Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Το οτι δεν μπορεις να κρυφτεις ειναι δεδομενο κσι ξεκινας απο εκει. Αυτο ομως δεν σημσινει οτι μενεις ετσι. Μπορεις να κανεις κσποιες κινησεις ωστε να μην εχεις ορθάνοιχτο παραθυρο αλλα μισόκλειστο.

    Ξεκιναμε απο το πιο βασικο. Αν δεν χρειαζεσαι τα windows 100% , δηλαδη να τρεχεις καποια εφαρμογη που δεν τρεχει σε αλλο λειτουργικο , τοτε τα στελνεις και σου φευγει το πρωτο βαρίδι. Βάζεις ας πούμε ενα limuxmint η ubuntu η manjaro που εχουν και πολλους οδηγους

    Δευτερον δινεις 15-20 ευρω και παιρνεις ενα raspberrypi zero w (η δινεις 40 ευρω και παιρνεις το 3 η το 4) και βαζεις πανω το pihole(κοβεις αυτοματα σε ΟΛΟ το δικτυο σου διαφημισεις και τρακερς και κέρατα τετοια) και αν θελεις βαζεις και openvpn server. Αυτα τα 2 που σου λεω στήνονται σε 30 λεπτά σχετικα ευκολα.
    Επισης μεσα στο raspberrypi το pihole που κοβει διαφημισεις συνυαζεται με unbound dns. Τι κανει αυτο? Αυτο αντι να στελνεις ολα σου τα δεδομενα στην google 8.8.8.8 η στην cloudflared 1.1.1.1 "μιλας κατευθειαν με τους root servers χωρις ενδιαμεσο (κανεις δηλαδη αυτο που κανουν και αυτοι απλα τους παρακάμπτεις)

    Με αυτες τις 2 κινησεις και με πολλες αλλες μπορεις να "μαζευτεις" λιγο και να νιωθεις πιο ασφαλης οχι όμως άτρωτος ουτε αόρατος. Αυτα που σου προτεινω ειναι το δικο μου στησιμο που εχω στο δικτυο μου κσι είναι η δική μου άποψη.

    Βλεπεις δεν σου λεω καθολου για email client και brownser γιατι εκει υπαρχει χάος. Προτιμω να εμπιστευτω το gmail παρα το οποιοδηποτε αλλο που τρέχει σε ανγνωστη χώρα απο άγνωστους και εχει υποτιθεται privacy...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος galotzas : 10-11-19 στις 10:13.

  2. #17
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H267N
    SNR / Attn
    14(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα που σου προτεινω ειναι το δικο μου στησιμο που εχω στο δικτυο μου κσι είναι η δική μου άποψη.
    Σ'ευχαριστώ.

    Εγώ αυτή τη στιγμή έχω 2 desktops:
    Desktop 1 (βασικό): Windows 10 64-bit, R5 2600X 3.60GHz, 16GB DDR4 RAM, 4GB GDDR5, 1TB SSD, 1TB HDD.
    Desktop 2 (παλιό): Windows 7 64-bit, i3 540 2-core 3.07GHz, 8GB DDR3 RAM, 1 GB GDDR3, 240GB SSD, 1TB HDD.

    Θέλω στο βασικό desktop να κάνω όλες τις δουλειές (image/video editing) και λίγο gaming, να έχω το gmail, το e-banking, το paypal, να κάνω online αγορές, να μπαίνω adslgr και γενικά, όλα τα "επίσημα" (στο μέλλον ίσως εγκατασταθεί πρόγραμμα για e-shop, οικογενειακή επιχείρηση). Άρα, windows 10 εδώ.
    Και στο παλιό desktop να κάνω οτιδήποτε άλλο (torrenting, streaming, πάντα νόμιμα κλπ). Εδώ σκέφτομαι να βάλω ubuntu σαν το μόνο OS.

    Περιμένω τις επόμενες ημέρες να ενεργοποιηθεί η σύνδεση στη nova (100άρα, μου έδωσαν το ZXHN H267N και κατά 99% δεν θα έχω voip), γι'αυτό ψάχνομαι:
    A) για VPN provider. Έχω καταλήξει εδώ.
    B) για router που να υποστηρίζει vpn. Χωρίς να μπορώ να τσεκάρω αν είναι συμβατό (δεν τα γνωρίζω όλα τα τεχνικά), αυτό μου φαίνεται σαν καλή επιλογή. Άρα, και τα δυο desktops θα συνδέονται στο ίδιο router, μέσω wi-fi adapters. Επίσης, δεν με απασχολεί να συνδέομαι με vpn στο βασικό desktop.
    Γ) Το raspberry pi δεν το ξέρω (τι είναι ή τι κάνει), θα καθίσω όμως να το ψάξω.

    Το σκέφτομαι καλά;
    Στην τελική, μπορώ να φέρω κάποιον γνωστό να μου κάνει όλες αυτές τις ρυθμίσεις δικτύου αν εγώ δεν τα καταφέρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ilkork92 : 10-11-19 στις 15:24.

  3. #18
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    να ρωτήσω τι κινητό έχεις; εννοώ τι λειτουργικό;

  4. #19
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H267N
    SNR / Attn
    14(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ρωτήσω τι κινητό έχεις; εννοώ τι λειτουργικό;
    Android. Redmi Note 8 Pro.

    Θες να σου πω αριθμό έκδοσης; Τι έχεις στο νου σου;

  5. #20
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    οπως είπαν χαριτολογώντας και άλλοι μολις βγαίνεις στο διαδίκτυο παραχωρείς ενα κομμάτι της ιδιωτικοτητας σου. Ειναι το ιδιο με το να βγαίνεις στον δρόμο και να πας σε ενα δημοσιο χώρο πχ για να πιεις καφε.
    Καποιοι θα σε δουν, θα δουν με ποιον μιλάς, εαν θα παρακολουθήσεις ενα συγκεκριμένο αγώνα, θα ακούσουν την συνομιλία σου με τους φίλους σου.
    Επομένως 100% ιδιωτικότητα δεν μπορεί να έχεις αντικειμενικά.


    Το προβλημα ξεκινα απο το γεγονός οτι οι εταιρείες ενδιαφέρονται για τα πρότυπα συμπεριφοράς μας,και θελουν να συγκεντρώνουν πληροφορίες για αυτα και τις προτιμήσεις μας για να προωθήσουν προϊόντα και υπηρεσίες ακόμα και για να επηρεάσουν την εκλογική μας συμπεριφορά.
    Για να το επιτύχουν αυτό:

    Χρησιμοποιούν κομμάτια κώδικα που είναι ενσωματωμένα σε ιστοσελιδες και που καταγράφουν ποτε τις επισκέφτηκες και αλλες πληροφορίες
    Χρησιμοποιούν μπισκοτακια για τον ιδιο λόγο.
    Θελουν να εισαι συνδεδεμένος στις υπηρεσίες τους οταν συνδεεσε στο διαδικτυο για τον ιδιο λόγο.
    Θέλουν να ξέρουν σε ποιες τοποθεσίες βρίσκεσαι και για αυτο χρησιμοποιούν εφαρμογές του κινητού σου.


    Κατα την γνωμη μου αυτο που μπορεί να κάνει κάποιος ειναι να κομματιάσει και και να περιορίσει τις πληροφορίες που αυτες μαζεύουν.

    Ενας μεσος χρηστης θεωρώ οτι μπορει να κάνει τα εξης:

    Χρήση εφαρμογών ανοικτού κώδικα με απενεργοποιημένες πιθανές λειτουργίες τηλεμετρίας.
    πχ firefox με noscript με ενεργοποιημένο το υψηλό επίπεδο ιδιωτικοτητας στην αλεπου

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  αλεπου ιδιωτικοτητα.PNG 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  34,0 KB 
ID: 208565

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  νοσκριπτ.PNG 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  26,8 KB 
ID: 208566


    Προσεκτική επιλογή των εφαρμογών που χρησιμοποιούμε στο κινητό. Πέταμα όσον δεν χρειαζόμαστε. Γενικά υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούμε να κάνουμε χρησιμοποιώντας απλώς ενα περιηγητή (browser) ή με εφαρμογες ανοιχτου κωδικα

    Χρήση εφαρμογών οπως το Netguard με την οποια περιορίζουμε την δυνατότητα εφαρμογών να συνδέονται στο διαδίκτυο οταν δεν το χρειαζόμαστε.

    Μη χρήση υπηρεσιών που συνδέονται με συγκέντρωση πληροφοριών.

    Προσοχή ομως η ιδιωτικοτητα θελει χρόνο και πολλές φορές ξεβολεμα.
    Η μετάβαση δεν γίνεται αμέσως αλλα μπορεί καποιος να βάλει στοχο να το επιτύχει σταδιακά, δοκιμάζοντας νέες εφαρμογές υπηρεσίες κτλ.

  6. #21
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H267N
    SNR / Attn
    14(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενας μεσος χρηστης θεωρώ οτι μπορει να κάνει τα εξης:
    Σε ευχαριστώ πολύ @8anos και συγνώμη για την καθυστέρηση, τις τελευταίες μέρες είχα ενεργοποίηση vdsl, στήσιμο desktops, laptops, formats κλπ. Και είμαι αρχάριος .
    Πολλά απ'όσα προτείνεις τα κάνω ήδη (με επηρέασε το κανάλι TheHatedOne), άλλα (π.χ. NetGuard) δεν τα γνωρίζω. Το σίγουρο είναι ότι θα ψάξω κι άλλο στο internet τις επόμενες ημέρες.
    Και πάλι ευχαριστώ.

    Παρεμπιπτόντως, βλέπω ότι βρίσκεσαι Σουηδία. Επειδή σκέφτομαι να βάλω Mullvad vpn, πως είναι τα πράγματα, όσον αφορά τους νόμους περί ιδιωτικότητας online, εκεί;

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας