Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβες τι ειπα, λεω οτι δεν εχω προβλημα καπου, αν εχω θα ρωτησω στο θεμα μου και οχι εδω που είναι άλλου το θέμα.
    Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον.
    Καταλαβαίνω δεν είμαι ηλίθιος.

    Σου είπα κι εγώ ότι θα έπρεπε να παίζεις και έχει ενδιαφέρον να δούμε γιατί δεν παίζει χωρίς τον 2ο κανόνα.

  2. #17
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Συγνώμη που δεν απαντάω, είμαι εκτός και γράφω από κινητο.

    Έκανα reset στο mikrotik. Άνοιξα τον dhcp από το modem και πλέον εχω ίντερνετ χωρίς να έκανα τίποτα, και βλέπω και το modem απο το pc μου.


    Oταν γυρίσω θα δω λίγο για τις πόρτες και τι πακέτα να κρατήσω από τα default.


    Ευχαριστώ για οτι γράφεται.

    Θα τα έγραφα από την αρχή στο γενικό θέμα αλλα χάνονται οι απαντήσεις εκεί.


    -=edit=-
    μόλις γύρισα σπίτι. οκ η πόρτα που ήθελα άνοιξε ευχαριστώ για την βοήθεια.

    Νικηφόρε, θα ακολουθήσω μία συβουλή που μου έδωσε πριν ξεκινήσω αυτό το topic, ένας συμφουρίτης. Για αρχή να μην πάω σε DMZ.

    Ο λόγος είναι ότι δεν γνωρίζω από mikrotik, οπότε δεν μπορώ και να πειράξω πολύ το firewall. Ότι έχει από την "μαμά" του. Οπότε όταν θα καθίσω να ασχοληθώ και διαβάσω σχετικά, τότε θα προχωρήσω στην ενεργοποίηση του DMZ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adiS : 17-11-19 στις 23:38.

  3. #18
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    O κωστας εχει δικιο.............. με το ιδιο NAT που βγαινεις ιντερνετ βλεπεις και το modem, δε χρειαζεσαι κατι αλλο. Απο τη στγμη που κανεις src.nat>masq., τη θυρα, δουλευει παντου.
    Άλλα Ντάλλα....

  4. #19
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    O κωστας εχει δικιο.............. με το ιδιο NAT που βγαινεις ιντερνετ βλεπεις και το modem, δε χρειαζεσαι κατι αλλο. Απο τη στγμη που κανεις src.nat>masq., τη θυρα, δουλευει παντου.
    Δεν ξέρω αν δεις και σε άλλα θέματα πχ στο pppoe που έχουμε και άλλοι ρωτάνε και ενώ έχουνε τον κανόνα για το ίντερνετ το ρουτερ όταν είναι σε άλλο subnet δεν το βλέπουν, το ίδιο και στο επίσημο forum. Τον ίδιο κανόνα έχω και δεν μου παίζει χωρίς τον δεύτερο που έτσι κι αλλιώς μου χρειάζεται για το dmz, προφανώς αλλάζει κάτι άλλο στο σεταπ το δικό μου. Δεν έχω χρόνο να το ψάχνω και αυτήν την στιγμή αφού παίζει καιρο και άψογα δεν με ενδιαφέρει να το ψάξω. Όταν και αν βρω χρόνο κάποια στιγμή θα το δω, όμως εξαλου τι νόημα έχει σε μένα αφού με τον κανόνα του dmz το βλέπω!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικηφόρε, θα ακολουθήσω μία συβουλή που μου έδωσε πριν ξεκινήσω αυτό το topic, ένας συμφουρίτης. Για αρχή να μην πάω σε DMZ.

    Ο λόγος είναι ότι δεν γνωρίζω από mikrotik, οπότε δεν μπορώ και να πειράξω πολύ το firewall. Ότι έχει από την "μαμά" του. Οπότε όταν θα καθίσω να ασχοληθώ και διαβάσω σχετικά, τότε θα προχωρήσω στην ενεργοποίηση του DMZ.
    Οκ δεν πειράζει όπως νομίζεις.

  5. #20
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν δεις και σε άλλα θέματα πχ στο pppoe που έχουμε και άλλοι ρωτάνε και ενώ έχουνε τον κανόνα για το ίντερνετ το ρουτερ όταν είναι σε άλλο subnet δεν το βλέπουν, το ίδιο και στο επίσημο forum. Τον ίδιο κανόνα έχω και δεν μου παίζει χωρίς τον δεύτερο που έτσι κι αλλιώς μου χρειάζεται για το dmz, προφανώς αλλάζει κάτι άλλο στο σεταπ το δικό μου. Δεν έχω χρόνο να το ψάχνω και αυτήν την στιγμή αφού παίζει καιρο και άψογα δεν με ενδιαφέρει να το ψάξω. Όταν και αν βρω χρόνο κάποια στιγμή θα το δω, όμως εξαλου τι νόημα έχει σε μένα αφού με τον κανόνα του dmz το βλέπω!

    - - - Updated - - -



    Οκ δεν πειράζει όπως νομίζεις.
    συζήτηση κάνουμε φίλε, αλήθεια πιστεύεις ότι χωρίς να έχω περάσει κάτι στο firewall έξτρα, θα είμαι οκ?

  6. #21
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    O κωστας εχει δικιο.............. με το ιδιο NAT που βγαινεις ιντερνετ βλεπεις και το modem, δε χρειαζεσαι κατι αλλο. Απο τη στγμη που κανεις src.nat>masq., τη θυρα, δουλευει παντου.
    Δεν ξέρω αν δεις και σε άλλα θέματα πχ στο pppoe που έχουμε και άλλοι ρωτάνε και ενώ έχουνε τον κανόνα για το ίντερνετ το ρουτερ όταν είναι σε άλλο subnet δεν το βλέπουν, το ίδιο και στο επίσημο forum. Τον ίδιο κανόνα έχω και δεν μου παίζει χωρίς τον δεύτερο που έτσι κι αλλιώς μου χρειάζεται για το dmz, προφανώς αλλάζει κάτι άλλο στο σεταπ το δικό μου. Δεν έχω χρόνο να το ψάχνω και αυτήν την στιγμή αφού παίζει καιρο και άψογα δεν με ενδιαφέρει να το ψάξω. Όταν και αν βρω χρόνο κάποια στιγμή θα το δω, όμως εξαλου τι νόημα έχει σε μένα αφού με τον κανόνα του dmz το βλέπω!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικηφόρε, θα ακολουθήσω μία συβουλή που μου έδωσε πριν ξεκινήσω αυτό το topic, ένας συμφουρίτης. Για αρχή να μην πάω σε DMZ.

    Ο λόγος είναι ότι δεν γνωρίζω από mikrotik, οπότε δεν μπορώ και να πειράξω πολύ το firewall. Ότι έχει από την "μαμά" του. Οπότε όταν θα καθίσω να ασχοληθώ και διαβάσω σχετικά, τότε θα προχωρήσω στην ενεργοποίηση του DMZ.
    Οκ δεν πειράζει όπως νομίζεις.
    Είδες που μπερδεύεσαι.

    Είναι διαφορετική αντιμετώπιση όταν μιλάμε για pppoe.
    Εκεί έχεις να κάνεις με διαφορετικά interfaces.

    Οπότε η θα έχεις 2 κανόνες ή έναν με interface group
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2911 : 18-11-19 στις 23:01.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  7. #22
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    συζήτηση κάνουμε φίλε, αλήθεια πιστεύεις ότι χωρίς να έχω περάσει κάτι στο firewall έξτρα, θα είμαι οκ?
    Καλημέρα, καταρχήν ότι εχει μεσα το μηχανακι όταν το αγοράσουμε καλο είναι να τα σβηνουμε και να τα φτιαχνουμε όλα από το μηδεν, γιατι εχει καποια τυποποιημένα πραγματα να το πω.
    Και δεν χρησιμοποιώ ποτε τον οδηγο για να κανω κατι που εχει σε καποιο μενου.
    Όχι δεν θα εισαι ενταξει, γιατι δεν ξερουμε τι υπαρχει. Με το DMZ ερχεται το ιντερνετ απευθειας στο ρουτερ το 2ο δλδ στο mikrotik εδώ και δεν φιλτραρεται η κινηση από το 1ο από του παροχου δλδ, οποτε πρεπει να είναι προσεκτικα στημενο γιατι αλλιως θα στην πεφτουν.
    Εχουν συζητηθεί και στα αλλα θεματα αυτά, δες και σε εκεινα τα 2 που σου ειχα πει, και στο γενικο του firewall εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads...-IPv6-firewall

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας