Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση 76-88 από 88
  1. #76
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους έχουμε σκάσει ένα σκασμο λεφτάωγια υπηρεσίες που αλλού δίνουν πενταροδεκαρες! Να τα επενδύσουν σωστά σε υποδομές που έπρεπε ήδη να υπάρχουν εν έτη 2019!!! Έναν σκασμο λεφτά λόγο υπερκοστολογισης και καρτέλ που αντί να τα βάζουν στις τσέπες έπρεπε να απαιτούμε να τα επενδύουν στις υποδομές τους ώστε να μην κάνουμε αυτή την συζήτηση τώρα! Να σπαμαρουν στα τηλέφωνα να σου πουλήσουν 2χρονα συμβόλαιο στις 3 και 4 το μεσημέρι μπορουν. Να αυτοματοποιησουν σωστά τα συστήματα τους real time όχι? Να τα κάνουν πιο ελαστικά όχι?
    Θέλεις να δεις πως διακόπτουν την σύνδεση στο εξωτερικό αν δεν πληρώσεις στην ώρα σου; τι χρεώνουν αν δεν πληρώσεις στην ώρα σου; αν κάνεις πχ το λάθος και κάνεις μια συναλλαγή και να μην έχεις επαρκές υπόλοιπο στον λογαριασμό σου;

    Ο λογαριασμός έχει ημερομηνία λήξης και πέρασε, όλα τα άλλα είναι περίτα

  2. #77
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκες να πεις για λαό τυπικό στις υποχρεώσεις του, έτσι είναι οι ραγιάδες;;; στα @απαρια τους όλα και 5 αυγά Τουρκίας για ομελέτα, τέτοιοι ακριβώς είμαστε και όχι βούρδουλας μας χρειάζεται αλλά πιο δραστικά πράγματα.
    Βλέπουμε κάθε μέρα γύρω μας με πόση τάξη και πειθαρχία λειτουργούμε όλοι μας, οπότε έχουμε ότι αξίζουμε.
    Η κοινωνία για να λειτουργήσει χρειάζεται κανόνες, αλλά εμείς έχουμε τους κανόνες απλά για να τους καταπατούμε, σε 500 χρόνια μπορεί να έχουμε φτάσει κάποιους "βλάκες" και πειθαρχημένους λαούς.
    Ki εμένα που με ζορίζουν οι κανόνες τι να κάνω ?
    Καπνιστής γαρ και όχι μόνο.

    Και δεν επιθυμώ να φτάσω τους άλλους, τους δυτικούς.
    Προτιμάω τους βαλκάνιους και ανατολικούς ..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #78
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλεις να δεις πως διακόπτουν την σύνδεση στο εξωτερικό αν δεν πληρώσεις στην ώρα σου; τι χρεώνουν αν δεν πληρώσεις στην ώρα σου; αν κάνεις πχ το λάθος και κάνεις μια συναλλαγή και να μην έχεις επαρκές υπόλοιπο στον λογαριασμό σου;

    Ο λογαριασμός έχει ημερομηνία λήξης και πέρασε, όλα τα άλλα είναι περίτα
    Να τα συγκρίνουμε όλα τότε. Οχι μονο την πληρωμή. Το ποσό και την ποιότητα. Το τι καμπάνες τρώνε όταν τολμήσουν να κανουν λαλακία κλπ...

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  4. #79
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ki εμένα που με ζορίζουν οι κανόνες τι να κάνω ?
    Καπνιστής γαρ και όχι μόνο.

    Και δεν επιθυμώ να φτάσω τους άλλους, τους δυτικούς.
    Προτιμάω τους βαλκάνιους και ανατολικούς ..
    Συνονόματε, κι εγώ γουστάρω ήλιο, θάλασσα, τσίπουρο, και 4 καρέκλες για άραγμα, αλλά μετά δεν τα βάζω με το κακό σύστημα που μου βάζει κανόνες. Εδώ δεν γουστάρουμε να προστατέψουμε ούτε τον εαυτό μας και θα πρέπει να μας κόψουν πρόστιμο για να φορέσουμε ζώνη και κράνος και μιλάμε για πιο απλά πράγματα;;
    Έχω ακούσει Ελληνάρες να λένε "το κεφάλι δικό μου είναι ρε φίλε και γούστο μου και καπέλο μου να το σπάσω, θα μου πεις εσύ να βάλω κράνος με το ζόρι";;;
    Ο κανόνας και η πειθαρχημένη ζωή είναι καταπίεση για μας τους Βαλκάνιους, όπως λες, οπότε προσπαθούμε όσο μπορούμε να είμαστε έξω από αυτά για να αισθανόμαστε μάγκες.
    Ξέρεις πόσο ανεβαίνει η αυτοεκτίμηση σου όταν περνάς με κόκκινο, ζεις με λαμογιές και δανεικά, βρίζεις το σύμπαν, τους περνάς "πονηρά" όλους για να φτάσεις πρώτος στην σειρά(από την διασταύρωση μέχρι την ουρά στην υπηρεσία)....... συμπλήρωσε μόνος σου όλα τα υπόλοιπα κωμικοτραγικά που βλέπεις κάθε μέρα, κάθε στιγμή στο Elladistan, γιατί απλά θα φρακάρει ο server του Forum αν συνεχίσω.
    Το θέμα είναι πολύ πιο σύνθετο απ' ότι πιστεύουμε ότι είναι, είναι θέμα DNA και γι' αυτό η επιστήμη σηκώνει τα χέρια και τα πόδια ψηλά με τους Έλληνες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #80
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και παρότι ο Moderator είχε την ευθιξία να παραδεχθεί ότι παρανόησε, εσύ συνεχίζεις.

    Τις 15 μέρες τις έχει ορίσει ο Θεός; Δεν έχω δικαίωμα ώς καταναλωτής να διαμαρτυρηθώ για την αυθαιρεσία του καρτέλ των τηλεπικοινωνιών; Αν στο μέλλον οι εταιρείες συννενοηθούν η φραγή να μπαίνει στις 5 μέρες πρέπει να το δεχθώ με κατεβασμένο κεφάλι;
    Δεδομένα που μας είναι γνωστά:
    1. Έχεις λάβει 1ο λογαριασμό που δεν τον έχεις ξοφλήσει στην προβλεπόμενη προθεσμία και μάλλον σκοπεύεις να τον πληρώσεις μαζί με τον επόμενο 2ο.
    2. Έχεις λάβει ενημέρωση στον 1ο λογαριασμό (όπως και σε κάθε μηνιαίο λογαριασμό), ότι αν δεν τον εξοφλήσεις έως 15 μέρες από την προθεσμία πληρωμής της οφειλής, θα μπει φραγή.
    3. Έχεις σειρά ειδοποιήσεων μέσω sms, ότι αν δεν εξοφλήσεις τον ληξιπρόθεσμο 1ο λογαριασμό την Χ μέρα, θα μπει φραγή.
    4. Εξοφλείς τους 2 λογαριασμούς (ληξιπρόθεσμο και εμπρόθεσμο) ταυτόχρονα την Χ-1 μέρα.
    5. Έχεις λάβει ενημέρωση, ότι με τον τρόπο εξόφλησης που διάλεξες, η εμφάνιση της πληρωμής στο σύστημα θα καθυστερήσει έως 2 μέρες, άρα για να φανεί στο σύστημα και να μη μπει αυτόματα φραγή, έπρεπε να τον εξοφλήσεις τουλάχιστον την Χ-2 μέρες. Επίσης είσαι ενήμερος με ποιους τρόπους εξόφλησης γίνεται άμεση ενημέρωση του συστήματος.

    Πες μου τώρα ποιο από τα παραπάνω έχω παρανοήσει;

    Όσον αφορά το 15θήμερο, το έχεις αποδεχθεί με την υπογραφή σου στο συμβόλαιο. Πριν την βάλεις εκεί, το διάβασες καθόλου;

  6. #81
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ δεν βλέπω κάποιο θέμα της vodafone σε αυτό.Όπως τα λέει ο jkoukos από πάνω είναι.

  7. #82
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    6 χρόνια υπάλληλος και ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ τράπεζες, ΕΛΤΑ και ebanking ήταν "απαγορευμένα" στους ληξιπρόθεσμους γι' αυτό το λόγο. Ακόμη και όταν μας έβαλαν POS μετά τα CC έπρεπε να καταχωρήσουμε χειροκίνητα την απόδειξη για να μη γίνει φραγή. Μετά το πέρας της λήξης είσαι εσύ υπεύθυνος για ότι συμβεί.

    Έβλεπα οικογένειες με 3 μέλη να γίνονται μπάχαλο διότι πλήρωνε ο κάθε ένας τα δικά του όταν το θυμόταν με αποτέλεσμα να γίνεται φραγή σε όλους. Δεν έσπαγαν το οικογενειακό διότι ο ένας θα έχανε την έκπτωση και καθόμασταν σαν μ@λ@κες να εξηγούμε γιατί μπήκε φραγή. Όταν του έλεγες ότι τα 30€ πήγαιναν στο μητρώο και όχι στο νούμερο αυτός επέμενε ότι ήταν ξοφλημένος. Άσχετα αν οι άλλοι χρώσταγαν 2 λογαριασμούς ο κάθε ένας.

    Αν δε βάλεις μια γ@μημένη σειρά άστο. Βάλε κάρτα και τελείωνε. Αλλά και εκεί θα σου φταίει η κακιά εταιρία που μετά το μήνα σου "έφαγε" τις μονάδες που δεν ανανέωσες.

    Πέραν της πλάκας έχω αντιμετωπίσει ελάχιστα τέτοια λάθη από την εταιρία. Μιλάμε για τα δάχτυλα του ενός χεριού. Δε λέω ότι είναι άγια. Σε καμία περίπτωση. Αλλά προσωπικά σαν υπάλληλος που ήμουν έγραψα το τι είδα.

  8. #83
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    μέσω ebanking αργεί για άμεσα πας σε κατάστημα η μέσω σίτε του κάθε παρόχου
    Δυστυχώς έτσι είναι

  9. #84
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Μηνύματα
    463
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE
    Φίλε κράξε εταιρείες για χίλιους λογους , εκμετάλλευση εργαζομένων,offshore, μηδέν εταιρική κοινωνική ευθυνη κτλ και θαναι όλοι με καταναλωτική συνειδηση μαζί σου αλλά το γεγονός ότι καθυστερήσες να πληρωσεις 2 μήνες κ πηγες τελευταία μερα πριν τη προθεσμία να βάλεις μέσω ebanking κλείν Μέιν ον δε λάιν δε νοιάζει κανένα νορμάλ καταναλωτη.

  10. #85
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το μόνο λάθος των εταιρειών ίσως είναι ότι δίνουν μεγάλο διάστημα πριν την διακοπή (ώστε να βγαίνει 2ος λογαριασμός) και συντηρείται η νοοτροπία "αφήνω 1 λογαριασμό πίσω, θα πληρώσω πριν λήξει ο επόμενος". Την έχω ζήσει/δει σε συγγενείς/φίλους αυτή την νοοτροπία και σε βάθος χρόνου θα βρεθούν με διακοπή την χειρότερη στιγμή (καθυστέρηση στην διαδικασία πληρωμής, πρόβλημα υγείας, οικονομική αδυναμία), διότι ουσιαστικά είναι διαρκώς στο τσακ για διακοπή. Τα πράγματα είναι απλά, δεν αφήνεις εξαρχής 1 λογαριασμό πίσω αλλά τους πληρώνεις όλους στην ώρα και δεν έχεις ποτέ το πρόβλημα του φίλου VasP.

    Για τους ίδιους λόγους δεν οδηγείς με την "ρεζέρβα" βενζίνη και αναμμένο λαμπάκι και φροντίζεις να βάλεις βενζίνη ΠΑΝΤΑ πριν ανάψει. Δεν είναι τυπολατρία αλλά το "ρεζέρβα" καύσιμο ωφελεί να το χρησιμοποιήσεις σε πραγματική ανάγκη, όχι διαρκώς από συνήθεια, γιατί την μία και μοναδική φορά που θα υπάρξει ανάγκη, στατιστικά δε θα το έχεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 19-11-19 στις 06:33.

  11. #86
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.751
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οποτε και να μπει μια προθεσμία πληρωμης παντα θα υπαρχει καποιος που δεν προλαβε. Παντα.
    Ειτε ειναι καρτελ ,ειτε δεν ειναι
    Στη φιλικη εφορία, αν δεν πληρωσεις απλα σου βαζει πρόστιμο.
    Ειτε δεν ειχες ιντερνετ ειτε χαλασε το αυτοκίνητο στο δρομο για το γκισε ειτε γιατι καποιος δεν σε πληρωσε, ειτε επειδή το ξεχασες ...χιλιαδες ειτε.
    Καπου πρέπει και μεις να έχουμε μια ευθύνη.
    Το καρτελ αποδέχθηκε οτι πληρωσες με τη δευτερη ευκαιρία που σου εδωσε εμπροθεσμα και σου πιστωσε και το χρονο διακοπης. Οταν εγινε η διακοπη δεν μπορουσε να ξερει οτι πληρωσες. Να σ παρει τηλεφωνο? Να πειτε τα νεα σας? Να στειλεις την πληρωμη με φαξ??
    Δλδ για οσους κοβονται να προηγηθεί συνεννόηση. Καμμια δεκαρια ατομα σιγουρα. Κοστος
    Να κανει και η εφορία! το ιδιο? Νατες οι προσλήψεις.

    Αναρωτιέμαι αν ειχες υπαλλήλους, θα τους πληρωνες κανα δυο μηνες μετα και θα εκραζες μαζι τους την vodafone που θα τους ειχε βαλει φραγη επειδη δεν πληρωσαν οταν επρεπε?

  12. #87
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Περιοχή
    thessalonikh
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Σας βρίσκω υπερβολικό σε όλα...εγώ καταλαβαίνω ότι κάτι άλλο κρύβεται...επίσης αν συνεχίσουν όλοι να φέρονται σας εσάς,δεν έχουμε καμία ελπιδα σαν λαός

  13. #88
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από timwria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας βρίσκω υπερβολικό σε όλα...εγώ καταλαβαίνω ότι κάτι άλλο κρύβεται...επίσης αν συνεχίσουν όλοι να φέρονται σας εσάς,δεν έχουμε καμία ελπιδα σαν λαός
    Όταν δουλέψεις σε μια τέτοια εταιρία θα καταλάβεις. Είναι τόσο μεγάλος ο όγκος δεδομένων που ΔΕΝ μπαίνει "χέρι". Πχ αν πληρώσεις λάθος λογαριασμό, ακυρώσεις την απόδειξη και τον πληρώσεις σωστά θα σου πάρει βαριά 1'. Σε πληροφορώ πως μέσα σε αυτό το χρόνο μπορεί να έχουν εξοφληθεί και 50 λογαριασμοί στα υπόλοιπα καταστήματα. Το ίδιο ισχύει και στα υπόλοιπα αιτήματα. Επίσης οι συνδρομητές δεν είναι το 1/3 του πληθυσμού μας και λες ΟΚ. Υπάρχουν μερικές εκατομμύρια ακόμη συνδέσεις που ΟΛΕΣ αυτές ελέγχονται από το ίδιο σύστημα. Πχ φορητά POS, ATM και πολλά άλλα πράγματα που πάνε κυρίως στο κομμάτι του internet. Χωρίς να ξέρω αριθμό μπορεί να μιλάμε και για πάνω από 10.000.000 συνδέσεις στο σύνολο. ΔΕΝ ελέγχονται από ανθρώπους αυτά τα νούμερα.

    Ένα άλλο παράδειγμα. Το 2016 έκλεισε το προηγούμενο κατάστημα που δούλευα και θα άνοιγε υπό νέα διεύθυνση. Σε πληροφορώ πως ΌΛΟΙ οι συνδρομητές μας πήραν παράταση ένα μήνα ώστε να μην έχουν φραγή. Μόλις ανοίξαμε πάλι ξεκίνησε ο μήνας όπως και πριν. Λες να πήγε κάποιος και να έλεγξε Χ χιλιάδες συνδρομητές και να τους έκανε τη διευκόλυνση; Όχι φυσικά. Απλά δόθηκε μια εντολή και τέλος.

Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας