Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    σε έναν επαγγελματικό χώρο ισόγειο ,με πλακάκι κάτω έχω τσεκάρει ότι από το πάτωμα αυτό προέρχεται κρύο ίσως και μια αίσθηση υγρασίας.Ο χώρος θερμαίνεται και δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, επειδή όμως πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ακόμα περισσότερο καθημερινά για περισσότερες ώρες ,ψάχνω και σκέφτομαι ιδέες για επιπλέον προστασία μόνωση βελτίωση του δαπέδου ή και του χώρου ακόμα...
    Π.χ. έχω σκεφτεί να βάλω καλής ποιότητας laminate με κατάλληλη μονωτική επιφάνεια απο κάτω ... και επίσης την αγορά καλής ποιότητας Μοκέτας χωρίς να μας ενδιαφέρει το οικονομικό αφού η διάσταση δεν είναι τεράστια...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος STRATILATIS1 : 14-11-19 στις 22:29.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Φίλε μου, το μόνο που θα μπορούσα να σου προτείνω για να γίνει μια σωστή δουλειά είναι να ξηλώσεις όλο το πάτωμα και να πας από την αρχή να κάνεις θερμομόνωση με περλομπετό και φράγμα υδρατμών και να περάσεις από πάνω πλακάκι πάλι.. Το πιο σωστό αλλά και πιο ακριβό οικονομικά σε σύγκριση με το laminate. Όπως είναι τώρα με το πλακάκι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις να βάλεις επάνω στο πλακάκι επένδυση μοκέτας. Απλά να είναι καλή ποιότητας για να μην έχεις θέμα με μούχλα και υγρασίες κλπ...
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  3. #3
    σ ευχαριστώ θέμα για την απάντηση.'Εχει λογική η απάντηση σου αλλά αποκλείουμε τις εκ βάθρων εργασίες που θέλουν ξήλωμα κλπ.Οι σκέψεις σου όντως είναι γύρω από Laminate .μοκέτα όπως σωστά αναφέρεις αλλα δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει η μοκέτα με την πολυχρησία και από άποψη καθαριότητας κλπ...

  4. #4
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Υπάρχουν μοκέτες που είναι λεπτές πολύ και το καθάρισμά τους είναι πολύ εύκολο, υπάρχουν και μοκέτες όπως αυτές που πουλάει η Μοιραράκη που χώνεσαι μέσα στη μοκέτα μόλις πατήσεις. Εγώ θα σου πρότεινα μια μέση λύση, ώστε και να καθαρίζει εύκολα με μια ηλεκτρική σκούπα και να μην κρατάει υγρασία από τον χώρο. Και ύστερα παίζουν και ρόλο τα οικονομικά σου και πόσα θες να δώσεις εσύ σε μια τέτοια λύση και πόσο χρήση θα γίνεται καθημερινά, γιατί καταλαβαίνεις πως με το καθημερινό πάτημα θα υπάρχει μία φθορά μακροχρόνια και όσο πιο συχνή χρήση, τόσο πιο σύντομη θα είναι και η αλλαγή της.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  5. #5
    από τώρα σκέφτομαι ότι σε περίπτωση που αντέξει 3-4 χρόνια μπορεί και να την αλλάξω την μοκέτα....φαντάζομαι με 20-25 ευρω το τμ θα έχει καλής ποιότητας...

  6. #6
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Αυτό είναι το επόμενο κομμάτι. Εξαρτάται από το πόσα θες να δώσεις και η ποιότητα που θα βάλεις. Βέβαια κάποιοι το εκμεταλλεύονται και χτυπάνε τις τιμές, αλλά με μια καλή έρευνα αγοράς θα βρεις αυτό που θες...
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  7. #7
    10-15 τμ είναι περίπου η επιφάνεια που με ενδιαφέρει.Απόλυτα επίπεδη με πλακάκι 20ετίας αυτή τη στιγμή.Πολύ πολύ χοντρικά 150 -200+ ευρώ αν δώσω νομίζω θα είμαι καλά....

  8. #8
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Αν κάτω από τη μοκέτα βάλεις και κάτι για να "αναπνέει" και να μην μαζεύει υγρασία και μούχλα είσαι οκ... Απλά με τη μοκέτα θα αναγκαστείς να πάρεις και καλή ηλεκτρική σκούπα :P :P :P
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  9. #9
    ενώ η μοκέτα μοιάζει τέλεια λύση, σκεφτόμαστε και την περίπτωση χαλιού? θα ήταν κακή επιλογή ?

  10. #10
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Δε θα είναι κακή λύση, απλά η μοκέτα λόγω του πάχους της, θα κρατούσε και παραπάνω θερμότητα. Η επιλογή ξαναείπαμε, έχει να κάνει καθαρά με τον οικονομικό παράγοντα. Εκτός και κάνεις κάτι που είχα δει πριν καιρό. Πάρεις ένα μέτριας ποιότητας χαλί, λεπτό σε πάχος και πάρεις και ένα καλό laminate και τοποθετήσεις πάνω στο πλακάκι το χαλί και πάνω από το χαλί το Laminate. Και το χαλί σε αυτή την περίπτωση να είναι πάχους 2-3 χιλιοστά το πολύ γιατί με το laminate θα έχεις ως αποτέλεσμα να ψηλώσει το πάτωμα και τι θα κάνεις με τις πόρτες σου μετά θα πρέπει να σκεφτείς.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    160/49
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Huawei 535 Cat.7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STRATILATIS1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε έναν επαγγελματικό χώρο ισόγειο ,με πλακάκι κάτω έχω τσεκάρει ότι από το πάτωμα αυτό προέρχεται κρύο ίσως και μια αίσθηση υγρασίας.Ο χώρος θερμαίνεται και δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, επειδή όμως πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ακόμα περισσότερο καθημερινά για περισσότερες ώρες ,ψάχνω και σκέφτομαι ιδέες για επιπλέον προστασία μόνωση βελτίωση του δαπέδου ή και του χώρου ακόμα...
    Π.χ. έχω σκεφτεί να βάλω καλής ποιότητας laminate με κατάλληλη μονωτική επιφάνεια απο κάτω ... και επίσης την αγορά καλής ποιότητας Μοκέτας χωρίς να μας ενδιαφέρει το οικονομικό αφού η διάσταση δεν είναι τεράστια...
    1) μην μπλεξεις με μοκετες ουτε για πλακα, εκτος και αν προμηθευτεις και τις καταλληλες ακριβες σκουπες.

    2) πριν 10 χρονια εντυσα το σπιτι μου με laminate (πανω απο μαρμαρο). Δεν ξαναγυρναω πισω. Θερμοκρασιακη διαφορα τον χειμωνα φτανει ακομα και 10 βαθμους μεταξυ μαρμαρου και laminate. Δεν το συζητω δε οτι ειναι ποιο ομορφο και ζεστο οπτικα το αποτέλεσμα. Το μονο που εχεις να κάνεις ειναι να διαλέξεις μια ωραια ποιοτητα laminate. Τοποθετουνται σε μια μέρα και αν χρειαστει ποτε, αφαιρουνται χωρις καταστροφη και χωρις να σπας με κομπρεσσερ πατωματα.

  12. #12
    σ ευχαριστώ Subaru για την γνώμη,βασικά το σημείο που πρόκειται να μπει δεν ακουμπάει σε καμία πόρτα...είναι ο χώρος συγκεκριμένα γύρω από το γραφείο που δουλευω....δηλαδή 2χ2 ας πούμε χοντρικά....μπροστα μου και πίσω μου....Και το λαμινειτ είναι εξαιρετική λύση,πιο μόνιμη κάπως...δεν ξέρω...ενδεχομένως υπάρχει κι άλλος κόσμος που θα το έχει σκεφτεί...


    TheAccountant, συμφωνώ απολύτως για το καλύτερο αποτέλεσμα σε σχέση με τ πλακάκι και μάρμαρο...εμένα όμως όπως και πολλές γυναίκες προτιμούν την αίσθηση καθαριότητας και χλιδής που δίνει το μάρμαρο και ο γρανίτης παρά τη ζεστασιά που θα έδινε το ξύλο ή το λαμινέιτ....

  13. #13
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STRATILATIS1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σ ευχαριστώ Subaru για την γνώμη,βασικά το σημείο που πρόκειται να μπει δεν ακουμπάει σε καμία πόρτα...είναι ο χώρος συγκεκριμένα γύρω από το γραφείο που δουλευω....δηλαδή 2χ2 ας πούμε χοντρικά....μπροστα μου και πίσω μου....Και το λαμινειτ είναι εξαιρετική λύση,πιο μόνιμη κάπως...δεν ξέρω...ενδεχομένως υπάρχει κι άλλος κόσμος που θα το έχει σκεφτεί...
    The quieter you become, the more you are able to hear...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας