Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    10-03-2011
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    σημερα παρατηρησα οτι η ταχυτητα απο τα 38 που κλειδωνα επεσε στα 25 καλεσα λοιπον το δηθεν τεχνικο τμημα τις wind για αλλη μια φορα δυστυχως και η αντιμετωπιση ηταν η εξης

    κυριε καναμε ελεγχο γραμμης και το προβλημα ειναι παλαιοτητα του χαλκου οποτε ειναι λογικη η μειωση τις ταχυτητας
    οκ τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση ρωταω και η απαντηση τιποτα δεν μπορουμε να κανουμε ,στην ερωτηση μου γιατι δεν ανοιγουν βλαβη ωστε να περασει ειτε στον οτε το προβλημα η στην wind η απαντηση απλα ηταν δεν μπορουμε να κανουμε κατι

    στην ερωτηση μου η αλλιως απαιτηση η μειωστε μου την τιμη του δηθεν vdsl που πληρωνω η αφηστε να φυγω για αλλο παροχο χωρις πεναλτυ καθως αδυνατη η wind να λυσει τεχνικα το προβλημα η απαντηση ηταν μιληστε με την εξυπηρετηση πελατων

    καλω λοιπον την εξυπηρετηση πελατων και η απαντηση του ανθρωπου-ρομποτ ηταν η εξης : δεν γινεται να κανουμε κατι εκτος του να σας παμε σε adsl αλλωστε μου λεει δεν βλεπω να εχουν γραψει αδυναμια αποκαταστσης βλαβης
    απντω οτι το τεχνικο τμημα μου ειπε να παρω σε εσας και απαντηση ειναι καντε γραπτω αιτημα και θα σας απαντησουμε

    ολα τα παραπανω ειχαν πολυ ωρα συζητησης με τους απαραδεκτους τις wind που θελω καμια ωρα να τα γραψω οποτε γραφω περιληψη

    να πω οτι πριν απο 1 χρονο ξανα τα ιδια προβλημα απερχομενου πτωση ταχυτητας απο 45 στα 38 και επιλυση του προβληματος μετα απο 21 μερες χωρις να υπαρχει καλωδιακη βλαβη απλα ο τεχνικος δεν ειχε πατησει καλα το νεο ζευγαρι στην ρεγκλετα στο box ,ηρθαν μετα απο ατελειωτες φασαριες και φωνες στο τηλεφωνο

    να πω οτι παιρνω γραμμη απο ΑΚ κεντρο ιπποδρομου

    εχετε καμια ιδεα για το πως να κινηθω στην συνεχεια :
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails wind.png  


  2. #2
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Τι στο μπιπ μπιπ ειναι το profile 8b;
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #3
    Εγγραφή
    10-03-2011
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έλα ντε ούτε που ξέρω

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το δίνουν συνήθως οι εναλλακτικοί όταν δίνουν απο ΑΚ

  5. #5
    Εγγραφή
    10-03-2011
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    κάποια συμβουλή για το πως να προχωρήσω έχει κάποιος;

  6. #6
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Απαράδεκτη αντιμετώπιση από την Wind. Στην θέση σου θα τους πιστολιαζα και θα πήγαινα αλλού. Γνώμη μου θα σου έλεγα να παίρνεις στο 13700 (αφού είναι και δωρεάν - είναι σπάσιμο νεύρων φυσικά) μέχρι να βρεις κάποιον να ασχοληθεί με το θέμα και να το δηλώσει ως βλάβη. Κάθε φορά που θα το σηκώνει κάποιος θα του λες τα ίδια και τα ίδια σαν να καλεσες πρώτη φορά. Πότε τελειώνει το συμβόλαιο σου?
    Επόμενη κίνηση καταγγελία στην εεττ. Είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν μια στάνταρ ταχύτητα και πάνω αλλιώς η πρέπει να την φτιάξουν η να σου σπάσουν το συμβόλαιό και να σε αφήσουν να φύγεις αζημιως

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάποια συμβουλή για το πως να προχωρήσω έχει κάποιος;
    Συμβουλή?
    Αρχικά θα εξαντλούσα την υπομονή (μου ή τούς) στο support της Wind.
    Αν δεν έβγαζα άκρη θα κοιτούσα μήπως φύγω αζημίως.
    Κοίτα.... κάποτε, σε μια δουλειά που δούλευα, μεταξύ άλλων είμασταν και μεταπωλητές της HOL.
    Το οποίον σήμαινε ότι είχαμε και το κατιτίς μας όταν κάναμε συμβόλαιο.
    Παρόλλα αυτά, όταν κάποιος ήθελε την σύνδεση για δουλειά του λέγαμε "πάνε στον ΟΤΕ".
    Διότι:
    α) κατά την εμπειρία μας ήταν πιο αξιόπιστος.
    β) σε περίπτωση βλάβης ο πελάτης γλύτωνε το ping-pong "φταίει ο ΟΤΕ" <-> "φταίει η HOL".

    Προφανώς είτε στον ΟΤΕ είτε σε τρίτο πάροχο, δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις όσο μιλάμε για οικιακή xDSL σύνδεση.
    Αυτά παίζουν, αν παίζουν, όσο επιτρέπει το δίκτυο, και αν χαλάσουν υπομονή, θα το φτιάξουν (και αν δεν το φτιάξουν θα επιστρέψουν τα πάγια).
    αλλά η εμπειρία μου λέει ότι ο ΟΤΕ έχει λιγότερα προβλήματα.

    Από κει και πέρα αν έχει πρόβλημα το δίκτυο στην περιοχή κάλλιστα μπορεί και ο ΟΤΕ να έχει τα ίδια και χειρότερα προβλήματα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Επειδή διαβάζουμε διάφορα από πότε υπάρχει εγγύηση ταχύτητας στο VDSL από ΑΚ?
    Ποιος πάροχος θα δεχόταν έτσι με την πρώτη κλήση να κάνεις διακοπή; Κανείς.. Όλοι θα σου έλεγαν να σε βάλουν σε ADSL.
    Ποιος πάροχος θα έλεγχε τη γραμμή σου επειδή πιάνεις 25 Mbps χωρίς να έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα? Επίσης κανείς.. Όλοι θα σου έλεγαν ότι έχεις θέμα απόστασης κλπ..
    Τωρα αν επιμείνεις σε όλους τους παρόχους ίσως να γίνουν κάποια πράγματα πχ να δηλώσουν μια βλάβη στον ΟΤΕ και αν είναι κάτι απλό να φτιαχτεί..
    Αν για κάποιο λόγο το ζευγος σου απέκτησε πρόβλημα για τον ένα ή τον άλλο λόγο δε θα βρείς άκρη.. Μονο αν ήσουν στον ΟΤΕ και υπήρχε διαθέσιμο άλλο ζευγος ίσως να στο έδιναν για να είσαι ευχαριστημένος.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-03-2011
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή διαβάζουμε διάφορα από πότε υπάρχει εγγύηση ταχύτητας στο VDSL από ΑΚ?
    Ποιος πάροχος θα δεχόταν έτσι με την πρώτη κλήση να κάνεις διακοπή; Κανείς.. Όλοι θα σου έλεγαν να σε βάλουν σε ADSL.
    Ποιος πάροχος θα έλεγχε τη γραμμή σου επειδή πιάνεις 25 Mbps χωρίς να έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα? Επίσης κανείς.. Όλοι θα σου έλεγαν ότι έχεις θέμα απόστασης κλπ..
    Τωρα αν επιμείνεις σε όλους τους παρόχους ίσως να γίνουν κάποια πράγματα πχ να δηλώσουν μια βλάβη στον ΟΤΕ και αν είναι κάτι απλό να φτιαχτεί..
    Αν για κάποιο λόγο το ζευγος σου απέκτησε πρόβλημα για τον ένα ή τον άλλο λόγο δε θα βρείς άκρη.. Μονο αν ήσουν στον ΟΤΕ και υπήρχε διαθέσιμο άλλο ζευγος ίσως να στο έδιναν για να είσαι ευχαριστημένος.
    δεν συμφωνώ σε τιποτα από όσα λες ,ειναι υποχρέωση τους να κανουν έστω την προσπάθεια να αλλάξουν απερχόμενο εκεί ειναι το προβλημα κατά πάσα πιθανότητα
    η άρνηση τους από το τηλέφωνο χωρίς έστω για τα μάτια οχι του κόσμου αλλα του πελάτη δείχνει το επιπεδο καφενείου που βρίσκεται η wind και οι υπηρεσίες τους

    η συμπεριφορα τους ειναι ιδια και οταν εχεις γραμμη απο fiber να το πουμε ετσι η απο δικη τους κουτα για να το καταλαβουν ολοι ,αντμετωπιζα και αντιμετωπιζω προβλημα σε αλλη γραμμη με αποσυνδεσεις σε 50vdsl απο κεντρο καλλιθεας στο οποιο την αναβαθμιση τις περιοχης την εκανε η wind ,3 εβδομαδες και ακομα δεν εχουν βρει το προβλημα συν του οτι πρεπει να παιρνεις καμια 10αρια τηλ την ημερα να λες τα ιδια μπας και καταλαβουν τι γινεται
    να μην μιλησω για το απαραδεκτο μοντεμ τεχνικολορ που εδωσαν και για να μπεις με την ip του στην σελιδα του πρεπει να κανεις ταμα σε ολους τους θεους αλλα χαμπαρι στην wind

  10. #10
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Και εγώ τα ίδια θα έλεγα αν είχα πρόβλημα.. ίσως και χειρότερα..
    Απο εκεί και πέρα εξέφρασα την άποψη μου ως τρίτος, έχοντας διαβάσει εκατοντάδες αναφορές εδω μέσα (σχετικά με άλλους παρόχους, εγγύηση ταχύτητας από καμπίνα κλπ).
    Προφανώς όποιος αντιμετωπίζει το πρόβλημα θέλει λύση χτες, φυσικά δε περίμενα να συμφωνείς με όσα ανέφερα και όπως ξαναείπα αν είχα παρόμοιο πρόβλημα θα έκραζα τον οποιο πάροχο είχα, φυσικά όμως αν κάποια στιγμή το έβλεπα πιο ψύχραιμα θα διαπίστωνα ενδεχομένως ότι δεν είναι μόνο πρόβλημα του συγκεκριμένου παρόχου αλλά γενικότερο πρόβλημα που αφορά την φιλοσοφία όλων των παρόχων.
    Οπότε μιας και το πρόβλημα είναι γενικότερο η συνηθισμένη περίπτωση είναι σε όποιο πάροχο και να είσαι για το συγκεκριμένο πρόβλημα (χαμηλή ταχύτητα από ΑΚ) να καλείς συνεχώς μέχρι να βγάλεις άκρη (αν είναι εφικτό και δεν είναι καλωδιακό θέμα οπότε ζήσε μάη μου). Αυτό θα πρέπει να κάνεις και εσύ δυστυχώς μέχρι να αλλάξει το σύστημα και η φιλοσοφία τους..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskon : 10-11-19 στις 17:04.

  11. #11
    Εγγραφή
    10-03-2011
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    κοιτα λοιπον τι εκανα και εξυπνοπουλα μετα απο το κραξιμο που εφαγαν επι 2 ημερες ,απλα αλλαξαν το SNR Margin το χαμηπωσαν ωστε να ανεβει η ταχυτητα ,και με πηραν τηλ να με ρωτησουν για το προβλημα σημερα πριν απο λιγο και οτι θα το γυρισουν και στο δευτεροβαθμιο τμημα
    και ολα αυτα γιατι εγραψα μια επιστολη προς την wind και τους μαυρισα στο αυτοματο συστημα αξιολογησεις

    με μειωμενο SNR Margin εχω την εντυπωση πως θα αρχισουν οι αποσυνδεσεις ,το σκεφτωμαι καλα: Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  wind2.png 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  32,0 KB 
ID: 208542

  12. #12
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    οχι απαραιτητα μπορει και να παιζει αψογα, αλλα σιγουρα δεν ειναι η σωστη ενεργεια,
    κανονικα για τους παροχους το 6αρι θεωρειται το ελαχιστο.

  13. #13
    Εγγραφή
    10-03-2011
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    πηρε λοιπον τηλεφωνο το δευτεροβαθμειο και τελικα θα στειλουν τεχνικο γιατι ειναι μεγαλη η πτωση τις ταχυτητας

    να πω οτι το πειραξαν οσο μιλυσαμε και επεσε παλι στα 25 και δεν ξανα αναβηκε ποτε ακομα και οταν αλλαξαν προφιλ

    το μονο που εχω κερδισει μεχρι τωρα ειναι η μειωση του παγιου απο τα 30 στα 25

  14. #14
    Εγγραφή
    10-03-2011
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ηρθε τελικά τεχνικός εχτές δεν έκανε και κάτι απλά πήρε τηλέφωνο και του μέτρησαν την γραμμή και έβγαλε βλάβη δικτύου και το γύρισαν στο οτε ,σε επικοινωνια που ειχα σήμερα μαζι τους γιατί δεν έκαναν τον κόπο να με ενημερώσουν ούτε με sms μου είπαν οτι περιμένουν απαντηση από τον οτε για το πότε θα το κοιτάξουν

  15. #15
    Εγγραφή
    25-03-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    ZyXEL 8924 / Entry 2i
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν δεν υπάρξουν μαζικά παράπονα από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες / χρήστες του απερχομένου - κύριου σχετικά με χαμηλό συγχρονισμό ο ΟΤΕ δεν πρόκειται να κάνει απολύτως τπτ. Στην προκειμένη περίπτωση μπορεί να γίνει μια δοκιμή αλλαγής απερχομένου σε συνδυαστικό ραντεβού με υπάλληλο του ΟΤΕ και αν διαπιστωθεί αλλαγή προς το καλύτερο το αφήνουν εκεί και τέλος. Την τελευταία 10ετία παρακολουθώ το έργο με γραμμές γνωστών μου σε εναλλακτικούς που στην κυριολεξία χαντακώνονται εν μία νυκτίί κατ' εξακολούθηση.
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι.

    Εκείνοι που βλέπουν
    Eκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν και...
    Eκείνοι που δε θέλουν να δουν

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας