Παιδιά γειά σας !

Ως νέος εδώ και άπειρος αντιμετωπίζω πολλά θέματα με το ZXHN H168N από τότε που αναβάθμισα την ADSL 24άρα γραμμή σε VDSL 50. To wifi λειτουργεί σταθερά και γρήγορα μόνο στο 1 μέτρο ενώ στα 10 μέτρα με τοίχο ενδιάμεσα πέφτει στα 20 Mbps και ανάλογα με την ώρα αιχμής μπορεί να συρθεί και στα 5-10 Mbps !! To torrenting και το λαγκ είναι απελπιστικά. Το Netflix γίνεται μαρτύριο. Η Νοβα ισχυρίζεται ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικά για το ασύρματο δίκτυο κάτι που θεωρώ απαράδεκτο αφού ποτέ δεν είχα ανάλογα θέματα στο εξωτερικό.

Στις αρχές μετά από διαγνωστικά τεστς δικά μου αναγκάστηκα να κλείσω το IPv6 γιατί δεν φόρτωναν οι σελίδες και η Νοβα για 2 εβδομάδες μου έλεγε να μετρήσω τι μήκος έχει το καλώδιο, να απομακρύνω το ασύρματο τηλέφωνο από το ρουτερ, να αλλάζω συνέχεια κανάλια, να βάλω το ρουτερ σε ψηλό μέρος και ότι άλλη generic ανοησία υπάρχει για αυτό και δεν εμπιστεύομαι την τεχνική τους βοήθεια πια και καταφεύγω στο forum και σε έμπειρους χρήστες. Μπορώ να πω ότι με την ADSL 24 είχα σταθερότερο και ταχύτερο ιντερνετ στα 10μ από τώρα άρα κάτι δεν πάει καλά με τη γραμμή ή το νέο VDSL μοντεμ-ρουτερ.

Παιδιά σας παρακαλώ βοηθείστε με στα παρακάτω

- Είναι το ZXHN H168N ελαττωματικό ; θα πρέπει να ζητήσω αντικατάσταση ; Η Νοβα ισχυρίζεται ότι είναι σεταρισμένο τέλεια αλλά δεν τους εμπιστεύομαι. Μπορεί κάποιος φίλος με το ίδιο μοντέλο να βάλει screenshots με τις ρυθμίσεις του ή να με παραπέμψει σε σχετικό ποστ γιατί δεν βρήκα κάτι.


- Προτείνετε να αγοράσω

δικό μου modem/router ή
σκέτο router σε bridge mode ή
ένα απλό extender ;

δεν γνωρίζω αν είναι τεχνικά εφικτά αυτά με τη Νοβα και τον εξοπλισμό τους. Αν είναι παρακαλώ προτείνετε μου μοντέλα που σας βοήθησαν.

Σας ευχαριστώ όλους