Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-41 από 41
  1. #31
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Ιντερνετ δε μπορεί να πάρει το έχω διαβάσει και σε άλλο φόρουμ. Δε νομίζω φίλε αν θες να βεβαιωθεί και μόνος σου πήγαινε με το διαχειριστή στο κουτί να βρεις το καλώδιο σου και να δεις εκεί ότι είναι εντάξει. Νομιζω ότι το πρόβλημα είναι στην εγκατάσταση σου κάτι προκαλεί παρεμβολές αν δε στο κάνει συνέχεια.

  2. #32
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι δεν είναι εφικτό αυτό. Δεν μπορούν να δουλέψουν 2 modem στην ίδια φυσική γραμμή. Απλά είναι αδύνατον.
    Αλλά ας υποθέσουμε ότι το κάνει κάποιος, τότε στην καλύτερη περίπτωση ο συγχρονισμός θα πέσει στα τάρταρα ή συνήθως δεν θα έχεις συγχρονισμό. Σε κάθε περίπτωση θα το διαπιστώσεις στο μενού του router.
    Εσύ έχεις κανονικό συγχρονισμό και για κάποιον απροσδιόριστο ακόμη λόγο, πέφτει η πραγματική ταχύτητα στο διαδίκτυο.

    Για να το διαπιστώσει ο τεχνικός του παρόχου, πρέπει να του το παρουσιάσει κατά τον έλεγχο, αλλά εσύ γράφεις ότι το κάνει μόνο το απόγευμα.
    Είναι δύσκολη περίπτωση και μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες, όπως π.χ. εξωτερικός φωτισμός, κάποιος μετασχηματιστής κλπ.

  3. #33
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    ναι ειναι εφικτο μονο που δεν θα ειχες καθολου ιντερνετ,ουτε τηλ,ουτε το ρουτερ σου θα συγχρονιζε,θα επρεπε να ξερει τους κωδικους σου και του voip σου
    επισης το φεγγαρι ειναι τετραγωνο,βρεχει φωτια και η παρανοια καλα μας κρατει.
    You pull me in Here we go again And my heart beats faster now And I don’t know Why I’m powerless And there’s no way out...
    https://www.youtube.com/watch?v=WPVv-Jjb0wQ

  4. #34
    Εγγραφή
    05-10-2010
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S/NetGear EX7000
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν είναι εφικτό αυτό. Δεν μπορούν να δουλέψουν 2 modem στην ίδια φυσική γραμμή. Απλά είναι αδύνατον.
    Αλλά ας υποθέσουμε ότι το κάνει κάποιος, τότε στην καλύτερη περίπτωση ο συγχρονισμός θα πέσει στα τάρταρα ή συνήθως δεν θα έχεις συγχρονισμό. Σε κάθε περίπτωση θα το διαπιστώσεις στο μενού του router.
    Εσύ έχεις κανονικό συγχρονισμό και για κάποιον απροσδιόριστο ακόμη λόγο, πέφτει η πραγματική ταχύτητα στο διαδίκτυο.

    Για να το διαπιστώσει ο τεχνικός του παρόχου, πρέπει να του το παρουσιάσει κατά τον έλεγχο, αλλά εσύ γράφεις ότι το κάνει μόνο το απόγευμα.
    Είναι δύσκολη περίπτωση και μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες, όπως π.χ. εξωτερικός φωτισμός, κάποιος μετασχηματιστής κλπ.
    το μενου του ρουτερ του Η300s ολα τελεια τα διχνει..... ομως εγω τωρα απο 90mpbs ειμαι με
    2mbps.. download............ και στην καλυτερη 14mbps..... εγω τωρα ακομα σε παρανοια ειμαι διοτι σερνοντε ολα.......! και στης 4-5 το πρωι ολα θα ειναι τελεια...!

    χθες εφτασε κατω απο 1mbps....... δεν μπορω να καταλαβω τι στο καλο εχει γινει......

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tripkaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ειναι εφικτο μονο που δεν θα ειχες καθολου ιντερνετ,ουτε τηλ,ουτε το ρουτερ σου θα συγχρονιζε,θα επρεπε να ξερει τους κωδικους σου και του voip σου
    επισης το φεγγαρι ειναι τετραγωνο,βρεχει φωτια και η παρανοια καλα μας κρατει.
    γιατι ρε συ? αν δηλαδη ο αλλος παρει ενα ιδιο ρουτερ η δεν ξερω και εγω τι μπορει αλλο να κανει... γτ νομιζεις οτι τωρα εχω ιντερνετ? με δεδομενα ειμαι.......! γιατι με 2mbps δεν μπορω να κανω τπτ...........

    δηλαδη δεν γινετε απο τον κατανεμητη να κλεψει ετσι?

    θα ερθει τεχνικος να το τσεκαρει..... μου ειπαν...!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akisgr : 21-11-19 στις 23:15.

  5. #35
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να τελειώνουμε με την καραμέλα "μου κλέβουν Internet", αναφέρω πως δουλεύει το πράγμα.

    Για την σύνδεση στο διαδίκτυο σε μία DSL σύνδεση, χρειάζεται ένας DSL Router. Αυτός κάνει τις εξής με την σειρά εργασίες:
    1. Μέσω του ενσωματωμένου modem, κάνει καταρχήν συγχρονισμό σε DSL, συνδεόμενος με το DSLAM του παρόχου. Όταν κι εφόσον επιτευχθεί αυτό, κλειδώνει σε κάποιες ονομαστικές ταχύτητες Dn/Up και ανάβει το ενδεικτικό λαμπάκι DSL. Αν δεν ολοκληρωθούν αυτά, δεν προχωρά στο επόμενο βήμα και μέχρι τώρα δεν υπάρχει πρόσβαση στο Internet.
    2. Όταν κι εφόσον επιτευχθεί ο συγχρονισμός στο προηγούμενο (1) βήμα, τότε ο router προχωρά στην κλήση ΡΡΡ για να συνδεθεί με τον server του παρόχου σου, να πάρει δημόσια ΙΡ και από εκεί και μετά θα έχουμε πρόσβαση στο διαδίκτυο. Ταυτόχρονα ανάβει και το ενδεικτικό λαμπάκι Internet.
    3. Όταν κι εφόσον επιτευχθεί η σύνδεση στο διαδίκτυο στο προηγούμενο (2) βήμα, τότε ο router προχωρά στην σύνδεση με τον IMS server του παρόχου για να συγχρονίσει και να ενεργοποιηθεί η VoIP τηλεφωνία, ανάβοντας το αντίστοιχο ενδεικτικό λαμπάκι.


    Πάμε τώρα να μιλήσουμε για τις ταχύτητες. Υπάρχουν 2 διαφορετικές:
    • Η ονομαστική του συγχρονισμού (ανάλογα με διάφορους παράγοντες την δεδομένη χρονική στιγμή), που σε ιδανική περίπτωση και χωρίς προβλήματα πρέπει να είναι αντίστοιχη του πακέτου σύνδεσης που έχουμε.
    • Η πραγματική ταχύτητα στο Internet, η οποία για Χ λόγους είναι πάντα μικρότερη της ονομαστικής. Χωρίς να το αναλύσουμε παραπάνω, η απώλεια σε μία VDSL σύνδεση είναι περίπου 10% σε ιδανικές συνθήκες και χωρίς προβλήματα.


    Επιπλέον αυτής της στάνταρτ απώλειας του 10%, έχουμε και άλλη η οποία εξαρτάται από διάφορους παράγοντες όπως το δίκτυο του κάθε παρόχου, πόσο φορτωμένο είναι, η διασύνδεσή του με το εξωτερικό και η δρομολόγηση που ακολουθεί ανάλογα τις διεθνείς συμφωνίες, ο server με τον οποίον επικοινωνούμε και κατεβάζουμε π.χ. αρχεία, ακόμη και δικές μας ρυθμίσεις στο λογισμικό ή προβλήματα τα εξοπλισμού μας.

    Σύμφωνα με τα παραπάνω, για να σου κλέψει κάποιος Internet, πρέπει να συνδεθεί φυσικά με τον δικό σου router είτε ενσύρματα είτε ασύρματα. Αλλά αυτό είναι κάτι που μπορούμε εύκολα να το διαπιστώσουμε και να το ελέγξουμε.
    Αν προσπαθήσει να συνδέσει στην φυσική τηλεφωνική γραμμή ένα δικό του DSL Router, τότε όπως ήδη αναφέρθηκε, 99,99% δεν θα έχεις συγχρονισμό στην δικιά σου συσκευή (και φυσικά ολική απώλεια Internet και τηλεφωνίας) ή σπανίως στην καλύτερη περίπτωση ραγδαία πτώση του συγχρονισμού. Αλλά και αυτό είναι κάτι που μπορούμε εύκολα να το διαπιστώσουμε και να το ελέγξουμε.

    Εσύ μέχρι τώρα αναφέρεις ότι ο συγχρονισμός είναι πάντα ο ίδιος και απλά κάθε απόγευμα έχεις μεγάλη πτώση στην πραγματική ταχύτητα στο διαδίκτυο. Αμέσως βγάζει εκτός, οποιαδήποτε σκέψη για τυχόν κλοπή στην γραμμή σου.
    Αυτό που μένει από τυχόν κλοπή είναι (βγάζοντας εκτός την ενσύρματη σύνδεση στον router) να συνδέεται ασύρματα και να χρησιμοποιεί την δικιά σου σύνδεση. Αλλά και αυτό είναι κάτι που μπορούμε εύκολα να το διαπιστώσουμε και να το ελέγξουμε.

    Οπότε το μόνο που μένει είναι να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, οποιασδήποτε αιτίας. Μπορεί να οφείλεται:
    • Σε φόρτωμα του DSLAM του παρόχου σου ή/και του δικτύου του στην περιοχή σου.
    • Σε προβληματικό εξοπλισμό είτε στον πάροχο είτε σε σένα.
    • Σε προβληματικές ρυθμίσεις ή θέματα στο λογισμικό του υπολογιστή σου.


    Αλλά αυτά θέλουν συστηματικό έλεγχο καταρχήν εκ μέρους σου, ενώ για να διαπιστωθεί από τον πάροχο πρέπει να κάνει έλεγχο την στιγμή που υπάρχει το πρόβλημα. Ο έλεγχος που θα κάνεις, ΠΑΝΤΑ θα γίνεται ενσύρματα. Ξεχνάς την ασύρματη σύνδεση σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Επιπλέον έχεις αναφέρει πρόβλημα στην ηλεκτρολογική σου εγκατάσταση. Περιττό να αναφερθεί ότι πρώτα ξεκινάς από αυτό και μετά συνεχίζεις με την απώλεια ταχύτητας στο διαδίκτυο.

  6. #36
    Εγγραφή
    05-10-2010
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S/NetGear EX7000
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    χρήσιμες η συμβουλές...αλλα απο την δικιά μου μεριά έχω κάνει όλες της απαραίτητες ενέργειες πέρα απο ένα πρόβλημα με της πρίζες που είχα ηταν εντελώς άσχετο και δεν θα μπορούσε να επηρεάσει την σύνδεση στο διαδίκτυο.. σύμφωνα με τεχνικό και ηλεκτρολόγο

  7. #37
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ποιες ακριβώς είναι οι απαραίτητες ενέργειες που έχεις κάνει;
    Όταν υπάρχει το πρόβλημα, εμφανίζεται πάντα σε ενσύρματη και ασύρματη σύνδεσης;
    Ρωτώ διότι πρόσφατα σε άλλο θέμα ανέφερες ότι το είχες μόνο σε ασύρματη. Αυτό διαφοροποιεί το θέμα και πλέον μας βάζει σε άλλα μονοπάτια σκέψης.

  8. #38
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    χρήσιμες η συμβουλές...αλλα απο την δικιά μου μεριά έχω κάνει όλες της απαραίτητες ενέργειες πέρα απο ένα πρόβλημα με της πρίζες που είχα ηταν εντελώς άσχετο και δεν θα μπορούσε να επηρεάσει την σύνδεση στο διαδίκτυο.. σύμφωνα με τεχνικό και ηλεκτρολόγο
    Αν υπάρχει πρόβλημα με το ρεύμα μπορεί να επηρεάσει και την σύνδεση, δεν έχεις διαβάσει για περιπτώσεις προβληματικού τροφοδοτικού πχ σε λαμπάκια δένδρου που να επηρεάζει και τον συγχρονισμό στο Modem που να είναι και σε άλλη πρίζα μάλιστα.

  9. #39
    Εγγραφή
    05-10-2010
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S/NetGear EX7000
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιες ακριβώς είναι οι απαραίτητες ενέργειες που έχεις κάνει;
    Όταν υπάρχει το πρόβλημα, εμφανίζεται πάντα σε ενσύρματη και ασύρματη σύνδεσης;
    Ρωτώ διότι πρόσφατα σε άλλο θέμα ανέφερες ότι το είχες μόνο σε ασύρματη. Αυτό διαφοροποιεί το θέμα και πλέον μας βάζει σε άλλα μονοπάτια σκέψης.
    έκλεισα εντελώς το wifi και ήμουν μονο με Ethernet και το πρόβλημα συνεχίζει... δοκίμασα δεν φτεει ούτε το λάπτοπ ούτε το pc μου... επίσης έγινε και μετριση κατευθείαν απο την γραμμή... την ώρα του προβλήματος οπότε νομίζω πώς ειναι ξεκάθαρα πρόβλημα της Vodafone... και θα έχει να κάνει με το bandwidth....

    - - - Updated - - -

    και η παρανοια συνεχίζεται.... μπαίνω στο router και βλέπω αυτό εδώ...... 3 γραμμές με τον ίδιο αριθμό σταθερού το δικό μου..... και με refresh εξαφανίζεται... και όταν κάνω login στο router ξανά πάλι τα ίδια...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  τεστ1.PNG 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  43,7 KB 
ID: 208918

  10. #40
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei hg8145v5
    Έχει ο πατέρας μου vdsl vodafone και του βγάζει ακριβώς το ιδιο 3 αριθμούς ίδιους μην αγχώνεσαι δε σε κλέβει κανείς. Και εγώ το πέταξα σαν ιδέα επειδή το διάβασα σε γειτονικό φόρουμ.

  11. #41
    Εγγραφή
    05-10-2010
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S/NetGear EX7000
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mike112 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει ο πατέρας μου vdsl vodafone και του βγάζει ακριβώς το ιδιο 3 αριθμούς ίδιους μην αγχώνεσαι δε σε κλέβει κανείς. Και εγώ το πέταξα σαν ιδέα επειδή το διάβασα σε γειτονικό φόρουμ.
    ρε συ αυτο το ρουτερ της vodafone ειναι για τρελα νευρα....... μπορει χαλαρα να σε κανει παρανοικο απο εκει που εισαι μια χαρα...

    για την ωρα ειναι οκ..! θα βαλω και ενα speedtest το βραδυ να δεις που φτανει τα 3mbps.... και αλλες φορες ουτε 1mbps download δεν εχω.....

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  8786508556.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  20,4 KB 
ID: 208919

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας