Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 84
  1. #16
    Εγγραφή
    07-11-2009
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    OTE
    Router
    Netgear D7000
    Καλησπερα, πιστευω να γραφω στο σωστο νημα. προκειται να προβω στην αγορα του MikroTik hAP ac² και να το χρησιμοποιησω σαν access point στην θεση που εχω το netgear router WNDR3700 στο παρακατω σχεδιο που εφτιαξα ετσι οπως ειναι το δυκτιο μου στο σπιτι, διοτι μου χαλασε το WNDR3700, τι λετε κανει το συγκεκριμενο ΜΤ για την δουλεια αυτη? ή μου προτεινεται καποιο αλλο μοντελο. υποψιν ομως οτι δεν εχω ιδεα τιποτα απο ΜΤ και θα ειναι η πρωτη φορα που θελω να ασχοληθω με ΜΤ. οποια βοηθεια δεκτη.
    σας ευχαριστω πολυ!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  HOME LAN.jpg 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  178,2 KB 
ID: 212521

  2. #17
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπερα, φανταζομαι λες για αυτο εδω περα https://mikrotik.com/product/hap_ac2 το εχω και εγω, φυσικα και κανει, δεν ξερω τι ακριβως αλλο θες να δουλεψεις πανω του, αλλα το μοναδικο του μειονεκτημα ειναι η μικρη εσωτερικη μνημη FLASH, που ειναι μονο 16ΜΒ, ετσι δεν μπορεις να βαλεις μεσα πολλα πακετα. Αναλογα τι θες να κανεις δεν χρειαζονται ολα.
    Πιστευω οτι μια χαρα σου κανει.
    Εγω το δουλευω σαν wireless ap, switch και τωρα και για ρουτερ με την INALAN FTTH 200/200 και δεν καταλαβαινει τιποτα.
    Τα πακετα που εχω μεσα ειναι μονο 3, dude server, wireless και system.

    Ειπες δεν ξερεις απο mikrotik οποτε αν εχεις καποια απορια, ρωτας και σου λεμε
    Για αυτα που προσφερει το θεωρω αριστη αγορα για τα χρηματα του.

    Επισης εχει πανω και προγραμματιζομενο κουμπι, εγω το εχω κανει wifi on/off.

  3. #18
    Εγγραφή
    07-11-2009
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    OTE
    Router
    Netgear D7000
    Καλησπερα φιλε Νικηφορε και σ ευχαριστω για την βοηθεια! Ναι για το ιδιο ακριβως μηχανημα μιλαμε και αν εχεις προσεξει καλα στο σχεδιο που αναρτησα θελω να παρει την θεση του router netgear WNDR3700 που στο οποιο ερχεται καλωδιο lan απο το switch που ειναι στον επανω οροφο στο ισογειο. δηλ θα συνδεεται με καλωδιο με το switch και θα δινει wifi σε δυο τρια κινητα τηλ και μονιμα πανω του θα ειναι ενα htpc με kodi και το replay tv της cosmote.. τωρα αυτα περι μικρης flash δεν τα γνωριζω απλα θελω να καταφερω να μπω στην φιλοσοφια των ΜΤ και πραγματικα δεν εχω ιδεα πως θα ξεκινησω.. παρολα αυτα εχω καποιες γνωσεις με τα δυκτια και περι ρουτερ οπως αυτα που εχω στο σχεδιο τα εχω κανει μονος μου..επισης αν υπαρχει καποιο αλλο μοντελο που θα με καλυψει καλυτερα στην περιπτωση μου τοτε ευχαριστως να το παρω φυσικα να εχει wifi.
    Η γραμμη μου ειναι vdsl 50/5 και ολα ειναι σε subnet 192.168.1.x

  4. #19
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από laniel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα φιλε Νικηφορε και σ ευχαριστω για την βοηθεια! Ναι για το ιδιο ακριβως μηχανημα μιλαμε και αν εχεις προσεξει καλα στο σχεδιο που αναρτησα θελω να παρει την θεση του router netgear WNDR3700 που στο οποιο ερχεται καλωδιο lan απο το switch που ειναι στον επανω οροφο στο ισογειο. δηλ θα συνδεεται με καλωδιο με το switch και θα δινει wifi σε δυο τρια κινητα τηλ και μονιμα πανω του θα ειναι ενα htpc με kodi και το replay tv της cosmote.. τωρα αυτα περι μικρης flash δεν τα γνωριζω απλα θελω να καταφερω να μπω στην φιλοσοφια των ΜΤ και πραγματικα δεν εχω ιδεα πως θα ξεκινησω.. παρολα αυτα εχω καποιες γνωσεις με τα δυκτια και περι ρουτερ οπως αυτα που εχω στο σχεδιο τα εχω κανει μονος μου..επισης αν υπαρχει καποιο αλλο μοντελο που θα με καλυψει καλυτερα στην περιπτωση μου τοτε ευχαριστως να το παρω φυσικα να εχει wifi.
    Η γραμμη μου ειναι vdsl 50/5 και ολα ειναι σε subnet 192.168.1.x
    Για την δουλεια που το θελεις ειναι απλα ιδανικο.

    Μην αγχωνεσαι για τα 16ΜΒ . Δεν θα σου δημιουργησει ποτε προβλημα. Για ολα τα υπολοιπα θα κανει τελεια την δουλεια.

    Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε. Ανοιγεις ενα νεο νημα δικο σου και τα αναλυουμε ολα εκει χωρις να βγαινουμε offtopic στα υπολοιπα.

    Υ.Γ. σε 2 λεπτα (το πολυ 10 επειδη ειναι η πρωτη σου φορα ) , μπορεις να το εχεις ρυθμισμενο για αυτο που θελεις να κανεις. Μην σε φοβιζει. 5 βηματα ειναι ολα και ολα. θα στα εξηγησουμε ολα.
    The gr81 .

  5. #20
    Εγγραφή
    07-11-2009
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    OTE
    Router
    Netgear D7000
    Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις πληροφοριες οποτε απο δευτερα το παραγγελνω και μολις παραλαβω επανερχομαι! Κατι τελευταιο το wifi του ειναι καλο εχει καλη καλυψη;επισης η αλλη μνημη ειναι 128mb ή 256mb;
    Να στε ολοι καλα!

  6. #21
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Κανονικα ειναι 128ΜΒ τα οποια ειναι υπεραρκετα.

    Βεβαια παλιοτερα ειχαν ερθει καποια που ειχαν 256ΜΒ . Απο λαθος? επιτηδες? κανεις δεν ξερει.
    The gr81 .

  7. #22
    Εγγραφή
    07-11-2009
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    OTE
    Router
    Netgear D7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικα ειναι 128ΜΒ τα οποια ειναι υπεραρκετα.

    Βεβαια παλιοτερα ειχαν ερθει καποια που ειχαν 256ΜΒ . Απο λαθος? επιτηδες? κανεις δεν ξερει.
    οκ καταλαβα να σαι καλα!

  8. #23
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Σε σχεση με το WNDR3700 που ειπες ειχες.... συμφωνα με το datasheet εχει 8 MB flash and 64 MB RAM

    Οποτε αν ησουν ικανοποιημενος... φαντασου τωρα με τα διπλασια χαρακτηριστικα τι θα κανει.
    The gr81 .

  9. #24
    Εγγραφή
    07-11-2009
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    OTE
    Router
    Netgear D7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε σχεση με το WNDR3700 που ειπες ειχες.... συμφωνα με το datasheet εχει 8 MB flash and 64 MB RAM

    Οποτε αν ησουν ικανοποιημενος... φαντασου τωρα με τα διπλασια χαρακτηριστικα τι θα κανει.
    Πολυ σωστα!

  10. #25
    Εγγραφή
    26-03-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από laniel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, πιστευω να γραφω στο σωστο νημα. προκειται να προβω στην αγορα του MikroTik hAP ac² και να το χρησιμοποιησω σαν access point στην θεση που εχω το netgear router WNDR3700 στο παρακατω σχεδιο που εφτιαξα ετσι οπως ειναι το δυκτιο μου στο σπιτι, διοτι μου χαλασε το WNDR3700, τι λετε κανει το συγκεκριμενο ΜΤ για την δουλεια αυτη? ή μου προτεινεται καποιο αλλο μοντελο. υποψιν ομως οτι δεν εχω ιδεα τιποτα απο ΜΤ και θα ειναι η πρωτη φορα που θελω να ασχοληθω με ΜΤ. οποια βοηθεια δεκτη.
    σας ευχαριστω πολυ!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  HOME LAN.jpg 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  178,2 KB 
ID: 212521
    Παίδες καλημέρα, εγώ να ρωτήσω αν στο παρόν διάγραμμα μπορούσα να βάλω απλά το hap ac2 ως router μετά το modem? Δηλαδή μια διάταξη του τύπου:
    cosmote vdsl 50 > speedport plus > mikrotik hap ac2 > pc1,pc2,pc3,wireless1,wireless2 κλπ και ταυτόχρονα
    cosmote vdsl 50 > speedport plus (voip) > tel1, tel2 κλπ

    Χρειάζομαι switch? Επίσης μπορείς να βάλεις ότι modem θέλεις στη γραμμή; Είχα διαβάσει ότι είναι συμβατό μόνο το speedport ή το fritzbox 7590, δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

  11. #26
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Μια χαρα μπορεις να το βαλεις για οτιδηποτε και με οτιδηποτε.
    Άλλα Ντάλλα....

  12. #27
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα μπορεις να το βαλεις για οτιδηποτε και με οτιδηποτε.
    αυτο ακριβως.
    The gr81 .

  13. #28
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα, απαντησαν οι παραπανω για τα υπολοιπα, οποτε θα επικεντρωθω στην εσωτερικη μνημη.
    Η μνημη FLASH που λεμε οτι ειναι 16ΜΒ, ειναι εσωτερικης αποθηκευσης για το λειτουργικο την ROS της Mikrotik και οτι αλλο βαλουμε εμεις.
    Επειδη εχει usb υποδοχη μπορουμε οτι θελουμε εμεις να τα αποθηκευσουμε σε οτιδηποτε απο usb, σκληρο 2,5 δεν σηκωνει που ειχα δοκιμασει εκτος αν βαλουμε usb hub με εξωτερικη τροφοδοσια.
    Εγω πχ εχω βαλει εναν ανταπτορα απο usb to CF και καρτα 8GB CF 133Χ καιι εχω πανω την βαση δεδομενων του dude server, σε usb μπορουμε πχ να αποθηκευσουμε αρχεια για samba (διαμοιρασμος αρχειων), logs, αρχεια του web-proxy, hotspot κτλ. Ομως τα πακετα του λειτουργικου πανε μονο στην εσωτερικη.
    Οποτε δεν χωρανε ΟΛΑ τα πακετα, πρεπει να δουμε τι πραγματικα μας χρειαζεται και βαζουμε μονο εκεινα.
    Αν θες λοιπον να κανεις πολλα πραγματα και θες πολλα πακετα, ενδεχεται να μην χωρανε, ή αν ειναι οριακα να μην μπορει να κανει update την ROS γιατι αποθηκευει προσωρινα αρχεια.
    Eιναι το μοναδικο μειονεκτημα που του βρισκω οπως και σε ολα τα φτηνα HAP ισως και αλλα μοντελα.

    Εδω εχει λιστα με τα πακετα τι ειναι το καθενα https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:System/Packages

    - - - Updated - - -

    Επισης οπως ειναι απο την αρχη εχει 5 υποδοχες, ή μια εκτος POE in ειναι και internet (WAN) και την εχει εκτος bridge.
    Παρολο οτι δεν εχει εξωτερικες κεραιες εχει παρα πολυ καλη εμβελεια, στα 2,4ghz ειναι λιγο καλυτερο λογικο αυτο εχει καλυτερη διαπερατοτητα, στα 5 παντα ειναι λιγοτερη.

    Σχετικα με την RAM παλιοτερα ειχαν εμφανιστει και με 256MB RAM αλλα αγνωστο γιατι, επισημα ειναι 128MB, οσοι τυχεροι προλαβαν. Ομως δεν αποτελει κανενα απολυτως προβλημα στα 128ΜΒ για ολα φτανει.
    Η cpu ειναι ομως ολα τα λεφτα ARM 32bit (τεραστιο πλεονεκτημα για μενα οτι υποστηριζει και DUDE SERVER), και ειναι 4πυρηνη στα 716mhz.

  14. #29
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Απλα να συμπληρωσω για να μην δημιουργηθει μπερδεμα σε οσους δεν γνωριζουν απο μικροτικ.

    Η ethernet1 ειναι ΡοΕ ΙΝ . Οχι ΡοΕ ΟUT . Οποτε μπορει η ιδια μας η συσκευη να τροφοδοτηθει με ρευμα αντι με το κλασσικο τροφοδοτικο. Ειτε με ενα PoE-switch ειτε με εναν ανταπτορα .
    Που στις συγκεκριμενες περιπτωσεις δεν υπαρχει λογος να μπλεχτουνε με αυτες τις διαδικασιες.

    Επισης οταν το ανοιγουμε για πρωτη φορα υπαρχει μεσα ενα script για default configuration που εχει ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΗ την ethernet1 σαν WAN . Αυτο μπορουμε να το αλλαξουμε πανευκολα.
    Η ακομα και να δημιουργησουμε το δικο μας script. Οποτε η ethernet1 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΗ ΜΟΝΙΜΑ σαν WAN . Για λογους ευκολιας σχεδον ολοι στην ethernet1 βαζουμε το ιντερνετ οποτε και για λογους ευκολιας το αναγραφουν ετσι. τιποτα παραπανω.




    Τελος η μνημη FLASH ειναι 16ΜΒ αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος για πανικο.
    Οταν βγαινει UPDATE και θελουμε να το αναβαθμισουμε... κατεβαζουμε το αρχειο .npk που αντιστοιχει στη συσκευη μας, απο το επισημο σιτε της μικροτικ.
    Σημερα που γραφω ειναι το routeros-arm-6.45.8.npk και ειναι 11,7 MB (12.348.170 byte)

    Το βαζουμε στον φακελο FILES και κανουμε reboot. τοσο απλα. Δεν χρειαζεται ουτε πακετα να διαλεγουμε ουτε τιποτα αλλο. Μετα το reboot και την ΑΥΤΟΜΑΤΗ αναβαθμιση .... το αρχειο σβηνεται μονο του.

    Μην μπλεκουμε τους entry-level χρηστες του mikrotik με πολυπλοκες διαδικασιες κλπ κλπ .
    The gr81 .

  15. #30
    Εγγραφή
    07-11-2009
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    OTE
    Router
    Netgear D7000
    καλησπερα παιδια μολις παρελαβα το hap ac2 καποια βοηθεια για το πως θα ξεκινησω ωστε να πετυχω να φτιαξω αυτο που εγραψα στο ποστ #16? ξαναλεω δεν εχω ιδεα απο mikrotik πως να ξεκινησω...
    σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας