Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 88
  1. #1
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδιά ΠΡΟΣΟΧΗ!! Μακριά από vodafone. Απ ότι με πληροφόρησαν οι ευγενέστατοι υπάλληλοι της εταιρείας το 'σύστημά' τους έχει ξεφύγει από τον έλεγχο της διεύθυνσης και επιβάλλει φραγή εξερχομένων από μόνο του. Η κατάσταση θυμίζει δυστοπικό μυθιστόρημα τύπου cyberpunk, matrix κτλ.

    Ενώ πλήρωσα κανονικά τα χρωστούμενα (καθώς και τον επόμενο μήνα πριν την λήξη του λογαριασμού) ένα 24ωρο πριν το deadline, το 'σύστημα' πήρε πρωτοβουλία από μόνο του και μου επέβαλλε φραγή εξερχομένων.

    Μετά από σωρεία 'απειλητικών' μηνυμάτων στο κινητό μου ('13 του μηνός θα σου κόψουμε τηλέφωνο και ιντερνετ'), στις 12 του μηνός πληρώνω κανονικά και τον προηγούμενο μήνα και τον επόμενο. 13 του μηνός όμως το αδηφάγο 'σύστημα' της vodafone νεκρώνει τα πάντα.

    14 του μηνός (σήμερα) η ευγενέστατη υπάλληλος της εταιρείας μου ζητάει συγνώμη και μου λεει ότι θα το λύσουν το ζήτημα χειροκίνητα. Όταν ρωτάω ποιος ευθύνεται για το πρόβλημα, μου λέει ότι δεν ευθύνεται κανένας και απλά το θέμα είναι 'συστημικό'.

    Φυσικά οι υπάλληλοι της εταιρείας δεν ευθύνονται σε κάτι, τα κοράκια που διευθύνουν την εταιρεία δίνουν εντολές να κόβουν τις υπηρεσίες και να τρομοκρατούν τους πελάτες τους.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Την πληρωμή πως την έκανες;

  3. #3
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Την πληρωμή την έκανα με έναν από τους τρόπους που αποδέχεται πλήρως η εταιρεία vodafone. Δεν τους έστειλα τα λεφτά με ταχυδρομικό περιστέρι. Μέσω e-banking πλήρωσα. Η εταιρεία ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ. Τα αποθηκευμένα μηνύματα που μου στείλαν έγραφαν να πληρώσω μέχρι τις 13 του μηνός αλλιώς θα μου επιβληθεί φραγή εξερχομένων. 12 του μηνός πλήρωσα και το τελευταίο διφραγκακι καθώς επίσης και την οφειλή του επόμενου μήνα 15 μέρες μπροστά. Ένα 24ωρο μετά και ενώ δεν όφειλα τίποτα στην εταιρεία μου κόψαν τις υπηρεσίες για τις οποίες πληρώνω εδώ και χρόνια.

    ΝΤΡΟΠΗ στη vodafone, ΑΙΣΧΟΣ, δεν έχουν την παραμικρή δικαολογία, να με έπαιρναν τηλέφωνο αν είχαν αμφιβολίες για το αν πλήρωσα και ΟΧΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΒΟΥΝ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΧΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 15 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΛΗΞΗ

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την πληρωμή την έκανα με έναν από τους τρόπους που αποδέχεται πλήρως η εταιρεία vodafone. Δεν τους έστειλα τα λεφτά με ταχυδρομικό περιστέρι. Μέσω e-banking πλήρωσα. Η εταιρεία ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ. Τα αποθηκευμένα μηνύματα που μου στείλαν έγραφαν να πληρώσω μέχρι τις 13 του μηνός αλλιώς θα μου επιβληθεί φραγή εξερχομένων. 12 του μηνός πλήρωσα και το τελευταίο διφραγκακι καθώς επίσης και την οφειλή του επόμενου μήνα 15 μέρες μπροστά. Ένα 24ωρο μετά και ενώ δεν όφειλα τίποτα στην εταιρεία μου κόψαν τις υπηρεσίες για τις οποίες πληρώνω εδώ και χρόνια.

    ΝΤΡΟΠΗ στη vodafone, ΑΙΣΧΟΣ, δεν έχουν την παραμικρή δικαολογία, να με έπαιρναν τηλέφωνο αν είχαν αμφιβολίες για τον αν πλήρωσα και ΟΧΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΒΟΥΝ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΧΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 15 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΛΗΞΗ
    Το ebanking, η τράπεζα σου δεν τα στέλνει άμεσα, καλώς δηλαδή το σύστημα κάνει την φραγή

    Sorry Λοιπόν αλλά δεν φταίει σε κάτι η Vodafone εδώ, μπορείς να κάνεις την πληρωμή στα καταστήματα ή μέσω της σελίδας τους με κάρτα και η ενημέρωση είναι άμεση, για τους άλλους τόπους αναφέρει και στον λογαριασμό πως υπάρχει καθυστέρηση ενημέρωσης γιατί η τράπεζες/ταχυδρομεία δεν τα στέλνουν άμεσα.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ebanking, η τράπεζα δεν τα στέλνει άμεσα
    Η εταιρεία vodafone αποδέχεται πλήρως το e-banking ως μέσο πληρωμής. Εγώ με αποδείξεις πλήρωσα στην ώρα μου και μάλιστα 24 ώρες νωρίτερα όλες μου τις οφειλές ακόμα και τις μελλοντικές. Μου κόψαν τις υπηρεσίες ενώ ήμουν καθ'όλα νόμιμος. Η εταιρεία vodafone αποδείχθηκε στην περίπτωση μου ΠΛΗΡΩΣ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΗ.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εταιρεία vodafone αποδέχεται πλήρως το e-banking ως μέσο πληρωμής. Εγώ με αποδείξεις πλήρωσα στην ώρα μου και μάλιστα 24 ώρες νωρίτερα όλες μου τις οφειλές ακόμα και τις μελλοντικές. Μου κόψαν τις υπηρεσίες ενώ ήμουν καθ'όλα νόμιμος. Η εταιρεία vodafone αποδείχθηκε στην περίπτωση μου ΠΛΗΡΩΣ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΗ.
    Τα παράπονα σου πρέπει να τα κάνεις στην τράπεζα σου, θα βοηθούσε να διαβάζεις και λίγο καλύτερα τους όρους πληρωμής

    https://www.vodafone.gr/ypostirixi/o...arynsi/?d=null

    Με ποιους τρόπους μπορώ να εξοφλήσω άμεσα το λογαριασμό μου χωρίς επιβάρυνση;
    Με άμεση εμφάνιση της πληρωμής χωρίς επιβάρυνση, μπορείτε να εξοφλήσετε το λογαριασμό σας με έναν από τους παρακάτω τρόπους:

    στο www.vodafone.gr ή στο My Vodafone app, με πιστωτική/χρεωστική κάρτα ή μέσω Paypal
    στα καταστήματα Vodafone με μετρητά ή με πιστωτική/ χρεωστική κάρτα (η πληρωμή εμφανίζεται την επόμενη εργάσιμη ημέρα).

    Εναλλακτικά μπορείτε να εξοφλήσετε το λογαρισμό σας με επιβάρυνση με έναν από τους παρακάτω τρόπους:

    με πάγια εντολή εξόφλησης μέσω πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας (Visa, Mastercard, Diners) ή μέσω τραπεζικού λογαριασμού (η πληρωμή εμφανίζεται άμεσα)
    μέσω web banking (η πληρωμή φαίνεται εντός 2 εργάσιμων ημερών)
    στα καταστήματα των τραπεζών Εθνική, Πειραιώς, Eurobank- Ergasias, Alpha Bank, με μετρητά (η πληρωμή φαίνεται την επόμενη εργάσιμη ημέρα)
    στα ΑΤΜs των τραπεζών Εθνική & Alpha bank, εφόσον διαθέτετε τραπεζικό λογαριασμό ή πιστωτική κάρτα (η πληρωμή φαίνεται την επόμενη εργάσιμη ημέρα)
    σε κατάστημα ΕΛΤΑ προσκομίζοντας το δελτίο ταχυπληρωμής του λογαριασμού σας (η πληρωμή εμφανίζεται σε 5 εργάσιμες ημέρες)

  7. #7
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κύριε sdikr συγνώμη αλλά άθελα σας (και ενω έχετε τις καλύτερες των προθέσεων) παραπληροφορείτε τα μέλη του forum. Η υπάλληλος της εταιρείας παραδέχθηκε το λάθος της εταιρείας, μου ζήτησε συγνώμη και θα μου αφαιρεθεί το ποσό από το πάγιο. Η ζημιά είχε γίνει όμως, για ένα 24ωρο δεν είχα πρόσβαση σε υπηρεσίες που είχα πληρώσει. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ εταιρεία η vodafone.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κύριε sdikr συγνώμη αλλά άθελα σας (και ενω έχετε τις καλύτερες των προθέσεων) παραπληροφορείτε τα μέλη του forum. Η υπάλληλος της εταιρείας παραδέχθηκε το λάθος της εταιρείας, μου ζήτησε συγνώμη και θα μου αφαιρεθεί το ποσό από το πάγιο. Η ζημιά είχε γίνει όμως, για ένα 24ωρο δεν είχα πρόσβαση σε υπηρεσίες που είχα πληρώσει. ΑΠΑΡΕΔΕΚΤΗ εταιρεία η vodafone.
    Δεν παραπληροφορώ κανέναν, το ότι μέσω ebanking η πληρωμή έχει καθυστέρηση είναι γνωστό σε όλους όσους έχουν κάνει τον κόπο να διαβάσουν τους σχετικούς όρους στις σελίδες των λογαριασμών ή στις σελίδες της τράπεζας τους. Στο δίνω και με λινκ πιο πάνω, πραγματικά δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω αν δεν το καταλαβαίνεις

  9. #9
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παραπληροφορώ κανέναν, το ότι μέσω ebanking η πληρωμή έχει καθυστέρηση είναι γνωστό σε όλους όσους έχουν κάνει τον κόπο να διαβάσουν τους σχετικούς όρους στις σελίδες των λογαριασμών ή στις σελίδες της τράπεζας τους. Στο δίνω και με λινκ πιο πάνω, πραγματικά δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω αν δεν το καταλαβαίνεις
    Αγαπητέ κύριε, πλήρωσα στην ώρα μου. Η εταιρεία αποδείχθηκε πλήρως αναξιόπιστη απεναντί μου και δεν μου προσέφερε τις υπηρεσίες για τις οποίες πληρώνω. Ενώ εγώ είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου απέναντι τους, αυτοί αποδείχθηκαν ασυνεπέστατοι. Γι αυτό άλλωστε μου ζήτησαν συγνώμη. Δυστυχώς η συγνώμη δεν αναιρεί την αναξιοπιστία της εταιρείας.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Καλά ότι πείτε, απλά την επόμενη φόρα θα ξέρετε πως πρέπει να πληρώσετε τουλάχιστον 2 εργάσιμες πριν ώστε να φανεί η πληρωμή στην ώρα της ή μπορείτε να κάνετε χρήση της δυνατότητας πληρωμής μέσω της σελίδας τους Και θα υπάρχει άμεση ενημέρωση.

  11. #11
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όχι κύριε, την επόμενη φορά θα επιλέξω όποιον τρόπο πληρωμής (από αυτούς που αποδέχεται η εταιρεία vodafone) με βολεύει. Και αν η εταιρεία αποδειχθεί ξανά αναξιόπιστη απέναντι μου θα ζητήσω πίσω ΟΛΟ το πάγιο του μήνα ή θα κάνω καταγγελία στην επιτροπη τηλεπικοινωνιών. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, εκτιμώ το γεγονός ότι συμμετείχατε στη συζήτηση.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά ότι πείτε, απλά την επόμενη φόρα θα ξέρετε πως πρέπει να πληρώσετε τουλάχιστον 2 εργάσιμες πριν ώστε να φανεί η πληρωμή στην ώρα της ή μπορείτε να κάνετε χρήση της δυνατότητας πληρωμής μέσω της σελίδας τους Και θα υπάρχει άμεση ενημέρωση.
    Την επόμενη φορά πρέπει η vodafone να προσαρμόσει τα συστήματα της να έχουν ελαστικότητα δυο έξτρα ημέρες για να καλύψει και αυτό το ενδεχόμενο. Ειδάλλως να σταματήσει να προσφέρει αυτό τον τρόπο πληρωμής.

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την επόμενη φορά πρέπει η vodafone να προσαρμόσει τα συστήματα της να έχουν ελαστικότητα δυο έξτρα ημέρες για να καλύψει και αυτό το ενδεχόμενο. Ειδάλλως να σταματήσει να προσφέρει αυτό τον τρόπο πληρωμής.
    Του έδωσε 1 μήνα και κάτι ημέρες, αμα διαβάσεις το μήνυμα του αναφέρει πως πλήρωσε και τον επόμενο μήνα, είχε δηλαδή εναν μηνά/λογαριασμό που είχε λήξει και έληξε και ο 2ος λογαριασμός.

    Αν τώρα εσύ θέλεις να κόψουν την δυνατότατα πληρωμής μέσω ebanking Μπορείς να το ζητήσεις, αυτοί όμως σου αναφέρουν ξεκάθαρα πως μέσω ebanking έχει καθυστέρηση, στην περίπτωση λοιπόν που χρωστάς είδη εναν λογαριασμό δεν περιμένεις την λήξη και του επόμενου.


    Θέλω να το δώ αυτό να πηγαίνει σε καταγγελία

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να κάνει φραγή μία εταιρεία, πρέπει ο λογαριασμός να έχει καθυστέρηση πληρωμής 15 μέρες από την λήξη του του δεύτερου στη σειρά μηνιαίου λογαριασμού.
    Και η φραγή, καλώς ή κακώς, γίνεται αυτόματα (έτσι έχει προγραμματιστεί το σύστημα). Δεν υπάρχει ένας υπάλληλος που κοιτά ποιος έληξε και πατά ένα κουμπί.
    Η εταιρεία (και κάθε εταιρεία) ενημερώνει σε κάθε μηνιαίο λογαριασμό, τους τρόπους εξόφλησής του. Και μάλιστα με αναφορά σε ποιες περιπτώσεις η πληρωμή εμφανίζεται άμεσα και πότε με καθυστέρηση (που δεν είναι δικιά της ευθύνη), ώστε να το έχουμε υπόψη για να μην υπάρχει καθυστέρηση.

    Ας πούμε λοιπόν ότι τέλος Οκτώβρη έπρεπε να έχω καταθέσει το ποσό του προηγούμενου μήνα και για Χ λόγους δεν το κάνω. Το πρώτο 15νθήμερο του Νοέμβρη βγαίνει ο νέος λογαριασμός με απαιτητό όλο το ποσό 2 μηνών και καταληκτική ημερομηνία εξόφλησης στο τέλος του ίδιου μήνα, ειδάλλως γνωρίζω ότι θα υπάρχει άμεση φραγή.
    Πέστε μου τώρα με ποιον μαγικό τρόπο θα γνωρίζει το πληροφοριακό σύστημα ότι όντως έκανα εξόφληση όλων των χρεώσεων, αν το έκανα στα ΕΛΤΑ, όπου σε αυτή την περίπτωση γνωρίζω ότι θα γίνει ενημέρωση μετά από 5 μέρες;
    Και γιατί να ρίχνουμε το ανάθεμα στην όποια εταιρεία και να μην κάνουμε την πληρωμή λίγο νωρίτερα (ανάλογα τον τρόπο που μας βολεύει);

    Με πρόλαβε ο sdikr.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Γιατί εφόσον η εταιρία προσφέρει αυτή την δυνατότητα πληρωμής πρέπει να την υποστηρίζει στο 100% λαμβάνοντας υπόψιν την καθυστέρηση που υπάρχει στο να εμφανιστεί στα συστήματα της. Δεν λέω πως έχει άδικο η vodafone βάση των όρων της λέω πως αυτό πρέπει να αλλάξει και πρέπει πάντα να λειτουργεί προς εξυπηρέτηση του καταναλωτή.

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας