Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 52
  1. #31
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Η αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω άσχημες εμπειρίες με libreoffice.
    Αρχεία με κάτι παραπάνω στην μορφοποίηση πχ φώτο ανάμεσα σε κείμενο, πίνακες, υποσέλιδα κλπ
    πολύ απλά... ήταν ότι να 'ναι με Libreoffice.
    Δοκιμασμένο και σε doc και σε docx.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #32
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χω δει, προτιμώ το Libre. Το πρόβλημα δεν είναι parity σε δυνατότητες, το πρόβλημα είναι οτι χρειάζεσαι να ναι 100% compatible σε εμφάνιση/δυνατότητες κλπ και αν δεν έχεις το office καθεαυτό πολλές φορές αυτό είναι αδύνατο.

    - - - Updated - - -



    Τεράστιο οικοσύστημα, τρέχει παντού και κάνει σχεδόν τα πάντα.

    Θα τανε χαζοί να μην το εκμεταλλευτούν.
    Καλά τα λέτε, αλλά τι να κάνουμε δεν μπορούμε να έχουμε office όπως π.χ. στα mac. Αν και νομίζω ότι θα φτιάξουν και εκεί κάποια στιγμή όπως πάει το πράγμα.

    Μέχρι τότε εναλλακτικές με ότι συνεπάγεται...
    Sent From My Computer Using Firefox

  3. #33
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.512
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ούτε καν. Το Libre/OpenOffice είναι καλά μόνο αν θες ένα κείμενο με bold, italics, και αντίστοιχα στοιχειώδη. Αν θες το λίγο παραπάνω, η συμβατότητα πάει περίπατο.
    Για ποια συμβατότητα μιλάμε;
    Σε doc docx ή σε odt?

    Έχετε δει να είναι συμβατές οι εκδόσεις του Word μεταξύ τους;
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  4. #34
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποια συμβατότητα μιλάμε;
    Σε doc docx ή σε odt?

    Έχετε δει να είναι συμβατές οι εκδόσεις του Word μεταξύ τους;
    Ναι, απόλυτα, και ασχέτως format. Αρχεία word είναι πάντα συμβατά μεταξύ τους, τα ανοίγεις σε διαφορετικές εκδόσεις του προγράμματος και βλέπεις το ίδιο. Δεν ισχύει αυτό ανάμεσα σε Libre/OpenOffice και Word.

  5. #35
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποια συμβατότητα μιλάμε;
    Σε doc docx ή σε odt?

    Έχετε δει να είναι συμβατές οι εκδόσεις του Word μεταξύ τους;
    Έχω αρχεία από word 6 τα οποία διατηρούν την μορφοποίησή τους έως και το word 2019.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #36
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.512
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ έχω αρχεία docx του 2016 που δεν διαβάζονται από το 2013
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  7. #37
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω αρχεία docx του 2016 που δεν διαβάζονται από το 2013
    Σε παλιότερες εκδόσεις πρέπει να βάλεις ενημερώσεις (μπαίνουν νέοι "αναγνώστες").

  8. #38
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Για να τα λέμε όλα, στις εργασίες που μας ζητάνε, αναφέρουν πως είναι καλύτερα να έχουμε το .doc αρχείο αλλά όχι το .docx

    Το προς τα πίσω μάλλον δεν το έχουν και τόσο τακτοποιημένο.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #39
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποια συμβατότητα μιλάμε;
    Σε doc docx ή σε odt?

    Έχετε δει να είναι συμβατές οι εκδόσεις του Word μεταξύ τους;
    Έχει γίνει πολλές φορές αυτή η συζήτηση, κάθε φορά που αναφέρεται κάτι τύπου "μακάρι το ms office να έτρεχε σε linux" και πάντα υπάρχει το "το libreoffice είναι συμβατό/ισάξιο" κτλ.
    Αν δουλεύεις μόνος σου το libreoffice είναι μια χαρά και υπεραρκετό. Αν μοιράζεσαι αρχεία με ms office, υπάρχουν πάρα πολλές ασυμβατότητες.
    Bold, italic και απλό κείμενο, άντε και καμιά εικόνα, δουλεύουν χωρίς πρόβλημα.
    Από κει και πέρα:
    Τrack changes, comments, εξισώσεις, embeded αρχεία, εφέ στις παρουσιάσεις δεν δουλεύουν. (Αυτά μου ήρθαν γρήγορα γρήγορα στο μυαλό, δεν είναι τα μόνο). Είτε σε doc είτε σε docx είτε σε odt.

    Δεν λέω ότι φταίει το libreoffice ή η ms που δεν ακολουθεί το πρότυπο. Μιλάω μόνο για το αποτέλεσμα.
    Από την άλλη έχω template σε doc από το 2007 που δουλεύει ακόμα και σήμερα.

  10. #40
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τα λέτε, αλλά τι να κάνουμε δεν μπορούμε να έχουμε office όπως π.χ. στα mac. Αν και νομίζω ότι θα φτιάξουν και εκεί κάποια στιγμή όπως πάει το πράγμα.

    Μέχρι τότε εναλλακτικές με ότι συνεπάγεται...
    Υπάρχει online έκδοση του Office365. Αν χρειάζομαι συμβατότητα, αυτό χρησιμοποιώ.

    Για τα υπόλοιπα (ευτυχώς η πλειοψηφία) εννοείται PDF και latex .

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μοιράζεσαι αρχεία με ms office, υπάρχουν πάρα πολλές ασυμβατότητες.
    Bold, italic και απλό κείμενο, άντε και καμιά εικόνα, δουλεύουν χωρίς πρόβλημα.
    Μου χει τύχει να πρέπει να γράψω μονοσέλιδο για ημερίδα. Δίνανε αυτοί το template. Ήταν αυτό που έλεγες + κάποια tables. Με την ίδια γραμματοσειρά, ίδια όλα στο Libre ήταν μιάμιση σελίδα. Το περίεργο ήταν οτι αν έκανα αλλαγές και save πάλι ήταν χαλασμένο το format στο word. Τελικά απλά αντέγραψα το κείμενο στο online office365.

    Τα ίδια με φόρμες στο excel: όταν τα φόρτωνα στο Calc, πάντα έβγαιναν "λίγο" παραπάνω (εκεί που ήταν υπολογισμένα για μια σελίδα). (Εdit: Και στο google docs τα ίδια).

    Και χρησιμοποιώ office πολύ σπάνια, φαντάζομαι σε όσους το χρησιμοποιούν συχνά τα προβλήματα είναι μεγαλύτερα. Εννοείται οτι αν το χρειάζεσαι για δική σου χρήση ή ξέρεις οτι αυτοί που συνεργάζεσαι έχουν Libre τότε είναι κομπλέ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 13-11-19 στις 14:29.

  11. #41
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα υπόλοιπα (ευτυχώς η πλειοψηφία) εννοείται PDF και latex
    latex είναι στην κατηγορία "για προσωπική χρήση είναι καλά" αλλά αν πρέπει και κάποιος άλλος να γράψει/δει το αρχείο το pdf δεν βολεύει.
    Το διδακτορικό μου το έγραψα σε latex και εννοείται για τόσο μεγάλο κείμενο πάλι σε latex θα πάω με κλειστά μάτια. Αλλά ήμουν τυχερός γιατί ο επιβλέπων ήταν old school και ήθελε να το διαβάσει εκτυπωμένο και να σημειώνει πάνω στο χαρτί. Όπου έχω πάει μετά από αυτό, όλοι μα όλοι χρησιμοποιούν word file και track changes / comments. Αναγκαστικά και εγώ πέρασα σε word...
    (και για το cv εννοείται latex. moderncv και )

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και χρησιμοποιώ office πολύ σπάνια, φαντάζομαι σε όσους το χρησιμοποιούν συχνά τα προβλήματα είναι μεγαλύτερα.
    έκανα την προσπάθεια με το libre αλλά τελικά δεν γίνεται. Δεν μπορώ να παίζω λότο το αν παίξει σωστά το αρχείο μετά τις αλλαγές μου, ούτε να έχω ένα αρχείο που έχουν κάνει αλλαγές 6-7 άτομα και να τα διαλύσει όλα απλά ένα save.
    Πλέον ms office και microcal origin είναι ο μόνος λόγος που ανοίγω VBox

  12. #42
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    latex είναι στην κατηγορία "για προσωπική χρήση είναι καλά" αλλά αν πρέπει και κάποιος άλλος να γράψει/δει το αρχείο το pdf δεν βολεύει.
    Το διδακτορικό μου το έγραψα σε latex και εννοείται για τόσο μεγάλο κείμενο πάλι σε latex θα πάω με κλειστά μάτια. Αλλά ήμουν τυχερός γιατί ο επιβλέπων ήταν old school και ήθελε να το διαβάσει εκτυπωμένο και να σημειώνει πάνω στο χαρτί. Όπου έχω πάει μετά από αυτό, όλοι μα όλοι χρησιμοποιούν word file και track changes / comments. Αναγκαστικά και εγώ πέρασα σε word...
    (και για το cv εννοείται latex. moderncv και )
    Βασικα με χρηση cloud editors για latex οπως π.χ. overleaf πλεον μπορουν να δουλευουν ταυτοχρονα αρκετα ατομα χωρις προβλημα (χρησιμοποιουσα sharelatex πριν συνχωνευτουν εδω και 3 χρονια) και πραγματι ειναι τρομερο. Αν δεν θες να πας σε pure cloud εφαρμογη στηνεις ενα git repository και δουλευουν και παλι ταυτοχρονα πολλα ατομα, btw το overleaf υποστιριζει και git αν θες (αν και νομιζω μονο στην συνδρομητικη εκδοση). (βιογραφικο εννοειται μονο λατεχ )
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  13. #43
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Αυτό προϋποθέτει να ξέρουν/θέλουν να χρησιμοποιήσουν και οι άλλοι latex, άσε που για να διαβάσεις το κείμενο θες πάλι το pdf που είπε ο Eruyome(MMXGN). Δεν μπορείς να κάνεις proof reading μέσα στον editor, είναι κουραστικό.

    Δεν ήξερα την cloud λύση πάντως και φαίνεται ενδιαφέρουσα. Έχω χρησιμοποιήσει μόνο sharepoint για κάτι αντίστοιχο. Πιθανόν για να γράψει ο καθένας το δικό του κομμάτι / κεφάλαιο να βολεύει, αλλά εγώ μιλάω να κάνουν αλλαγές στο ίδιο κείμενο και όχι σε real time. πχ σε ένα phd, σε ένα conference abstract ή σε ένα full paper.

    Επίσης τα comments στο word είναι πολύ πιο εύχρηστα από το να βάζεις % μέσα στο αρχείο, συν το track changes που αν θες το αποδέχεσαι αν θες επιστρέφεις το αρχείο στην προηγούμενη έκδοση.

  14. #44
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα με χρηση cloud editors για latex οπως π.χ. overleaf πλεον μπορουν να δουλευουν ταυτοχρονα αρκετα ατομα χωρις προβλημα (χρησιμοποιουσα sharelatex πριν συνχωνευτουν εδω και 3 χρονια) και πραγματι ειναι τρομερο. Αν δεν θες να πας σε pure cloud εφαρμογη στηνεις ενα git repository και δουλευουν και παλι ταυτοχρονα πολλα ατομα, btw το overleaf υποστιριζει και git αν θες (αν και νομιζω μονο στην συνδρομητικη εκδοση). (βιογραφικο εννοειται μονο λατεχ )
    Αυτό ακριβώς. Δεν ξέρω πολύ latex, αλλά με τις cloud λύσεις μπορώ να δουλέψω. Μέχρι και με git repository μπορείς να συνδεθείς και να κάνεις αλλαγές.

  15. #45
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό προϋποθέτει να ξέρουν/θέλουν να χρησιμοποιήσουν και οι άλλοι latex, άσε που για να διαβάσεις το κείμενο θες πάλι το pdf που είπε ο Eruyome(MMXGN). Δεν μπορείς να κάνεις proof reading μέσα στον editor, είναι κουραστικό.

    Δεν ήξερα την cloud λύση πάντως και φαίνεται ενδιαφέρουσα. Έχω χρησιμοποιήσει μόνο sharepoint για κάτι αντίστοιχο. Πιθανόν για να γράψει ο καθένας το δικό του κομμάτι / κεφάλαιο να βολεύει, αλλά εγώ μιλάω να κάνουν αλλαγές στο ίδιο κείμενο και όχι σε real time. πχ σε ένα phd, σε ένα conference abstract ή σε ένα full paper.

    Επίσης τα comments στο word είναι πολύ πιο εύχρηστα από το να βάζεις % μέσα στο αρχείο, συν το track changes που αν θες το αποδέχεσαι αν θες επιστρέφεις το αρχείο στην προηγούμενη έκδοση.
    Πλέον οι cloud editors κάνουν αυτό που λες (βασικά overleaf). Comment στο περιθώριο (όχι με %), track changes με διαφορετικά χρώματα ανα χρήστη, push σε github repo και synced pdf viewer δίπλα στο κείμενο. Και γίνονται όλα σε ότι χρόνο θες (real ή όχι). Για συνεργασία σε paper είναι ότι καλύτερο πλεον πιστεύω.

    Φυσικά πρέπει να ξέρουν όλοι latex (αλλα το ίδιο ισχύει και με το office, δεν είναι τόσο εύκολο για όσους δεν έχουν ασχοληθεί).

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας