Σελ. 1 από 14 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 200

Θέμα: Nintendo Switch

  1. #1
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Αν υπάρχει κανένας άλλος με Switch, γράψτε.
    Αν υπάρχει ήδη thread και δεν το βρήκα τότε μάλλον δεν υπάρχει ενδιαφέρον.

    Αυτόν τον καιρό παίζω το Thimbleweed Park του Ron Gilbert, αφού τελείωσα Three houses και το remake του Link's Awakening από το Gameboy.
    Επόμενο είναι το Luigi's Mansion 3.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Οντως δεν πρεπει να υπαρχει ενδιαφερον και απογοητεύτηκα.. μολις αγορασα τη κονσόλα πριν 4 μερες..! Υπαρχουν αλλα μέλη μπας και κανουμε κανενα σουσου;

  3. #3
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Ποιο/ποια παιχνίδια πήρες;

  4. #4
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Προς το παρόν πηρα την κονσόλα με το Mario Odyssey, μιας και ειμαι παιδι των 90s και οσο να πεις η νοσταλγία παιζει μεγαλο ρολο, και μετα το Mario 64 που το αγαπούσα παρα πολυ ηθελα να παιξω και αυτο (ασε που το θελα ετοιμοπαράδοτο και πουθενα δεν έβρισκα την προσφορα μεχτο ενα παιχνιδι «δωρο», γιατι ολοι ειχαν σκέτη την κονσόλα)
    Εχω βαλει τωρα 5-6 παιχνιδια στη λιστα μου, και μιας και ειμαι καινούριος ψαχνω να δω τι συμφερει περισσοτερο απο αποψη αγορα online ή physical disks, και ειδα πως μαλλον συμφέρουν οι δεύτερες, γιατι στο skroutz τις βρισκω 10-13€ φθηνοτερα.
    Επόμενος στόχος ειναι το Breath of the wild, και για να μπορω να παιζω και με τη γυναικα μου θελω και κανα Mario Kart και το Super Mario Bros. Επισης εχω στη λιστα τα Witcher, Diablo 3, και Luigis Mansion. Εχω δει τελος και το controller pro, οποτε με περιμένουν αρκετα εξοδα χαχα

  5. #5
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παρών. Έχω την κονσόλα 2μιση χρόνια (αν θυμάμαι καλά) και μου προσέφερε μια από τις καλύτερες gaming εμπειρίες μου με το Xenoblade Chronicles 2 (το έχω γράψει στο άλλο θέμα και θα το ξαναγράψω άλλες 200 φορές).

    Πέρα από αυτή την απίστευτη υπερπαιχνιδάρα έχω και τα:

    Pokemon Sword (απογοήτευση)
    Super Mario Odyssey (καλούτσικο, απλά περνάει η ώρα)
    Zelda: BotW, Awakening
    Diablo
    Octopath Traveller (πολύ καλό!)
    Dragonball Fighter Z (unplayable, υπερβολικά μεγάλα loading screens)
    ΝΒΑ 2Κ18 (τρώει θάψιμο αλλά προσωπικά γούσταρα)
    Naruto Ultimate Ninja Storm 3
    The Way
    Fitness Boxing (εξαιρετικό στο να σου βγάζει τη γλώσσα έξω. Κάνει δουλειά)

  6. #6
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Εγώ αγοράζω τα περισσότερα παιχνίδια phycical όταν υπάρχει η επιλογή και μετά τα πουλάω στο eBay.
    Από κάποιο έβγαλα και κέρδος (νομίζω το Mario Odyssey) γιατί το πήρα 35€ με ένα voucher και το πούλησα 3 μήνες μετά κάπου στα 45€. Άλλα που έχω πουλήσει είναι το Luigi's Mansion (μην το πάρεις YAziDis), Skyrim, Link's Awakening, Civilization VI (δεν ξέρω γιατί το πήρα, προσπάθησα να το παίξω 10 λεπτά και τα παράτησα).
    Α, και το Ring Fit Adventure που το είχα πάρει γύρω στα 80€ το πούλησα κάπου 180€ στην αρχή της καραντίνας σε έναν που το ήθελε για τα γενέθλια της κόρης του σε 3-4 μέρες και μου έγραψε 10 μηνύματα μέχρι να του πω ότι το έστειλα και να του δώσω το tracking number.

    Έχω ακόμα σε physical το Mario Kart γιατί το χρειάζομαι για βραδιές με φίλους, το Witcher 3 γιατί το αγαπάω και γιατί ήταν δώρο, το Baldur's Gate Collection (θα το πουλήσω όταν τα παίξω όλα) και το Bioshock Collection που επίσης είναι δώρο και άρα δεν το πουλάω και δεν το έχω καν παίξει ακόμα.

    Σε digital έχω πάρει μόνο το Breath of the Wild γιατί ήταν το πρώτο μου και δεν ήξερα ακόμα (το έχω μετανιώσει όχι για να το πουλήσω, αλλά επειδή θα ήθελα να το έχω στη συλλογή μου) και το Smash Bros που επίσης το μετάνιωσα, γιατί δεν το πολυπαίξαμε τελικά και θα ήθελα να το πουλήσω έτσι πανάκριβο που είναι.
    Έχω πάρει και ένα κάρο άλλα παιχνίδια σε digital αλλά αυτά λόγω έλλειψης physical έκδοσης.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς το παρόν πηρα την κονσόλα με το Mario Odyssey, μιας και ειμαι παιδι των 90s και οσο να πεις η νοσταλγία παιζει μεγαλο ρολο, και μετα το Mario 64 που το αγαπούσα παρα πολυ ηθελα να παιξω και αυτο (ασε που το θελα ετοιμοπαράδοτο και πουθενα δεν έβρισκα την προσφορα μεχτο ενα παιχνιδι «δωρο», γιατι ολοι ειχαν σκέτη την κονσόλα)
    Εχω βαλει τωρα 5-6 παιχνιδια στη λιστα μου, και μιας και ειμαι καινούριος ψαχνω να δω τι συμφερει περισσοτερο απο αποψη αγορα online ή physical disks, και ειδα πως μαλλον συμφέρουν οι δεύτερες, γιατι στο skroutz τις βρισκω 10-13€ φθηνοτερα.
    Επόμενος στόχος ειναι το Breath of the wild, και για να μπορω να παιζω και με τη γυναικα μου θελω και κανα Mario Kart και το Super Mario Bros. Επισης εχω στη λιστα τα Witcher, Diablo 3, και Luigis Mansion. Εχω δει τελος και το controller pro, οποτε με περιμένουν αρκετα εξοδα χαχα
    Επίσης Diablo 3 μην πάρεις αν θέλεις τη γνώμη μου, δεν λέει τίποτα σαν παιχνίδι (όχι στο Switch μόνο αλλά γενικά, το έχω παίξει λίγο στο PS3).
    Ότα λες Super Mario Bros, εννοείς Smash Bros;

    Θα σου κάνω ανάλυση όλων των open world RPGs σε κάποια φάση (Skyrim Vs Dragon's Dogma Vs Witcher 3 Vs Breath of the Wild).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lewton : 17-08-20 στις 20:23.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Καταρχας οσον αφορα το Mario Bros, ο ακριβής τίτλος ειναι “new super Mario bros u. Deluxe”
    Γενικα με οσα παιχνιδια μου αρεσουν, ειδικα με τον Mario και αυτο λόγω νοσταλγίας οπως ειπα, τα θελω να τα εχω χωρις να τα πουλήσω στο μελλον. Εχει τυχει να εχω ακομη κρατημένα τις αυθεντικές NES, SNES και Ν64 κονσόλες, με αρκετες κασέτες ειδικα στο SNES, και ειδικα με παιχνιδια οπως ολα τα Donkey Kong, γενικα ολα τα Super Mario και φυσικα το πολυαγαπημένο Zelda του SNES. Εντωμεταξυ αγορασα και για τη συλλογή μου ακομη και τις classic edition μου βγάλανε για το nes και SNES.

    Οσον αφορα στο switch, ψάχτηκα λίγο και ειδα την προσφορα των voucher, οπου πανω κατω μου εβγαινε τα ιδια λεφτα με το να αγορασω τις physical disks, οποτε χθες αγορασα τα Mario Kart και Zelda Breath of the Wild απο το Nintendo shop, και ηδη τις εκανα download και ειναι ετοιμα για παίξιμο τωρα που βρίσκομαι στο εξοχικό! Btw σημερα προτού φυγω τσίμπησα και το Nintendo Controller pro, για να μπορω να παιζω διπλό με τη γυναικα μου και το Mario Kart! Χαχα!

    Δεν περιμενα τετοια απογοήτευση απο το Luigi’s Mansion και το Diablo, αν και βεβαια εγω εχω μεινει στα νιατα μου στο λύκειο που έπαιζα το Diablo 2, οπου ειδικα το expansion ηταν κορυφαίο!

    Επόμενος στόχος, οταν βεβαια τελειωσω στο 100% τα παιχνιδια που αγορασα (Mario Odyssey, Mario Kart, Zelda Breath of the wild) νομιζω θα ειναι το Witcher, διοτι εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το παιχνιδι απο χρήστες που το έπαιζαν στο ps4, και επισης διοτι μου αρεσε και αρκετα η σειρα στο Netflix, οποτε θα με έψηνε να το έπαιζα! Ειχα ακουσει εντωμεταξυ πως εχει και πολυ μεγαλο gameplay, οποτε αν ισχυει θα αξιζει τα λεφτα του!

    Btw, το Link’s Aweling το πούλησες ετσι απλα, ή δεν ηταν κατι το ιδιαίτερο;

  8. #8
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχας οσον αφορα το Mario Bros, ο ακριβής τίτλος ειναι “new super Mario bros u. Deluxe”
    Γενικα με οσα παιχνιδια μου αρεσουν, ειδικα με τον Mario και αυτο λόγω νοσταλγίας οπως ειπα, τα θελω να τα εχω χωρις να τα πουλήσω στο μελλον. Εχει τυχει να εχω ακομη κρατημένα τις αυθεντικές NES, SNES και Ν64 κονσόλες, με αρκετες κασέτες ειδικα στο SNES, και ειδικα με παιχνιδια οπως ολα τα Donkey Kong, γενικα ολα τα Super Mario και φυσικα το πολυαγαπημένο Zelda του SNES. Εντωμεταξυ αγορασα και για τη συλλογή μου ακομη και τις classic edition μου βγάλανε για το nes και SNES.

    Οσον αφορα στο switch, ψάχτηκα λίγο και ειδα την προσφορα των voucher, οπου πανω κατω μου εβγαινε τα ιδια λεφτα με το να αγορασω τις physical disks, οποτε χθες αγορασα τα Mario Kart και Zelda Breath of the Wild απο το Nintendo shop, και ηδη τις εκανα download και ειναι ετοιμα για παίξιμο τωρα που βρίσκομαι στο εξοχικό! Btw σημερα προτού φυγω τσίμπησα και το Nintendo Controller pro, για να μπορω να παιζω διπλό με τη γυναικα μου και το Mario Kart! Χαχα!

    Δεν περιμενα τετοια απογοήτευση απο το Luigi’s Mansion και το Diablo, αν και βεβαια εγω εχω μεινει στα νιατα μου στο λύκειο που έπαιζα το Diablo 2, οπου ειδικα το expansion ηταν κορυφαίο!

    Επόμενος στόχος, οταν βεβαια τελειωσω στο 100% τα παιχνιδια που αγορασα (Mario Odyssey, Mario Kart, Zelda Breath of the wild) νομιζω θα ειναι το Witcher, διοτι εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το παιχνιδι απο χρήστες που το έπαιζαν στο ps4, και επισης διοτι μου αρεσε και αρκετα η σειρα στο Netflix, οποτε θα με έψηνε να το έπαιζα! Ειχα ακουσει εντωμεταξυ πως εχει και πολυ μεγαλο gameplay, οποτε αν ισχυει θα αξιζει τα λεφτα του!

    Btw, το Link’s Aweling το πούλησες ετσι απλα, ή δεν ηταν κατι το ιδιαίτερο;
    Α ΟΚ, αυτό το Mario δεν το έχω παίξει και δεν το ξέρω. Σας αρέσει; Είναι καλό για multiplayer; Ή κατάλαβα λάθος ότι το ήθελες για το multiplayer;

    Το Link's Awakening είναι απλά ένα remake ενός κλασικού παιχνιδιού από το Gameboy που πάντα ήθελα να παίξω, το έπαιξα, είναι όντως πολύ καλό, αλλά δεν έχω λόγο να το ξαναπαίξω. Οπότε το πούλησα και πήρα σχεδόν όλα τα λεφτά μου πίσω.
    Αν θέλεις παλιό κλασικό Zelda σίγουρα αξίζει. Αν αξίζει 40+€ δεν ξέρω, αλλά αν το πετύχεις πιο φθηνό χτύπα το.
    Αλλά ακόμα περισσότερο αξίζει το A Link to the Past (του SNES) που μπορείς να παίξεις στην original εκδοχή του στη virtual SNES κονσόλα του Switch. Εκεί μπορείς να παίξεις και τα Mario, Donkey Kong, Mario Kart κλπ από το SNES. Υπάρχει και virtual NES κονσόλα αλλά ποιος έχει όρεξη για '80s; Αντίθετα τα '90s έδωσαν παιχνιδάρες.

    Για το Diablo 3 δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά θεωρείται κατώτερο από το Diablo 2. Για το Witcher θα κάνω αφιέρωμα όταν βρω χρόνο.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχας οσον αφορα το Mario Bros, ο ακριβής τίτλος ειναι “new super Mario bros u. Deluxe”
    Γενικα με οσα παιχνιδια μου αρεσουν, ειδικα με τον Mario και αυτο λόγω νοσταλγίας οπως ειπα, τα θελω να τα εχω χωρις να τα πουλήσω στο μελλον. Εχει τυχει να εχω ακομη κρατημένα τις αυθεντικές NES, SNES και Ν64 κονσόλες, με αρκετες κασέτες ειδικα στο SNES, και ειδικα με παιχνιδια οπως ολα τα Donkey Kong, γενικα ολα τα Super Mario και φυσικα το πολυαγαπημένο Zelda του SNES. Εντωμεταξυ αγορασα και για τη συλλογή μου ακομη και τις classic edition μου βγάλανε για το nes και SNES.

    Οσον αφορα στο switch, ψάχτηκα λίγο και ειδα την προσφορα των voucher, οπου πανω κατω μου εβγαινε τα ιδια λεφτα με το να αγορασω τις physical disks, οποτε χθες αγορασα τα Mario Kart και Zelda Breath of the Wild απο το Nintendo shop, και ηδη τις εκανα download και ειναι ετοιμα για παίξιμο τωρα που βρίσκομαι στο εξοχικό! Btw σημερα προτού φυγω τσίμπησα και το Nintendo Controller pro, για να μπορω να παιζω διπλό με τη γυναικα μου και το Mario Kart! Χαχα!

    Δεν περιμενα τετοια απογοήτευση απο το Luigi’s Mansion και το Diablo, αν και βεβαια εγω εχω μεινει στα νιατα μου στο λύκειο που έπαιζα το Diablo 2, οπου ειδικα το expansion ηταν κορυφαίο!

    Επόμενος στόχος, οταν βεβαια τελειωσω στο 100% τα παιχνιδια που αγορασα (Mario Odyssey, Mario Kart, Zelda Breath of the wild) νομιζω θα ειναι το Witcher, διοτι εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το παιχνιδι απο χρήστες που το έπαιζαν στο ps4, και επισης διοτι μου αρεσε και αρκετα η σειρα στο Netflix, οποτε θα με έψηνε να το έπαιζα! Ειχα ακουσει εντωμεταξυ πως εχει και πολυ μεγαλο gameplay, οποτε αν ισχυει θα αξιζει τα λεφτα του!

    Btw, το Link’s Aweling το πούλησες ετσι απλα, ή δεν ηταν κατι το ιδιαίτερο;
    Αν είσαι fan του arcade/fast-paced gameplay, δες και το Splatoon. Μερικές φορές βάζουν και demo στο eShop.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Πόσο φορητό είναι το μηχανάκι; Δηλαδή θα μπορούσε να το έχει κάποιος μαζί του σε τραμ/λεωφορείο για να περνά η ώρα;

    Έχω δει το Switch Lite, αλλά είχα κάποια σκέψη να έχω μια κονσόλα για όλα (σπίτι/μετακίνηση) και θα ήθελα γνώμες κατόχων της "μεγάλης" κονσόλας.
    Ανυπόγραφος

  11. #11
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α ΟΚ, αυτό το Mario δεν το έχω παίξει και δεν το ξέρω. Σας αρέσει; Είναι καλό για multiplayer; Ή κατάλαβα λάθος ότι το ήθελες για το multiplayer;

    Το Link's Awakening είναι απλά ένα remake ενός κλασικού παιχνιδιού από το Gameboy που πάντα ήθελα να παίξω, το έπαιξα, είναι όντως πολύ καλό, αλλά δεν έχω λόγο να το ξαναπαίξω. Οπότε το πούλησα και πήρα σχεδόν όλα τα λεφτά μου πίσω.
    Αν θέλεις παλιό κλασικό Zelda σίγουρα αξίζει. Αν αξίζει 40+€ δεν ξέρω, αλλά αν το πετύχεις πιο φθηνό χτύπα το.
    Αλλά ακόμα περισσότερο αξίζει το A Link to the Past (του SNES) που μπορείς να παίξεις στην original εκδοχή του στη virtual SNES κονσόλα του Switch. Εκεί μπορείς να παίξεις και τα Mario, Donkey Kong, Mario Kart κλπ από το SNES. Υπάρχει και virtual NES κονσόλα αλλά ποιος έχει όρεξη για '80s; Αντίθετα τα '90s έδωσαν παιχνιδάρες.

    Για το Diablo 3 δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά θεωρείται κατώτερο από το Diablo 2. Για το Witcher θα κάνω αφιέρωμα όταν βρω χρόνο.
    Ναι για multiplayer ελεγα για το super Mario bros. Να σου πω την αληθεια ειδα μονο το trailer του παιχνιδιού. Δεν άνοιξα κανενα βιντεο για να δω πως παίζεται το multiplayer, αλλα και παλι αν και γίνομαι γραφικός, ειμαι των παλιών παιχνιδιών οποτε η νοσταλγία παιζει μεγαλο ρολο μεσα μου.
    Το A link to the past του SNES ελεγα και εγω πιο πανω οτι ειναι πολυαγαπημένο, και πιάνω τον εαυτο μου ανα δυο χρονια να το βαζω και να το ξαναπαίξω! Επισης ολα αυτα που λες που προσφερει το switch online, τα εχω ετσι και αλλιως ειτε στις αυθεντικές κονσόλες, ειτε στα classic τις μινιατούρες που έβγαλαν τα προηγούμενα χρονια. Για μενα ποστευω πως θα κανει πάταγο αν βγαλουν ειτε classic εκδοχή του Ν64, ειδε αν το βαλουν και αυτο στο online!
    Θα αναμένω και την κριτικη σου και για το Witcher για να το εχω στα υπόψην μου!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είσαι fan του arcade/fast-paced gameplay, δες και το Splatoon. Μερικές φορές βάζουν και demo στο eShop.
    Χαβαλε φαινεται να εχει αλλα εχω ανάμεικτα συναισθήματα με το gameplay που ειδα! Θα το εχω στα υπόψην αν οντως βγει κανενα Demo για να δω πως ειναι!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο φορητό είναι το μηχανάκι; Δηλαδή θα μπορούσε να το έχει κάποιος μαζί του σε τραμ/λεωφορείο για να περνά η ώρα;

    Έχω δει το Switch Lite, αλλά είχα κάποια σκέψη να έχω μια κονσόλα για όλα (σπίτι/μετακίνηση) και θα ήθελα γνώμες κατόχων της "μεγάλης" κονσόλας.
    Νομιζω ανετα! Να ξερεις οτι υπαρχει και η lite εκδοχή, οπως παιρνεις μονο το μηχανημα χωρις το dock που μπορει να συνδεθει στην τηλεοραση. Σε γενικες γραμμες ειναι ενα μεγαλυτερο psp, οπου τα Joy-Con (ετσι ονομάζει η Nintendo τα τηλεχειριστήρια) μπαινουν αριστερα και δεξια στην οθονη, οποτε μπορεις να το κρατας απο εκει. Αν θες βγαινουν και βαζεις την οθονη και σε ενα τραπεζάκι σαν mini tv, και παιζεις με τα τηλεχειριστήρια στα χερια! Παντως αν παιζει ρολο για σενα το χρηματικό, θα ελεγα πως ειναι ακριβο αθλημα μονο για τραμ/λεωφορεία για να περναει μονο η ωρα!

  12. #12
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μενα ποστευω πως θα κανει πάταγο αν βγαλουν ειτε classic εκδοχή του Ν64, ειδε αν το βαλουν και αυτο στο online!
    To N64 είναι η καλύτερη κονσόλα που είχα ποτέ.
    Έτσι και βγει σε μινιατούρα θα το πάρω αμέσως, αλλά φυσικά το προτιμώ να μπει ως virtual console στο Switch για να μπορούν να προσθέτουν παιχνίδια τακτικά, όπως κάνουν τώρα με το NES και το SNES.


    Διαβάζω ότι θα βγάλουν επιτέλους και το Skyward Sword στο Switch.
    Ξέρω ότι είναι γραμμικό και δεν έχει καμία σχέση με το Breath of the Wild, αλλά ξέρω ότι έχει μια από τις καλύτερες ιστορίες σε όλη τη σειρά, οπότε δε θα με χαλάσει καθόλου να το παίξω επιτέλους (δεν είχα Wii U). Μάλιστα χρονικά είναι το πρώτο στην ιστορία της σειράς και δείχνει τα γεγονότα από πολλές χιλιάδες χρόνια πίσω.
    Έχω σχεδόν παίξει όλα τα βασικά Zelda από A Link to the Past και μετά. Έχω χάσει τα 2 πανάρχαια Zelda του NES που δε με ενδιαφέρουν, και μου λείπουν μόνο το Skyward Sword και το A Link Between Worlds (direct sequel του A Link to the Past είναι αυτό). Δε μετράω διάφορα δευτερεύοντα που έχω χάσει, αλλά αυτά τα 2 θέλω να τα παίξω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο φορητό είναι το μηχανάκι; Δηλαδή θα μπορούσε να το έχει κάποιος μαζί του σε τραμ/λεωφορείο για να περνά η ώρα;

    Έχω δει το Switch Lite, αλλά είχα κάποια σκέψη να έχω μια κονσόλα για όλα (σπίτι/μετακίνηση) και θα ήθελα γνώμες κατόχων της "μεγάλης" κονσόλας.
    Δε νομίζω ότι χρειάζεσαι Lite, αφού έχει άλλη χάρη να μπορείς να το βάλεις και στην τηλεόραση.
    Εγώ έπαιζα άνετα με το μεγάλο στο τρένο, πχ πέρυσι το καλοκαίρι είχα καεί με το Fire Emblem Three Houses και πήγαινα στη δουλειά παίζοντας (και στο δρόμο και στο τρένο, μεγάλο κάψιμο). Πήραμε όμως και Lite τώρα, και προφανώς το Lite είναι καλύτερο για εκτός σπιτιού.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Θυμήθηκα και 3 πολύ καλά multiplayer games για χαλάρωμα.

    1. https://en.wikipedia.org/wiki/Keep_T...obody_Explodes
    Πρέπει να εκτυπώσεις 15 σελίδες manual που εξηγεί πως να απενεργοποιήσεις μια βόμβα. Μετά παίζετε 2 ρόλους. Ο ένας είναι ο ήρωας της ταινίας που έχει μπροστά του (στην οθόνη) μια βόμβα και την περιγράφει στον nerd που είναι στο εργαστήριο (δε βλέπει την οθόνη). Πρέπει να πεις για παράδειγμα «βλέπω 5 καλώδια, το ένα πράσινο, τα άλλα μπλε» ή «έχει ένα μεγάλο κόκκινο κουμπί που γράφει "SOS"» και ο άλλος που δεν βλέπει τη βόμβα πρέπει να σου δώσει οδηγίες για να την απενεργοποιήσεις. Αν κάνεις λάθος ή τελειώσει ο χρόνος.... μπουμ.

    2. https://en.wikipedia.org/wiki/The_Jackbox_Party_Pack
    Μια συλλογή με πολύ ωραία mini games για μεγάλη παρέα, όπου ο καθένας παίζει από το κινητό του. Για 2 άτομα δε λέει.

    3. https://en.wikipedia.org/wiki/Death_Squared
    Tέλειο για 2 άτομα αλλά ως και 4 νομίζω μπορούν να παίξουν. Παίζετε το ρόλο μιας ΑΙ που ελέγχει κυβάκια και πρέπει να λύσετε διάφορα puzzles συνδυάζοντας το τι κάνουν αυτά τα κυβάκια. To αστείο είναι ότι είστε σε ένα εργαστήριο όπου ένας υπάλληλος (αυτός που σας έχει προγραμματίσει) σας παρακολουθεί και κάνει σχόλια για το πόσο εύκολα λύνετε τα puzzles.

  14. #14
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Είχα υποσχεθεί θα γράψω για το Witcher 3, τελικά έκανα σεντόνι για όλα τα open world RPGs που έχω παίξει στο Switch γιατί ήθελα να βάλω τις σκέψεις μου σε τάξη.
    Απολαύστε υπεύθυνα.

    Spoiler:
    Έχω υπόψη μου 5, εκ των οποίων δεν έχω παίξει ακόμα το Pillars of Eternity (είναι στη λίστα) και επομένως δε θα αναφερθώ σε αυτό. Αν ξέρετε και κάποιο άλλο, πείτε μου γιατί με ενδιαφέρει το είδος.

    Τα μέτρια προς καλά

    Skyrim: OK, ένας τεράστιος κόσμος αλλά μετά από τις πρώτες 200 ώρες άρχισα να το βαριέμαι. Ο σχεδιασμός δείχνει τεμπελιά, πχ οι περισσότερες πόλεις (πρωτεύσουες επαρχιών μάλιστα) έχουν 10-15 σπίτια, τα dungeons είναι σχεδόν όλα εντελώς γραμμικά, και η μάχη είναι απλά ένα διαρκές βαρετό πάτημα κουμπιού μέχρι να πεθάνει ο αντίπαλος. Η ιστορία του είναι ο,τι να ναι, κυριολεκτικά. Τους δίνω ένα ελαφρυντικό στο ότι σου επιτρέπουν να κάνεις ο,τι θέλεις, αλλά ο,τι και να κάνεις η ιστορία είναι αχταρμάς. Για παράδειγμα κάνεις επίθεση μαζί με τους συμμάχους που διάλεξες να κατακτήσετε την αντίπαλη πόλη, και απλά πας μέχρι την πύλη, πατάς πάνω στην πύλη και μπαίνεις μέσα (δεν κλείδωσαν!) και τους σκοτώνεις έναν-έναν. Τα quests είναι απλά για να είναι. Θα μπορούσαν να έχουν λιγότερα quests της πλάκας και να είχαν δουλέψει λίγο περισσότερο μερικά καλά.
    Το δυνατότερο σημείο του για εμένα ήταν η δυνατότητα να κάνω forge και enchant τα όπλα μου. Πέρασα τεράστιο αριθμό ωρών κάνοντας ακριβώς αυτό, με αποτέλεσμα να έχω πάντα εξοπλισμό πολύ πάνω του level μου και να είναι όλες οι μάχες πολύ εύκολες. Το ξεκίνησα σε δυσκολία adept, πολύ σύντομα το γύρισα σε expert, και τελικά πήγα σε master για να βρω μια κάποια πρόκληση.
    Δεν το συνιστώ, αλλά ούτε θα σου πω να μην το παίξεις. Εξαρτάται από το αν σου αρέσει το είδος και το αν θέλεις να δεις ένα από τα πιο αγορασμένα παιχνίδια ever. Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει να το παίξεις μετά από το Witcher 3 γιατί θα σου φανεί πολύ λίγο.

    Dragon's Dogma: Το αντι-Skyrim από την Ιαπωνία (της Capcom) που δεν είναι JRPG αλλά κλασικό δυτικό RPG. Η ιστορία μοιάζει με του Skyrim αλλά είναι πιο καλοδεμένη. Έχει μερικά αδύνατα σημεία όπου η πλοκή δε στέκει, αλλά σε μικρότερο βαθμό από το Skyrim. Ο κόσμος είναι πολύ μικρότερος αλλά πιο καλά σχεδιασμένος.
    Οι μάχες είναι πολύ ικανοποιητικές και έχουν δυσκολία ακόμα και στο normal, αλλά θα ήθελα λίγο πιο καλή ΑΙ από τους αντιπάλους. Δυστυχώς και στο hard δεν είναι πιο έξυπνοι, απλά έχουν καλύτερα stats. Και δυστυχώς με το τόξο πρέπει να σκοπεύεις με το αναλογικό χειριστήριο γιατί δε χρησιμοποιεί motion controls.
    Το δυνατό σημείο του είναι οι τεράστιοι σε μέγεθος εχθροί (χιμαίρες, γκρίφιν, ύδρες, κύκλωπες, δράκοι) στους οποίους μπορείς να σκαρφαλώσεις για να τους κάνεις ζημιά. Τίποτα δε συγκρίνεται με το να είσαι σκαρφαλωμένος πάνω στο κεφάλι ενός κύκλωπα και να τον χτυπάς με το σπαθί σου ενώ προσπαθεί να σε πετάξει κάτω. Το άλλο καλό είναι η μεγάλη διαφορά νύχτας με μέρα στο επίπεδο των εχθρών και της δυσκολίας. Χωρίς φανάρι δεν πας πουθενά γιατί είναι κυριολεκτικά κατασκότεινα τα πάντα, εκτός αν έχει δυνατό φεγγάρι.
    Το δεύτερο δυνατό σημείο του είναι τα pawns που σε βοηθούν στις μάχες. Έχεις μια ομάδα από 4 χαρακτήρες αλλά ελέγχεις μόνο τον έναν. Οι άλλοι 3 είναι ανεξάρτητοι και μπορείς απλά να τους δώσεις οδηγίες. Το αποτέλεσμα είναι ότι έχουν πετύχει το να γίνεται ομαδική δουλειά (πχ εγώ είμαι συνήθως ranger ή magical archer και έχω έναν warrior και 2 μάγους που με υποστηρίζουν με spells) αλλά εσύ αντί να προσπαθείς να ελέγξεις όλη την ομάδα σαν ένας θεός που τους κοιτάει από πάνω, είσαι 100% επικεντρωμένος στον βασικό σου χαρακτήρα και έτσι ζεις τη δράση από μέσα. Έπαιξα και ως μάγος γιατί μπορείς να αλλάζεις κλάσεις κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και είναι επίσης πολύ απολαυστικό και είναι όντως διαφορετικό gameplay, σε αντίθεση με το Skyrim που είτε μαγεία είτε όπλα, η διαφορά στο gameplay είναι μικρή. Έχω δει και video review στο Internet όπου ο reviewer έπαιξε όλο το παιχνίδι ως μάγος και του άρεσε πάρα πολύ ο τρόπος που λειτουργεί η μαγεία στο παιχνίδι.
    Το έπαιξα μετά από Withcer 3 και Breath of the Wild, και το απόλαυσα παρόλο που είναι κατώτερο και από τα δύο, λόγω του ιδιαίτερα χαρακτήρα των μαχών του. Αν είχε λίγο πιο καλή ΑΙ για τους αντιπάλους και χρησιμοποιούσε motion controls για το τόξο θα το έβαζα στα καλά προς πολύ καλά.

    Τα πολύ καλά προς τέλεια.

    Witcher 3: το λέω με απόλυτη βεβαιότητα, είναι το καλύτερο παιχνίδι που έχω παίξει.
    Θα πω πρώτα τι μου δε άρεσε:
    1. Οι μάχες θα μπορούσαν να είναι πιο ενδιαφέρουσες. Το ξεκίνησα στο normal και σύντομα το γύρισα στο hard. Δεν είναι κακές (καμία σχέση με τη μετριότητα του Skyrim) αλλά δε συγκρίνονται με το επόμενο παιχνίδι. Είναι απλά ένας συνδυασμός κινήσεων με το σπαθί και τα πολύ βασικά μαγικά signs. Το τόξο χρησιμοποιείται ελάχιστα και η μάχη πάνω στο άλογο είναι σαν να μην υπάρχει.
    2. Ο κόσμος δεν είναι σχεδόν καθόλου interactive. Kαι εδώ, αν δεν είχα δει το επόμενο παιχνίδι ίσως να μη με είχε ενοχλήσει.
    Τι μου άρεσε; Όλα τα υπόλοιπα.
    Ο κόσμος είναι απίστευτα σχεδιασμένος. Οι πόλεις είναι ΤΕΛΕΙΕΣ, τα τοπία πανέμορφα, πραγματικά δεν έχω λόγια. Μου αρέσει πραγματικά το πως έχουν αποδώσει την καταστροφή του πολέμου στο πρώτο 1/3 του παιχνιδιού όπου κινείσαι σε περιοχές στις οποίες έγιναν μεγάλες μάχες, και βλέπεις την μιζέρια που έχουν προκαλέσει και την καταστροφή που έχουν αφήσει πίσω.
    Η ιστορία είναι εξαιρετική. Δε μπορώ να φανταστώ ότι μπορεί να υπάρξει καλύτερη ιστορία σε open world game. Υπάρχουν ίντριγκες, προδοσίες, 2 αντιμαχόμενες πλευρές που καμία δεν είναι αυτό που λέμε «ο καλός» αλλά πρέπει να διαλέξεις ανάμεσά τους, και έχουν αποδώσει τέλεια το αιώνιο δίλημμα (Yennefer, Triss ή καμία). Σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις τις επιλογές σου και το πιο ενδιαφέρον είναι ο,τι δεν μαθαίνεις άμεσα τις συνέπειες (για να κάνεις load και να το αλλάξεις) αλλά πολλές ώρες αργότερα.
    Πολύ καλό είναι το δεύτερο DLC expansion που συμπεριλαμβάνεται στο παιχνίδι, το Blood and Wine που σε πάει σε άλλη περιοχή που μοιάζει πολύ με Τοσκάνη και είναι κάτι εντελώς διαφορετικό γιατί δεν έχει υποφέρει από πόλεμο. Προτείνω πρώτα να τελειώσεις τη βασική ιστορία και μετά να δεχθείς την αποστολή που σε πάει στο Blood and Wine (σε ενημερώνει το παιχνίδι). Το πρώτο DLC expansion (Hearts of Stone) δεν είναι τόσο καλό και μπορείς να το κάνεις παράλληλα με τη βασική ιστορία αν θέλεις.

    Breath of the Wild: το αντι-Witcher επειδή κάνει τέλεια αυτά στα οποία το Witcher 3 πάσχει αλλά χάνει εκεί που το Witcher 3 λάμπει.
    Το gameplay αυτού του παιχνιδιού είναι κλάσεις ανώτερο από τα προηγούμενα. Μπορείς να κάνεις interact με πολλά αντικείμενα και να βρεις διάφορους τρόπους για να φτάσεις κάπου που δεν είναι προφανές. Πχ βάζεις φωτιά και ο καπνός σε ανεβάζει προς τα πάνω (δε λέω ότι είναι ρεαλιστικό για τον δικό μας κόσμο, αλλά το παιχνίδι έχει τη δική του φυσική που είναι πολύ consistent και σου επιτρέπει να βρεις τρόπους για να την χρησιμοποιήσεις). Στις μάχες επίσης, μπορείς να δοκιμάσεις διάφορες τακτικές. Σε αντίθεση με το Witcher 3 όπου έχεις ένα σπαθί και τα signs, στο Breath of the Wild μπορείς να δοκιμάσεις οτιδήποτε βρεις.
    Ένα πράγμα μόνο λείπει από το gameplay, και αυτό είναι η δυνατότητα να βουτήξεις μέσα στο νερό. Μόνο στην επιφάνεια μπορεί να κολυμπήσει αυτός ο Link. Είναι όμως ο κυρίαρχος στη στεριά και στον αέρα και ελπίζω στο επόμενο να κατακτήσει και τον βυθό.
    Ο κόσμος του παιχνιδιού είναι πανέμορφος και η εξερεύνησή του είναι μια τρομερή εμπειρία. Δυστυχώς όμως δεν έχει το ρεαλισμό του Witcher 3, για παράδειγμα οι πόλεις είναι παράλογα μικρές και άδειες.
    Το πιο αδύνατο σημείο του παιχνιδιού είναι η ιστορία που είναι πολύ βασική και ελπίζω να πάρουν κάποια μαθήματα από το Witcher 3 για το sequel που ετοιμάζουν.
    Αν το έχεις με τις μάχες προτείνω να το παίξεις στο Master Mode, αν και θέλει λίγη υπομονή στην αρχή, γιατί είναι πιο rewarding. Οι εχθροί είναι πραγματικά πανέξυπνοι και συνήθως θα προσπαθείς να τους αποφύγεις αντί να τους καθαρίσεις. Αν πάλι θέλεις πιο πολύ να εξερευνήσεις τον κόσμο τότε καλύτερα στο normal.

    Κλείνοντας, οπωσδήποτε πρέπει να παίξεις και Breath of the Wild και Witcher 3, αλλά το τέλειο παιχνίδι θα ήταν ένα Witcher 3 με το gameplay του Breath of the Wild. Το Dragon's Dogma το συνιστώ για όποιον είναι οπαδός του είδους και του είχε ξεφύγει, επειδή έχει πολύ ενδιαφέρουσες ιδέες. Το Skyrim δεν το συνιστώ σε κανέναν, σώνει.

    Το νου σου στο μέγεθος του Witcher 3. Προτείνω να το πάρεις σε physical αν η τιμή είναι παρόμοια με digital γιατί είναι σχεδόν 30GB. To Breath of the Wild είναι 15GB μαζί με όλα τα DLC.

  15. #15
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ωραίο review lewton!

    Να τολμήσω να πω ότι το BoTW είναι ένα "Skyrim done right" με Zelda theme; Έχει σαφείς επιρροές, αλλά είναι αφάνταστα πιο polished συγκριτικά με το πόνημα της Bugthesda (εξαιρετικά overhyped εταιρία για μένα, αν και είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα διαφωνήσουν).

    Δείχνει πόσο μεράκι έχει η Nintendo σε ό,τι κι αν φτιάχνει... ειλικρινά δεν το λυπήθηκα το 100άρικο (συλλεκτική έκδοση). Το έχω σε cartridge και δεν παίζει να το πουλήσω ποτέ. Τόσο καλό είναι και πάντα θα έχει πράγματα να ανακαλύψεις, ακόμα και 20 χρόνια μετά στο τότε Switch του 2037! Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμα (αν δείτε στο YouTube) ανακαλύπτουν νέα πράγματα με το οργανικό gameplay που προσφέρει, πράγματα που ουδέποτε προέβλεψαν οι δημιουργοί/προγραμματιστές του. One of a kind. Το πιστεύω ακράδαντα ότι αν είχε βγει day 1 με το Wii U, θα ήταν ο σωτήρας του!

    Το BoTW είναι gameplay-driven παιχνίδι πρωτίστως και το story έρχεται σε 2η μοίρα. Αν θες την γνώμη μου, ούτε στο BoTW2 θα αλλάξει αυτή η αναλογία. Και που έβαλαν cutscenes/voice-over για πρώτη φορά στην σειρά με το BoTW, υπέρβαση ήταν θεωρώ για τα δεδομένα της Nintendo. Το να γίνει πιο cinematic α λα Witcher 3 το θεωρώ απίθανο (και για λόγους κόστους).

    Οι ψιλοάδειες πόλεις δεν με ενόχλησαν, ταιριάζουν με το mood/lore του παιχνιδιού (ερημωμένος κόσμος), ούτε τα όπλα που σπάνε (συνέχεια βρίσκεις άλλα). Αυτό που με χάλασε ήταν το τέλος που το βρήκα anticlimactic και το τελικό boss fight λιγάκι εύκολο (οι Lynel έχουν περισσότερο challenge).

    Αυτό που θα βελτιώσουν στο sequel θα είναι τα dungeons πιθανότατα... είχε 4 μεγάλα το πρώτο, αλλά λιγότερα σε σχέση με άλλα Zelda.

    Τα παραπάνω τα γράφω ως gamer που προτιμάει arcade εμπειρίες (δεν πολυσυμπαθώ το grinding ως μηχανισμό, προτιμώ reflexes) και όχι open-world/RPG (με coin-op μεγάλωσα, όχι tabletop RPG), οπότε κάτι λέει αυτό. Το BoTW είναι ένα open-world για αυτούς που δεν γουστάρουν τα open-world (και δεν είμαι ο μόνος που το λέει). Πραγματικά η αίσθηση που αποκόμισα από το exploration (200+ ώρες, πράγμα σπάνιο για μένα και ακόμα έχω αφήσει πράγματα ανεξερεύνητα) δεν υπάρχει αλλού (άντε λίγο στο AC Black Flag, που εκεί έχω 70+ ώρες).

Σελ. 1 από 14 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας