Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    13-03-2014
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα στο φόρουμ.

    Εχω ένα hp pavilion dv7 2230ev το οποίο έχει το εξής περίεργο πρόβλημα. Ενώ μπουταρει κανονικά και χωρίς κανένα θέμα, δε γυρνάει καθόλου το ανεμιστήρακι του. Επίσης δεν αναφέρεται κανένα σφάλμα κατά το post. Εγκατέστησα το fanspeed το οποίο παραδόξως διαβάζει rpms. Κάποιες φορές 2000 rpm και κάποιες άλλες παραπανω.

    Να σημειώσω πως πάντα δούλευε μιας και στο bios υπάρχει η ρύθμιση fan always on και το ανεμιστηρι έχει δοκιμαστεί με άλλη πηγή ρεύματος στα 5V και δουλεύει.

    Αυτό ξεκίνησε από τη στιγμή που το είχα ανοίξει για καθάρισμα και ξεχάστηκα και κάπου ακούμπησα τη μητρική με γυμνά χέρια ενώ ήταν στο ρεύμα.

    Λέτε να βραχυκύκλωσα τη μητρική;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Η μόνη λύση που έχω να σου προτείνω, αν και είναι επίπονη (γιατί είχα έναν hp και ξέρω πόσο δύσκολο είναι αυτό που θα πω) να τον ξεβιδώσεις και να τον πατήσεις να λειτουργήσει εντελώς αποσυναρμολογημένο. Μόνο έτσι θα δεις τι γίνεται. Ίσως να μπορείς να δεις και κάτω από το πληκτρολόγιο. Το είδα να γίνεται σε ένα dell. Στο συγκεκριμένο δεν ξέρω να σου πω. Με γυμνά χέρια το μόνο που ξέρω πως μπορείς να κάνεις είναι να "κάψεις" κάτι με στατικό ηλεκτρισμό.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας