Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-52 από 52
  1. #46
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    ντάξει, ανάλογα και με το αντικείμενο.
    Στο χώρο μου δεν έχω δει πολλούς να ασχολούνται με latex και άντε να πείσεις τον κάθε επιβλέπων να μην χρησιμοποιήσει word

    Αλλά αν όλοι έχουν βασικές γνώσεις latex, ακούγεται πολύ ενδιαφέρον. Εγώ ακόμα με texmaker δουλεύω, αυτό έμαθα αυτό τρέχω

  2. #47
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Το διακτορικό το γράφω σε Kile (δεν θέλω online με το ίντερνετ της Cosmote) αλλα οποιοδήποτε fullpaper το έγραφα σε overleaf και αξίζει. Επίσης σε ένα τμήμα R&D γνωστής εταιρίας που ήμουν για λίγους μήνες είχαν templates για τα tech report τους τόσο σε word όσο και σε latex οπότε είναι όπως λες ότι μάθεις.

    Αλλα αν θέλουν Word δυστυχώς το Libre (ή το Google Docs, και υποθέτω, χωρίς να χω δοκιμάσει, κανένα άλλο "εναλλακτικό") δεν είναι λύση.

  3. #48
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    ντάξει, ανάλογα και με το αντικείμενο.
    Στο χώρο μου δεν έχω δει πολλούς να ασχολούνται με latex και άντε να πείσεις τον κάθε επιβλέπων να μην χρησιμοποιήσει word

    Αλλά αν όλοι έχουν βασικές γνώσεις latex, ακούγεται πολύ ενδιαφέρον. Εγώ ακόμα με texmaker δουλεύω, αυτό έμαθα αυτό τρέχω
    Δοκιμασε το overleaf (η δωρεαν εκδοση ειναι υπεραρκετη για συγγραφη παπερς,ρεπορτς,ημεριδων,κτλπ ακομα και για τελικη μελετη) και θα παρατησεις το texmaker σε κλασματα, ειναι απιστευτο εργαλειο (μπορεις να βλεπεις μεχρι και τι γραφει ο αλλος live). Το μονο προβλημα ειναι οτι πρεπει να κρατας αρχειο και τοπικα σε περιπτωση που εχει προβλημα ο σερβερ, ειχε τυχει περιπτωση να υπαρχει deadline για conference submission να εχει σκαλωσει ο σερβερ και να εχουν μεινει πολλα ατομα με το πληκτρολογιο στο χερι αλλα ευτυχως υπαρχε αμμεσο feedback απο twitter και διορθωθηκε το προβλημα γρηγορα. 'Αλλα οπως και να το κανεις ειναι ενα θεμα (εκει συμφερει να το συνδεσεις με το git ωστε αν πεσει το ενα να εχεις το αλλο).
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  4. #49
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    ο Microsoft Defender θα ρουφιανεύει τα IP των μηχανημάτων στο αρχηγείο τους.

    ο Microsoft Edge θα ρουφιανεύει τις κινήσεις του χρήστη μέσα στο διαδίκτυο.

    Εαν τον υπολογιστή σου τον λένε ΤΡΟΙΑ ? Τότε πρόσεχε τα δωρεάν ξύλινα άλογα.

  5. #50
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.512
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Όλοι όσοι έχετε πρόβλημα με το Libre το έχετε γιατί θέλετε να μοιράζεστε κείμενα με το Word. Γιατί δεν το κάνετε με odt αρχεία; Εξάλλου αυτό είναι standard γιατί η M$ δεν ακολουθεί ούτε η ίδια το δικό της standard, αλλά είναι γνωστό πως παίζει παιχνίδια.

    Τώρα επειδή είναι οφτοπικ όλο αυτό δεν το συνεχίζω. Αν υπήρχε ξεχωριστό θέμα θα τα λέγαμε εκεί.

    Δεν φοβάμαι ότι η Μ$ θα καταπιεί το Linux, ούτε ότι θα ενσωματώσει μέρος του στο λειτουργικό της. Είχε κάποτε το XENIX και πήρε αρκετά από εκεί. Τώρα είναι ελεύθερος κώδικας και παίρνει ότι θέλει μιας και κανείς δεν ξέρει τον δικό της κώδικα.

    Από την άλλη βοηθά την κοινότητα του Linux και αυτό το βλέπω με καλό μάτι. Πλέον δεν την ενδιαφέρει το λειτουργικό σύστημα μιας και το Linux είναι ώριμο και καλύτερο από τα Παραθύρια. Προβλέπω πως θα φτιάξει Ανοιχτά Παραθύρια στο μέλλον βασισμένα σε Linux/Xwin. Όσον αφορά το Office πιστεύω πως θα το κρατήσει μιας και βγάζει ακόμα λεφτά από δαύτο.
    Εκείνο που δεν πρόκειται να αφήσει ποτέ είναι το Studio.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  6. #51
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Ωραίο το overleaf. Βλέπω ότι έχει και "αρχάριος" mode και αρκετά templates με επεξήγηση, άρα ίσως μπορέσω να το πουλήσω ευκολότερα. Και login με ORCID που στην περίπτωση μου βολεύει.
    Thanks θα το δοκιμάσω και in real conditions!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι όσοι έχετε πρόβλημα με το Libre το έχετε γιατί θέλετε να μοιράζεστε κείμενα με το Word. Γιατί δεν το κάνετε με odt αρχεία; Εξάλλου αυτό είναι standard γιατί η M$ δεν ακολουθεί ούτε η ίδια το δικό της standard, αλλά είναι γνωστό πως παίζει παιχνίδια.
    Όλα τα templates που υπάρχουν εκεί έξω είναι σε doc(x) όλα τα αρχεία που θα μου στείλουν να δω θα είναι σε doc(x), όλες οι παρουσιάσεις θα είναι σε ppt(x) και όλες τα posters/poster templates είναι σε ppt(x).
    Άρα αυτό που θέλουμε είναι να μην ζούμε σε μια απομόνωση.

    πχ στην περίπτωση μου, πολλοί υπολογισμοί θα γίνονται σε xlsx (αν όχι σε κάποιο εμπορικό πρόγραμμα - origin). Έχω ένα 9ΜΒ xlsx με 23 φύλλα και τα κελιά των 22 να παίρνουν τιμές από το "data tracker" πρώτο φύλλο. Το αρχείο είναι στο sharepoint και έχουμε πρόσβαση 10 άτομα. Να εμπιστευτώ να το ανοίξω και να το δουλέψω στο libreoffice;

    Είπα και πριν ότι δεν μιλάω για το ποιος φταίει αλλά για το αποτέλεσμα και μόνο. Αν θέλει κάποιος ας μας κάνει split γιατί το συγκεκριμένο θέμα έχει κάνει hijack πολλά threads

  7. #52
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από σήμερα σε public preview ο Defender ATP για Linux. Σύντομα σε Android και iOS.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας