Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Καλημέρα/Καλησπέρα σας,

    Για ακόμα μια φορά θα χρειαστώ τις γνώσεις σας

    Αυτή την στιγμή έχω στο σύστημα μου έναν Samsung EVO960 250gb για τα Windows και τα προγραμματα μου (Office, media players, photoshop κλπ) και έναν WD BLUE EZEX 2tb ο οποίος έχει αγοραστεί περίπου το 2013 και έχει γράψει πολλα gb στην πλάτη του. Πρόσφατα αγόρασα υδροψύξη και αξιόλογα PC fans για να ελαττώσω τον θόρυβο του υπολογιστή.
    Δυστυχώς πλέον το πιο θορυβώδες εξάρτημα στο PC είναι ο σκληρός. Στον σκληρό έχω προσωπικά αρχεία, games με τους launchers τους και εγκατεστημένο το utorrent με προκαθορισμένη τοποθεσία αποθήκευσης τον εν λόγο σκληρό. Μέσα στις επόμενες μέρες θα αγοραστεί ενας Samsung EVO 860 1tb για ολα εκτός απο utorrent και τα downloads του.

    Αυτό που ψάχνω είναι ένας σκληρός που θα ειναι πιο ήσυχος από τον ezex ώστε να φιλοξενήσει το utorrent και τα downloads του. Θα ήθελα επίσης αν γνωρίζει κάποιος να με κατευθύνει ωστε να ρυθμίσω έτσι τα πράγματα με αποτέλεσμα οι ssds μου να μην κάνουν reads και writes λόγο του utorrent

    Με την παραπάνω πρόταση στο μυαλό (οι ssd να μην ενοχλούνται απο το utorrent και τα downloads) σκεφτόμουν να συνδέσω τον ήδη υπάρχον ezex σε μια usb θήκη και να την κουμπώσω πάνω στο speedport plus που βρίσκεται εκτός δωματίου

    Φαντάζομαι πως πολλοί από εσάς θα έχετε έρθει στο διλλημα αν αξίζει τον κοπο να σβήνεται και να γράφεται torrents στον SSD σας ενώ ένας HDD είναι το κατάλληλο μέσο για αυτό τον σκοπο δεδομένου ότι δεν χρειάζονται οι ταχύτητες ενός ssd για αυτήν την δουλεια.

    Έχει κανείς καμιά ιδέα και θα ήθελε να την μοιραστεί ωστε να την συζητήσουμε;

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  2. #2
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οι 2.5 ιντσων σκληροι δισκοι εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο ησυχοι .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #3
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    3.5άρη RED θα πάρεις για τέτοια δουλειά

    πέρνα σε αυτόν ότι αρχεία έχεις να seedάρεις και απ το utorrent γύρνα το default φάκελο αποθήκευσης στο νέο δίσκο
    ο παλιός δίσκος θα αποφορτιστεί με αρχεία που δεν τα αναζητά το σύστημα συνέχεια και θα είναι κι ένα συμπληρωματικό backup
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  4. #4
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Η αλήθεια είναι πως διάβασα οτι οι 2,5αριδες ειναι πιο ήσυχοι αλλά ηθελα να μου πείτε και την γνώμη σας. Τον σκέφτομαι και τον WD RED αλλά από οτι βλέπω είναι μεγάλες οι χωρητικότητες και οι τιμή ξεφεύγει. Αν δεν βρω άλλη λύση θα καταλήξω σε αυτήν.
    μμμ τελικα εχει και 2tb σε καλουτσικη τιμη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dark-Side : 10-11-19 στις 12:06.

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    +1 για RED, δοκιμασμένος για τέτοιες δουλειές.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Ο blue που έχεις είναι στις 7200, κοιτα γενικά για κάποιον στις 5400 και θα είσαι οκ στο θέμα θορύβου.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thechnicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 14,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα/Καλησπέρα σας,

    Για ακόμα μια φορά θα χρειαστώ τις γνώσεις σας

    Αυτή την στιγμή έχω στο σύστημα μου έναν Samsung EVO960 250gb για τα Windows και τα προγραμματα μου (Office, media players, photoshop κλπ) και έναν WD BLUE EZEX 2tb ο οποίος έχει αγοραστεί περίπου το 2013 και έχει γράψει πολλα gb στην πλάτη του. Πρόσφατα αγόρασα υδροψύξη και αξιόλογα PC fans για να ελαττώσω τον θόρυβο του υπολογιστή.
    Δυστυχώς πλέον το πιο θορυβώδες εξάρτημα στο PC είναι ο σκληρός. Στον σκληρό έχω προσωπικά αρχεία, games με τους launchers τους και εγκατεστημένο το utorrent με προκαθορισμένη τοποθεσία αποθήκευσης τον εν λόγο σκληρό. Μέσα στις επόμενες μέρες θα αγοραστεί ενας Samsung EVO 860 1tb για ολα εκτός απο utorrent και τα downloads του.

    Αυτό που ψάχνω είναι ένας σκληρός που θα ειναι πιο ήσυχος από τον ezex ώστε να φιλοξενήσει το utorrent και τα downloads του. Θα ήθελα επίσης αν γνωρίζει κάποιος να με κατευθύνει ωστε να ρυθμίσω έτσι τα πράγματα με αποτέλεσμα οι ssds μου να μην κάνουν reads και writes λόγο του utorrent

    Με την παραπάνω πρόταση στο μυαλό (οι ssd να μην ενοχλούνται απο το utorrent και τα downloads) σκεφτόμουν να συνδέσω τον ήδη υπάρχον ezex σε μια usb θήκη και να την κουμπώσω πάνω στο speedport plus που βρίσκεται εκτός δωματίου

    Φαντάζομαι πως πολλοί από εσάς θα έχετε έρθει στο διλλημα αν αξίζει τον κοπο να σβήνεται και να γράφεται torrents στον SSD σας ενώ ένας HDD είναι το κατάλληλο μέσο για αυτό τον σκοπο δεδομένου ότι δεν χρειάζονται οι ταχύτητες ενός ssd για αυτήν την δουλεια.

    Έχει κανείς καμιά ιδέα και θα ήθελε να την μοιραστεί ωστε να την συζητήσουμε;

    Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα με εσένα με έναν WD 1TB EZEX που μου είχε σπάσει τα νεύρα και ακουγότανε μόνο αυτός.
    Μετά από έρευνα κατέληξα σε αυτόν:
    https://www.skroutz.gr/s/15405705/Se...008.html#specs
    Τον αγόρασα επιφυλακτικά, αλλά πραγματικά δεν ακούγεται καθόλου, παρ' όλο που είναι 7200rpm.
    Intel i7-9700F | Gigabyte Z370 HD3 | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | Asus Radeon RX 6600 XT 8GB Dual OC | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

  8. #8
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Τους φοβάμαι πολύ τους Seagate γιατί μου τους φέρνουν συνέχεια από ενα ίντερνετ καφέ σκασμένους. Λογικά θα καταλήξω σε κάποιον WD RED 4tb ωστέ να έχω και εξτρα χώρο για μπακ απς, images κλπ

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  9. #9
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Αν φοβασαι τους seagate.......... εχε το νου σου οτι η WD βγαινει πρωτη σε αστοχιες εδω και 5-6 χρονια, με ποσοστο τουλαχιστον διπλασιο απο τον δευτερο που ειναι η seagate.

    H WD ειναι η ugo των δισκων πρεπει να ξερετε ολοι εσεις που τους προτεινετε και εσεις που τους παιρνετε.
    Άλλα Ντάλλα....

  10. #10
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.011
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ρυθμίσεις τον Hdd ώστε να είναι τελείως αθόρυβος αλλά να ξέρεις ότι θα χάσεις σε ταχύτητα. Αν υποστηρίζεται απο τον hdd

    - - - Updated - - -

    επιπλέον μπορείς να κοιτάξεις εδώ για να δεις ποιος είναι ο πιο ήσυχος
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας