Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Λοιπον επειδη ειμαι κακος ανθρωπος λεω να σας νευριασω λιγο και να σας πω αυτο που εγινε τις τελευταιες ημερες με γραμμη vodafone εδω στην φρεαττυδα του πειραια. Η αρχικη συνδεση εγινε σε συμβολαιο adsl με 14 ταχυτητα γτ δεν υπηρχε διαθεσιμοτητα σε μεγαλυτερη ταχυτητα.Ξαφνικα εδω και μια εβδομαδα στις πρωινες και επειτα στις βραδινες ωρες η γραμμη παγωνει, κοκκαλωνει πως να το πω.Χανεται και τηλεφωνια και συγχρονισμος, μετα απο 2 μερες στην τεχνικη υποστηριξη και αφου εκανα δέηση εστειλαν τεχνικο ο οποιος ομολογουμενος ηταν συνεργασιμος και με διαφωτισε σχετικα με καποιες αποριες, κοιταξε κατανεμητη καλωδια πριζας κλπ κλπ και μεν η γραμμη ηταν σταθερη αλλα ηταν 4 mbps κατω απο οσο θα επρεπε. Τελος παντων κοντα στο σπιτι μου υπαρχουν 2 καμπινες vdsl μην με ρωτησετε πως γινεται απλα ετυχε να ειναι κοντα 2 καμπινες και εχω ανεβασει βιντεο σε αλλο topic στο adslgr, τον ρωταω γτ δεν μου δινουν διαθεσιμοτητα και μου λεει ειτε δεν εχουν ζευγος ειτε απλα δεν τις εχουν καταχωρισει σωστα στα συστηματα τους αλλα αφου μου λεει κανεις δεν ξερει οτι η περιοχη εχει δυνατοτητα vdsl κανενας δεν χρησιμοποιει πληρως την καμπινα αρα απλα βαριουνται, τελος παντων καταληξαμε στο οτι απλα βαριουνται που ζουνε και με συγχωρειτε συμφουριτες για τα λαικα μου, επρεπε απο οτι καταλαβα να γκρινιαξω στην εξυοηρετηση επι ενα μηνα για να μου δωσουν αναβαθμιση.Αυτο καταλαβα τουλαχιστον εγω.Κιομως εγω εκανα τα αδυνατα δυνατα, σημερα λοιπον με τρεις απανωτες κλησεις στο 13840 με διαφορες δικαιολογιες αλλα λογικες γτ τυγχανει να εχω καποιες γνωσεις μου εβγαλαν στην 1η κληση διαθεσιμοτητα για 30αρι στην δευτερη 50αρι και στην τριτη 100αρι, εσεις τι λετε αμα ξανατηλεφωνησω αλλες 7 φορες ισως μου δωσουν και gιgabyte ποιος ξερει.Τελος παντων μου εδωσαν προσφορα για 100αρι αλλα λεω ασε να βαλουμε πρωτα 50αρι να δω πως παιζει και βλεπω μετα.Ο ενας απο τους τρεις τεχνικους εκανα την ανοησια να βαλει fastpath σε ασταθη γραμμη, ο 2ος εβγαλε το fasthpath και εβαλε παραπανω noise margin και επεσε η γραμμη απο τα 10 στα 5, ο τριτος απλα μου ειπε για το 100αρι ενω κανεις πριν απο 2 ημερες δεν μου ειχε πει για vdsl λογω μη διαθεσιμοτητας, οχι πειτε μου δεν τους αξιζει να τους στειλω πακετο εκρηκτικο μηχανισμο!??!?!Α ξεχασα να σας πω πως κανεις δεν εβλεπε τις 2 καμπινες μεχρι σημερα που εβαλα τις φωνες. Θα ακουσω μετα χαρας τα σχολια σας και τις εμπειριες σας με αυτους που εχουμε μπλεξει.Επισυναπτω και τα νεα στατιστικα μου για να γελασετε λιγο ακομαΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο από 2019-11-07 01-15-00.png 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  174,1 KB 
ID: 208429Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο από 2019-11-07 01-15-09.png 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  92,2 KB 
ID: 208430Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο από 2019-11-07 01-15-11.png 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  85,9 KB 
ID: 208431

    - - - Updated - - -

    Επισης ειναι φυσιολογικο επι 2019 που δεν δινουν ipv6

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.785
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τι το θες το ipv6?
    Τα υπολοιπα που εγραψες δεν διαβαζονται. Και δεν εχουν και καποια σχεση με vdsl

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι το θες το ipv6?
    Τα υπολοιπα που εγραψες δεν διαβαζονται. Και δεν εχουν και καποια σχεση με vdsl
    IPv6 δινει κανονικα η cosmote. Και συμφωνω με τον @netblues .


    Επισης... το οτι εχει 2 καμπινες κοντα σου δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο. Θα μπορουσαν να ειναι και εξω απο το σπιτι σου και εσυ να παιρνεις απο αλλη στα 50 μετρα.
    Παιζει ρολο το πως περνανε τα υπογεια καλωδια που ενωνουν τις καμπινες με τα σπιτια.
    Τελος.. μπορει οι καμπινες να ειναι νεου τυπου αλλα ακομα να μην υπαρχει διαθεσιμοτητα VDSL. Παιζουν πολλα ρολο. Δεν σημαινει οτι μπηκε και δινει απευθειας υπηρεσιες.

    Οσο για τα λογια του τεχνικου .. απλα τα προσπερναω. λογια του αερα χωρις υποσταση ειναι.

    Δεν εχω καταλαβει το γιατι εμπλεξες.
    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Βρε Κώστα αφού στα είπαμε και στο άλλο θέμα, ακόμη να τα καταλάβεις;
    Την περιοχή σου (όπως μας την ανέφερες) την έχει αναλάβει η Vodafone για FTTH (οπτική ίνα μέχρι το σπίτι) και όχι VDSL (οπτική ίνα μέχρι την καμπίνα και μετά χαλκός).
    Σε οποιαδήποτε σύνδεσης DSL (ADSL ή VDSL) σήμερα, θα έχεις υπηρεσία από το μακρινό αστικό κέντρο, με ότι έχει να κάνει αυτό στην ταχύτητα συγχρονισμού λόγω απόστασης.
    Όταν ολοκληρωθούν τα έργα (θα το διαπιστώσεις με εργασίες μπροστά στην οικοδομή σου) θα έχεις υπηρεσία GPON μέσω οπτικής ίνας. Υπομονή, καθώς τα έργα έχουν ξεκινήσει.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε Κώστα αφού στα είπαμε και στο άλλο θέμα, ακόμη να τα καταλάβεις;
    Την περιοχή σου (όπως μας την ανέφερες) την έχει αναλάβει η Vodafone για FTTH (οπτική ίνα μέχρι το σπίτι) και όχι VDSL (οπτική ίνα μέχρι την καμπίνα και μετά χαλκός).
    Σε οποιαδήποτε σύνδεσης DSL (ADSL ή VDSL) σήμερα, θα έχεις υπηρεσία από το μακρινό αστικό κέντρο, με ότι έχει να κάνει αυτό στην ταχύτητα συγχρονισμού λόγω απόστασης.
    Όταν ολοκληρωθούν τα έργα (θα το διαπιστώσεις με εργασίες μπροστά στην οικοδομή σου) θα έχεις υπηρεσία GPON μέσω οπτικής ίνας. Υπομονή, καθώς τα έργα έχουν ξεκινήσει.
    Με πηραν 9 το πρωι για 100αρι vdsl στα 35 ευρω μαζι με το πακετο που εχω σε μενα το εχω ξαναπει καποιος εχει ριξει καταρα, δεν εχω ftth

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν είπα ότι έχεις FTTH αλλά ότι θα έχεις στο μέλλον και οι καμπίνες VDSL δεν είναι για σένα και ούτε πρόκειται να έχεις υπηρεσία από αυτές. Οι εργασίες για FTTH στην περιοχή σου, έχουν ήδη ξεκινήσει.
    Άσε το τι λένε για να πωλήσουν συνδέσεις.

    Όλα αυτά εφόσον ισχύει η περιοχή της Φρεαττύδας που μας έχεις αναφέρει.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπα ότι έχεις FTTH αλλά ότι θα έχεις στο μέλλον και οι καμπίνες VDSL δεν είναι για σένα και ούτε πρόκειται να έχεις υπηρεσία από αυτές. Οι εργασίες για FTTH στην περιοχή σου, έχουν ήδη ξεκινήσει.
    Άσε το τι λένε για να πωλήσουν συνδέσεις.

    Όλα αυτά εφόσον ισχύει η περιοχή της Φρεαττύδας που μας έχεις αναφέρει.
    Αχ φτιαξε μου την ημερα μου εχουν τυχει χιλιες αναποδιες αυτην την εβδομαδα

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μας έχεις αναφέρει ότι ανήκεις στο Α/Κ Φρεαττύδα και είσαι σε απόσταση περίπου 300 μέτρα από αυτό, ενώ μετά από 100-150 υπάρχουν καμπίνες VDSL.
    Σου είπαμε ότι μέχρι τα 550 μέτρα περιμετρικά από το αστικό κέντρο ΔΕΝ μπαίνουν καμπίνες VDSL εκ του κανονισμού Vectoring. Αυτές οι περιοχές θα καλυφθούν με FTTH.
    Κοιτάς στην δράση sfbb πότε θα ενταχθεί η διεύθυνσή σου στο πρόγραμμα.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας έχεις αναφέρει ότι ανήκεις στο Α/Κ Φρεαττύδα και είσαι σε απόσταση περίπου 300 μέτρα από αυτό, ενώ μετά από 100-150 υπάρχουν καμπίνες VDSL.
    Σου είπαμε ότι μέχρι τα 550 μέτρα περιμετρικά από το αστικό κέντρο ΔΕΝ μπαίνουν καμπίνες VDSL εκ του κανονισμού Vectoring. Αυτές οι περιοχές θα καλυφθούν με FTTH.
    Κοιτάς στην δράση sfbb πότε θα ενταχθεί η διεύθυνσή σου στο πρόγραμμα.
    Δεν ξανακοιταω, οπως ειπα και σε αλλο ποστ σε αλλο θεμα επιλεγμενη διευθυνση χωρις υποδομες τουλαχιστον ετσι λεει το συστημα, δεν θελω δεν αντεχω. Vodafone αμαρτησε μαζι μου και ελα ελα

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πρώτα θα δεις εργασίες στον δρόμο σου και μετά θα εμφανισθεί στην ιστοσελίδα. Μετά μπορείς να κάνεις αίτημα για σύνδεση της οικοδομής.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας