Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 86

Θέμα: Office 2019

  1. #61
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πως ξέρουμε ρε παιδιά ποιες άδειες είναι σωστές;

    Εντάξει από το eBay και με 3€, δεν θέλει και πολύ σκέψη. Επίσης, και όταν η Pro έκδοση έχει 50-60€ από Ελληνικό κατάστημα ή έστω 150-160€, τότε μάλλον και εκεί κάτι δεν πάει καλά (η Pro έχει κανονικά 450€).

    Όμως τι γίνεται όταν κάποιος πουλάει την Home & Business κοντά στην τιμή της Microsoft. Δηλαδή την βρίσκω 210€ σε κάτι άγνωστα καταστήματα ή 254€ σε πιο γνωστά:

    https://www.skroutz.gr/s/16057368/Mi...Medialess.html
    https://www.skroutz.gr/s/16057400/Mi...Medialess.html

    Εδώ πως μπορώ να διασφαλιστώ ότι ενώ θα πληρώσω αρκετά χρήματα, η έκδοση που θα πάρω θα είναι όντως σωστή για την χρήση μου και δεν θα είναι από Volume Licensing;

    Τώρα θα μου πείτε εάν είναι να δώσω 210€ ή 254€, γιατί να μην δώσω 299€ και να το πάρω από την Microsoft, όμως θέλω 3 άδειες και εκεί η διαφορά μεγαλώνει...
    Αυτό είναι κανονικό πακετάκι που σου έρχεται και έχει καρτούλα μέσα. Ρώτα τους αν θα σου στείλουν το πακετάκι, αν ναι τότε είσαι καλυμμένος

  2. #62
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εδώ και καιρό αναρωτιέμαι και εγώ για τα "περίεργα" κλειδιά των μερικών ευρώ (βλέπε Office 2019 Pro Plus στα <€10) και δυσανασχετούσα που γνωστά sites τα προωθούν. Όμως πλέον έχω ακούσει ότι ακόμα και επιχειρήσεις (!) τα χρησιμοποιούν, καθώς τα αγοράζουν κανονικά με τιμολόγιο από μαγαζιά. Μάλλον πρέπει να βάλει μια τάξη η Microsoft στο θέμα...

  3. #63
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Δηλαδή κανονικά πρέπει εκτός από τον κωδικό που θα μου στείλουν με email, να μου στείλουν και κάποιο πακέτο με courier;

    Το ρωτάω γιατί σε κάποια καταστήματα αναγράφεται "Το προϊόν διανέμεται ηλεκτρονικά" οπότε δε νομίζω πως αυτοί θα μου στείλουν κάτι.

    Επίσης, εάν η αγορά γίνει από την Microsoft Online, σου στέλνουν και αυτοί το "πακετάκι";

  4. #64
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και καιρό αναρωτιέμαι και εγώ για τα "περίεργα" κλειδιά των μερικών ευρώ (βλέπε Office 2019 Pro Plus στα <€10) και δυσανασχετούσα που γνωστά sites τα προωθούν. Όμως πλέον έχω ακούσει ότι ακόμα και επιχειρήσεις (!) τα χρησιμοποιούν, καθώς τα αγοράζουν κανονικά με τιμολόγιο από μαγαζιά. Μάλλον πρέπει να βάλει μια τάξη η Microsoft στο θέμα...
    Βάζει η BSA και όταν το κάνει το κάνει και πονάει πολύ

  5. #65
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Το πρόβλημα όμως είναι πως μπορεί να διασφαλιστεί κάποιος.

    Δηλαδή μπορεί κάποιος πολύ εύκολα να πληρώσει το κανονικό αντίτιμο, αλλά και πάλι να πάρει κάποια Volume License άδεια που όπως λες θα τον πονέσει η BSA...

    Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να είναι σίγουρος κάποιος για αυτό που έχει αγοράσει.

  6. #66
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα όμως είναι πως μπορεί να διασφαλιστεί κάποιος.

    Δηλαδή μπορεί κάποιος πολύ εύκολα να πληρώσει το κανονικό αντίτιμο, αλλά και πάλι να πάρει κάποια Volume License άδεια που όπως λες θα τον πονέσει η BSA...

    Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να είναι σίγουρος κάποιος για αυτό που έχει αγοράσει.
    Τους παίρνεις τηλέφωνο και ρωτάς αν θα σου στείλουν το κουτάκι, δεν νομίζω πως έχεις κάποιον άλλον τρόπο.

  7. #67
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Μόλις μίλησα τηλεφωνικώς με την Microsoft και μου είπαν τα εξής:

    Καταρχήν μπορεί κάποιος να πουλήσει νόμιμη άδεια μόνο με email. Δηλαδή δεν είναι υποχρεωμένος, ή μπορεί και να μην έχει, κάποιο συσκευασμένο προϊόν (κάρτα με κωδικό) να σου στείλει.

    Εν συνεχεία, διότι τους ανέφερα τις τιμές, μου είπαν πως μία τιμή των 210€ δεν είναι παράλογη. Άλλου τύπου άδειες πολύ φτηνές, (Pro με 50€ ή 150€) είναι κατά πάσα πιθανότητα Volume Lincenses.

    Τέλος, μου είπαν που ότι μετά την ενεργοποίηση, φαίνεται στον λογαριασμό σου στην Microsoft τι είναι ακριβώς η άδεια. Δηλαδή εάν πρόκειται για κανονική άδεια ή Volume. Αλλά σε κάθε περίπτωση, αφού έχει αποκτηθεί μία άδεια και έχει ενεργοποιηθεί το προϊόν, μπορεί κάποιος να καλέσει την Microsoft και να του επιβεβαιώσουν εάν το προϊόν είναι "σωστό" ή όχι.

  8. #68
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Τα ίδια μου έχουν πει και μενα, γιαυτό λέω αγοράστε άφοβα! Η τηλεφωνική ενεργοποίηση είναι η καλύτερη λύση.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  9. #69
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lady_in_black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ίδια μου έχουν πει και μενα, γιαυτό λέω αγοράστε άφοβα! Η τηλεφωνική ενεργοποίηση είναι η καλύτερη λύση.
    Δεν μιλάω για ενεργοποίηση, μιλάω για επιβεβαίωση μετά την ενεργοποίηση ότι η άδεια δεν είναι από Volume Licensing και άρα δεν θα έχεις πρόβλημα.

    Μάλλον για επιχειρήσεις, καλύτερα να λέμε "προσέξτε τι και από που θα αγοράσετε", γιατί εάν η άδεια είναι από Volume Licensing, και στο αναφέρει κιόλας στον λογαριασμό σου, τότε δεν υπάρχουν και πολλές δικαιολογίες άμα γίνει η στραβή.

    Εγώ πάντως θα δοκιμάσω να πάρω με 210€ την Home & Business, που είναι σχετικά φτηνή άδεια και θα δω. Τηλεφώνησα στο κατάστημα και τους ρώτησα επί τούτου εάν είναι κανονική έκδοση και όχι Volume, και με ενημέρωσαν ότι είναι Retail. Τους προειδοποίησα ότι άμα μου πει κάτι αντίθετο η Microsoft, τότε θα ζητήσω τα χρήματά μου πίσω. Για να δούμε...

  10. #70
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Τα πρόστιμα δεν τα βάζει η BSA και δεν έχει και κανένα δικαίωμα να επιβάλει πρόστιμα η BSA. Γι αυτό και δεν σκάει ποτέ μόνη της η BSA, πάντα θα έρθει μαζί της και δημόσια υπηρεσία ΑΑΔΕ, ΣΔΟΕ.

    Παράλληλα, υπάρχουν νομιμότατα CD key sites, όπου μπορείς να αγοράσεις φτηνά CD keys και τα οποία εκδίδουν κανονικότατα τιμολόγια με ΦΠΑ.

    Από τη στιγμή που το προϊον αγοράζεται κανονικά από διαδικτυακό νόμιμο κατάστημα ενεργοποιείται και δουλεύει κανονικά και αποδίδεται ΦΠΑ και περνιέται και κανονικά στο Listing, η εταιρία είναι καλυμμένη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ermis333 : 12-12-19 στις 12:41.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  11. #71
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Εάν το κλειδί είναι νόμιμο για την χρήση που το αγοράζεις, τότε προφανώς και ισχύει αυτό που λες. Εάν όμως το κλειδί που αγοράζεις είναι για άλλη χρήση, τότε η νομιμότητά του αμφισβητείτε.

    Είναι δύσκολο 100% να πει κάποιος τι θα γίνει σε πιθανό έλεγχο, εάν δεν του έχει συμβεί. Ίσως και με Volume Licensing κλειδί να την βγάλεις καθαρή, αλλά δεν νομίζω πως μόνο και μόνο ότι η αγορά έχει γίνει από κατάστημα με τιμολόγιο σε καλύπτει.

  12. #72
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τι βάζει η Bsa

    15 χιλιάρικα για windows/office/acad

  13. #73
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πως ξέρουμε ρε παιδιά ποιες άδειες είναι σωστές;

    Εντάξει από το eBay και με 3€, δεν θέλει και πολύ σκέψη. Επίσης, και όταν η Pro έκδοση έχει 50-60€ από Ελληνικό κατάστημα ή έστω 150-160€, τότε μάλλον και εκεί κάτι δεν πάει καλά (η Pro έχει κανονικά 450€).

    Όμως τι γίνεται όταν κάποιος πουλάει την Home & Business κοντά στην τιμή της Microsoft. Δηλαδή την βρίσκω 210€ σε κάτι άγνωστα καταστήματα ή 254€ σε πιο γνωστά:

    https://www.skroutz.gr/s/16057368/Mi...Medialess.html
    https://www.skroutz.gr/s/16057400/Mi...Medialess.html

    Εδώ πως μπορώ να διασφαλιστώ ότι ενώ θα πληρώσω αρκετά χρήματα, η έκδοση που θα πάρω θα είναι όντως σωστή για την χρήση μου και δεν θα είναι από Volume Licensing;

    Τώρα θα μου πείτε εάν είναι να δώσω 210€ ή 254€, γιατί να μην δώσω 299€ και να το πάρω από την Microsoft, όμως θέλω 3 άδειες και εκεί η διαφορά μεγαλώνει...
    Πάρε Office 365 να τελειώνεις άνθρωπε μου. Τι να τα κάνεις τα κουτιά και τα retail; Πάρε κάτι που να είναι και αρκετά χρήσιμο στην εταιρεία σου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πρόστιμα δεν τα βάζει η BSA και δεν έχει και κανένα δικαίωμα να επιβάλει πρόστιμα η BSA. Γι αυτό και δεν σκάει ποτέ μόνη της η BSA, πάντα θα έρθει μαζί της και δημόσια υπηρεσία ΑΑΔΕ, ΣΔΟΕ.

    Παράλληλα, υπάρχουν νομιμότατα CD key sites, όπου μπορείς να αγοράσεις φτηνά CD keys και τα οποία εκδίδουν κανονικότατα τιμολόγια με ΦΠΑ.

    Από τη στιγμή που το προϊον αγοράζεται κανονικά από διαδικτυακό νόμιμο κατάστημα ενεργοποιείται και δουλεύει κανονικά και αποδίδεται ΦΠΑ και περνιέται και κανονικά στο Listing, η εταιρία είναι καλυμμένη.
    Οι εταιρείες σου πουλάνε άδεια χρήσης και πρέπει να αποδεχθείς τους όρους. Δε θα σε γράψει το ΣΔΟΕ , θα πας δικαστήριοκανονικά όμως γιατί παραβαινεις τους όρους χρήσης.

  14. #74
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε Office 365 να τελειώνεις άνθρωπε μου. Τι να τα κάνεις τα κουτιά και τα retail; Πάρε κάτι που να είναι και αρκετά χρήσιμο στην εταιρεία σου.
    Δεν το λες και ότι πιο φθηνό το 365. Αν τα υπολόγισα σωστά:
    - Τρεις άδειες 365 (συνδρομή) = €392.76/έτος
    - Τρεις άδειες 2019 (αγορά) = €630 από skroutz

    Σε 1.5 χρόνο έκανε απόσβεση και δε νομίζω ότι θα χρειαστεί αγορά νέας έκδοσης πριν τα 3-4 χρόνια (μη σου πω παραπάνω), οπότε βγαίνει τουλάχιστον το μισό κόστος η αγορά.

    - - - Updated - - -

    Το 365 για μια εταιρεία το βλέπω πιο χρήσιμο αν α) χρειάζεται κάποια από τις online υπηρεσίες που συμπεριλαμβάνει, β) αν το θέλει για 5-6 μήνες για κάποιο project και όχι μακροχρόνια χρήση.

  15. #75
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το λες και ότι πιο φθηνό το 365. Αν τα υπολόγισα σωστά:
    - Τρεις άδειες 365 (συνδρομή) = €392.76/έτος
    - Τρεις άδειες 2019 (αγορά) = €630 από skroutz

    Σε 1.5 χρόνο έκανε απόσβεση και δε νομίζω ότι θα χρειαστεί αγορά νέας έκδοσης πριν τα 3-4 χρόνια (μη σου πω παραπάνω), οπότε βγαίνει τουλάχιστον το μισό κόστος η αγορά.

    - - - Updated - - -

    Το 365 για μια εταιρεία το βλέπω πιο χρήσιμο αν α) χρειάζεται κάποια από τις online υπηρεσίες που συμπεριλαμβάνει, β) αν το θέλει για 5-6 μήνες για κάποιο project και όχι μακροχρόνια χρήση.
    Μα δε μίλησα για φθηνά! Ένα κανονικό Office 2019 έχει 299 ευρώ για 1 PC, χωρίς τίποτα Online. Ένα O365 το πλούσιο με ΟΛΑ τα online εργαλεία έχει 150 ευρώ το χρόνο για 5 PC του χρήστη. Και αν θέλει ΠΕΤΑΕΙ και ότι άλλο email έχει και χρησιμοποιεί το Office 365 που μάλλον είναι το κορυφαίο στον πλανήτη. Άρα η τιμή του offline είναι περίπου 2 χρόνια απόσβεση αν πάρεις το Online, χωρίς κανένα Feature Update. Αν θέλεις φθηνά βάζεις ένα Libreoffice και τέλος. Για εμένα το κόστος είναι σχετικό με το τι παίρνεις. Τώρα τελευταία ακούω συνέχεια το "Μα είναι ακριβό" . Και το Netflix είναι ακριβό , αν πριν έβλεπες Mega και ΕΡΤ. Αν δε βγαίνεις μην το παίρνεις κάτσε με το Mega, ειδικά αν δεν το χρειάζεσαι.

Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας