Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    01-02-2017
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παρακαλώ πολύ, δώστε μου τα φώτα σας γιατί πάω να τρελλαθώ.
    Πριν λίγες μέρες ενεργοποιήθηκε η Nova vdsl100 στο σπίτι μου και έβαλα το ΖΤΕ 267Ν που μου έστειλαν.
    Γνωρίζοντας ότι η καμπίνα του βρόγχου είναι στη γωνία του σπιτιού μου, ήλπιζα ότι θα έχω τις μέγιστες ταχύτητες.
    Δυστυχώς ό,τι κι αν δοκίμασα δεν κατάφερα να συγχρονίσω με πάνω από 90000 kbps.
    Συνήθως συγxρονίζω κοντά στα 85000 kbps.Επειδή αρχικά είχα κάνει αίτηση στη wind και μετά την απέσυρα,
    αποφάσισα να δοκιμάσω το zte 268n που μου είχαν στείλει. Όσες φορές το έβαλα, η γραμμή συγχρόνισε στα 109000 kbps!!!!
    Φυσικά δεν έχω τηλέφωνο.Ένα άλλο περίεργο είναι ότι το ρούτερ της Nova βλέπει το data path της γραμμής μου ως fast, ενώ της wind ως interleaved
    Μίλησα με την τεχνική υποστήριξη της Nova και μου είπαν ότι δε θα έπρεπε να είναι fast και έκανα αίτημα να μου τη γυρίσουν σε interleaved.
    Μου είπαν βέβαια ότι είναι απίθανο να κερδίσω τόσο μεγάλη διαφορά στο συγχρονισμό και ότι το zte 267n που δίνουν,΄έχει διάφορα θέματα που ελπίζουν να λυθούν σε κάποιο επόμενο firmware.
    Μία άλλη διαφορά που εντόπισα είναι ότι το ρούτερ της wind έχει MTU 1500 ενώ αυτό της Nova 1492. Δοκίμασα να το αλλάξω αλλά δεν παίρνει μεγαλύτερη τιμή από 1492
    Παραθέτω φωτό των στατιστικών της γραμμής μου και από τα δύο ρούτερ με ακριβώς την ίδια συνδεσμολογία.
    Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που θα μπορούσα να κάνω στο ρουτερ της Nova?
    Είναι δυνατόν να έχουν τόσο μεγάλες διαφορές 2 διαφορετικά μοντέλα της ZTE?
    Έχετε να μου προτείνετε κάποια ιδέα/λύση? Ευχαριστώ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nova-WIND.jpg 
Εμφανίσεις:  126 
Μέγεθος:  237,7 KB 
ID: 208432

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Να κανεις πρώτα έλεγχο στην γραμμή σου απο τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα

  3. #3
    Εγγραφή
    01-02-2017
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κανεις πρώτα έλεγχο στην γραμμή σου απο τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα
    Αν έχει πρόβλημα η γραμμή μου, γιατί συγχρονίζει σφαίρα το ρούτερ της Wind? Με πήραν πριν από λίγο τηλ. από τη Nova και μου ζήτησαν να βάλω το ρουτερ της Wind για να δουν τα στατιστικά του συγχρονισμού. Είδαν ότι συγχρονίζει πάνω από 100000 kbps σε αντίθεση με το δικό τους. Μού είπαν τη γνωστή "καραμέλα" ότι , εκτός από το γνωστό θέμα με το upload στο wifi, έχουν και κάποιοι άλλοι παρόμοια θέματα με μένα και ότι το πρόβλημα ίσως λυθεί σε μελλοντικό firmware update (άγνωστο πότε). Και φυσικά μού αρνήθηκαν να μου περάσουν αυτοί, χωρις να μου τον γνωστοποιήσουν, τον κωδικό του Voip στο ρούτερ της wind για να έχω συγχρονισμό της προκοπής. Και είμαι και σχεδόν 20 χρόνια πελάτης της Forthnet...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chriskapa : 07-11-19 στις 21:04.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chriskapa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχει πρόβλημα η γραμμή μου, γιατί συγχρονίζει σφαίρα το ρούτερ της Wind? Με πήραν πριν από λίγο τηλ. από τη Nova και μου ζήτησαν να βάλω το ρουτερ της Wind για να δουν τα στατιστικά του συγχρονισμού. Είδαν ότι συγχρονίζει πάνω από 100000 kbps σε αντίθεση με το δικό τους. Μού είπαν τη γνωστή "καραμέλα" ότι , εκτός από το γνωστό θέμα με το upload στο wifi, έχουν και κάποιοι άλλοι παρόμοια θέματα με μένα και ότι το πρόβλημα ίσως λυθεί σε μελλοντικό firmware update (άγνωστο πότε). Και φυσικά μού αρνήθηκαν να μου περάσουν αυτοί, χωρις να μου τον γνωστοποιήσουν, τον κωδικό του Voip στο ρούτερ της wind για να έχω συγχρονισμό της προκοπής. Και είμαι και σχεδόν 20 χρόνια πελάτης της Forthnet...
    Γιατί το κάθε ρουτερ τα μετράει διαφορετικά, έκανες speedtest για να δεις αν το ρουτερ της wind όντως τα πιάνει; γιατί έχει και χαμηλότερο attainable αλλά και παραπάνω λάθη.

    Αν η γραμμή σου ήταν οκ τότε θα είχες και μεγαλύτερο attainable Και στα δυο και όχι τόσο οριακά στα 100

  5. #5
    Εγγραφή
    01-02-2017
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το κάθε ρουτερ τα μετράει διαφορετικά, έκανες speedtest για να δεις αν το ρουτερ της wind όντως τα πιάνει; γιατί έχει και χαμηλότερο attainable αλλά και παραπάνω λάθη.

    Αν η γραμμή σου ήταν οκ τότε θα είχες και μεγαλύτερο attainable Και στα δυο και όχι τόσο οριακά στα 100
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω δεν έκανα speedtest αλλά κατέβασα αρχείο με σχεδόν 10 mb/sec. Πώς θα μπορούσα να μετρήσω τη γραμμή μου από τον κατανεμητή? Υπάρχουν τεχνικοί που κάνουν τέτοιους ελέγχους? Φαντάζομαι πως χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός

  6. #6
    Εγγραφή
    11-01-2007
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chriskapa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχει πρόβλημα η γραμμή μου, γιατί συγχρονίζει σφαίρα το ρούτερ της Wind? Με πήραν πριν από λίγο τηλ. από τη Nova και μου ζήτησαν να βάλω το ρουτερ της Wind για να δουν τα στατιστικά του συγχρονισμού. Είδαν ότι συγχρονίζει πάνω από 100000 kbps σε αντίθεση με το δικό τους. Μού είπαν τη γνωστή "καραμέλα" ότι , εκτός από το γνωστό θέμα με το upload στο wifi, έχουν και κάποιοι άλλοι παρόμοια θέματα με μένα και ότι το πρόβλημα ίσως λυθεί σε μελλοντικό firmware update (άγνωστο πότε). Και φυσικά μού αρνήθηκαν να μου περάσουν αυτοί, χωρις να μου τον γνωστοποιήσουν, τον κωδικό του Voip στο ρούτερ της wind για να έχω συγχρονισμό της προκοπής. Και είμαι και σχεδόν 20 χρόνια πελάτης της Forthnet...
    προφανώς λόγω voip δεν εχεις και τηλεφωνία με το ρουτερ της wind???...απλα συγχρονιζει σε μεγαλυτερη ταχυτητα...σωστα?

  7. #7
    Εγγραφή
    01-02-2017
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DREAMBOX Εμφάνιση μηνυμάτων
    προφανώς λόγω voip δεν εχεις και τηλεφωνία με το ρουτερ της wind???...απλα συγχρονιζει σε μεγαλυτερη ταχυτητα...σωστα?
    Ακριβώς έτσι....Επειδή κατάλαβα ότι δε θα μου δώσει λύση η Nova, ξεκίνησα να πειραματίζομαι με τις ρυθμίσεις του ρούτερ. Ουσιαστικά άρχισα σταδιακά να αντιγράφω τις ρυθμίσεις του ρούτερ της wind, σε αυτό της Nova (όσο κι αν ακούγεται περίεργο, το ίδιο μου πρότεινε και ο τεχνικός της Nova). Τελικά έφτασα σε καλό απότελεσμα, απλά δεν ξέρω κάτα πόσο θα μείνει σταθερό ή αν σε κάποιο reboot θα ξανασυχρονίσω χαμηλότερα. Πάντως από χτες το βράδυ δεν έχω απόσυνδεση. Παραθέτω τα νέα στατιστικά μετά τις αλλαγές, ελπίζω να είναι αξιοπρεπή και τα υπόλοιπα (errors, db κλπ) διότι δεν γνωρίζω σε τι επίπεδα θα έπρεπε να βρίσκονται
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nova fast.JPG 
Εμφανίσεις:  174 
Μέγεθος:  71,0 KB 
ID: 208474

  8. #8
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παρά πολλά crc errors μέσα σε 17 ώρες.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-02-2017
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Darcdrake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρά πολλά crc errors μέσα σε 17 ώρες.
    Υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να κάνω ή να αλλάξω για να τα μειώσω?

  10. #10
    Εγγραφή
    18-01-2019
    Περιοχή
    RHODOS
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    19999/199979
    ISP
    cosmote
    Router
    spertport plus
    SNR / Attn
    13.4(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας και εγώ έχω αυτό το ρούτερ zte 267n ,το παράξενο είναι ότι στον υπολογιστή μου σε τεστ δεν μου δεινει στο ublooad την σωστή μέτρηση .και εκτός αυτού μου ανεβάζει και fec error.ειναι φυσιολογικό όλο αυτό!έχω vdsl 100
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theo170 : 10-11-19 στις 21:00.

  11. #11
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chriskapa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς έτσι....Επειδή κατάλαβα ότι δε θα μου δώσει λύση η Nova, ξεκίνησα να πειραματίζομαι με τις ρυθμίσεις του ρούτερ. Ουσιαστικά άρχισα σταδιακά να αντιγράφω τις ρυθμίσεις του ρούτερ της wind, σε αυτό της Nova (όσο κι αν ακούγεται περίεργο, το ίδιο μου πρότεινε και ο τεχνικός της Nova). Τελικά έφτασα σε καλό απότελεσμα, απλά δεν ξέρω κάτα πόσο θα μείνει σταθερό ή αν σε κάποιο reboot θα ξανασυχρονίσω χαμηλότερα. Πάντως από χτες το βράδυ δεν έχω απόσυνδεση. Παραθέτω τα νέα στατιστικά μετά τις αλλαγές, ελπίζω να είναι αξιοπρεπή και τα υπόλοιπα (errors, db κλπ) διότι δεν γνωρίζω σε τι επίπεδα θα έπρεπε να βρίσκονται
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nova fast.JPG 
Εμφανίσεις:  174 
Μέγεθος:  71,0 KB 
ID: 208474
    Μήπως θα μπορούσες να βγάλεις ένα screenshot τις ρυθμίσεις του ρούτερ της Wind για να τις περάσουμε κι εμείς στο δικό μας Η267Ν;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  12. #12
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να πω και εγώ για την δικιά μου εμπειρία με το συγκεκριμένο router.

    Ενσύρματα δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με το download ή το upload. Ασύρματα έχω μόνο τον εκτυπωτή, αλλά ούτε εκεί είχα κάποιο πρόβλημα.

    Εκεί που έμεινα απογοητευμένος ήταν με την διάρκεια ζωής του. Αυτό που μου είχαν στείλει τον Αύγουστο, παρέδωσε πνεύμα την Κυριακή που μας πέρασε (15/12/2019) Δηλαδή κράτησε μόλις 4-5 μήνες. Τουλάχιστον η Forthnet μου το αντικατέστησε δωρεάν με άλλο (καινούργιο ή μεταχειρισμένο δεν το γνωρίζω). Ελπίζω αυτήν τη φορά να κρατήσει περισσότερο, αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα κοιτάξω να πάρω να έχω και κανένα εφεδρικό γιατί δεν το βλέπω και πολύ "σόι" (Και από τι στιγμή που δεν μπορούμε να βάλουμε κάποιο άλλο του εμπορίου για όσο διάστημα δεν έχουμε το "εταιρικο", θα είμαστε χωρίς τηλέφωνο). Βέβαια μπορεί να έτυχε στο δικό μου. Το μέλλον θα δείξει...

    Τουλάχιστον δεν χρειάστηκε να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση όταν το έβαλα στη μπρίζα. Internet πήρε σχεδόν αμέσως και την τηλεφωνία μετά από περίπου 10-15 λεπτά.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-02-2017
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mdendrin84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως θα μπορούσες να βγάλεις ένα screenshot τις ρυθμίσεις του ρούτερ της Wind για να τις περάσουμε κι εμείς στο δικό μας Η267Ν;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Νομίζω ότι τη διαφορά την έκανα οι αλλαγές που έκανα στα πεδία "enhance capability". Δοκίμασε τις με δική σου ευθύνη. Σε εμένα με αυτές τις ρυθμίσεις, συγχρονίζει αρχικά με 85000 kbps και μετά από λίγα λεπτά φτάνει στα 99000 kbps και μένει εκεί σταθερό. Όταν κάνεις δοκιμή, πες μου τη γνώμη σουΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  wind5.jpg 
Εμφανίσεις:  113 
Μέγεθος:  115,9 KB 
ID: 209841

  14. #14
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chriskapa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι τη διαφορά την έκανα οι αλλαγές που έκανα στα πεδία "enhance capability". Δοκίμασε τις με δική σου ευθύνη. Σε εμένα με αυτές τις ρυθμίσεις, συγχρονίζει αρχικά με 85000 kbps και μετά από λίγα λεπτά φτάνει στα 99000 kbps και μένει εκεί σταθερό. Όταν κάνεις δοκιμή, πες μου τη γνώμη σουΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  wind5.jpg 
Εμφανίσεις:  113 
Μέγεθος:  115,9 KB 
ID: 209841
    Τελικά δεν έπαιξαν αυτές οι ρυθμίσεις στην περίπτωση μου.
    Συγκεκριμένα όταν ενεργοποιουσα το SRA το οποίο ήταν η μόνη διαφορά μεταξύ των ρυθμίσεων, δεν συνδεόταν καν.
    Ευχαριστώ πάντως!

  15. #15
    Εγγραφή
    01-02-2017
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δυστυχώς έχουμε μπλέξει με πολύ κακό ρούτερ και η Nova αδιαφορεί. Ακόμα και με το νέο formware τα προβλήματά μου παραμένουν. Αν δεν κάνω ένα reboot την ημέρα, τα πάντα σέρνονται (παρά την υψηλή ταχύτητα συγχρονισμού). Υπομονή 2 χρόνια, μέχρι να αλλάξουμε πάροχο. Εκτός βέβαια αν αποφασίσει η Nova να μας δώσει κανένα πιο σοβαρό ρούτερ. Μέχρι στιγμής πάντως, εμένα μού αρνούνται να μου δώσουν το νέο ρούτερ έστω και με χρέωση...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας