Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    13-09-2007
    Περιοχή
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Καλημέρα, έως τώρα ήμουν συνδρομητής nova-forthnet, με vdsl 50 και με απλή τηλεφωνία. Έχω δικό μου router το tp-link archer vr400 v.2 και η σύνδεση ήταν απλή. Τώρα που θα έχω One Net ποία θα είναι η σωστή σύνδεση ώστε να συνδέσω το απλό μου τηλέφωνο στο router της vodafone (ZTE/ ZXHN/ H267A) όπου έχει 2 θύρες για τηλέφωνο αλλά να έχω και το tp-link σαν πιο καλό router-modem για το ίντερνετ; Ξέρω αρκετά για υπολογιστές κάτι λίγα για δίκτυα αλλά όχι σε αυτό το κομμάτι. ευχαριστώ πολύ. Συγνώμη αν υπάρχει παρόμοιο θέμα αλλά εγώ δεν μπόρεσα να το βρώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sense1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, έως τώρα ήμουν συνδρομητής nova-forthnet, με vdsl 50 και με απλή τηλεφωνία. Έχω δικό μου router το tp-link archer vr400 v.2 και η σύνδεση ήταν απλή. Τώρα που θα έχω One Net ποία θα είναι η σωστή σύνδεση ώστε να συνδέσω το απλό μου τηλέφωνο στο router της vodafone (ZTE/ ZXHN/ H267A) όπου έχει 2 θύρες για τηλέφωνο αλλά να έχω και το tp-link σαν πιο καλό router-modem για το ίντερνετ; Ξέρω αρκετά για υπολογιστές κάτι λίγα για δίκτυα αλλά όχι σε αυτό το κομμάτι. ευχαριστώ πολύ. Συγνώμη αν υπάρχει παρόμοιο θέμα αλλά εγώ δεν μπόρεσα να το βρώ.
    Καλημέρα. Πιστευω πως ψαχνεις κατι τετοιο

    Κώδικας:
    https://www.adslgr.com/forum/threads/1092338-Bridge-TPLINKVR600-%CE%BC%CE%B5-ZTEH267A

  3. #3
    Εγγραφή
    13-09-2007
    Περιοχή
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Ο οδηγός αυτός ειναι για να βάλεις από την γραμμή κατευθείαν το ρουτερ της βονταφον και από εκει με bridge mode στο tp-link από ότι κατάλαβα . Εγω όμως νομίζω ότι καλύτερα ειναι να μπει στην γραμμή το tp-link και μετά να δωσω στο ρουτερ της βονταφον. Πιο σταθερό και πιο καλές ταχύτητες και γενικά θα πιάσει το tp-link. Γνώμη μου μου βάση της λογικής. Όχι ;

  4. #4
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sense1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο οδηγός αυτός ειναι για να βάλεις από την γραμμή κατευθείαν το ρουτερ της βονταφον και από εκει με bridge mode στο tp-link από ότι κατάλαβα . Εγω όμως νομίζω ότι καλύτερα ειναι να μπει στην γραμμή το tp-link και μετά να δωσω στο ρουτερ της βονταφον. Πιο σταθερό και πιο καλές ταχύτητες και γενικά θα πιάσει το tp-link. Γνώμη μου μου βάση της λογικής. Όχι ;
    Βαζεις το zte σαν μοντεμ κανει συγχρονισμό , και δουλευει το τηλεφωνο μόνο. Ολα τα υπολοιπα τα κανει το δικο σου.
    Dhcp dns wifi όλο το routing. Αν βαλεις πρωτα το tplink δεν θα εχεις τηλεφωνο.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-09-2007
    Περιοχή
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Μια ερώτηση. πιο ειναι το σωστό το tp-link αν το βάλω κοντα στο ρουτερ της βονταφον και μακριά από το pc με Ethernet ή μακριά από το ρουτερ της βονταφον και κοντα στο pc με Ethernet ? Βασικά παίζει ρόλο ;

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sense1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση. πιο ειναι το σωστό το tp-link αν το βάλω κοντα στο ρουτερ της βονταφον και μακριά από το pc με Ethernet ή μακριά από το ρουτερ της βονταφον και κοντα στο pc με Ethernet ? Βασικά παίζει ρόλο ;
    Όπως θέλεις το κάνεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-09-2007
    Περιοχή
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Καλημέρα σήμερα συνδέθηκε η γραμμή θα στείλω φώτο Οταν Πάω σπίτι και μετά θα πειραματιστώ με το bridge mode ! Η τηλεφωνία ακόμα δεν συνδέθηκε μέσα σε 24 ώρες είπαν. Το θέμα είναι ότι ζήτησα fast path και μου είπαν ότι έχει συστημικό πρόβλημα με ΟΤΕ ... να πάρω να τους πιέσω να το λύσουν; Επίσης μου είπαν ότι με την 100αρα δεν θα έχω θέμα με τα pings... πράγμα που θα το ανακαλύψω το βράδυ. Με την εμπειρία μου με την 50αρα σε nova είχα γύρω στα 70 με 80 ping και με fast path πήγα στα 55-65 ping !

    Και τώρα που μίλησα πάλι με αντιπρόσωπο μου είπε ότι επειδή είναι fiber (μέχρι την καμπίνα) δεν μπορεί να το κάνει fast path και ότι δεν θα έχω διαφορά είτε μπορούσε να το κάνει είτε όχι. εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι είχα 50vdsl και έπαιρνα από την καμπίνα όπου παίρνω τώρα fiber 100 και τότε η nova μου το έκανε fastpath και είδα διαφορά και αυτός μου λέει ότι και δεν μπορεί να το κάνει και ότι δεν θα έχω διαφορά. λογικό;

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα, έχω κάνει τον οδηγώ σωστά μέχρι τις ρυθμίσεις του zte αλλά δεν μπορω να ρυθμίσω το archer vr400. Καταρχάς δεν έχει ή τουλάχιστον δεν ξέρω που να βρω αυτό το wan index να διαλέξω το Ethernet /wan.

    Αυτό που κάνω εγω ειναι πάω advanced-internet-add και κάνω ένα setup νέο με ρυθμίσεις που φαίνονται στην εικόνα ....
    κάνω reboot και μετά δεν μπορω να μπω στην σελίδα του vr400 αλλά μόνο στην σελίδα του zte. Τηλέφωνο έχω ιντρνετ όχι ........
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails image.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sense1 : 18-11-19 στις 18:54.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας