νέα, οπότε θέλω να αποφύγει να κολλάει ο υπολογιστής σε πολλαπλές καρτέλες
    - Να γίνονται οι εναλλαγές παραθύρων των προγραμμάτων σφαίρα.
    -και τέλος να μην κολλάει στο πρόγραμμα που χρησιμοποεί για την δουλειά του (μια παλιά έκδοση του «κεφάλαιο 4» της Altec ( νομίζω 2004)

    Ο πατέρας μου λοιπόν είναι έμπορος, και το κεφάλαιο 4 το χρησιμοποιεί για τα προϊόντα και για το πελατολόγιο του. (με αυτό συνήθως δεν έχει θέμα).
    Ο τωρινός HP υπολογιστής που έχει τρέχει Windows XP. Επειδή μένω μακριά του, το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ο υπολογιστής του φοράει έναν Pentium 4 τετραπύρηνο, 1 TB HDD και 1,5+1,5gb DDR2 RAM. Αλλά γενικά τον πήρε ως έναν μεταχειρισμένο υπολογιστή και δεν ήξερα τι το είχε κάνει ο προηγούμενος. Φυσικά και είναι παλιός υπολογιστής, 8+ χρόνων, και νομίζω θα είναι καλύτερο να στήσω έναν καινούργιο. Και τα πιο ενοχλητικα και σημαντικά προβλήματα είναι ότι αργεί κανα 2 λεπτό να μπουταρει από το BIOS (!) και μετά πάει να φορτώσει τα Windows, και γενικά όταν γίνονται εναλλαγές παραθύρων η όταν κλείνει κάποιο παράθυρο, ο υπολογιστής κυριολεκτικά σέρνεται. ( ναι, το παράθυρο εξαφανίζεται από πάνω προς τα κάτω με αργή κίνηση, μιλάμε για τέτοιο κόλλημα), και άντε να ανοίξεις κάτι άλλο μετά μέχρι να συνέλθει..

    Αρκετά με την ιστορία, πίσω στο Build. Όπως βλέπετε, δεν πρόκειται για κάποιο Gaming Pc, αλλά ένα PC γραφείου, για να βλέπεις τα E-mail, να σερφάρεις στο Ίντερνετ, να δουλεύεις τα προγράμματα όπως το κεφάλαιο με άνεση, και να υπάρχει καλή ανταπόκριση σε αυτά.

    Και τέλος θέλω να είναι το πιο πιθανότατα οικονομικό Tower που μπορεί να γίνει ικανοποιώντας τα παραπάνω ( ελπίζω όχι πάνω από 300€)

    Δεν έχει σημασία για μένα τι μάρκα η τι κομμάτια θα χρειαστούν, αρκεί το Build να είναι αξιόπιστο, προσιτό, και τα parts να είναι συμβατά μεταξύ τους.

    Αναμένω με εκτίμηση τις ιδέες και τις προτάσεις σας.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Αλέξης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kalaitzo : 03-11-19 στις 18:03.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Pc που να τα κάνουν όλα αυτά υπάρχουν πολλά άλλα κάνεις δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι το κεφάλαιο 4 θα παίζει.

    Μιλάμε για μια εφαρμογή πάρα πολύ παλιά που υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες να μην παίζει στα νέα Windows 10 η να μην παίζει σωστά.

    Το έχεις σκεφτεί αυτό το σενάριο;

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2004
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kalaitzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πατέρας μου λοιπόν είναι έμπορος, και το κεφάλαιο 4 το χρησιμοποιεί για τα προϊόντα και για το πελατολόγιο του. (με αυτό συνήθως δεν έχει θέμα).
    Ο τωρινός HP υπολογιστής που έχει τρέχει Windows XP. Επειδή μένω μακριά του, το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ο υπολογιστής του φοράει έναν Pentium 4 τετραπύρηνο, 1 TB HDD και 1,5+1,5gb DDR2 RAM. Αλλά γενικά τον πήρε ως έναν μεταχειρισμένο υπολογιστή και δεν ήξερα τι το είχε κάνει ο προηγούμενος. Φυσικά και είναι παλιός υπολογιστής, 8+ χρόνων, και νομίζω θα είναι καλύτερο να στήσω έναν καινούργιο. Και τα πιο ενοχλητικα και σημαντικά προβλήματα είναι ότι αργεί κανα 2 λεπτό να μπουταρει από το BIOS (!) και μετά πάει να φορτώσει τα Windows, και γενικά όταν γίνονται εναλλαγές παραθύρων η όταν κλείνει κάποιο παράθυρο, ο υπολογιστής κυριολεκτικά σέρνεται. ( ναι, το παράθυρο εξαφανίζεται από πάνω προς τα κάτω με αργή κίνηση, μιλάμε για τέτοιο κόλλημα), και άντε να ανοίξεις κάτι άλλο μετά μέχρι να συνέλθει..
    vbox

    θα πρεπει ο επεξεργαστης να υποστηριζει virtualization
    ολοι οι amd ειναι οκ, για intel να το σιγουρεψεις στο site της intel (vt* extension)
    κοιτα σε μεταχειρισμενα για καμια ευκαιρια

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.013
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Για τέτοια χρήση θα έστηνα ένα με APU.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  doki.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  149,6 KB 
ID: 208331

    Δεν είναι κάτι φοβερό αλλά είναι μια αρχή για να δεις τι μπορείς να φτιάξεις.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας