Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    05-11-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε επίσκεψη στο σπίτι μου πωλητή της wind και αφού μου είπε ψέματα πως έχει το δικό της δίκτυο στην περιοχή που μένω και θα κλειδώνω κατά πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες από τον ΟΤΕ, έκανα το λάθος και υπέγραψα συμβόλαιο...Το ότι δεν έχει το δικό της δίκτυο σε απλές γραμμές και όχι VDSL μου το είπαν από τον ΟΤΕ, οπότε άρχισε ο μαραθώνιος των τηλεφωνημάτων και έγινα μπαλάκι από εξυπηρέτηση σε τεχνικό τμήμα και τούμπαλιν, κανείς όμως δεν μου έλεγε ότι χρησιμοποιεί η wind το δίκτυο του ΟΤΕ, οπότε έβγαλα το συμπέρασμα αφού μασούσαν όλοι τα λόγια τους...
    Το συμβόλαιο το υπέγραψα στα μέσα Σεπτεμβρίου όμως μέχρι τις 25 Οκτωβρίου δεν προχωρούσε το θέμα, ώσπου δέχτηκα τηλεφωνική κλήση από την wind που μου είπαν ότι ο ΟΤΕ δεν δίνει την γραμμή σε αυτούς επειδή έχει διαφορετικό ΑΦΜ... κοιτάω το συμβόλαιο και βλέπω ότι όντως είχε βάλει λάθος ΑΦΜ ο πωλητής που ήρθε σπίτι μου και συμπλήρωσε τα στοιχεία... Μου λένε λοιπόν από την εξυπηρέτηση της wind να τους πω το σωστό ΑΦΜ το οποίο και έγινε... Προχωράει λοιπόν η διαδικασία και αφού με ενημερώνουν από τον ΟΤΕ ότι μου είπαν ψέματα για το ιδιωτικό δίκτυο, αρχίζω τις διαδικασίες για ακύρωση φορητότητας...
    Μου λένε στην εξυπηρέτηση της wind ότι δεν γίνεται ακύρωση τηλεφωνικά αλλά μόνο γραπτώς μέσω της φόρμας επικοινωνίας... Ενώ μου είχαν στείλει sms ότι θα συνδεθώ στο δίκτυο τους στις 30/10, με το που κάνω γραπτώς την αίτηση στις 29/10 μου έρχεται ένα μισάωρο μετά SMS ότι έχω συνδεθεί στην wind!!! Μια ημέρα νωρίτερα από την προγραμματισμένη... Επικοινωνώ με ΟΤΕ μου λένε σου λένε ψέματα είσαι ακόμα σε εμάς... παίρνω στην wind μου μασάνε τα λόγια, ζητάνε κωδικούς να δουν την αίτηση και δεν γίνεται τίποτα 2 φορές...
    Στην όλη διαδικασία μέχρι να συνδεθώ στην wind στις δεκάδες κλήσεις μου στην εξυπηρέτηση, μου έλεγαν πως ισχύει το αρχικό συμβόλαιο με το λάθος ΑΦΜ οπότε δεν έχω δικαίωμα υπαναχώρησης.. Με το που πάω στην wind ξαφνικά σε ερώτηση μου σε 2 διαφορετικές κοπέλες για το ποιο συμβόλαιο ισχύει, μου είπαν και οι δύο από την στιγμή που διορθώθηκε το ΑΦΜ στις 25/10 ισχύει στην ουσία από 25/10 οπότε από τότε έχω δικαίωμα υπαναχώρησης...
    Επικοινωνώ με εξυπηρέτηση να δω για 5η φορά πως πάει στις 29/10, μου λέει η άλλη πάλι πως ισχύει συμβόλαιο από 25/10 και να την αφήσω μια ημέρα και θα επικοινωνήσει αυτή μαζί μου να μου πει...Με κάθε μέσο προσπαθούν να τρεναρουν το 14 ήμερο... φυσικά δεν πήρε ποτέ και κανείς πίσω...
    Επικοινωνώ με ΟΤΕ για να κάνω φορητότητα της γραμμής μέσω αυτών αφού αγανακτησα... Ξεκινάει η διαδικασία όλα καλά και σήμερα μου έρχεται SMS από ΟΤΕ ότι δεν μπορεί να γίνει φορητότητα αφού η wind έχει άλλο ΑΦΜ καταχωρημένο στο σύστημα της (από το σωστό)...
    Ξανά πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση της wind 4 φορές από το μεσημέρι... Μέχρι και σήμερα όταν με ρωτούσαν στην εξυπηρέτηση της wind το ΑΦΜ, τους έλεγα το ΑΦΜ μου και συνεχίζαμε κανονικά... Από σήμερα μου είπαν ότι το ΑΦΜ που τους λέω είναι λάθος και έχουν καταχωρημένο άλλο... Τους λέω τι ΑΦΜ έχετε; μου λένε δεν μπορώ να σας πω, είναι προσωπικά δεδομένα!!!!Εκεί βγήκα απ'τα ρούχα μου,ουρλιαζααααα!! Ρωτάω τόσο καιρό γιατί όταν με ρωτουσατε το ΑΦΜ και σας έλεγα το ΑΦΜ μου δεν μου λέγατε πως είναι λάθος;Μουγκα... Λέω έγινε λάθος στην αρχική συμπλήρωση του ΑΦΜ μου που μετά από δική σας επικοινωνία διορθώθηκε και προχώρησε η γραμμή μου στα χέρια σας, πως την αποκτήσατε με λάθος ΑΦΜ από τον ΟΤΕ που δεν σας την έδινε;Μουγκα τα μασούσαν...
    Αλλάζει μετά το τροπάριο και πάλι για το δικαίωμα υπαναχώρησης... Ισχύει λένε το αρχικό συμβόλαιο με το λάθος ΑΦΜ και όχι με την τηλεφωνική διόρθωση, που στην ουσία είναι νέο συμβόλαιο όταν τους είπα ότι το κάνουν επίτηδες για να περάσουν 14 μέρες...
    Αφού κοντεύω να ρίξω Χριστοπαναγιες στο τηλέφωνο με 3 διαφορετικές κοπέλες,τους λέω βρείτε μου μια λύση...Μου λένε στείλτε στην φόρμα επικοινωνίας φωτογραφίες της ταυτότητας γιατί έλειπαν από την αίτηση που είχατε κάνει για ακύρωση φορητότητας εγγράφως...Τους λέω δεν μου είχε πει κάποιος κάτι τέτοιο, πάω να κάνω αυτό που μου είπαν και μαντεψτε μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορώ να στείλω κάτι αφού υπάρχει λάθος ΑΦΜ!!!!
    Ξανά παίρνω αυτή την φορά εξοργισμένος, λέω κοπελιά δεν με αφήνει να στείλω τίποτα γιατί λέει είναι λάθος το ΑΦΜ... Μου λέει δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι,η επόμενη λύση είναι να πάτε σε κατάστημα της wind και να καταθέσετε το σωστό σας ΑΦΜ!!!! Λέω ενημερώνετε αυτόματα το σύστημα; Μου απαντάει η επεξεργασία παίρνει συνήθως δύο εργάσιμες, μια μέρα δηλαδή παραπάνω από το 14 ήμερο θα είμαι ξεμπερδεμενος.... Όταν μου λέει δεν ισχύει το 14 ήμερο πλέον και αυτή, εκεί για να μην μπω μέσα από το τηλέφωνο, το έκλεισα...
    Από τον ΟΤΕ μου λένε ότι ισχύει το συμβόλαιο από την ημερομηνία που έγινε τηλεφωνική διόρθωση του ΑΦΜ αφού το πρώτο που είχε λάθος ΑΦΜ θεωρείται άκυρο..
    Λύση δεν μπορούν να μου βρουν, οπότε σκέφτηκα να τους πάρω και να τους πω να δοκιμάσουν φορητότητα με το ΑΦΜ που έγραψε ο πωλητής πάνω στο συμβόλαιο και μετά αλλάζουμε και βάζουμε το σωστό ΑΦΜ, αν αυτό που έχουν βάλει τώρα στο σύστημα τους δεν είναι κάποιο άλλο από αυτό που έγραψε ο πωλητής...
    Περιμένω τώρα απάντηση από τον ΟΤΕ και φυσικά δεν ξέρω αν έκανα σωστά που το χειρίστηκα έτσι... Απλά ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ γιατί συν της άλλης είμαι και χωρίς ίντερνετ μια βδομάδα στο σπίτι...

    - - - Updated - - -

    Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή από γνώστες του θέματος ευπρόσδεκτη.. Από τον ΟΤΕ μου είχαν πει να πάρω στην επιτροπή διαχείρισης τηλεπικοινωνιών 9-12 το πρωί, απλά δεν γινόταν κάτι αφού έπεφτε η γραμμή συνεχώς σε πάνω από 40 φορές που προσπάθησα να πάρω...

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτό που ισχύει είναι η υπογραφή στο συμβόλαιο, εσύ υπέγραψες το πρώτο, είχες 14 ημέρες να κάνεις αίτηση υπαναχώρησης απο την υπογραφη, καθώς αυτοί δεν στείλανε καν την αίτηση καθώς την κρατάνε για 14 ημέρες πριν την στείλουν στον προήγουμενο πάροχο.

    Οπότε αναγκαστικά το πας μέσω καταγγελίας

  3. #3
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Ακόμα μια περίπτωση που γίνεται μπάχαλο.. Και φυσικά ούτε από wind ούτε από ΟΤΕ παίρνεις σωστή πληροφορία γιατί και οι δύο είναι μπαχαλακι.
    Καταγγελία στην ΕΕΤΤ και ο Θεός βοηθός.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-12-2010
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κάνεις καταγγελία σε ΕΕΤΤ. Η γνώση που έχω επί του θέματος είναι ότι ως συμπληρωμένη αίτηση θεωρείται η πλήρως συμπληρωμένη αίτηση (σωστά συμπληρωμένη).

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας