Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 57
  1. #16
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο εξωτερικό δεν χρησιμοποιούν για τέτοιες δουλειές το Social Security Number (SSN) που είναι κάτι αντίστοιχο με το ΑΜΚΑ?
    ακριβώς.
    Με το Social Security Number στην Αμερική ή National insurance Number στο ΗΒ κάνεις τα πάντα. Από φορολογικά και τραπεζικά, μέχρι αίτηση για υπηκοότητα.

    Ότι εδώ θα κυνηγούσαμε πάλι ανεμόμυλους και θα γκρινιάζουμε για την απλοποίηση, ομολογώ δεν το περίμενα...

  2. #17
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο παραλληλισμός με το SSN είναι κακός. Το παράδειγμα των ΗΠΑ είναι το χειρότερο απ' όσα μπορούμε να αντλήσουμε τεχνογνωσία.
    Το χρησιμοποιούν ως δύσκολα προσβάσιμο αριθμό και γι' αυτό χρησιμοποιείται και ως ταυτοπροσωπία. Έτσι είναι εφικτό ακόμη και να εκδόσεις πιστωτικές γνωρίζοντας απλά το SSN κάποιου.
    Εφοσον το ΑΜΚΑ συνδεθει με τις νεες ταυτοτητες με μικροτσιπ, μπορει να εφαρμοστει ταυτοποιηση με PIN και 2-factor authentication, οπως ακριβως και στις πιστωτικες καρτες.
    Τα εργαλεια υπαρχουν, βουληση χρειαζεται για να προχωρησει σωστα το προτζεκτ.

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Και την σήμερα ημέρα κάποιος μπορείς εύκολα να βρει ΑΦΜ και ΑΤ ώστε να σου βγάλει κάποιο δάνειο και τα σχετικά, δεν τους είναι καθόλου δύσκολο, αυτό που πρέπει να αλλάξει είναι αυτοί που βγάζουν τα δάνεια να είναι πιο προσεχτικοί.
    Το να το κάνει δύσκολο για τους πολίτες να έχουν πολλαπλά νούμερα δεξιά και αριστερά δεν βοηθάει.

    Η δε διασύνδεση θα είναι το πιο σημαντικό, όχι όμως γιαλαντζι, αλλάζεις ταυτότητα, να γίνεται αυτόματα ενημέρωση όλων των υπηρεσιών όπως θα έπρεπε.

    Μακάρι, το ακούμε κάθε 4τια και τελικά κάτι πάει στραβά και δεν γίνεται

  4. #19
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάποια πράγματα γίνονται ήδη, έστω και με παρανοϊκά εμπόδια.

    Μέσα στον Ιούλη ήθελα πιστοποιητικό οικ. κατάστασης. Το ΚΕΠ μου το έβγαλε...με λάθος στοιχεία της μητέρας μου (από Καποδίστρια σε Καλλικράτη και σε ότι άλλο ακολούθησε, μπέρδεψαν δήμους-νομούς-τα πάντα όλα). Το ίδιο ΚΕΠ μου είπε πως η μητέρα μου έπρεπε να απευθυνθεί στο ληξιαρχείο της περιοχής που γεννήθηκε για να...

    Τελικά, το ληξιαρχείο του τόπου κατοικίας μου (καμμία σχέση με τόπο γέννησης δικό μου ή της μητέρας μου), μπήκε ηλεκτρονικά, βρήκε τα θέματα, τα διόρθωσε και μου έβγαλε το σωστό χαρτί σε ούτε 10'.

    Αντίστοιχα, όταν κρεμάστηκα και πήγα να το δηλώσω, ενημερώθηκαν ηλεκτρονικά όλες οι αντίστοιχες υπηρεσίες, όπως τελικά κι όταν πήγα να δηλώσω αντίστοιχα στη ΔΟΥ.

    Διασύνδεση υπάρχει, απλά όχι καθολική.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  5. #20
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Το καινουργιο ποιο θα ειναι δεν εχω καταλαβει. Θελεις να μπεις στο idika να κλεισεις ραντεβου σε συνδεει με το taxis τελος. Θελεις να μπεις στο κεα το ιδιο. Στο ικα οαεδ ααδε παλι το ιδιο. Το ΑΦΜ ειναι αυτο που σου δινει προσβαση παντου πληγν αμκα που ειναι για νοσοκομεια και ηδη η συνδεση των κρατικων υπηρεσιων που ανεφερα λειτουργει χρονια τωρα.
    Απλα και καλα να φερουμε κατι καινουργιο οτι κατι γινεται. Να κοιταξουν να αναβαθμισουν το υπαρχον συστημα που καποιοι επαιρναν παροχες χωρις να δικαιουνται επειδη το συστημα δεν εκανε ταυτοποιηση και ειχαν 3-4 ακινητα στο ονομα τους.

  6. #21
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    738
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
    Καταλαβαίνω που γκρινιάζουν κάποιοι σίγουρα δεν είναι γιατι είναι μίζεροι αλλά προφανώς γιατι θα ξεβολευτουν...
    πχ Άμα πεθαίνει κάποιος δεν θα μπορούν να συνεχίσουν να εισπράττουν την σύνταξη του θανόντος!!
    Η δεν θα μπορούν να είναι τυφλοί με επιδόματα αλλά και με δίπλωμα οδήγησης.
    Η δεν θα μπορούν να δηλώνουν αλλά τ.μ. στη ΔΕΗ αλλά στο Ε9 και αλλά να είναι στην πραγματικότητα!

    Τι κρίμα!!

    ΥΓ. Ψιτ Παλικάρια ούτε το ΑΜΚΑ βγαίνει αυτόματα με τη γέννηση... ακόμα κι αυτο θέλει τρελή γραφειοκρατεία!

  7. #22
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στα νοσοκομεια με τα online συστήματα που εχουν κοστισει εκατομμυρια να αρχισουν να τα χρησιμοποιούν και να περνανε ολες τις εξετασεις χωρις αστερισκους και δικαιολογιες . Και με ενα ΑΜΚΑ να μπορεις να τις παιρνεις χωρις να σε τρεχουν 2-3 φορες . Φυσικα και στα ικα/μηκα/συκα γινεται της π@νας σε μα'iμου επιδοματα αλλα και τοσους τυφλους ταριφες τι θα τους κανουν ;

  8. #23
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα νοσοκομεια με τα online συστήματα που εχουν κοστισει εκατομμυρια να αρχισουν να τα χρησιμοποιούν και να περνανε ολες τις εξετασεις χωρις αστερισκους και δικαιολογιες . Και με ενα ΑΜΚΑ να μπορεις να τις παιρνεις χωρις να σε τρεχουν 2-3 φορες . Φυσικα και στα ικα/μηκα/συκα γινεται της π@νας σε μα'iμου επιδοματα αλλα και τοσους τυφλους ταριφες τι θα τους κανουν ;
    Επιδότηση για Tesla (self-driving cars).

  9. #24
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καινουργιο ποιο θα ειναι δεν εχω καταλαβει. Θελεις να μπεις στο idika να κλεισεις ραντεβου σε συνδεει με το taxis τελος. Θελεις να μπεις στο κεα το ιδιο. Στο ικα οαεδ ααδε παλι το ιδιο. Το ΑΦΜ ειναι αυτο που σου δινει προσβαση παντου πληγν αμκα που ειναι για νοσοκομεια και ηδη η συνδεση των κρατικων υπηρεσιων που ανεφερα λειτουργει χρονια τωρα.
    Απλα και καλα να φερουμε κατι καινουργιο οτι κατι γινεται. Να κοιταξουν να αναβαθμισουν το υπαρχον συστημα που καποιοι επαιρναν παροχες χωρις να δικαιουνται επειδη το συστημα δεν εκανε ταυτοποιηση και ειχαν 3-4 ακινητα στο ονομα τους.
    Και εγώ αυτό νομίζω θα είναι. Το τάξις, που ήδη παίζει αυτόν τον ρόλο.

  10. #25
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καινουργιο ποιο θα ειναι δεν εχω καταλαβει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ αυτό νομίζω θα είναι. Το τάξις, που ήδη παίζει αυτόν τον ρόλο.
    Το καινούργιο δεν είναι μόνο στο κομμάτι της ταυτοποίησης.
    Εκτός του ότι θα είσαι καταχωρημένος με τα ίδια στοιχεία και στα 50 αυτά μητρώα, η ανακοίνωση λέει ότι αυτά τα μητρώα θα μιλάνε μεταξύ τους. Άρα δεν θα μπορείς να δηλώνεις άλλα στο ένα άλλο στο άλλο. πχ τα παραδείγματα του Verde

  11. #26
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καινούργιο δεν είναι μόνο στο κομμάτι της ταυτοποίησης.
    Εκτός του ότι θα είσαι καταχωρημένος με τα ίδια στοιχεία και στα 50 αυτά μητρώα, η ανακοίνωση λέει ότι αυτά τα μητρώα θα μιλάνε μεταξύ τους. Άρα δεν θα μπορείς να δηλώνεις άλλα στο ένα άλλο στο άλλο. πχ τα παραδείγματα του Verde
    Οτι γινεται για την απλοποιηση των web υπηρεσιων και την ταυτοποιηση του φορολογουμενου ωστε να μην δηλωνει αλλα και εχει αλλα και παιρνει εντελως αλλα φυσικα και ειναι καλο. Απλα ειχα την εντυπωση πως γινοταν... Δηλαδη οταν μπαινω στο ATLAS να δω τα ενσημα μου , περα απο την ταυτοποιηση του ΑΜΚΑ που μου ζηταει , σε περναει και στο taxis αυτοματα. Αν τωρα αυτο θα γινεται με εναν αριθμο η με 2 λιγο σημασια εχει. Μονο το αποτελεσμα μετραει. Μακαρι να βρουν λυση...

  12. #27
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ένα μείον του ΑΜΚΑ είναι ότι τα πρώτα ψηφία του είναι η ημερομηνία γέννησης.

  13. #28
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να βρουν λυση...
    Λύσεις υπάρχουν, αλλά θέλει δουλειά και σίγουρα κάποιοι θα ξεβολευτούν.

    παράδειγμα που είδα στο ΗΒ
    ΚΤΕΟ - τέλη κυκλοφορίας - ασφάλεια είναι συνδεδεμένα και ανανεώνονται άμεσα.

    Αν το ΚΤΕΟ δεν υπάρχει / λήξει, ακυρώνεται η ασφάλεια σου καθώς δεν θεωρείται ασφαλές το όχημα να βγει στο δρόμο.
    Υπάρχει online βάση δεδομένων που ο καθένας μπορεί να δει αν ένα αυτοκίνητο έχε πληρώσει τέλη κυκλοφορίας και αν έχει ΚΤΕΟ σε ισχύ και μέχρι πότε (μαζί με το πλήρες ιστορικό ΚΤΕΟ, χρήσιμο αν αγοράζεις δεύτερο χέρι). Και μάλιστα βγάζει και αν για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχει εκδώσει η αντιπροσωπία κάποια εντολή ανάκλησης λόγω προβλήματος.
    Κάντε δοκιμή στα links με τυχαία πινακίδα

    Στην Ελλάδα ακούμε συνέχεια για τα τόσες χιλιάδες ανασφάλιστα αυτοκίνητα και ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι για αυτό. Πριν κάποια χρόνια μου είχε πει ο φαναρτζής σε επίσημη αντιπροσωπία “αν ανεβάσουν και άλλο το σήμα θα παραδώσω πινακίδες και θα βγάλω δικές μου για να έρχομαι κάθε μέρα στη δουλειά”
    Στο ΗΒ θα δεις κάμερες στον αυτοκινητόδρομο που τρέχουν software αναγνώρισης πινακίδας σε τυχαία αυτοκίνητα και βρίσκουν άμεσα ανασφάλιστα / χωρίς ΚΤΕΟ / δηλωμένα ακίνητα που όμως είναι στον δρόμο κτλ. Το ίδιο και τα περιπολικά ξέρουν άμεσα αν έχεις σήμα/ΚΤΕΟ/ασφάλεια σε περίπτωση ατυχήματος ή ελέγχου.

    Συνεργασία υπουργείων οικονομικών και μεταφορών μεταξύ τους αλλά και με ασφαλιστικές και αντιπροσωπίες

  14. #29
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τελειο ! εδω υπαρχει τιποτα αντιστοιχο ;

  15. #30
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λύσεις υπάρχουν, αλλά θέλει δουλειά και σίγουρα κάποιοι θα ξεβολευτούν.

    παράδειγμα που είδα στο ΗΒ
    ΚΤΕΟ - τέλη κυκλοφορίας - ασφάλεια είναι συνδεδεμένα και ανανεώνονται άμεσα.

    Αν το ΚΤΕΟ δεν υπάρχει / λήξει, ακυρώνεται η ασφάλεια σου καθώς δεν θεωρείται ασφαλές το όχημα να βγει στο δρόμο.
    Υπάρχει online βάση δεδομένων που ο καθένας μπορεί να δει αν ένα αυτοκίνητο έχε πληρώσει τέλη κυκλοφορίας και αν έχει ΚΤΕΟ σε ισχύ και μέχρι πότε (μαζί με το πλήρες ιστορικό ΚΤΕΟ, χρήσιμο αν αγοράζεις δεύτερο χέρι). Και μάλιστα βγάζει και αν για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχει εκδώσει η αντιπροσωπία κάποια εντολή ανάκλησης λόγω προβλήματος.
    Κάντε δοκιμή στα links με τυχαία πινακίδα

    Στην Ελλάδα ακούμε συνέχεια για τα τόσες χιλιάδες ανασφάλιστα αυτοκίνητα και ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι για αυτό. Πριν κάποια χρόνια μου είχε πει ο φαναρτζής σε επίσημη αντιπροσωπία “αν ανεβάσουν και άλλο το σήμα θα παραδώσω πινακίδες και θα βγάλω δικές μου για να έρχομαι κάθε μέρα στη δουλειά”
    Στο ΗΒ θα δεις κάμερες στον αυτοκινητόδρομο που τρέχουν software αναγνώρισης πινακίδας σε τυχαία αυτοκίνητα και βρίσκουν άμεσα ανασφάλιστα / χωρίς ΚΤΕΟ / δηλωμένα ακίνητα που όμως είναι στον δρόμο κτλ. Το ίδιο και τα περιπολικά ξέρουν άμεσα αν έχεις σήμα/ΚΤΕΟ/ασφάλεια σε περίπτωση ατυχήματος ή ελέγχου.

    Συνεργασία υπουργείων οικονομικών και μεταφορών μεταξύ τους αλλά και με ασφαλιστικές και αντιπροσωπίες
    Κάποια στιγμή πήγανε να το κάνουν με την τροχαια,. Δώσανε πόσα χρημάτα και από όσο γνωρίζω δεν προχώρησε,
    Για τις κάμερες είναι και αυτές μια πονεμένη ιστορία

    Απλά πράγματα, βάλανε μια φορά πρόστιμα για ανασφαλιστα και από τότε τίποτα,. Ακούμε για τα κτεο και ακούμε ξανά για κτεο και για πρόστιμα που θαααα μπούνε

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας