Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Καλησπέρα!

    να ξεκαθαρίσω ότι είμαι άσχετος με mikrotik και νιώθω λίγο "βλάκας" γιατί δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει. Εμπειρία έχω με απλά rοuter που τα έχω συνδέσει πίσω από modem παρόχου.

    Σήμερα ενεργοποιήθηκε η hcn γραμμή μου. Αγόρασα το hap ac2.

    Έβγαλα τον dhcp από το modem της hcn γιατί θέλω να χρησιμοποιήσω το ac2.

    Ip modem 192.168.0.1
    Ip ac2 192.168.1.1

    Σύνδεσα το modem στην ether1(internet), πως θα γίνει τώρα να πάρει internet και να δίνει σε όλες τις lan του ac2.

    Ψάχνω να βρω έναν οδηγό στο internet δοκίμασα διάφορα αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Θέλω τουλάχιστον να δώσω internet στους υπολογιστές μου ώστε να μπορώ να διαβάσω με την ησυχία μου για το routeros.


    να εξηγήσω λίγο τι έχω κάνει, έχω βάλει στο addresses, address 192.168.0.2/24 network 192.169.0.2.
    Dns έχω βάλει 1.1.1.1 και 1.0.0.1

    και Route μπήκε αυτόματα χωρίς να κάνω κατι.

    Το θέμα είναι ότι όταν π.χ. πάω να κάνω check για update στα Packages μου λεει "ERROR: could not resolve dns name"


    -edit-
    το έλεισα ήθελε μια γραμμή ακόμα στο Route με

    Dst. Address 0.0.0.0 και Gateway 192.168.0.1
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adiS : 16-11-19 στις 12:29.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Γιατί να βγάλεις το dhcp απο το Modem της Hcn;

    Το setup του ac το έκανες με κάποιο απο τα default Που έχει; (wisp, cpe, Κοκ) ;

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να βγάλεις το dhcp απο το Modem της Hcn;

    Το setup του ac το έκανες με κάποιο απο τα default Που έχει; (wisp, cpe, Κοκ) ;
    ναι κανονικά δεν έπρεπε να το κλείσω και τζάμπα παιδευτηκα, γιατί θα έπαιρνε κατευθείαν internet.

    Wisp ap είναι αυτήν την στιγμή, αλλά από ότι έχω διαβάσει είναι πολύ προχωρημένο για εμένα. Μήπως να το γυρνούσα σε home dual ap? ή κάτι άλλο προτείνεις?

  4. #4
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι κανονικά δεν έπρεπε να το κλείσω και τζάμπα παιδευτηκα, γιατί θα έπαιρνε κατευθείαν internet.

    Wisp ap είναι αυτήν την στιγμή, αλλά από ότι έχω διαβάσει είναι πολύ προχωρημένο για εμένα. Μήπως να το γυρνούσα σε home dual ap? ή κάτι άλλο προτείνεις?
    Αν το αφήσεις με default ρυθμίσεις θα παίξει κατευθείαν.
    Απλά στο εσωτερικό δίκτυο θα έχεις 192.168.88.0/24

  5. #5
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το αφήσεις με default ρυθμίσεις θα παίξει κατευθείαν.
    Απλά στο εσωτερικό δίκτυο θα έχεις 192.168.88.0/24
    όχι εντάξει το έκανα reset, και ξεκίνησα από την αρχή. Άλλαξα την default ip. Έχει αρκετό υλικό πάντως και προσπαθώ όλη μέρα να βγάλω μία άκρη.

    Αλήθεια ερώτηση, μπορώ να έχω πρόσβαση στο modem της hcn μέσω το μικροτικ?.

    Γιατί τώρα για να συνδεθώ πάω απευθείας με καλώδιο στο modem.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα, με γεια την γραμμη!
    ερωτηση το μηχανημα που σου εδωσαν τι υποστηριζει ακριβως? δλδ το hap ac2 πως το παιζεις για ιντερνετ με DMZ?
    ρωταω γιατι εχω γραψει σχετικα οταν ειχα βαλει inalan και εκει λεω αυτο που ρωτησες παραπανω.

    θελει εναν ΝΑΤ κανονα για να το βλεπεις επειδη ανηκει σε αλλο subnet.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, με γεια την γραμμη!
    ερωτηση το μηχανημα που σου εδωσαν τι υποστηριζει ακριβως? δλδ το hap ac2 πως το παιζεις για ιντερνετ με DMZ?
    ρωταω γιατι εχω γραψει σχετικα οταν ειχα βαλει inalan και εκει λεω αυτο που ρωτησες παραπανω.

    θελει εναν ΝΑΤ κανονα για να το βλεπεις επειδη ανηκει σε αλλο subnet.
    ευχαριστώ για το με γεια!

    που τα είχες γράψει για να πάω να διαβάσω.

    Δεν ενεργοποίησα ακόμα DMZ, μόνο αυτό υποστηρίζει. Θέλω να ανοίξω πόρτες τώρα και προσπαθώ αλλά ούτε καν από το modem τους δεν μπορώ να το κάνω.

    Το modem είναι αυτό

    JM-FIBRE ONU JF511-TV

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ για το με γεια!

    που τα είχες γράψει για να πάω να διαβάσω.

    Δεν ενεργοποίησα ακόμα DMZ, μόνο αυτό υποστηρίζει. Θέλω να ανοίξω πόρτες τώρα και προσπαθώ αλλά ούτε καν από το modem τους δεν μπορώ να το κάνω.

    Το modem είναι αυτό

    JM-FIBRE ONU JF511-TV
    καλημερα, καλη Κυριακη!
    τα θεματα ειναι εδω το ενα που το εφτιαξα οταν εκανα δοκιμες με την ADSL ακομα και με DMZ για να δω πως ειναι : https://www.adslgr.com/forum/threads...ik-RB-DMZ-host
    και σχετικα με την INALAN και το πως εδω : https://www.adslgr.com/forum/threads...B5-INALAN-FTTH

    Δεν ξερω αν η εταιρεια που εχεις εσυ δινει και block ips, αλλα στην INALAN γινεται και αυτο με 6 ευρω τον μηνα, δινει ενα ευρως static ips και οι 2 απο αυτες που μπορεις να χρησιμοποιησεις στην πραξη, δινεις μια στο mikrotik, εχει και μια το δικο της ρουτερ και γινεται η δουλεια.
    Αλλα εφοσον κανω την δουλεια μου μια χαρα με DMZ δεν ασχοληθηκα, εχω κρατησει και την ADSL nova 3play οποτε ηδη δινω συνολικα αρκετα, δεν θελω να δινω παραπανω χωρις λογο.

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, καλη Κυριακη!
    τα θεματα ειναι εδω το ενα που το εφτιαξα οταν εκανα δοκιμες με την ADSL ακομα και με DMZ για να δω πως ειναι : https://www.adslgr.com/forum/threads...ik-RB-DMZ-host
    και σχετικα με την INALAN και το πως εδω : https://www.adslgr.com/forum/threads...B5-INALAN-FTTH

    Δεν ξερω αν η εταιρεια που εχεις εσυ δινει και block ips, αλλα στην INALAN γινεται και αυτο με 6 ευρω τον μηνα, δινει ενα ευρως static ips και οι 2 απο αυτες που μπορεις να χρησιμοποιησεις στην πραξη, δινεις μια στο mikrotik, εχει και μια το δικο της ρουτερ και γινεται η δουλεια.
    Αλλα εφοσον κανω την δουλεια μου μια χαρα με DMZ δεν ασχοληθηκα, εχω κρατησει και την ADSL nova 3play οποτε ηδη δινω συνολικα αρκετα, δεν θελω να δινω παραπανω χωρις λογο.
    Για να μην τον μπερδέψουμε τζάμπα, όχι δεν δίνει στατικ Ip και ip block's στις Home συνδέσεις η HCN

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ για το με γεια!

    που τα είχες γράψει για να πάω να διαβάσω.

    Δεν ενεργοποίησα ακόμα DMZ, μόνο αυτό υποστηρίζει. Θέλω να ανοίξω πόρτες τώρα και προσπαθώ αλλά ούτε καν από το modem τους δεν μπορώ να το κάνω.

    Το modem είναι αυτό

    JM-FIBRE ONU JF511-TV
    Δεν έχει κάτι το δύσκολο, πας στο Application nat Και ανοίγεις τις πόρτες που θέλεις

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  81,0 KB 
ID: 208741

  10. #10
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, με γεια την γραμμη!
    ερωτηση το μηχανημα που σου εδωσαν τι υποστηριζει ακριβως? δλδ το hap ac2 πως το παιζεις για ιντερνετ με DMZ?
    ρωταω γιατι εχω γραψει σχετικα οταν ειχα βαλει inalan και εκει λεω αυτο που ρωτησες παραπανω.

    θελει εναν ΝΑΤ κανονα για να το βλεπεις επειδη ανηκει σε αλλο subnet.
    Εφοσόν είναι πίχω από το Router της HCN θα πρέπει να υπάρχει ήδη το NAT. Αλλιώς δεν θα είχε ίντερνετ

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφοσόν είναι πίχω από το Router της HCN θα πρέπει να υπάρχει ήδη το NAT. Αλλιώς δεν θα είχε ίντερνετ
    μην τα μπερδευουμε! αλλος ο κανονας ΝΑΤ για να εχεις ιντερνετ, αλλος κανονας ΝΑΤ για να βλεπεις το ρουτερ! θελει αλλη συνταξη!
    θα ψαξω τωρα σε λιγο τα δικα μου να μην ψαχνει τα 2 θεματα ολα τα ποστς γιατι δεν θυμαμαι που το εχω γραψει και ποιος μου το ειχε πει.

    - - - Updated - - -

    Κώδικας:
    add action=masquerade chain=srcnat comment="Inalan router NAT for internet" dst-address=!192.168.100.1 out-interface=ether2-Inalan src-address=10.Χ.ΧΧΧ.0/27
    Ο παραπανω κανονας ΝΑΤ ειναι για να εχω ιντερνετ απο το ρουτερ της INALAN.

    Κώδικας:
    add action=src-nat chain=srcnat comment=DMZ dst-address=192.168.100.1 out-interface=ether2-Inalan src-address=10.X.XXX.0/27 to-addresses=192.168.100.2
    Αυτος εδω ειναι για το DMZ και με αυτον βλεπω και το ρουτερ της.
    Aν δεν θελουμε DMZ θελει διαφορετικη συνταξη καπου αλλου τα εχουμε πει ασχετα με DMZ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ενεργοποίησα ακόμα DMZ, μόνο αυτό υποστηρίζει. Θέλω να ανοίξω πόρτες τώρα και προσπαθώ αλλά ούτε καν από το modem τους δεν μπορώ να το κάνω.
    Το modem είναι αυτό
    JM-FIBRE ONU JF511-TV
    Καλησπέρα, σου εγραψα τον κανονα για να μπορεις να δεις το ρουτερ σου.
    Κοιτα να δεις οπως βλεπω και εσυ πρεπει να παιξεις με DMZ, αυτο προυποθετει οτι θα ειναι φυσικα σε αλλο subnet το ρουτερ του παροχου και σε αλλο το τοπικο σου δικτυο, μαλλον τα εχεις κανει αυτα οπως ειδα.
    Κλεινεις στο μηχανημα του παροχου τα παντα και το ξεχνας, ειναι μονο για να σου βγαζει απο την οπτικη ινα σε ethernet και τιποτα παραπανω πλεον.
    Στο hap ac2 θα τα κανεις ολα, οποτε τις πορτες σου εκει θα τις ανοιξεις, και το firewall σου εκει θα το κανεις, και dns server βαζεις οτι θες ετσι και το dhcp server σου εκει θα το εχεις.
    Μην ψαχνεις στο ρουτερ του παροχου να ανοιξεις πορτες δεν σου χρειαζεται.

    Υ.Γ το hap ac2 εχει θυρα WAN (INTERNET) πρεπει τους κανονες να τους ρυθμισεις αναλογα, εκει θα πρεπει να συνδεσεις το ρουτερ του παροχου.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην τα μπερδευουμε! αλλος ο κανονας ΝΑΤ για να εχεις ιντερνετ, αλλος κανονας ΝΑΤ για να βλεπεις το ρουτερ! θελει αλλη συνταξη!
    θα ψαξω τωρα σε λιγο τα δικα μου να μην ψαχνει τα 2 θεματα ολα τα ποστς γιατι δεν θυμαμαι που το εχω γραψει και ποιος μου το ειχε πει.

    - - - Updated - - -

    Κώδικας:
    add action=masquerade chain=srcnat comment="Inalan router NAT for internet" dst-address=!192.168.100.1 out-interface=ether2-Inalan src-address=10.Χ.ΧΧΧ.0/27
    Ο παραπανω κανονας ΝΑΤ ειναι για να εχω ιντερνετ απο το ρουτερ της INALAN.

    Κώδικας:
    add action=src-nat chain=srcnat comment=DMZ dst-address=192.168.100.1 out-interface=ether2-Inalan src-address=10.X.XXX.0/27 to-addresses=192.168.100.2
    Ας αφήσουμε καλύτερα το ποιος τα μπερδεύει.

    Σε περίπτωση που δεν το έχεις ήδη συνηδητοποιήσει, χρησιμοποιείς 2 κανόνες ενώ θα μπορούσες να έχεις έναν.
    Στην περίπτωσή σου με τον παρακάτω κανόνα θα έχεις και ίντερνετ και πρόσβαση στο router του παρόχου.

    Κώδικας:
    add action=masquerade chain=srcnat out-interface=ether2-Inalan src-address=10.Χ.ΧΧΧ.0/27
    Το ότι για κάποιο δικό σου λόγο έχεις κάνει περίπλοκο setup δεν σημαίνει ότι και σωστό ή κανόνας.

    Με ένα source nat στο Interface που πάει προς το router του παρόχου έχεις και τα 2.
    Έτσι είναι και το default configuration.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2911 : 17-11-19 στις 15:55.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν μου δουλευει μονο με αυτο που λες, λες να μην το εχω δοκιμασει???
    αστο δεν υπαρχει λογος να μπερδευομαστε και να τα λεμε στο θεμα του φιλου τα δικα μου, εχω κανει δικο μου θεμα, αν εχω προβλημα θα ρωτησω στο δικο μου.
    Ας δοκιμασει οτι θελει και πως θελει να τα κανει και αν εχει προβλημα μας ρωταει απλα.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου δουλευει μονο με αυτο που λες, λες να μην το εχω δοκιμασει???
    αστο δεν υπαρχει λογος να μπερδευομαστε και να τα λεμε στο θεμα του φιλου τα δικα μου, εχω κανει δικο μου θεμα, αν εχω προβλημα θα ρωτησω στο δικο μου.
    Ας δοκιμασει οτι θελει και πως θελει να τα κανει και αν εχει προβλημα μας ρωταει απλα.
    Αν δεν σου δουλευει κάτι έχεις κάνει πολύ λάθος.

    Έχει ενδιαφέρον όμως το γιατί.

    Δεν κάνεις ένα export να το δούμε.

  15. #15
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν καταλαβες τι ειπα, λεω οτι δεν εχω προβλημα καπου, αν εχω θα ρωτησω στο θεμα μου και οχι εδω που είναι άλλου το θέμα.
    Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας