Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.033
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Όσο δίκιο και να έχεις, πλέον δύσκολα δίνονται οι βλάβες με την θέσπιση των κατωφλιών (MRAR) που έχουν μπει στο RUO. Σε κάθε Α/Κ έχουν θεσπιστεί max τιμές συγχρονισμού ανά ομάδα των 10 dB Downstream Attenuation, οπότε και το σύστημα του ΟΤΕ δεν αφήνει τον Πάροχο να δηλώσει βλάβη αν τα μέγιστα είναι πάνω από το κατώφλι που έχει θεσπιστεί. Το κακό είναι ότι δεν έχει ξεκαθαριστεί τι γίνεται με τις συνδέσεις VDSL και προς το παρών όσοι έχουν VDSL την έχουν πατήσει λόγω του ότι το σύστημα λαμβάνει max για ADSL. Στο Α/Κ σου αν πάρουμε π.χ. ένα μέσο όρο (22dB) των 2 Downstream Attenuation που έχει το VDSL, το κατώφλι είναι ~5900, οπότε με τα 25+ που έχεις, είναι αδύνατο να δηλωθεί βλάβη...

  2. #17
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο δίκιο και να έχεις, πλέον δύσκολα δίνονται οι βλάβες με την θέσπιση των κατωφλιών (MRAR) που έχουν μπει στο RUO. Σε κάθε Α/Κ έχουν θεσπιστεί max τιμές συγχρονισμού ανά ομάδα των 10 dB Downstream Attenuation, οπότε και το σύστημα του ΟΤΕ δεν αφήνει τον Πάροχο να δηλώσει βλάβη αν τα μέγιστα είναι πάνω από το κατώφλι που έχει θεσπιστεί. Το κακό είναι ότι δεν έχει ξεκαθαριστεί τι γίνεται με τις συνδέσεις VDSL και προς το παρών όσοι έχουν VDSL την έχουν πατήσει λόγω του ότι το σύστημα λαμβάνει max για ADSL. Στο Α/Κ σου αν πάρουμε π.χ. ένα μέσο όρο (22dB) των 2 Downstream Attenuation που έχει το VDSL, το κατώφλι είναι ~5900, οπότε με τα 25+ που έχεις, είναι αδύνατο να δηλωθεί βλάβη...
    μεγαλύτερη στιαπου από το MRAR δεν μπορώ να θυμηθώ εδώ και πολλά χρόνια...

  3. #18
    Εγγραφή
    10-03-2011
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    εχει δηλωθει βλαβη στον οτε απο wind ,υποτιθετε οτι περασε τεχνικος του οτε φυσικα δεν αλλαξε κατι και αυριο θα ερθει παλι τεχνικος απο την wind
    σε ερωτηση μου τι να κανει ο τεχνικος μιας και ειχε ερθει την περασμενη τριτη η απαντηση ειναι να το ξαναδει και να ερθουν μετα συνδυαστικα με τον οτε

  4. #19
    Εγγραφή
    10-03-2011
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    τελικα εγινε επισκευη τις βλαβης ηρθε παλι στα γνωστα νουμερα η ταχυτητα 33 εως 34 με 5 upload ,εγινε αλλαγη κεντρικου ζευγαριου

    ολα αυτα εγιναν μετα το αιτημα που εκανα προς την εξυπηρετηση πελατων γιατι μεσω του support η απαντηση ηταν (παλαιοτητα γραμμης δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα) ,απο την στιγμη του αιτηματος με επαιρναν καθε 2 ημερες τηλ για να μαθουν αν εχει αποκατασταθει το προβλημα

    φαινεται πως πρεπει να πεσουν γκαζια για να γινει το αυτονοητο

  5. #20
    Εγγραφή
    27-01-2017
    Περιοχή
    Perama
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/10000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE ZXHNH168N
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 13.4(dB)
    βλέπω φίλε μου ότι έχεις τα ίδια προβλήματα που είχα εγώ πέρσι αλλά και μόλις πριν μια βδομάδα. και μένα μου έδιναν από ΑΚ και μου μείωσαν το upload μου από 10 που μου έδιναν σε 5. πέρσι τα είχε κάνει σκατά ο ΟΤΕ φέτος αναμένουμε! η Wind στην αρχή πουλούσε τρέλα ότι δεν ξέρουμε τίποτα.σήμερα με έχουν πάρει 200 τηλέφωνα να μου πουν ότι η βλάβη(βλάβη λοιπόν!)θα αποκατασταθεί και μου δίνουν και 10 γίγα δώρο στο κινητό μαζί με 500 λεπτά ομιλίας. Εσύ από ΑΚ γιατί έχεις 5 upload ενώ μπορούν να σου δώσουν 10;

  6. #21
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RedRock Εμφάνιση μηνυμάτων
    βλέπω φίλε μου ότι έχεις τα ίδια προβλήματα που είχα εγώ πέρσι αλλά και μόλις πριν μια βδομάδα. και μένα μου έδιναν από ΑΚ και μου μείωσαν το upload μου από 10 που μου έδιναν σε 5. πέρσι τα είχε κάνει σκατά ο ΟΤΕ φέτος αναμένουμε! η Wind στην αρχή πουλούσε τρέλα ότι δεν ξέρουμε τίποτα.σήμερα με έχουν πάρει 200 τηλέφωνα να μου πουν ότι η βλάβη(βλάβη λοιπόν!)θα αποκατασταθεί και μου δίνουν και 10 γίγα δώρο στο κινητό μαζί με 500 λεπτά ομιλίας. Εσύ από ΑΚ γιατί έχεις 5 upload ενώ μπορούν να σου δώσουν 10;
    Το δικό σου θέμα με το upload είναι άλλη φάση, του συμφορουμίτη από πάνω αφορά την απόσταση από το α.κ και την πτώση ταχύτητας λόγω εξασθένισης κλπ.. Το vdsl από α.κ γενικά είναι λίγο ρουλέτα αν δεν είσαι κάτω από 1χλμ..

    50/10 έδινε μόνο η cyta απ'όσο θυμάμαι.. Δεν γνωρίζω να δίνουν άλλοι 10up σε 50αρα..
    Έχω και εγώ περίπτωση με wind 50/10 σε γνωστό..και μάλιστα απορούσα τι συνέβαινε.. Το αν είναι από α.κ η καμπίνα δεν το γνωρίζω, δεν κοίταξα στατιστικά.. Όταν ξαναπάω θα τσεκάρω αν είναι ακόμα 10 το up..
    Το θέμα όμως είναι τι γράφουν τα συμβόλαια και τι συμφωνία έχει γίνει.. Το αν είχαν αφήσει το up σε λάθος ταχύτητα είναι άλλο θέμα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #22
    Εγγραφή
    10-03-2011
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικό σου θέμα με το upload είναι άλλη φάση, του συμφορουμίτη από πάνω αφορά την απόσταση από το α.κ και την πτώση ταχύτητας λόγω εξασθένισης κλπ.. Το vdsl από α.κ γενικά είναι λίγο ρουλέτα αν δεν είσαι κάτω από 1χλμ..

    50/10 έδινε μόνο η cyta απ'όσο θυμάμαι.. Δεν γνωρίζω να δίνουν άλλοι 10up σε 50αρα..
    Έχω και εγώ περίπτωση με wind 50/10 σε γνωστό..και μάλιστα απορούσα τι συνέβαινε.. Το αν είναι από α.κ η καμπίνα δεν το γνωρίζω, δεν κοίταξα στατιστικά.. Όταν ξαναπάω θα τσεκάρω αν είναι ακόμα 10 το up..
    Το θέμα όμως είναι τι γράφουν τα συμβόλαια και τι συμφωνία έχει γίνει.. Το αν είχαν αφήσει το up σε λάθος ταχύτητα είναι άλλο θέμα..
    εγω ειμαι κατω απο χιλιομετρο αλλα υπηρχε προβλημα στο κεντρικο για το οποιο η wind ηθελε σπρωξιμο για να πεοχωρηση την βλαβη ,απο την αλλη αν δεις το καφαο ειναι στην κατασταση που τα βρηκα οτα δουλεψα στο οτε την δεκαετια του 90 επι 7 χρονια δηλαδη χωρις ρεγκλετες αλλα με τις παλιες βιδωτες ας το πουμε κλεμες και εχουμε 2019
    σαπιλα γενικα το δικτυο

  8. #23
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω ειμαι κατω απο χιλιομετρο αλλα υπηρχε προβλημα στο κεντρικο για το οποιο η wind ηθελε σπρωξιμο για να πεοχωρηση την βλαβη ,απο την αλλη αν δεις το καφαο ειναι στην κατασταση που τα βρηκα οτα δουλεψα στο οτε την δεκαετια του 90 επι 7 χρονια δηλαδη χωρις ρεγκλετες αλλα με τις παλιες βιδωτες ας το πουμε κλεμες και εχουμε 2019
    σαπιλα γενικα το δικτυο
    Αυτά τα παλιά adsl καφάο υποτίθεται ότι πριν μερικά χρόνια τους βάζανε ρεγκλέτες..καθώς και στους κατανεμητές στα σπίτια που ήταν με βίδες..
    Να μην αναφέρω ότι όσα έχουν μπει στην ανάθεση για να αναβαθμιστούν αντικαθίστανται με καινούριο κουφάρι αν την περιοχή την έχει πάρει εναλλακτικός..Η ολόκληρα και από πάνω μπαίνει καπάκι η καμπίνα, αν τη περιοχή την έχει αναλάβει ο οτε..

    Τώρα το να σου κάτσει βλάβη σε κεντρικό, είναι και αυτό..όπως είπα..ρουλέτα. Ιδίως αν είσαι και σε εναλλακτικό..
    Και αν δεν έχουν άλλο ζευγάρι να σου δώσουν..χορεύεις..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #24
    Εγγραφή
    27-01-2017
    Περιοχή
    Perama
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/10000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE ZXHNH168N
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 13.4(dB)
    εγώ που είμαι στα 10 μέτρα από το ΑΚ τι πρέπει να τους κάνω; με έχουν φλομώσει στα τηλέφωνα ότι θα έρθει ο ΟΤΕ αλλά ΟΤΕ ακούμε και ΟΤΕ δε βλέπουμε. Από αύριο σε αύριο πάμε.

  10. #25
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RedRock Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ που είμαι στα 10 μέτρα από το ΑΚ τι πρέπει να τους κάνω; με έχουν φλομώσει στα τηλέφωνα ότι θα έρθει ο ΟΤΕ αλλά ΟΤΕ ακούμε και ΟΤΕ δε βλέπουμε. Από αύριο σε αύριο πάμε.
    Αν αναφέρεσαι στο θέμα με το 10αρι upload.. Το απαντήσαμε πιο πάνω..
    Επίσης πως είσαι σίγουρος ότι είσαι 10 μέτρα; Τα στοιχεία στο προφίλ σου δείχνουν αλλά..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #26
    Εγγραφή
    10-03-2011
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RedRock Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ που είμαι στα 10 μέτρα από το ΑΚ τι πρέπει να τους κάνω; με έχουν φλομώσει στα τηλέφωνα ότι θα έρθει ο ΟΤΕ αλλά ΟΤΕ ακούμε και ΟΤΕ δε βλέπουμε. Από αύριο σε αύριο πάμε.
    ετσι εγινε και σε εμενα περασαν αρκετες μερες με ενημερωσεις οτι θα περασει ο οτε ε καποια στιγμη περασε

    απο οσο ξερω και ο οτε εχει προβλημα προσωπικου

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας