Σελ. 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 200

Θέμα: Nintendo Switch

  1. #16
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Χαίρομαι πάρα πολύ με αυτά που ακούω για το Breath of the Wild, γιατί ακόμα δεν το ξεκίνησα και έχω μεγάλες προσδοκίες! Όλος παραδόξως ακόμη ασχολούμαι με το Mario Odyssey, το οποίο συνεχίζει να με εκπλήσσει ευχάριστα με το ότι έχει πολλά levels, πολλά moons, και πολλά tasks να κάνεις, και δεν τελειώνει έτσι γρήγορα.

    Ξεκίνησα να παίζω και λίγο Mario Kart με τη γυναίκα για να μην την έχω συνέχεια να κάθεται και να βλέπει να παίζω μόνος μου! χαχαχα!

    Και όντως πολύ ωραίες οι περιγραφές για τα παιχνίδια! Αν τυχόν βρω καμιά προσφορά για το Witcher θα το χτυπήσω άφοβα! Φυσικά όμως με αυτά που ακούω περί χωρητικότητας, θα κοιτάξω να το ψάξω κυρίως σε physical disk, για να μην χρειαστεί να αγοράζω έξτρα SD card!

  2. #17
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίο review lewton!

    Να τολμήσω να πω ότι το BoTW είναι ένα "Skyrim done right" με Zelda theme; Έχει σαφείς επιρροές, αλλά είναι αφάνταστα πιο polished συγκριτικά με το πόνημα της Bugthesda (εξαιρετικά overhyped εταιρία για μένα, αν και είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα διαφωνήσουν).

    Δείχνει πόσο μεράκι έχει η Nintendo σε ό,τι κι αν φτιάχνει... ειλικρινά δεν το λυπήθηκα το 100άρικο (συλλεκτική έκδοση). Το έχω σε cartridge και δεν παίζει να το πουλήσω ποτέ. Τόσο καλό είναι και πάντα θα έχει πράγματα να ανακαλύψεις, ακόμα και 20 χρόνια μετά στο τότε Switch του 2037! Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμα (αν δείτε στο YouTube) ανακαλύπτουν νέα πράγματα με το οργανικό gameplay που προσφέρει, πράγματα που ουδέποτε προέβλεψαν οι δημιουργοί/προγραμματιστές του. One of a kind. Το πιστεύω ακράδαντα ότι αν είχε βγει day 1 με το Wii U, θα ήταν ο σωτήρας του!

    Το BoTW είναι gameplay-driven παιχνίδι πρωτίστως και το story έρχεται σε 2η μοίρα. Αν θες την γνώμη μου, ούτε στο BoTW2 θα αλλάξει αυτή η αναλογία. Και που έβαλαν cutscenes/voice-over για πρώτη φορά στην σειρά με το BoTW, υπέρβαση ήταν θεωρώ για τα δεδομένα της Nintendo. Το να γίνει πιο cinematic α λα Witcher 3 το θεωρώ απίθανο (και για λόγους κόστους).

    Οι ψιλοάδειες πόλεις δεν με ενόχλησαν, ταιριάζουν με το mood/lore του παιχνιδιού (ερημωμένος κόσμος), ούτε τα όπλα που σπάνε (συνέχεια βρίσκεις άλλα). Αυτό που με χάλασε ήταν το τέλος που το βρήκα anticlimactic και το τελικό boss fight λιγάκι εύκολο (οι Lynel έχουν περισσότερο challenge).

    Αυτό που θα βελτιώσουν στο sequel θα είναι τα dungeons πιθανότατα... είχε 4 μεγάλα το πρώτο, αλλά λιγότερα σε σχέση με άλλα Zelda.

    Τα παραπάνω τα γράφω ως gamer που προτιμάει arcade εμπειρίες (δεν πολυσυμπαθώ το grinding ως μηχανισμό, προτιμώ reflexes) και όχι open-world/RPG (με coin-op μεγάλωσα, όχι tabletop RPG), οπότε κάτι λέει αυτό. Το BoTW είναι ένα open-world για αυτούς που δεν γουστάρουν τα open-world (και δεν είμαι ο μόνος που το λέει). Πραγματικά η αίσθηση που αποκόμισα από το exploration (200+ ώρες, πράγμα σπάνιο για μένα και ακόμα έχω αφήσει πράγματα ανεξερεύνητα) δεν υπάρχει αλλού (άντε λίγο στο AC Black Flag, που εκεί έχω 70+ ώρες).
    Skyrim done right?
    Τι να σου πω, μπορείς να το πεις αλλά εγώ δε θα το έλεγα έτσι.
    Είναι όντως απίστευτη εμπειρία το BotW, ωστόσο εγώ θέλω και μια δυνατή ιστορία στα παιχνίδια που παίζω για αυτό και τελικά καταλήγω στο Witcher 3 ως το καλύτερο παιχνίδι που έχω παίξει ποτέ.

    By the way, αν κάποιος ανησυχεί επειδή δεν ξέρει την ιστορία του Witcher και τι έχει γίνει στο 1 και στο 2, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά, εγώ πχ που δεν είχα ιδέα για τον κόσμο του Witcher μπήκα πολύ καλά στο κλίμα γρήγορα. Σε κάποια στιγμή γύρω στο 5% του παιχνιδιού συναντάς κάποιον που σου κάνει ερωτήσεις για το τι έγινε «στο παρελθόν». Ουσιαστικά σε ρωτάει για τα γεγονότα του 1 και του 2. Αν έχεις παίξει τα παιχνίδια αυτά μπορείς να κάνεις import και το save νομίζω αν παίζεις στο PC. Στο Switch δε γίνεται και σε ρωτάει αυτός για παράδειγμα «τι συνέβη στον Χ;» και εσύ μπορείς να απαντήσεις ο,τι θέλεις από μια λίστα επιλογών. Δεν υπάρχει λόγος να αγχωθείτε για αυτό. Αν δε θέλετε να απαντήσετε στην τύχη, μπορείτε να το γκουγκλάρετε λίγο και να βρείτε κάποιες πληροφορίες για τα γεγονότα των προηγούμενων παιχνιδιών και να επιλέξετε τι σας αρέσει περισσότερο.

  3. #18
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Skyrim done right?
    Τι να σου πω, μπορείς να το πεις αλλά εγώ δε θα το έλεγα έτσι.
    Είναι όντως απίστευτη εμπειρία το BotW, ωστόσο εγώ θέλω και μια δυνατή ιστορία στα παιχνίδια που παίζω για αυτό και τελικά καταλήγω στο Witcher 3 ως το καλύτερο παιχνίδι που έχω παίξει ποτέ.
    Αυτά που κάνει το BoTW (π.χ. cooking recipes) γινόντουσαν και στο Skyrim. Κάποια και με mods. Η Nintendo τα ενσωμάτωσε σε ένα ωραίο, polished σύνολο.

    Τώρα για την ιστορία, δεν θα με χάλαγε, αλλά η Nintendo κοιτάει να μην πολυξεφεύγει το budget της (συν το γεγονός ότι τους ενδιαφέρει να χωράνε όλα στο cartridge, που κοστίζει παραπάνω από Blu-Ray). Σκέψου ότι heavy story-based παιχνίδια (TLOU2, RDR2) είναι 2 δισκάκια των 50GB!

    Δεν είναι μόνο τα περισσότερα cinematics, είναι και οι μεταγλωττίσεις και πολλά άλλα. Μέχρι και τα μουρμουρητά επίτηδες τα βάζουν για να μην πληρώνουν extra ηθοποιούς.

  4. #19
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Uncharted τι γνώμη έχεις για τα Assassin's Creed;
    Αξίζει να μπει κάποιος στη σειρά χωρίς να έχει παίξει κανένα;
    Έχουμε ένα PS3 και αγόρασα στο eBay το ACII για να το δοκιμάσω επειδή λένε ότι είναι από τα πιο καλά της σειράς, αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα.

    - - - Updated - - -

    Συμφωνώ πάντως στο τελευταίο point που έγραψες για το grinding. Το ΒotW δεν έχει grinding με την έννοια που το βρίσκεις στο Skyrim, αφού ο Link κερδίζει καρδιές και stamina μόνο από τα shrines.
    Μπορεί κάποιος να πει ότι και τα shrines είναι grinding, αλλά καμία σχέση με άλλα παιχνίδια που είναι 100% grinding.
    Και στο Witcher 3 πάντως το grinding δεν είναι τόσο έντονο όσο στο Skyrim. Εγώ έκανα όλα τα quests επειδή είμαι completionist, όχι επειδή ήθελα να ανέβω levels. Στο Skyrim ο τελικός σου χαρακτήρας είναι τουλάχιστον 10000% δυνατότερος από τον αρχικό, στο Witcher 3 η διαφορά είναι σαφώς μικρότερη.

  5. #20
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Uncharted τι γνώμη έχεις για τα Assassin's Creed;
    Αξίζει να μπει κάποιος στη σειρά χωρίς να έχει παίξει κανένα;
    Έχουμε ένα PS3 και αγόρασα στο eBay το ACII για να το δοκιμάσω επειδή λένε ότι είναι από τα πιο καλά της σειράς, αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα.
    Ναι, το AC2 είναι classic, αξίζει. Έχει και επικό soundtrack by Jesper Kyd!

    Τα τελευταία AC (Origins, Odyssey) να ξέρεις δεν έχουν σχέση με την παλιά φόρμουλα. Witcherίζουν έντονα, οπότε δεν το αποκλείω να σου αρέσουν κι αυτά. Αν και τα περισσότερα side quests δεν έχουν την ποιότητα του Witcher 3...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ πάντως στο τελευταίο point που έγραψες για το grinding. Το ΒotW δεν έχει grinding με την έννοια που το βρίσκεις στο Skyrim, αφού ο Link κερδίζει καρδιές και stamina μόνο από τα shrines.
    Μπορεί κάποιος να πει ότι και τα shrines είναι grinding, αλλά καμία σχέση με άλλα παιχνίδια που είναι 100% grinding.
    Και στο Witcher 3 πάντως το grinding δεν είναι τόσο έντονο όσο στο Skyrim. Εγώ έκανα όλα τα quests επειδή είμαι completionist, όχι επειδή ήθελα να ανέβω levels. Στο Skyrim ο τελικός σου χαρακτήρας είναι τουλάχιστον 10000% δυνατότερος από τον αρχικό, στο Witcher 3 η διαφορά είναι σαφώς μικρότερη.
    Αυτό που με χαλάει με το grinding είναι ότι μου θυμίζει δουλειά/rat race. Τα παιχνίδια θέλω να είναι pure fun, όχι ανούσια τεχνητή επιμήκυνση του χρόνου. Ή τουλάχιστον έτσι έχω συνηθίσει εγώ.

    Η μεγαλύτερη grind τρολιά στο BoTW είναι τα korok seeds. Μάζεψε 900 για να πάρεις στο τέλος ας μην πω τι (spoilers). Η "ανταμοιβή" που παίρνεις θεωρώ ότι είναι τρολιά του Aonuma για τα περισσότερα open world collectathons εκεί έξω (ειδικά αυτά της Ubi που ακολουθούν ένα προκάτ μοτίβο τα τελευταία χρόνια).

  6. #21
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, το AC2 είναι classic, αξίζει. Έχει και επικό soundtrack by Jesper Kyd!

    Τα τελευταία AC (Origins, Odyssey) να ξέρεις δεν έχουν σχέση με την παλιά φόρμουλα. Witcherίζουν έντονα, οπότε δεν το αποκλείω να σου αρέσουν κι αυτά. Αν και τα περισσότερα side quests δεν έχουν την ποιότητα του Witcher 3...


    Αυτό που με χαλάει με το grinding είναι ότι μου θυμίζει δουλειά/rat race. Τα παιχνίδια θέλω να είναι pure fun, όχι ανούσια τεχνητή επιμήκυνση του χρόνου. Ή τουλάχιστον έτσι έχω συνηθίσει εγώ.

    Η μεγαλύτερη grind τρολιά στο BoTW είναι τα korok seeds. Μάζεψε 900 για να πάρεις στο τέλος ας μην πω τι (spoilers). Τρολιά του Aonuma θεωρώ ότι είναι για τα περισσότερα open world collectathons (ειδικά αυτά της Ubi που ακολουθούν ένα προκάτ μοτίβο τα τελευταία χρόνια).
    Σε ευχαριστώ, θα το βάλω το AC2 στο πρόγραμμα λοιπόν.
    Μου είχαν αρέσει πολύ το Metal Gear Solid και το Splinter Cell και το Thief παλαιότερα, έχει καμία σχέση;
    Διάβασα λίγο για τα πιο πρόσφατα AC και για να είμαι ειλικρινής με τραβάει το ότι τα έχουν κάνει λίγο open world με grinding. Αυτή τη στιγμή πάντως έχω μόνο Switch και PS3 οπότε τα πρόσφατα δεν παίζουν.
    Περίμενα να κάνει port και το AC2 στο Switch η Ubi αλλά φαίνεται ότι βαριούνται.

    Η επιμύκυνση του χρόνου δε με ενοχλεί αν είναι ενδιαφέρουσα. Στο Skyrim κάπου το σιχάθηκα και το παράτησα, στο Witcher 3 όχι.

  7. #22
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ, θα το βάλω το AC2 στο πρόγραμμα λοιπόν.
    Μου είχαν αρέσει πολύ το Metal Gear Solid και το Splinter Cell και το Thief παλαιότερα, έχει καμία σχέση;
    Δεν θα έλεγα ότι έχουν και πολύ σχέση, κι ας είναι stealth το gameplay τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασα λίγο για τα πιο πρόσφατα AC και για να είμαι ειλικρινής με τραβάει το ότι τα έχουν κάνει λίγο open world με grinding. Αυτή τη στιγμή πάντως έχω μόνο Switch και PS3 οπότε τα πρόσφατα δεν παίζουν.
    Περίμενα να κάνει port και το AC2 στο Switch η Ubi αλλά φαίνεται ότι βαριούνται.

    Η επιμύκυνση του χρόνου δε με ενοχλεί αν είναι ενδιαφέρουσα. Στο Skyrim κάπου το σιχάθηκα και το παράτησα, στο Witcher 3 όχι.
    Είναι και να σε τραβάει ο κόσμος/theme του παιχνιδιού, κακά τα ψέματα. Το BoTW έχει έναν παραδεισένιο κόσμο που μου θυμίζει πεζοπορίες που έχω κάνει.

    Από AC στο Switch θυμάμαι έχει γίνει port το Black Flag (αρκετά καλό αν σου αρέσουν πειρατές), όπως και το Rogue με ανάλογο theme (αλλά παίζεις από την πλευρά των "κακών").

    Τώρα για τα current-gen AC, ίσως σε βολέψει να τσιμπήσεις φτηνά ένα PS4 Slim κάποια στιγμή (€200 στο Black Friday κάθε χρόνο), έχει κι αυτό μπόλικα παιχνίδια και σε χαμηλές τιμές. Το PS5 θα έχει κανά 500άρικο (με Blu-Ray drive), δεν ξέρω αν σε ψήνει (θα παίζει και τα παιχνίδια του PS4, αλλά μάλλον όχι του PS3).

  8. #23
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρομαι πάρα πολύ με αυτά που ακούω για το Breath of the Wild, γιατί ακόμα δεν το ξεκίνησα και έχω μεγάλες προσδοκίες! Όλος παραδόξως ακόμη ασχολούμαι με το Mario Odyssey, το οποίο συνεχίζει να με εκπλήσσει ευχάριστα με το ότι έχει πολλά levels, πολλά moons, και πολλά tasks να κάνεις, και δεν τελειώνει έτσι γρήγορα.

    Ξεκίνησα να παίζω και λίγο Mario Kart με τη γυναίκα για να μην την έχω συνέχεια να κάθεται και να βλέπει να παίζω μόνος μου! χαχαχα!

    Και όντως πολύ ωραίες οι περιγραφές για τα παιχνίδια! Αν τυχόν βρω καμιά προσφορά για το Witcher θα το χτυπήσω άφοβα! Φυσικά όμως με αυτά που ακούω περί χωρητικότητας, θα κοιτάξω να το ψάξω κυρίως σε physical disk, για να μην χρειαστεί να αγοράζω έξτρα SD card!
    Όντως το Odyssey είναι πολύ καλό, εγώ πάντως το τερμάτισα και το πούλησα, αφού δε μου ξύπνησε την ανάγκη να ασχοληθώ περισσότερο για να μαζέψω όλα τα moons (καλά, όλα δε μπορώ με τίποτα, αλλά έστω κάποια ακόμα).
    Δεν είναι το είδος μου τα platforms. Το συγκεκριμένο ήταν όντως πολύ καλό και το απόλαυσα, αλλά ένας λόγος είναι το ότι έχουν κρατήσει την δυσκολία για το υποχρεωτικό κομμάτι σε λογικά επίπεδα. Δηλαδή είχα πάντα την ευελιξία να παρατήσω κάποιο moon που με δυσκόλευε και να πάω στο επόμενο επίπεδο.

    Το Mario Kart είναι πολύ καλό στο βασικό mode (αγώνες) αλλά το battle mode το βρήκαμε βαρετό, εσάς σας αρέσει; Το λατρεμένο Mario Kart 64 παραμένει αξεπέραστο για battle.


    YAziDis κάτι που ίσως δεν ξέρεις και καλό είναι να το ξέρεις για να γλιτώνεις λεφτά, είναι ότι μπορείς άφοβα να χρησιμοποιείς το store όποιας χώρας θέλεις από Ευρώπη/Αφρική και συνήθως συμφέρει να είσαι σε South Africa ή Norway Store και καμιά φορά στο ρώσικο. Προσοχή στα έξοδα συναλλάγματος, αλλά αν έχεις Ν26 ή κάποια άλλη κάρτα που κάνει δωρεάν μετατροπή γλιτώνεις πολλά λεφτά.
    Για παράδειγμα, τιμές του Witcher 3 σήμερα: https://eshop-prices.com/games/3060-...n?currency=EUR
    Aν το πάρεις σε € θα πληρώσεις 59,99€, αν το πάρεις σε NOK θα πληρώσεις λιγότερα από 50€! Για κάποιο λόγο South Africa και Ρωσία λείπουν.

    Παράδειγμα 2: Breath of the Wild μαζί με τα DLC: https://eshop-prices.com/games/378-t...d?currency=EUR
    Στην Ευρωζώνη κάνει 69,99€, στη Νότια Αφρική 65,67€, στη Νοβηγία 63,89€ και στη Ρωσία κάτω από 60€! Έχει καταποντιστεί το ρούβλι και δεν έχουν ακόμα ανεβάσει τις τιμές στο ρωσικό store.

    Αμερική και Ασία μην κοιτάς γιατί πρέπει να έχει πιστωτική κάρτα από εκείνες τις ζώνες, αλλά με ευρωπαϊκή κάρτα μπορείς να αγοράσεις από όποιο ευρωπαϊκό store θέλεις (όπου ευρωπαϊκό μετράει και η Νότια Αφρική μέσα) και μπορείς να αλλάζεις store όσο συχνά θέλεις.
    Η χώρα αλλάζει εύκολα από το account page: https://accounts.nintendo.com/profile/edit

    Αν το γυρίσεις σε Ρωσία θα σου βγαίνουν όλες οι σελίδες στα ρώσικα. Εγώ μια φορά πήγα στο ρώσικο store γιατί είχε μια τρομερή τιμή για κάποιο παιχνίδι. Αλλιώς είμαι μόνιμα μεταξύ Νότιας Αφρικής και Νορβηγίας που είναι στα Αγγλικά.

    Νομίζω ότι κάθε φορά που αλλάζεις store χάνονται τα gold points, οπότε κάνε μια έξυπνη επιλογή. Πχ αν πας στο νορβηγικό και πάρεις το BotW στα 63,89€ μπορείς μετά με τα gold points που θα σου δώσει να έχεις έκπτωση για να πάρεις το Witcher 3 ακόμα πιο χαμηλά από την τιμή του καταλόγου (αν και είπαμε, ειδικά το Witcher 3 καλύτερα σε physical).
    Ωστόσο το καλύτερο είναι να μην αγοράσεις άμεσα όποιο δε θέλεις να παίξεις τώρα και να περιμένεις να μπει σε προσφορά. Οι πόντοι δε λήγουν άμεσα και μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις και όταν το παιχνίδι είναι σε προσφορά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα έλεγα ότι έχουν και πολύ σχέση, κι ας είναι stealth το gameplay τους.


    Είναι και να σε τραβάει ο κόσμος/theme του παιχνιδιού, κακά τα ψέματα. Το BoTW έχει έναν παραδεισένιο κόσμο που μου θυμίζει πεζοπορίες που έχω κάνει.

    Από AC στο Switch θυμάμαι έχει γίνει port το Black Flag (αρκετά καλό αν σου αρέσουν πειρατές), όπως και το Rogue με ανάλογο theme (αλλά παίζεις από την πλευρά των "κακών").

    Τώρα για τα current-gen AC, ίσως σε βολέψει να τσιμπήσεις φτηνά ένα PS4 Slim κάποια στιγμή (€200 στο Black Friday κάθε χρόνο), έχει κι αυτό μπόλικα παιχνίδια και σε χαμηλές τιμές. Το PS5 θα έχει κανά 500άρικο (με Blu-Ray drive), δεν ξέρω αν σε ψήνει (θα παίζει και τα παιχνίδια του PS4, αλλά μάλλον όχι του PS3).
    Kαι το AC3 έχει βγει στο Switch, αλλά σε κάποιο βίντεο στο Youtube κάποιος έλεγε ότι έχει θέματα με το frame rate (που δεν έχουν το Black Flag και το Rogue).

    Αυτό που λες να σε τραβάει ο κόσμος είναι προφανώς μεγάλο πράγμα. Ο κόσμος του Witcher 3 με τράβηξε 100% με τα προβλήματα γεωπολιτικής φύσης αφού με ενδιαφέρει η γεωπολιτική. Δυσκολεύτηκα πολύ να διαλέξω ποια πλευρά να υποστηρίξω στον πόλεμο.

  9. #24
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως το Odyssey είναι πολύ καλό, εγώ πάντως το τερμάτισα και το πούλησα, αφού δε μου ξύπνησε την ανάγκη να ασχοληθώ περισσότερο για να μαζέψω όλα τα moons (καλά, όλα δε μπορώ με τίποτα, αλλά έστω κάποια ακόμα).
    Δεν είναι το είδος μου τα platforms. Το συγκεκριμένο ήταν όντως πολύ καλό και το απόλαυσα, αλλά ένας λόγος είναι το ότι έχουν κρατήσει την δυσκολία για το υποχρεωτικό κομμάτι σε λογικά επίπεδα. Δηλαδή είχα πάντα την ευελιξία να παρατήσω κάποιο moon που με δυσκόλευε και να πάω στο επόμενο επίπεδο.

    Το Mario Kart είναι πολύ καλό στο βασικό mode (αγώνες) αλλά το battle mode το βρήκαμε βαρετό, εσάς σας αρέσει; Το λατρεμένο Mario Kart 64 παραμένει αξεπέραστο για battle.


    YAziDis κάτι που ίσως δεν ξέρεις και καλό είναι να το ξέρεις για να γλιτώνεις λεφτά, είναι ότι μπορείς άφοβα να χρησιμοποιείς το store όποιας χώρας θέλεις από Ευρώπη/Αφρική και συνήθως συμφέρει να είσαι σε South Africa ή Norway Store και καμιά φορά στο ρώσικο. Προσοχή στα έξοδα συναλλάγματος, αλλά αν έχεις Ν26 ή κάποια άλλη κάρτα που κάνει δωρεάν μετατροπή γλιτώνεις πολλά λεφτά.
    Για παράδειγμα, τιμές του Witcher 3 σήμερα: https://eshop-prices.com/games/3060-...n?currency=EUR
    Aν το πάρεις σε € θα πληρώσεις 59,99€, αν το πάρεις σε NOK θα πληρώσεις λιγότερα από 50€! Για κάποιο λόγο South Africa και Ρωσία λείπουν.

    Παράδειγμα 2: Breath of the Wild μαζί με τα DLC: https://eshop-prices.com/games/378-t...d?currency=EUR
    Στην Ευρωζώνη κάνει 69,99€, στη Νότια Αφρική 65,67€, στη Νοβηγία 63,89€ και στη Ρωσία κάτω από 60€! Έχει καταποντιστεί το ρούβλι και δεν έχουν ακόμα ανεβάσει τις τιμές στο ρωσικό store.

    Αμερική και Ασία μην κοιτάς γιατί πρέπει να έχει πιστωτική κάρτα από εκείνες τις ζώνες, αλλά με ευρωπαϊκή κάρτα μπορείς να αγοράσεις από όποιο ευρωπαϊκό store θέλεις (όπου ευρωπαϊκό μετράει και η Νότια Αφρική μέσα) και μπορείς να αλλάζεις store όσο συχνά θέλεις.
    Η χώρα αλλάζει εύκολα από το account page: https://accounts.nintendo.com/profile/edit

    Αν το γυρίσεις σε Ρωσία θα σου βγαίνουν όλες οι σελίδες στα ρώσικα. Εγώ μια φορά πήγα στο ρώσικο store γιατί είχε μια τρομερή τιμή για κάποιο παιχνίδι. Αλλιώς είμαι μόνιμα μεταξύ Νότιας Αφρικής και Νορβηγίας που είναι στα Αγγλικά.

    Νομίζω ότι κάθε φορά που αλλάζεις store χάνονται τα gold points, οπότε κάνε μια έξυπνη επιλογή. Πχ αν πας στο νορβηγικό και πάρεις το BotW στα 63,89€ μπορείς μετά με τα gold points που θα σου δώσει να έχεις έκπτωση για να πάρεις το Witcher 3 ακόμα πιο χαμηλά από την τιμή του καταλόγου (αν και είπαμε, ειδικά το Witcher 3 καλύτερα σε physical).
    Ωστόσο το καλύτερο είναι να μην αγοράσεις άμεσα όποιο δε θέλεις να παίξεις τώρα και να περιμένεις να μπει σε προσφορά. Οι πόντοι δε λήγουν άμεσα και μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις και όταν το παιχνίδι είναι σε προσφορά.

    - - - Updated - - -



    Kαι το AC3 έχει βγει στο Switch, αλλά σε κάποιο βίντεο στο Youtube κάποιος έλεγε ότι έχει θέματα με το frame rate (που δεν έχουν το Black Flag και το Rogue).

    Αυτό που λες να σε τραβάει ο κόσμος είναι προφανώς μεγάλο πράγμα. Ο κόσμος του Witcher 3 με τράβηξε 100% με τα προβλήματα γεωπολιτικής φύσης αφού με ενδιαφέρει η γεωπολιτική. Δυσκολεύτηκα πολύ να διαλέξω ποια πλευρά να υποστηρίξω στον πόλεμο.
    Εντωμεταξύ πήρε το μάτι μου κάπου να γράφουν για αλλαγή region για αγορές παιχνιδιών αλλά δεν είχα πολυασχοληθεί για να ψάξω τι ακριβώς εννοούνε! Πραγματικά σε ευχαριστώ για αυτές τις πληροφορίες, γιατί λίγο από εδώ λίγο από εκεί, γλυτώνεις χρήματα στον ακριβό κόσμο του Switch. Αν δεν ήμουν φαν της Nintendo, δεν θα αγόραζα αυτήν την κονσόλα για να πληρώνουμε 50-60 ευρώ τα παιχνίδια από τη στιγμή που στον ανταγωνισμό παίζουν κλασικοί τίτλοι στα 20 ευρώ.

    Btw, δεν ξέρω αν το γνωρίζετε, αλλά προσωπικά αυτές τις μέρες ανακάλυψα και το dekudeals, όπου αν θες κάνεις εγγραφή και βάζεις σε wishlist τα παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν και σου στέλνουν προσφορές. Με βάση αυτών που μου είπες, τώρα ο λογαριασμός μου σε αυτό το site είναι στο Greece Store, οπότε μπορεί είτε να τον αλλάξω σε κάποιον από τα Norway - Russia - South Africa, ή να κάνω στην τελική άλλα 2-3 account για να μου έρχονται και οι προσφορές και από εκείνα τα stores! Πρόβλημα στις αγορές δε θα έχω όσον αφορά για το συνάλλαγμα γιατί όπως είπες έχω ήδη Ν26, και την χρησιμοποιώ συνήθως στο εξωτερικό για το καλύτερο rate τους.

    Πάντως ανυπομονώ να ξεκινήσω τα παιχνίδια που συζητάτε και εσύ Lewton και εσύ Uncharted για να μπορώ να μπω και εγώ λίγο στο κλίμα, και ήδη ζηλεύω λιγάκι γιατί δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο αυτές τις μέρες! Ήδη είχα βάλει στη λίστα μου και το Assasin's Creed να υπάρχει, όταν με το καλό τελείωνα τα Breath of the Wild και το Witcher!

  10. #25
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    YAziDis κάτι που ίσως δεν ξέρεις και καλό είναι να το ξέρεις για να γλιτώνεις λεφτά, είναι ότι μπορείς άφοβα να χρησιμοποιείς το store όποιας χώρας θέλεις από Ευρώπη/Αφρική και συνήθως συμφέρει να είσαι σε South Africa ή Norway Store και καμιά φορά στο ρώσικο. Προσοχή στα έξοδα συναλλάγματος, αλλά αν έχεις Ν26 ή κάποια άλλη κάρτα που κάνει δωρεάν μετατροπή γλιτώνεις πολλά λεφτά.
    Για παράδειγμα, τιμές του Witcher 3 σήμερα: https://eshop-prices.com/games/3060-...n?currency=EUR
    Aν το πάρεις σε € θα πληρώσεις 59,99€, αν το πάρεις σε NOK θα πληρώσεις λιγότερα από 50€! Για κάποιο λόγο South Africa και Ρωσία λείπουν.

    Παράδειγμα 2: Breath of the Wild μαζί με τα DLC: https://eshop-prices.com/games/378-t...d?currency=EUR
    Στην Ευρωζώνη κάνει 69,99€, στη Νότια Αφρική 65,67€, στη Νοβηγία 63,89€ και στη Ρωσία κάτω από 60€! Έχει καταποντιστεί το ρούβλι και δεν έχουν ακόμα ανεβάσει τις τιμές στο ρωσικό store.

    Αμερική και Ασία μην κοιτάς γιατί πρέπει να έχει πιστωτική κάρτα από εκείνες τις ζώνες, αλλά με ευρωπαϊκή κάρτα μπορείς να αγοράσεις από όποιο ευρωπαϊκό store θέλεις (όπου ευρωπαϊκό μετράει και η Νότια Αφρική μέσα) και μπορείς να αλλάζεις store όσο συχνά θέλεις.
    Η χώρα αλλάζει εύκολα από το account page: https://accounts.nintendo.com/profile/edit

    Αν το γυρίσεις σε Ρωσία θα σου βγαίνουν όλες οι σελίδες στα ρώσικα. Εγώ μια φορά πήγα στο ρώσικο store γιατί είχε μια τρομερή τιμή για κάποιο παιχνίδι. Αλλιώς είμαι μόνιμα μεταξύ Νότιας Αφρικής και Νορβηγίας που είναι στα Αγγλικά.

    Νομίζω ότι κάθε φορά που αλλάζεις store χάνονται τα gold points, οπότε κάνε μια έξυπνη επιλογή. Πχ αν πας στο νορβηγικό και πάρεις το BotW στα 63,89€ μπορείς μετά με τα gold points που θα σου δώσει να έχεις έκπτωση για να πάρεις το Witcher 3 ακόμα πιο χαμηλά από την τιμή του καταλόγου (αν και είπαμε, ειδικά το Witcher 3 καλύτερα σε physical).
    Ωστόσο το καλύτερο είναι να μην αγοράσεις άμεσα όποιο δε θέλεις να παίξεις τώρα και να περιμένεις να μπει σε προσφορά. Οι πόντοι δε λήγουν άμεσα και μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις και όταν το παιχνίδι είναι σε προσφορά.
    Το κάνω αυτό το κολπάκι με Revolut εδώ και χρόνια. Μέχρι και η συνδρομή βγαίνει φθηνότερα έτσι.

    Τα Gold points δεν τα χάνεις, απλά μένουν στο εκάστοτε region. Χάνονται μόνο αν περάσει διετία χωρίς να εξαργυρωθούν.

    Νότια Αφρική είναι κατά 99% ο καλύτερος προορισμός. Παλιά μέχρι και τα 1st party της Nintendo έβρισκες σχεδόν μισοτιμής (€30) σε sale!

    Προσωπικά προτιμάω κασετάκι (old school συνήθεια από εποχής Game Boy) για 1st party/AAA exclusives και digital για indies.

    Μερικά indies που αξίζουν της προσοχής σας (τα βάζετε wishlist και τα τσιμπάτε στα συχνά sales):

    1) Fast RMX by Shin'en. Racing στυλ Wipeout/F-Zero με τρομερό optimization για τα κυβικά του συστήματος. 2nd party exclusive.

    2) The Touryst από την ίδια εταιρία. Action adventure με συμπαθητικό art style και διάφορες δραστηριότητες να κάνεις στον κόσμο του.

    3) Blossom Tales. Zelda 2D κλώνος.

    Αυτά για τώρα. Βλέπετε YouTube gameplay αν σας τραβάει κάτι και αποφασίζετε.

    Και ναι, το eShop χρειάζεται λίγο curation, για να μην χάνονται τα διαμάντια ανάμεσα σε τόνους άχρηστου, mobile-wannabe shovelware.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 26-08-20 στις 02:08.

  11. #26
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κάνω αυτό το κολπάκι με Revolut εδώ και χρόνια. Μέχρι και η συνδρομή βγαίνει φθηνότερα έτσι.

    Τα Gold points δεν τα χάνεις, απλά μένουν στο εκάστοτε region. Χάνονται μόνο αν περάσει διετία χωρίς να εξαργυρωθούν.
    Το είχα υποψιαστεί αυτό γιατί σε κάποια φάση που γύρισα από SA σε Noρβηγία (ή το αντίθετο) είχα gold points ενώ δεν το περίμενα, αλλά επειδή δεν το ήξερα σίγουρα δεν το έγραψα στο προηγούμενο post.

    Χθες παρήγγειλα πάλι το Ring Fit Adventure που το βρήκα στα 75€ (μαζί με ένα voucher). Θέλω να το ξαναδοκιμάσω. Δυστυχώς το πρώτο το πούλησα στην αρχή της καραντίνας σε τρελή τιμή και μετά σκεφτόμουν ότι ίσως με είχε βοηθήσει να διατηρήσω ένα κάποιο fitness. Αν το βαρεθώ θα το ξαναπουλήσω.

  12. #27
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Άσχετο, αλλά σήμερα ξεκίνησα το Breath of the Wild. Μια ερώτηση... Τα χρώματα φαίνονται λίγο σαν ξεθωριασμένα ή είναι ιδέα μου; Γενικά με κούρασε λιγάκι στα μάτια!
    Κατά τα άλλα προσπαθώ να συνηθίσω λιγάκι το gameplay και φυσικά τον κόσμο, διότι έχω πολλά χρόνια να παίξω RPG!

    Btw, όντως δε μου άρεσε καθόλου το γεγονός πως μιλάς με άτομα και δεν ακούγεται τίποτα...

  13. #28
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετο, αλλά σήμερα ξεκίνησα το Breath of the Wild. Μια ερώτηση... Τα χρώματα φαίνονται λίγο σαν ξεθωριασμένα ή είναι ιδέα μου; Γενικά με κούρασε λιγάκι στα μάτια!
    Είναι λίγο παστέλ τα χρώματα, αλλά δοκίμασε να αλλάξεις και το Full vs limited RGB (ανάλογα την οθόνη σου) στα HDMI settings.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τα άλλα προσπαθώ να συνηθίσω λιγάκι το gameplay και φυσικά τον κόσμο, διότι έχω πολλά χρόνια να παίξω RPG!
    Εντάξει, καθαρόαιμο RPG δεν το λες (ούτε το W3). Open world action-adventure με RPG στοιχεία είναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Btw, όντως δε μου άρεσε καθόλου το γεγονός πως μιλάς με άτομα και δεν ακούγεται τίποτα...
    Νιντεντίλα, θα την συνηθίσεις. Happy gaming exploring!

  14. #29
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ok ομολογώ δεν ειμαι καθαρόαιμος gamer οποτε με τις ορολογίες δεν το εχω! Χεχε!

    Άρχισα να το συνηθίζω το παιχνιδι και τα χρώματα οποτε ηδη εχω αρχισει να το λιώνω! Ηδη εχω ενθουσιαστεί με την ιστορια, και άρχισα το exploring τριγυρω απο τα χωρια, που μου κενέ και τι εχει γινει τα τελευταια 100 χρονια!
    Το μονο σπαστικό που δεν το ειχα συνιθισει απο αλλ παιχνιδια, ειναι οτι σπάνε τα όπλα πολυ ευκολα, οποτε εισαι ολη την ωρα σε ετοιμότητα και προσέχω παντα να εχω καλο inventory!

    Θα επανέλθω και στο μελλον οταν θα εχω προχωρήσει περισσοτερο!

  15. #30
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Αχ θέλω να τα πάρω όλα από το 35 year anniversary
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

Σελ. 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας