Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση 76-86 από 86

Θέμα: Office 2019

  1. #76
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hab Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Τέλος, μου είπαν που ότι μετά την ενεργοποίηση, φαίνεται στον λογαριασμό σου στην Microsoft τι είναι ακριβώς η άδεια. Δηλαδή εάν πρόκειται για κανονική άδεια ή Volume. Αλλά σε κάθε περίπτωση, αφού έχει αποκτηθεί μία άδεια και έχει ενεργοποιηθεί το προϊόν, μπορεί κάποιος να καλέσει την Microsoft και να του επιβεβαιώσουν εάν το προϊόν είναι "σωστό" ή όχι.
    Πως/που ακριβώς φαίνεται τι ακριβώς είναι η άδεια???

    Αν και ασχετος με το θέμα, έχω μια ακόμα απορία μια που φαίνεται ότι εσείς το ξέρετε καλά: Έχω ένα laptop που έτρεχε Windows 7 και έκανα εγκαίρως την αναβάθμιση στα 10. Επειδή δεν έβλεπε την HDMI και γενικότερα την εξτρα κάρτα γραφικών, ξαναέβαλα τα Windows 7 (από τα CD της ΗΡ). Τώρα που λήγει η υποστήριξη των Windows 7 ξαναέβαλα τα 10 (και βρήκα τροπο να λύσω το πρόβλημα). Δηλαδή κατέβασα το εργαλείο από τν MS, έφτιαξα το USB stick και τα εγκατέστησα μη δηλώνοντας Product Key (όπως μου είχαν πεί τηλεφωνικά από την Microsoft, το λαπτοπ μου έχει καταχωρηθεί στα αρχεία τους και το κλειδί των Windows 7 ισχύει και για τα 10).

    Καταλαβαίνω λοιπόν ότι τα Windows 10 "δένονται" με τη μητρική.
    Αλλά τι γίνεται αν χαλάσει η μητρική και την αλλάξω? Καλά αφού το λαπτοπ είχε από τον κατασκευαστή τα Windows 7 θα μου πείς "χάλασε το μηχάνημα, και αυτό συμπεριλαμβάνει και το λειτουργικό". Αν όμως είχα αγοράσει τα Windows 7 ξεχωριστά από το μηχάνημα?

    Μηπως τελικά τα Windows 10 δεν δένονται με τη μητρική αλλά με το συγκεκριμένο product key?
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  2. #77
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως/που ακριβώς φαίνεται τι ακριβώς είναι η άδεια???

    Αν και ασχετος με το θέμα, έχω μια ακόμα απορία μια που φαίνεται ότι εσείς το ξέρετε καλά: Έχω ένα laptop που έτρεχε Windows 7 και έκανα εγκαίρως την αναβάθμιση στα 10. Επειδή δεν έβλεπε την HDMI και γενικότερα την εξτρα κάρτα γραφικών, ξαναέβαλα τα Windows 7 (από τα CD της ΗΡ). Τώρα που λήγει η υποστήριξη των Windows 7 ξαναέβαλα τα 10 (και βρήκα τροπο να λύσω το πρόβλημα). Δηλαδή κατέβασα το εργαλείο από τν MS, έφτιαξα το USB stick και τα εγκατέστησα μη δηλώνοντας Product Key (όπως μου είχαν πεί τηλεφωνικά από την Microsoft, το λαπτοπ μου έχει καταχωρηθεί στα αρχεία τους και το κλειδί των Windows 7 ισχύει και για τα 10).

    Καταλαβαίνω λοιπόν ότι τα Windows 10 "δένονται" με τη μητρική.
    Αλλά τι γίνεται αν χαλάσει η μητρική και την αλλάξω? Καλά αφού το λαπτοπ είχε από τον κατασκευαστή τα Windows 7 θα μου πείς "χάλασε το μηχάνημα, και αυτό συμπεριλαμβάνει και το λειτουργικό". Αν όμως είχα αγοράσει τα Windows 7 ξεχωριστά από το μηχάνημα?

    Μηπως τελικά τα Windows 10 δεν δένονται με τη μητρική αλλά με το συγκεκριμένο product key?
    Mέχρι τώρα και με αλλαγή μητρικής γίνεται πάλι ενεργοποίηση με τον κωδικό των 7/8.1.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #78
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως/που ακριβώς φαίνεται τι ακριβώς είναι η άδεια???

    Αν και ασχετος με το θέμα, έχω μια ακόμα απορία μια που φαίνεται ότι εσείς το ξέρετε καλά: Έχω ένα laptop που έτρεχε Windows 7 και έκανα εγκαίρως την αναβάθμιση στα 10. Επειδή δεν έβλεπε την HDMI και γενικότερα την εξτρα κάρτα γραφικών, ξαναέβαλα τα Windows 7 (από τα CD της ΗΡ). Τώρα που λήγει η υποστήριξη των Windows 7 ξαναέβαλα τα 10 (και βρήκα τροπο να λύσω το πρόβλημα). Δηλαδή κατέβασα το εργαλείο από τν MS, έφτιαξα το USB stick και τα εγκατέστησα μη δηλώνοντας Product Key (όπως μου είχαν πεί τηλεφωνικά από την Microsoft, το λαπτοπ μου έχει καταχωρηθεί στα αρχεία τους και το κλειδί των Windows 7 ισχύει και για τα 10).

    Καταλαβαίνω λοιπόν ότι τα Windows 10 "δένονται" με τη μητρική.
    Αλλά τι γίνεται αν χαλάσει η μητρική και την αλλάξω? Καλά αφού το λαπτοπ είχε από τον κατασκευαστή τα Windows 7 θα μου πείς "χάλασε το μηχάνημα, και αυτό συμπεριλαμβάνει και το λειτουργικό". Αν όμως είχα αγοράσει τα Windows 7 ξεχωριστά από το μηχάνημα?

    Μηπως τελικά τα Windows 10 δεν δένονται με τη μητρική αλλά με το συγκεκριμένο product key?
    Όταν γινόταν αναβάθμιση τότε τα windows περνάνε και τις ιδιότητες του 1ου κλειδιού, αν ήταν OEM τότε γινόταν ΟΕΜ, δεν δένεται με την μητρική, αλλά με αρκετά συστατικά του υπολογιστή, επεξεργαστή, μητρική, σκληρούς κλπ περιφερειακά, όταν αλλάξεις πχ τον δίσκο δεν θα σου πει κάτι, αν αλλάξεις δίσκο και επεξεργαστή μάλλον θα σου πει, αν αλλάξεις μητρική (κάρτες δικτύου, ήχου, γραφικών ) πάλι θα σου πει.

  4. #79
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aναβάθμιση από Windows 7 σε Windows 10, η άδεια από OEM γίνεται RETAIL.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Win 7.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  154,4 KB 
ID: 209637 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Win 10.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  118,3 KB 
ID: 209638
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #80
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    https://www.groovypost.com/howto/tra...icense-new-pc/
    https://www.microsoft.com/en-us/Uset...10_English.htm
    Software preinstalled on device. If you acquired the software preinstalled on a device (and also if you upgraded from software preinstalled on a device), you may transfer the license to use the software directly to another user, only with the licensed device. The transfer must include the software and, if provided with the device, an authentic Windows label including the product key. Before any permitted transfer, the other party must agree that this agreement applies to the transfer and use of the software.

    b. Stand-alone software. If you acquired the software as stand-alone software (and also if you upgraded from software you acquired as stand-alone software), you may transfer the software to another device that belongs to you. You may also transfer the software to a device owned by someone else if (i) you are the first licensed user of the software and (ii) the new user agrees to the terms of this agreement. You may use the backup copy we allow you to make or the media that the software came on to transfer the software. Every time you transfer the software to a new device, you must remove the software from the prior device. You may not transfer the software to share licenses between devices.
    retail βγάζει και στο δικό μου στα 10αρια που είναι καθαρή εγκατάσταση OEM

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  28,1 KB 
ID: 209641

  6. #81
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Και όλοι τυχαίνει να έχουμε το ίδιο partial product key;
    Ανυπόγραφος

  7. #82
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T είναι ο γενικός κωδικός αναβάθμισης σε Windows 10 PRO.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #83
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δε μίλησα για φθηνά! Ένα κανονικό Office 2019 έχει 299 ευρώ για 1 PC, χωρίς τίποτα Online. Ένα O365 το πλούσιο με ΟΛΑ τα online εργαλεία έχει 150 ευρώ το χρόνο για 5 PC του χρήστη. Και αν θέλει ΠΕΤΑΕΙ και ότι άλλο email έχει και χρησιμοποιεί το Office 365 που μάλλον είναι το κορυφαίο στον πλανήτη. Άρα η τιμή του offline είναι περίπου 2 χρόνια απόσβεση αν πάρεις το Online, χωρίς κανένα Feature Update. Αν θέλεις φθηνά βάζεις ένα Libreoffice και τέλος. Για εμένα το κόστος είναι σχετικό με το τι παίρνεις. Τώρα τελευταία ακούω συνέχεια το "Μα είναι ακριβό" . Και το Netflix είναι ακριβό , αν πριν έβλεπες Mega και ΕΡΤ. Αν δε βγαίνεις μην το παίρνεις κάτσε με το Mega, ειδικά αν δεν το χρειάζεσαι.
    Το Office 365 είναι ακριβό για την δουλειά που τα θέλω εγώ, για κάποιον άλλο μπορεί να είναι φτηνό.

    Office από Micorosoft χρειάζομαι ουσιαστικά μόνο για το Outlook το οποίο το χρησιμοποιώ παράλληλα με το SAP BO για την δουλειά μου. Δυστυχώς κανένα άλλο Mail Client πρόγραμμα δεν μπορεί να συνδεθεί με ένα Addon που χρησιμοποιούμε. Αγοράζω λοιπόν 3 άδειες και το χρησιμοποιώ για αρκετά χρόνια, και όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω, εν τέλη πληρώνω πολύ λιγότερα χρήματα. Πριν από περίπου 10 χρόνια είχα αγοράσει πάλι Office, και ουσιαστικά τώρα το αναβαθμίζω για να έχω καλύτερη υποστήριξη σε IMAP email.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως/που ακριβώς φαίνεται τι ακριβώς είναι η άδεια???
    Αγόρασα μία άδεια προς το παρόν για να βεβαιωθώ ότι είναι κανονική. Όταν μου έστειλαν τον κωδικό, δημιούργησα έναν λογαριασμό στη Microsoft, όπου εκεί αναφερόταν τι ήταν η άδεια που είχα πάρει. Για να είμαι 100% σίγουρος, τηλεφώνησα στην Microsoft και μίλησα σε φυσικό πρόσωπο, που μου επιβεβαίωσε ότι η άδεια είναι 100% νόμιμη και την χρήση που την πήρα. Επίσης, μου έστειλαν και email επιβεβαίωσης.

    Νομίζω πως αυτός είναι ένας από τους σίγουρους τρόπους να βεβαιωθείς ότι είναι 100% νόμιμο αυτό που σου πούλησαν. Εγώ την άδεια την πήρα 210€ από μαγαζί στο Skroutz και όχι από την Microsoft απευθείας.

    Πάντως και αυτό που γίνεται με τις άδειες το θεωρώ σοβαρό κενό από την πλευρά της Microsoft. Θα έπρεπε να έχει κάποιο τρόπο να το λύσει. Είναι εξαιρετικά εύκολο να την πατήσει κάποιος και ίσως να έχει σοβαρό πρόβλημα σε πιθανό έλεγχο, χωρίς ουσιαστικά να φταίει. Δηλαδή υπάρχουν καταστήματα που τις πουλάνε εκδώσεις με 150€, οι οποίες είναι PRO και προφανώς από Volume Licencing, και μπορεί εύκολα κάποιος που δεν ξέρει πολύ καλά να θεωρήσει ότι είναι κανονικές άδεια σε μια προσφορά.

    Να σας πω και μια αστεία ιστορία. Υπάρχει ένα κατάστημα που πουλάει και PRO από Volume Licensing (μόνο για PC), αλλά και κανονική Home & Business (είναι για PC και MAC). Πήρα λοιπόν να ρωτήσω γιατί υπήρχε αυτή η διαφορά. Η απάντηση ήταν ότι η Home & Business είναι και για MAC, και ότι έχει να κάνει με την Apple είναι παντού πιο ακριβό!!

  9. #84
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.675
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις μίλησα τηλεφωνικώς με την Microsoft και μου είπαν τα εξής:

    Καταρχήν μπορεί κάποιος να πουλήσει νόμιμη άδεια μόνο με email. Δηλαδή δεν είναι υποχρεωμένος, ή μπορεί και να μην έχει, κάποιο συσκευασμένο προϊόν (κάρτα με κωδικό) να σου στείλει.

    Εν συνεχεία, διότι τους ανέφερα τις τιμές, μου είπαν πως μία τιμή των 210€ δεν είναι παράλογη. Άλλου τύπου άδειες πολύ φτηνές, (Pro με 50€ ή 150€) είναι κατά πάσα πιθανότητα Volume Lincenses.

    Τέλος, μου είπαν που ότι μετά την ενεργοποίηση, φαίνεται στον λογαριασμό σου στην Microsoft τι είναι ακριβώς η άδεια. Δηλαδή εάν πρόκειται για κανονική άδεια ή Volume. Αλλά σε κάθε περίπτωση, αφού έχει αποκτηθεί μία άδεια και έχει ενεργοποιηθεί το προϊόν, μπορεί κάποιος να καλέσει την Microsoft και να του επιβεβαιώσουν εάν το προϊόν είναι "σωστό" ή όχι.
    Η Microsoft θα σου επιστρέψει και τα λεφτά όταν εκ των υστέρων σου πει ότι δεν είναι νόμιμη η άδεια;

  10. #85
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Microsoft θα σου επιστρέψει και τα λεφτά όταν εκ των υστέρων σου πει ότι δεν είναι νόμιμη η άδεια;
    Όχι βέβαια! Σε περίπτωση που η άδεια δεν ήταν νόμιμη για την χρήση που την είχα πάρει, τότε θα έπρεπε να στραφώ εναντίων του εμπόρου που μου την πούλησε. Όπως έγραψα, στην δική μου περίπτωση η άδεια ήταν κανονική.

    Άμα κάποιος την πάρει από κάποιο φυσικό μαγαζί και με τιμολόγιο, νομίζω πως θα είναι σχετικά απλό να πάρει τα χρήματά του πίσω. Δε νομίζω πως κάποιο κατάστημα θα ρισκάρει καταγγελία για 4-5€ που θα έχει αγοράσει την άδεια. Τώρα άμα την πάρει από κάποιο άγνωστο μαγαζί, τότε ίσως έχει πρόβλημα.

    Πάντως γενικότερα για τα office, από ότι έχω καταλάβει προς το παρόν, εάν η άδεια είναι για Home & Business, που δεν υπάρχει και σε εξευτελιστική τιμή, τότε μάλλον είναι κανονική. Από την άλλη με τις PRO Plus, με 50-150€, μάλλον κάτι δεν πάει καλά. Προφανώς αυτή την περίοδο μόνο η Pro Plus είναι από Volume Licensing.

  11. #86
    Εγγραφή
    05-03-2017
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lady_in_black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Moνο σε επαγγελματικους χωρους τα βαζω και με το οκ της microsoft παντα.
    Με ποιον τρόπο έχεις το OK της MS ? το ότι μπορεί να γίνει τηλεφωνική ενεργοποίηση ενός κωδικού δεν σημαίνει ότι η άδεια έχει ελεγχθεί ως προς την νομιμότητα.
    Κάθε άδεια είναι νόμιμη για την χρήση που έχει πωληθεί. Μια άδεια π.χ. ακαδημαική δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε επαγγελματική εγκατάσταση.
    Επίσης όλες οι άδειες με κόστη λιγα ευρώ είναι παράνομες ακόμη και για την πώλησή τους. Αν πάλι πιστεύεται ότι δεν θα γίνει ποτέ έλεγχος ή ότι οι ελεγκτές δεν γνωρίζουν να ξεχωρίζουν τα κλειδιά ίσως δεν γνωρίζεται τι συμβαίνει τα τελευταία χρόνια σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Κάποτε πουλούσα Hardware, μετά Software και τώρα πλέον... Tupperware
    Μια διαδρομή στην ελληνική αγορά πληροφορικής https://computersgr.wordpress.com

Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας