Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    16-06-2014
    Περιοχή
    Σκιά του Αθως
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πρόσφατα δημιούργησα μία virtual machine (VM) Windows 10 Pro 7gb RAM 128 gb SSD (D2-V2 είναι ο κωδικός για το configuration της VM) και επέλεξα μέθοδο πληρωμής το pay as you go στο AZURE.
    Οταν τελείωσε το στήσιμο του VM μου χρέωσαν 30 και κάτι ευρώ (περίοδος 4/11/2019-3/12/2019).
    Ξέρει κανένας απο δω και πέρα τι χρεώσεις θα υπάρχουν πέραν των 30 ευρώ ή τέλος πάντων πώς δουλεύει αυτή η μέθοδος πληρωμής?
    Επικοινώνησα με την Microsoft Hellas και με συνέδεσαν με την υπηρεσία που είναι για επαγγελματίες που μιλάνε μόνο Αγγλικά και δεν βρήκα άκρη.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Σε χρεώνει όση ώρα έχεις ανοιχτή τη μηχανή. Ναι μεν σου έρχεται τιμολόγιο με τον μήνα, αλλά η χρέωση γίνεται με τα λεπτά λειτουργίας.
    Αν πας στον λογαριασμό σου μπορείς να δεις ακριβώς πόσο σε χρεώνει και πως κυμαίνεται ο λογαριασμός σου ανά πάσα χρονική στιγμή.

    - - - Updated - - -

    Αν από το μενού στο
    Cost Management + Billing -> Cost Mangement -> Cost Analysis θα σου πει ακριβώς τι σε έχει χρεώσει μέχρι τώρα και πώς θα κυμανθεί μέσα στον μήνα αν δεν αλλάξει κάτι.
    https://portal.azure.com/#blade/Micr...u/costanalysis

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.595
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα VMs στο Azure χρεώνονται με το δευτερόλεπτο. Το D2 V2 στοιχίζει αν το έχεις ανοικτό 24x7x31 172 € το μήνα. (Με ΦΠΑ ή χωρίς δεν ξέρω).
    Δεν ξέρω να δω το κομμάτι των SSD
    Μόλις τελειώσει το δωρεάν λογικά θα σου έρθει χρέωση στη πιστωτική.
    Edit
    Θα επικοινωνήσουν μαζί σου αν θέλεις να συνεχίσεις (και να χρεωθείς ) ή αν θες να σταματήσεις τη χρήση.
    Δεν έχω προσωπική εμπειρία. Από εδώ τα διαβάζω.

    https://azure.microsoft.com/en-us/pricing/calculator/

    Τι account έκανες? Trial ή κανονικό?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stel67 : 07-11-19 στις 23:45.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-06-2014
    Περιοχή
    Σκιά του Αθως
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κανονικό έχω.
    Αυτή την στιγμή μου δείχνει current cost 8.70.
    Ειχα την εντύπωση ότι το κόστος υπολογίζεται ανάλογα με το πόσην ώρα είσαι συνδεδεμένος (RDP , Team viewer κλπ) και όχι πόση ώρα είναι on η μηχανή.
    Αρα αν έχεις δίκηο πρέπει να κάνω την δουλειά μου και μετά να την κάνω power off αλλοιώς θα μου κοστίσει ο κούκος αηδόνι γιατί 172 ευρώ για εικονική μηχανή είναι πάρα πολλά την στιγμή που υπάρχουν dedicated με μικρότερο κόστος.
    Ετσι κι αλλοιώς τώρα δεν μπορώ να κάνω cancelation γιατί έχουν ανέβει όλες οι βάσεις εκεί.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.595
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικό έχω.
    Αυτή την στιγμή μου δείχνει current cost 8.70.
    Ειχα την εντύπωση ότι το κόστος υπολογίζεται ανάλογα με το πόσην ώρα είσαι συνδεδεμένος (RDP , Team viewer κλπ) και όχι πόση ώρα είναι on η μηχανή.
    Αρα αν έχεις δίκηο πρέπει να κάνω την δουλειά μου και μετά να την κάνω power off αλλοιώς θα μου κοστίσει ο κούκος αηδόνι γιατί 172 ευρώ για εικονική μηχανή είναι πάρα πολλά την στιγμή που υπάρχουν dedicated με μικρότερο κόστος.
    Ετσι κι αλλοιώς τώρα δεν μπορώ να κάνω cancelation γιατί έχουν ανέβει όλες οι βάσεις εκεί.
    Δεν υπάρχει θέμα αμφισβήτησης.
    Τα VM χρεώνονται για κάθε δευτερόλεπτο που το VM είναι ανοικτό, άσχετα αν το χρησιμοποιεί κανείς η όχι. Σε χρεώνουν για τα resources που το VMs καταναλώνει στο Data Center τους που είναι πολύ λογικό.
    Ξαναέκανα τον υπολογισμό. Αν κρατήσεις το VM ανοικτό για 31 ημέρες, η χρέωση είναι 180,71 € + ΦΠΑ = 225 €.

    Service type: Virtual Machines
    Description: 1 D2 v2 (2 vCPU(s), 7 GB RAM) x 31 Days; Windows – (OS Only); Pay as you go, 100 transaction units
    Region: Germany Central
    Estimated Cost for 31x24: €180,71
    Annual Total €2.168,49

    Στη θέση σου δεν θα πλήρωνα τόσα λεφτά για 2 cores με windows, εκτός κι αν το ήθελα 1 ημέρα το χρόνο.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικό έχω.
    Αυτή την στιγμή μου δείχνει current cost 8.70.
    Ειχα την εντύπωση ότι το κόστος υπολογίζεται ανάλογα με το πόσην ώρα είσαι συνδεδεμένος (RDP , Team viewer κλπ) και όχι πόση ώρα είναι on η μηχανή.
    Αρα αν έχεις δίκηο πρέπει να κάνω την δουλειά μου και μετά να την κάνω power off αλλοιώς θα μου κοστίσει ο κούκος αηδόνι γιατί 172 ευρώ για εικονική μηχανή είναι πάρα πολλά την στιγμή που υπάρχουν dedicated με μικρότερο κόστος.
    Ετσι κι αλλοιώς τώρα δεν μπορώ να κάνω cancelation γιατί έχουν ανέβει όλες οι βάσεις εκεί.
    Πρόσεξε μην έχεις βάλει τις βάσεις στο temporary storage . Μόλις κλείσεις το μηχάνημα τα έχασες όλα.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  7. #7
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει θέμα αμφισβήτησης.
    Τα VM χρεώνονται για κάθε δευτερόλεπτο που το VM είναι ανοικτό, άσχετα αν το χρησιμοποιεί κανείς η όχι. Σε χρεώνουν για τα resources που το VMs καταναλώνει στο Data Center τους που είναι πολύ λογικό.
    Ξαναέκανα τον υπολογισμό. Αν κρατήσεις το VM ανοικτό για 31 ημέρες, η χρέωση είναι 180,71 € + ΦΠΑ = 225 €.

    Service type: Virtual Machines
    Description: 1 D2 v2 (2 vCPU(s), 7 GB RAM) x 31 Days; Windows – (OS Only); Pay as you go, 100 transaction units
    Region: Germany Central
    Estimated Cost for 31x24: €180,71
    Annual Total €2.168,49

    Στη θέση σου δεν θα πλήρωνα τόσα λεφτά για 2 cores με windows, εκτός κι αν το ήθελα 1 ημέρα το χρόνο.
    Βγάλε το Germany Central και βάλε EU West. Ειναι 92€ το μήνα. Το Germany πάντα έχει πιο ακριβές τιμές γιατί έχει υπακούει σε άλλη νομοθεσία (+GDPR) που το κάνουν πολύ πιο αυστηρό!

  8. #8
    Εγγραφή
    16-06-2014
    Περιοχή
    Σκιά του Αθως
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγάλε το Germany Central και βάλε EU West. Ειναι 92€ το μήνα. Το Germany πάντα έχει πιο ακριβές τιμές γιατί έχει υπακούει σε άλλη νομοθεσία (+GDPR) που το κάνουν πολύ πιο αυστηρό!
    EU West είναι.
    Aν τελικά λυθούν κάποια θεματάκια ταυτοποίησης των προγραμμάτων που χρησιμοποιώ (μισθοδοσία,γενική λογιστική,φορολογικό) όταν το κάνω start απο την εταιρεία που τα ανέπτυξε η χρήση του θα είναι 6-7 ώρες την ημέρα και μείον τα Σαββατοκύριακα υπολογίζω χονδρικά 50 ευρώ ίσως και λιγότερο.
    Αυτό που μου άρεσε είναι οτι μπορώ το πρωί πηγαίνοντας στην δουλειά να το κάνω start με την εφαρμογή azure απο το κινητό μου.
    Το θεωρώ ακριβή λύση αλλά νομίζω ότι είναι και η πιό αξιόπιστη.
    Ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές σας απαντήσεις .

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσεξε μην έχεις βάλει τις βάσεις στο temporary storage . Μόλις κλείσεις το μηχάνημα τα έχασες όλα.
    Ο τεχνικός της εταιρείας ήξερε πολύ καλά την δουλειά του

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας