Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 88
  1. #46
    Εγγραφή
    07-02-2008
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΟΝ
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλοι γνωρίζουν ότι οι πληρωμές μέσω e-banking χρειάζονται 2 εργάσιμες ημέρες για να φανούν στο σύστημα της εκάστοτε εταιρείας. Απο τη στιγμή που επέλεξες εσύ να πληρώσεις 1 ημέρα πριν τη λήξη και μέσω e-banking, τότε το σύστημα την επόμενη ημέρα αφού δεν είχε ενημέρωση απο τη τράπεζα σου, πολύ σωστά σου έκανε φραγή. Ορθώς σου τα λένε ο Moderator και οι υπόλοιποι.
    Αν είχε πληρώσει σε κατάστημα ή μέσω του app ή πληρωμή σου θα φαινόταν την επόμενη ημέρα.
    Δε νομίζω ότι η εταιρεία να σου ζήτησε συγνώμη επειδή εσύ διάλεξες τη παραπάνω διαδικασία εξόφλησης, ίσως σου είπαν συγνώμη για την φραγή.
    Όσο φταίξιμο και να ρίξεις στην εταιρεία, το φταίξιμο είναι καθαρά δικό σου και το σύστημα τους δεν παίρνει καμία πρωτοβουλία όπως λες απλώς εσύ αγνοούσες την όλη διαδικασία και βρέθηκες με Kinder έκπληξη

  2. #47
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092 kbps
    ISP
    Nova
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Πολυ αστοχο και ασκοπο το παραδειγμα με το check in, μιας και προυποθετει φυσικη παρουσια. Ειλικρινα ακατανοητο.

    Φυσικα οπως συμβαινει παντα στην Ελλαδα τις οποιες τρυπες, του οποιου συστηματος, καλουμαστε παντα να τις καλυπτουμε εμεις, τα γνωστα υποζυγια. Ειλικρινως αδυνατω να καταλαβω γιατι πρεπει να με ενδιαφερει ποσες μερες χρειαζονται για να πιστωθει η τραπεζικη μεταφορα στον παροχο;

    Κι αν ειμαι καθολα νομιμος και τυπικος εως τυπολατρης και πληρωσω μεσω e-banking 2 μερες πριν οπως μας ανεφεραν οι φιλοι συμφορουμιτες αλλα την δευτερη μερα κατα τας γραφας γινεται αναβαθμιση δικτυου της τραπέζας ή πέσει το σύστημα, η δεχτεί κακοβουλη επιθεση ή ή ή και εν τελει η πληρωμη δεν πραγματοποιηθει στην προκαθορισμενη ημερομηνια; Προφανως το φταιξιμο θα ηταν παλι δικο μου, διοτι θα επρεπε να γνωριζα εκ των προτερων διαβαζοντας με τον πρωινο καφε ολα τα νεα της εν λογω τραπεζας και φυσικα να ριξω και μια ματια στην κρυσταλλινη σφαιρα μου.

    Καθημερινα τηλεφωνα για προσφορες προφανως και ειναι θεμιτα για ορισμενους, ενα γαμωτηλεφωνο επιβεβαιωσης πριν την οποιαδηποτε φραγη/διακοπη ομως οχι.

    Το δε ποιόν των παρόχων τηλεφωνιας το ειδαμε και το βιωσαμε λιγο πολλοι ολοι με τα καταπληκτικα 5ψηφια και τις χρεωσεις. Μετα απλα αναρωτιομαστε ομαδικως γιατι μας αντιμετωπιζουν ως πολιτες τριτοτεταρτης κατηγοριας....

    Φιλικα και με σεβασμο προς ολους σας.
    You showed me that silence, That hounds this troubled world,
    You showed me that silence, Can speak louder than words....

  3. #48
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Silent Air Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ αστοχο και ασκοπο το παραδειγμα με το check in, μιας και προυποθετει φυσικη παρουσια. Ειλικρινα ακατανοητο.

    Φυσικα οπως συμβαινει παντα στην Ελλαδα τις οποιες τρυπες, του οποιου συστηματος, καλουμαστε παντα να τις καλυπτουμε εμεις, τα γνωστα υποζυγια. Ειλικρινως αδυνατω να καταλαβω γιατι πρεπει να με ενδιαφερει ποσες μερες χρειαζονται για να πιστωθει η τραπεζικη μεταφορα στον παροχο;

    Κι αν ειμαι καθολα νομιμος και τυπικος εως τυπολατρης και πληρωσω μεσω e-banking 2 μερες πριν οπως μας ανεφεραν οι φιλοι συμφορουμιτες αλλα την δευτερη μερα κατα τας γραφας γινεται αναβαθμιση δικτυου της τραπέζας ή πέσει το σύστημα, η δεχτεί κακοβουλη επιθεση ή ή ή και εν τελει η πληρωμη δεν πραγματοποιηθει στην προκαθορισμενη ημερομηνια; Προφανως το φταιξιμο θα ηταν παλι δικο μου, διοτι θα επρεπε να γνωριζα εκ των προτερων διαβαζοντας με τον πρωινο καφε ολα τα νεα της εν λογω τραπεζας και φυσικα να ριξω και μια ματια στην κρυσταλλινη σφαιρα μου.

    Καθημερινα τηλεφωνα για προσφορες προφανως και ειναι θεμιτα για ορισμενους, ενα γαμωτηλεφωνο επιβεβαιωσης πριν την οποιαδηποτε φραγη/διακοπη ομως οχι.

    Το δε ποιόν των παρόχων τηλεφωνιας το ειδαμε και το βιωσαμε λιγο πολλοι ολοι με τα καταπληκτικα 5ψηφια και τις χρεωσεις. Μετα απλα αναρωτιομαστε ομαδικως γιατι μας αντιμετωπιζουν ως πολιτες τριτοτεταρτης κατηγοριας....

    Φιλικα και με σεβασμο προς ολους σας.
    Εφόσον θέλεις να είσαι τυπολάτρης τότε θα έπρεπε να είχες πληρώσει τον προηγούμενο λογαριασμό στην ώρα του ή Άμεσα το προηγούμενο υπόλοιπο όπως αναφέρει ο νέος λογαριασμός.
    Είχε σχεδόν ενα μήνα μπροστά του να τακτοποιήσει την συγκεκριμένη οφειλή, είχε ενημέρωση ότι θα γίνει διακοπή, είχε ενημέρωση οτι μέσω ebanking καθυστερεί η ενημέρωση.

    Μπορείς τώρα να συνεχίσεις να κοιτάς την κρυστάλλινη σφαίρα σου,

  4. #49
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092 kbps
    ISP
    Nova
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον θέλεις να είσαι τυπολάτρης τότε θα έπρεπε να είχες πληρώσει τον προηγούμενο λογαριασμό στην ώρα του ή Άμεσα το προηγούμενο υπόλοιπο όπως αναφέρει ο νέος λογαριασμός.
    Είχε σχεδόν ενα μήνα μπροστά του να τακτοποιήσει την συγκεκριμένη οφειλή, είχε ενημέρωση ότι θα γίνει διακοπή, είχε ενημέρωση οτι μέσω ebanking καθυστερεί η ενημέρωση.

    Μπορείς τώρα να συνεχίσεις να κοιτάς την κρυστάλλινη σφαίρα σου,
    Προφανως και δεν με καταλαβες, ειμαι τυπολατρης και παντα πληρωνω 2 μερες πριν, στην περιπτωση του προβληματος δικτυου/συστηματος ομως; Γιατι να χρεωθω τον "λεκε" της μη εγκυρης πληρωμης την στιγμη που ειναι εντος προθεσμιας; Αυτο μπορεις να μου το απαντησεις;
    You showed me that silence, That hounds this troubled world,
    You showed me that silence, Can speak louder than words....

  5. #50
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τέθηκε τέτοιο θέμα εδώ ή ρωτάς σε υποθετική βάση; Για να ξέρουμε τι θα γράψουμε.

  6. #51
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Silent Air Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως και δεν με καταλαβες, ειμαι τυπολατρης και παντα πληρωνω 2 μερες πριν, στην περιπτωση του προβληματος δικτυου/συστηματος ομως; Γιατι να χρεωθω τον "λεκε" της μη εγκυρης πληρωμης την στιγμη που ειναι εντος προθεσμιας; Αυτο μπορεις να μου το απαντησεις;
    Μα δεν πλήρωσε εντός προθεσμίας, ο λογαριασμός είχε λήξει εδώ και εναν μήνα

  7. #52
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092 kbps
    ISP
    Nova
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Το θεμα ειναι οτι τις τρυπες του συστηματος ειτε ειναι Εφορια, ειτε ΙΚΑ, ειτε Τραπεζα, ειτε Παροχος, ειτε Νοσοκομειο δεν ειναι λογικο να τις χρεωνεται ο πολιτης/πελατης. Διοτι στην προκειμενη περιπτωση αυτο ακριβως συνεβει.
    You showed me that silence, That hounds this troubled world,
    You showed me that silence, Can speak louder than words....

  8. #53
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι, δεν συνέβη αυτό ακριβώς. Έπρεπε να πληρώσει τον 1ο λογαριασμό πολύ πριν, αλλά το έκανε την ημέρα που έληγε το χρονικό όριο του 2ου λογαριασμού και πάλι καθυστερημένα βάσει της ενημέρωσης που είχε.

  9. #54
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092 kbps
    ISP
    Nova
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Προφανως δεν μπορουμε να συνεννοηθούμε, ισως φταιω εγω που τελευταια κοιταω συχνα την κρυσταλλινη σφαιρα. Μια τελευταια προσπαθεια, αλλιως καλη καρδια.

    Ειμαι σουπερ τυπικος και πληρωνω παντα 2 μερες πριν ληξει ο λογαριασμος (ο 1ος). Την δευτερη μερα υπαρχει προβλημα στο δικτυο/συστημα οποτε φαινεται οτι δεν εχω πληρωσει, κατι που δεν θελω. Γιατι να χρεωθω τον "λεκε" της μη εγκυρης πληρωμης την στιγμη που ειναι εντος προθεσμιας; Αυτο μπορεις να μου το απαντησεις;

    Απαντησεις του στυλ οτι "δεν τρεχει τιποτα για μια μερα" δεν τις δεχομαι, διοτι με αυτη την λογικη και 5 μερες να πληρωσεις μετα παλι δεν τρεχει τιποτα, αλλα ολοι απο οτι καταλαβα τρεχουμε να πληρωσουμε εγκαιρως για να μην εχουμε αυτον τον λεκε, επειδη αυτο ειναι το σωστο, επειδη αυτο οριζει το συμβολαιο κλπ.

    Ο λογαριασμος μου ηταν εκπροθεσμος (απληρωτος, εστω και για μια μερα) ναι ή οχι; Γιατι να "χρεωθω" κατι για το οποιο δεν ευθυνομαι; Μπορειτε να μου το απαντησετε;

    Το θεμα ειναι οτι τις τρυπες του συστηματος ειτε ειναι Εφορια, ειτε ΙΚΑ, ειτε Τραπεζα, ειτε Παροχος, ειτε Νοσοκομειο δεν ειναι λογικο να τις χρεωνεται ο πολιτης/πελατης. Διοτι στην προκειμενη περιπτωση αυτο ακριβως συνεβει. Πληρωσα δυο μερες πριν την ληξη του 1ου λογαριασμου οπως ακριβως οριζεται κι ομως χρεωθηκα κατι για το οποιο δεν φταιω.

    Εαν δεν εγινα και τωρα κατονοητος ειλικρινα δεν εχω αλλο τροπο να το εξηγησω διαφορετικα, απλα σκεφτειτε οτι αυτο δεν συμβαινει απλα σε εναν παροχο αλλα λιγο πολυ σε ολες τις υπηρεσιες. Ε, οχι ρε παιδια, ουτε θελω να το χρεωθω ουτε σωστο ειναι, ουτε φυσικα θα το επικροτησω οπως κανετε, ειναι θεμα αντιληψης και αρνουμαι πεισματικα τις οποιες αδυναμιες τους να μου τις γυριζουν στα μουτρα.
    You showed me that silence, That hounds this troubled world,
    You showed me that silence, Can speak louder than words....

  10. #55
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ακριβώς επειδή ξέρουν ότι μπορεί να έχει 5 ημέρες καθυστέρηση για την ενημέρωση των λογαριασμών για αυτό δεν μπαίνει και κάποιο flag, όταν φυσικά είσαι μέσα στα περιθώρια της πληρωμής του πρώτου λογαριασμού και όχι όταν λήγει και ο δεύτερος., μπορείς να το κατανοήσεις αυτό;


    Το τι γίνεται στην Εφορία και στο Ικά είναι άλλο Θέμα, άλλα και εκεί πάλι σου λέει η τράπεζα πως η πληρωμή γίνεται καταχώριση συγκεκριμένη ώρα, αλλιώς μετά πάει στην επόμενη.

  11. #56
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092 kbps
    ISP
    Nova
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Δηλαδη φιλε μου εαν πληρωσω τον ΕΝΦΙΑ στις 31 του μηνα αλλα το βραδυ που ειναι να γινει η πληρωμη πεσει το συστημα και την αλλη μερα φανω εκπροθεσμος, καλα να παθω, φταιω κλπ. Ευχαριστω για την απαντηση, διαφωνω αλλα δεν εχει και νοημα να λιβανιζουμε κατι που βλεπουμε τοσο διαφορετικα. Καλη συνεχεια σε ολους ευχομαι.
    You showed me that silence, That hounds this troubled world,
    You showed me that silence, Can speak louder than words....

  12. #57
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Silent Air Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως δεν μπορουμε να συνεννοηθούμε, ισως φταιω εγω που τελευταια κοιταω συχνα την κρυσταλλινη σφαιρα. Μια τελευταια προσπαθεια, αλλιως καλη καρδια.
    ...
    Εαν δεν εγινα και τωρα κατονοητος ειλικρινα δεν εχω αλλο τροπο να το εξηγησω διαφορετικα, απλα σκεφτειτε οτι αυτο δεν συμβαινει απλα σε εναν παροχο αλλα λιγο πολυ σε ολες τις υπηρεσιες. Ε, οχι ρε παιδια, ουτε θελω να το χρεωθω ουτε σωστο ειναι, ουτε φυσικα θα το επικροτησω οπως κανετε, ειναι θεμα αντιληψης και αρνουμαι πεισματικα τις οποιες αδυναμιες τους να μου τις γυριζουν στα μουτρα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Silent Air Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη φιλε μου εαν πληρωσω τον ΕΝΦΙΑ στις 31 του μηνα αλλα το βραδυ που ειναι να γινει η πληρωμη πεσει το συστημα και την αλλη μερα φανω εκπροθεσμος, καλα να παθω, φταιω κλπ. Ευχαριστω για την απαντηση, διαφωνω αλλα δεν εχει και νοημα να λιβανιζουμε κατι που βλεπουμε τοσο διαφορετικα. Καλη συνεχεια σε ολους ευχομαι.
    Προφανώς έχεις αφοσιωθεί στην κρυστάλλινη σφαίρα και δεν έχεις καταλάβει τι έγινε στην συγκεκριμένη περίπτωση που συζητάμε και όχι στην υπόθεση εργασίας που ρωτάς.
    Δεν αναφερόμαστε σε εμπρόθεσμη καταβολή ενός λογαριασμού. Εδώ έχουμε έναν ήδη ληξιπρόθεσμο λογαριασμό και σύμφωνα με την εταιρεία μπαίνει φραγή οποιαδήποτε ημερομηνία μετά την 15ή μέρα που καθίσταται ληξιπρόθεσμος.
    Παράλληλα υπάρχει ενημέρωση από την εταιρεία ότι στην συγκεκριμένη επιλογή εξόφλησης, υπάρχει εκ φύσεως (υπεράνω χρήστη και εταιρείας) καθυστέρηση 2 ημερών, άρα πρέπει να πληρωθεί εγκαίρως ο δεύτερος λογαριασμός.

    Το παράδειγμα που δίνεις, σκέψου το διαφορετικά.
    Έπρεπε να πληρώσεις την πρώτη δόση του ΕΝΦΙΑ, αλλά δεν το έκανες, άσχετα αν έπεσε το σύστημα της τράπεζας.
    Έρχεται να πληρώσεις την επόμενη δόση και παραπονιέσαι για ποιον λόγο σου έβαλαν τόκους για την προηγούμενη χρέωση (που ουδέποτε εξόφλησες).

  13. #58
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, δεν συνέβη αυτό ακριβώς. Έπρεπε να πληρώσει τον 1ο λογαριασμό πολύ πριν, αλλά το έκανε την ημέρα που έληγε το χρονικό όριο του 2ου λογαριασμού και πάλι καθυστερημένα βάσει της ενημέρωσης που είχε.
    Το έχω γράψει 300 φορές ότι πλήρωσα τον δεύτερο λογιαριασμό 15 ΓΑΜΗΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΝΑ ΛΗΞΕΙ. Εσύ και ο moderator συνεχίζετε να γράφετε ότι σας κατέβει. Ο άλλος έβγαλε απ το κεφάλι του ότι ο πρώτος λογαριασμός μου δήθεν έληγε 13 οκτώβρη!!!!!!!!!!!!

  14. #59
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092 kbps
    ISP
    Nova
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Μια υποθεση εργασιας που ομως δεν ελαβα απαντηση γιατι πολυ απλα εχουμε μαθει ολοι μας να δεχομαστε οτι για τις οποιες τρυπες/αδυναμιες εχει ενα συστημα ευθυνομαστε εμεις. Διοτι πολυ πιθανο η απαντηση να ηταν "μην πληρωνεις κι εσυ τον ΕΝΦΙΑ τελευταια στιγμη, "shit happens" αφου ξερεις;". Κατι το οποιο για μενα ειναι νοοτροπια τριτοτεταρτου πολιτη, χωρις παρεξηγηση, στην τελικη μπορει και να κανω λαθος.
    You showed me that silence, That hounds this troubled world,
    You showed me that silence, Can speak louder than words....

  15. #60
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Silent Air Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη φιλε μου εαν πληρωσω τον ΕΝΦΙΑ στις 31 του μηνα αλλα το βραδυ που ειναι να γινει η πληρωμη πεσει το συστημα και την αλλη μερα φανω εκπροθεσμος, καλα να παθω, φταιω κλπ. Ευχαριστω για την απαντηση, διαφωνω αλλα δεν εχει και νοημα να λιβανιζουμε κατι που βλεπουμε τοσο διαφορετικα. Καλη συνεχεια σε ολους ευχομαι.

    Οταν παω να πληρώσω απο την τράπεζα μου την Εφορία λέει οι πληρωμές που γίνονται την τελευταία εργάσιμη του μήνα πρέπει να γίνουν εως τις 6 ή ώρα, αλλιώς περνάνε την επόμενη εργάσιμη.
    Οπότε ναι αν το πληρώσεις το βράδυ θα φταις εσύ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 15-11-19 στις 16:14.

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας