Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    11-11-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100
    ISP
    Forthnet-Nova
    Router
    ZXHN H267N
    SNR / Attn
    22.4(dB) / 3.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα
    Θα ήθελα να αναφέρω ένα πρόβλημα που έχω με την νέα μου σύνδεση με ΝΟVΑ στα 100Μbps.
    Η προηγούμενη σύνδεσή μου ήταν στα 50 Mbps και το router (ZTE -NOVA) κλείδωνε στα 50Mbps. Μου προτείνανε αναβάθμιση στα 100Mbps και δέχθηκα αφού μάλιστα ο υπάλληλος στο τηλέφωνο ήταν σίγουρος ότι εφόσον κλειδώνω τα 50 θα έχω τουλάχιστον 95Mbps με την καινούργια σύνδεση. Δυστυχώς όμως τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά το router κλειδώνει στα 69 Mbps. Αφού στείλανε τεχνικό (20 ευρώ) και έκανε τις μετρήσεις του βρήκε ότι φταίει η καλωδίωση του σπιτιού διότι στο καλώδιο που έρχεται από τον ΟΤΕ στο σπίτι δίνει 89Mbps, ενώ στο router 69, σε ερώτηση που του έκανα γιατί πριν κλείδωνε στα 50 που είχα το πρόγραμμα των 50 και τώρα κλειδώνει πιο κάτω, δεν μπορούσε να μου απαντήσει, πάρα μόνο ότι χρειάζομαι ηλεκτρολόγο να μου αλλάξει όλα τα καλώδια με καλύτερης ποιότητας χαλκό διότι δεν βρίσκει και κανένα βραχυκύκλωμα σε αυτά. Να μην πολυλογώ έφερα ηλεκτρολόγο (20 ευρώ) και αφού έλεγξε όλα τα καλώδια μου είπε ότι είναι μια χαρά. Το ανέφερα στην NOVA και μου είπανε να φέρω άλλον ηλεκτρολόγο ή να μου στείλουν αυτοί έναν.
    Όπως καταλαβαίνετε αρχίζουν τα πράγματα να γίνονται αρκετά περίπλοκα.
    Κάθε δυνατή βοήθεια θα ήταν παραπάνω από ευγνωμοσύνη.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-07-2010
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Να αρχίσουμε απ' τα προηγούμενα.
    Κλείδωνες στα 50 με το χρέπι το ΖΤΕ δεν λέει και πολλά καθώς είναι σίγουρο πως δεν είχες 50. Εγγυημένα. Κλειδώνει 50 αλλά 50 μόνο στα όνειρά σου βλέπεις.

    Που το έχεις το ρούτερ; Στην κεντρική πρίζα; Διπλή είναι η πρίζα ή μονή; Πως δοκίμασε να πάρει μέτρηση στο σπίτι σου; Απομόνωσε τελείως τη γραμμή ή με όλα μαζί συνδεδεμένα; Το σωστό είναι να έχεις το ρούτερ μόνο του στην κεντρική με διπλή πρίζα και τα τηλέφωνα επιστροφή στο άλλο πριζάκι της διπλής.
    Με άλλο ρούτερ δικό του δοκίμασε;

    Οι τεχνικοί της Νόβα είναι οτι ναναι. Τις ίδιες χαζομάρες λένε σε όλους, τσιμπάνε το 20άρι/30άρι και την κάνουν...Λίγοι είναι καλοί...

  3. #3
    Εγγραφή
    11-11-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100
    ISP
    Forthnet-Nova
    Router
    ZXHN H267N
    SNR / Attn
    22.4(dB) / 3.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το router δεν το έχω στην κεντρική πρίζα αλλά σε άλλη στην κεντρική είναι το τηλέφωνο. Η μέτρηση που πήρε ήταν αφού απομόνωσε τις άλλες συσκευές (πρίζες) και πήρε τη ίδια μέτρηση και στην κεντρική (λίγο παραπάνω από τις άλλες) αλλά και στις άλλες του σπιτιού. Όλα αυτά τα δοκίμασε με δικό του ρούτερ ίδιο με αυτό που είχα από ΝΟΒΑ.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billy61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα
    Θα ήθελα να αναφέρω ένα πρόβλημα που έχω με την νέα μου σύνδεση με ΝΟVΑ στα 100Μbps.
    Η προηγούμενη σύνδεσή μου ήταν στα 50 Mbps και το router (ZTE -NOVA) κλείδωνε στα 50Mbps. Μου προτείνανε αναβάθμιση στα 100Mbps και δέχθηκα αφού μάλιστα ο υπάλληλος στο τηλέφωνο ήταν σίγουρος ότι εφόσον κλειδώνω τα 50 θα έχω τουλάχιστον 95Mbps με την καινούργια σύνδεση. Δυστυχώς όμως τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά το router κλειδώνει στα 69 Mbps. Αφού στείλανε τεχνικό (20 ευρώ) και έκανε τις μετρήσεις του βρήκε ότι φταίει η καλωδίωση του σπιτιού διότι στο καλώδιο που έρχεται από τον ΟΤΕ στο σπίτι δίνει 89Mbps, ενώ στο router 69, σε ερώτηση που του έκανα γιατί πριν κλείδωνε στα 50 που είχα το πρόγραμμα των 50 και τώρα κλειδώνει πιο κάτω, δεν μπορούσε να μου απαντήσει, πάρα μόνο ότι χρειάζομαι ηλεκτρολόγο να μου αλλάξει όλα τα καλώδια με καλύτερης ποιότητας χαλκό διότι δεν βρίσκει και κανένα βραχυκύκλωμα σε αυτά. Να μην πολυλογώ έφερα ηλεκτρολόγο (20 ευρώ) και αφού έλεγξε όλα τα καλώδια μου είπε ότι είναι μια χαρά. Το ανέφερα στην NOVA και μου είπανε να φέρω άλλον ηλεκτρολόγο ή να μου στείλουν αυτοί έναν.
    Όπως καταλαβαίνετε αρχίζουν τα πράγματα να γίνονται αρκετά περίπλοκα.
    Κάθε δυνατή βοήθεια θα ήταν παραπάνω από ευγνωμοσύνη.
    Τα 89 τα είδες εσύ; αν τα είδες τότε το πρόβλημα είναι δικό σου και ναι ψάχνεις κάποιον ηλεκτρολόγο που να ξέρει τι κάνει

    Αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα δες εδώ ενα παραπλήσιο θέμα

  5. #5
    Εγγραφή
    24-11-2009
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    vdsl 100
    Router
    zte
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot-192.168.1.1-2019.11.08-08_53_17.png 
Εμφανίσεις:  89 
Μέγεθος:  69,0 KB 
ID: 208631

    πριν μια εβδομαδα εβαλα και εγω 100 vdsl
    αυτα ειναι τα στατιστικα με το ρουτερ του παροχου με αλλο ρουτερ που
    εβαλα για δοκιμη εχω καλυτερα στατιστικα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pgkioulf : 13-11-19 στις 22:14.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-11-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100
    ISP
    Forthnet-Nova
    Router
    ZXHN H267N
    SNR / Attn
    22.4(dB) / 3.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η αλήθεια είναι ότι το 89 δεν το είδα αλλά μου το ανέφερε ο ίδιος, σε έμένα μου έδειξε μόνο το 69 στο δικό του router εντός του σπιτιού και στην κεντρική πρίζα. Όπως ανέφερα το δικό του router ήταν ίδιο με το δικό μου (παρόχου). Πάντως μετά έκανα χρήση της αίτησης υπαναχώρησης που είχα δικαίωμα και ζήτησα να επανέλθω στην προηγούμενη σύνδεση (συμβόλαιο) η οποία ήταν τα 50 Mbps, στην οποία κλείδωνα στα 50 σταθερά, η επαναφορά έγινε αλλά τώρα πλέον κλειδώνω στα 30 Mbps (τιμωρία για την επιστροφή), τώρα με ενημερώνουν, ότι πρέπει να επανέλθει ο τεχνικός για να μετρήσει ξανά και να δεί γιατί είμαι στα 30, να αναφέρω ξανά φυσικά ότι πριν την πρώτη αλλαγή ήμουνα κουμπωμένος σταθερά στα 50Mbps. Χάος δηλαδή σκέφτομαι να σπάσω το συμβόλαιο και να πάω σε άλλο πάροχο και φυσικά να μην πληρώσω και το πέναλτι αποχώρησης πριν την λήξη του συμβολαίου.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billy61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι το 89 δεν το είδα αλλά μου το ανέφερε ο ίδιος, σε έμένα μου έδειξε μόνο το 69 στο δικό του router εντός του σπιτιού και στην κεντρική πρίζα. Όπως ανέφερα το δικό του router ήταν ίδιο με το δικό μου (παρόχου). Πάντως μετά έκανα χρήση της αίτησης υπαναχώρησης που είχα δικαίωμα και ζήτησα να επανέλθω στην προηγούμενη σύνδεση (συμβόλαιο) η οποία ήταν τα 50 Mbps, στην οποία κλείδωνα στα 50 σταθερά, η επαναφορά έγινε αλλά τώρα πλέον κλειδώνω στα 30 Mbps (τιμωρία για την επιστροφή), τώρα με ενημερώνουν, ότι πρέπει να επανέλθει ο τεχνικός για να μετρήσει ξανά και να δεί γιατί είμαι στα 30, να αναφέρω ξανά φυσικά ότι πριν την πρώτη αλλαγή ήμουνα κουμπωμένος σταθερά στα 50Mbps. Χάος δηλαδή σκέφτομαι να σπάσω το συμβόλαιο και να πάω σε άλλο πάροχο και φυσικά να μην πληρώσω και το πέναλτι αποχώρησης πριν την λήξη του συμβολαίου.
    ΝΑ φερεις ηλεκτρολογο-ηλεκτρονικο για να ελεγξει την εσωτερικη σου καλωδιωση απο τον κατανεμητη και μεσα.
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    11-11-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100
    ISP
    Forthnet-Nova
    Router
    ZXHN H267N
    SNR / Attn
    22.4(dB) / 3.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι θα το κάνω και αυτό, αλλά από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσα να κάνω (μέσα στα νομικά πλαίσια φυσικά) για αποχώρηση φυσικά εννοώ χωρίς πληρωμή του χρηματικού πέναλτι για πρόωρη αποχώρηση από το συμβόλαιο.
    Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ και θα σας κρατήσω ενήμερους για την εξέλιξη.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billy61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι θα το κάνω και αυτό, αλλά από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσα να κάνω (μέσα στα νομικά πλαίσια φυσικά) για αποχώρηση φυσικά εννοώ χωρίς πληρωμή του χρηματικού πέναλτι για πρόωρη αποχώρηση από το συμβόλαιο.
    Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ και θα σας κρατήσω ενήμερους για την εξέλιξη.
    Πεναλτυ θα πληρωσεις αν φυγεις προωρα. Δεν θα το γλυτωσεις.

    Απο εκει και περα εχει αποδειχτει τοσες φορες εδω στο φορουμ οτι οι "εσωτερικες" εγκαταστασεις συνηθως ειναι η πηγη του προβληματος. Και ολοι εχουν ενθουσιαστει με την διαφορα οταν βρεθει η λυση.

    Οποτε αν εχεις καποιο φιλο που να γνωριζει... ή αν μπορεις να πληρωσεις εναν ηλεκτρολογο -ηλεκτρονικο θα ηταν το καλυτερο.
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    11-11-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100
    ISP
    Forthnet-Nova
    Router
    ZXHN H267N
    SNR / Attn
    22.4(dB) / 3.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά όλα καλά η επαναφορά έγινε στα 50 μόλις τώρα και το ρούτερ κλειδώνει στα 49999, τελικά στο τέλος όλα έγιναν όπως πρέπει.
    Ευχαριστώ τα μέλη που προσπάθησαν να βοηθήσουν.~

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας