Σελ. 541 από 597 ΠρώτηΠρώτη ... 521531536539540541542543546551561 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.101-8.115 από 8953
  1. #8101
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios_korudallos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόσο επίφοβο είναι τελικά; Ένας broker δηλαδή τί σύστημα έχει ;
    Και ναι και όχι. Είναι πόση από την "ασφάλεια" είσαι διατεθειμένος να αφήσεις, για την ευκολία σου. Δεν σημαίνει ότι αν έχεις Windows θα σε κλέψουν, ούτε αν βάζεις σπασμένα ή μπαίνεις σε περίεργα site. Μπορείς να έχεις και 2-3 ιούς και να μην πάθεις τπτ.

    Ιδανική ασφάλεια δεν υπάρχει, ολα αυτά που λέμε είναι βήματα προς μεγαλύτερη προστασία. Το καλύτερο, για εμένα, είναι να αποκτήσεις μια "κουλτούρα" ασφάλειας ώστε όπου και να δουλεύεις να παραμένεις ασφαλής. Όλα τα υπόλοιπα είναι βοηθήματα ως προς αυτό. Πχ πόσοι από τους χρήστες που λένε για live USB, Linux κτλ κοιτάνε τα πιστοποιητικά με το που μπαίνουν στην τράπεζα; ναι μεν το Linux θα σε προστατεύσει πολύ καλύτερα, από αλλά συστήματα, από μια επίθεση με malware αλλά αν ο χρήστης κάνει βλακεια, μπορεί να την κάνει παντού!!

    Για να μην παρεξηγηθώ, δεν θεωρώ ότι όσοι λένε για Linux είναι άσχετοι. Ίσα ίσα που συμφωνώ ότι είναι πιο ασφαλές. Απλά δεν το θεωρω το "άγιο δισκοπότηρο" της ασφάλειας, όπως παρουσιάζεται μερικές φορές.

    Από την εμπειρία μου οι περισσότεροι επαγγελματίες εχουν απλά μηχανήματα με Windows και ότι ναναι εφαρμογές μέσα + τις ειδικές τους.

  2. #8102
    Εγγραφή
    13-05-2008
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55449/126632 kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE H267A
    SNR / Attn
    33/2(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καταλαβαίνω. Γενικά ναι προσέχω άλλωστε είναι αρκετά συγκεκριμένα αυτά που κάνω με το laptop. Τα δημόσια δίκτυα κάποιες φορές δεν γίνεται να τα αποφύγω,π.χ ξενοδοχείο . Σε περίπτωση που έχω και ένα σταθερό στο σπίτι όπου αυτό θα είναι για διασκέδαση ,υποθέτω δεν θα επηρεάζει το laptop,επειδή θα είναι στο ίδιο δίκτυο. Οπότε θα ξεκινήσω με antivirus,vpn ως πιο απλή και πρακτική λύση. Θα προσπαθήσω να έχω διασπορά στους λογαριασμούς και τις πλατφόρμες και εννοείται όποιο έχει 2FA ενεργό,και αν δω το παραμικρό ύποπτο τότε αλλαγή. Επίσης αυτό το onlykey έχει αρχίσει και μου αρέσει όσο το ψάχνω και νομίζω προσφέρει ένα ακόμη επίπεδο ασφάλειας. Μεταξύ kaspersky total security και bitdefender total security πέρα απο τη μεγάλη διαφορά στη τιμή και τα δύο βλέπω έχουν προστασία στις συναλλαγές και στους κωδικούς. Η ερώτηση μου σε αυτό είναι ποιό πιστεύετε ότι είναι καταλληλότερο για laptop ώστε και να μην ρίχνει πολύ την απόδοση αλλά βασικότερο να μην καταναλλώνει πάρα πολύ τη μπαταρία.

  3. #8103
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο Bootable μέσο με Linux δεν θα αποθηκευτεί και ούτε θα τρέξει κάτι κακόβουλο γιατί μετά την συναλλαγή έγινε διαγραφή της μνήμης και πάμε από την αρχή.
    Φυσικά και υπάρχει μεγαλύτερη ασφάλεια από οτιδήποτε άλλο και φυσικά δεν είναι το "άγιο δισκοπότηρο" που έχει αναφερθεί πιο πάνω αν ο χρήστης είναι εκ γενετής ηλίθιος.
    Απλά ένας εκ γενετής ηλίθιος μάλλον δεν θα χρησιμοποιήσει ποτέ Bootable μέσο με Linux, αυτός που έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο κάτι ξέρει παραπάνω από θέματα ασφάλειας.
    Το γράφω γιατί αναφέρθηκε και αυτό πιο πάνω, ώστε να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #8104
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.008
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios_korudallos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω. Γενικά ναι προσέχω άλλωστε είναι αρκετά συγκεκριμένα αυτά που κάνω με το laptop. Τα δημόσια δίκτυα κάποιες φορές δεν γίνεται να τα αποφύγω,π.χ ξενοδοχείο . Σε περίπτωση που έχω και ένα σταθερό στο σπίτι όπου αυτό θα είναι για διασκέδαση ,υποθέτω δεν θα επηρεάζει το laptop,επειδή θα είναι στο ίδιο δίκτυο. Οπότε θα ξεκινήσω με antivirus,vpn ως πιο απλή και πρακτική λύση. Θα προσπαθήσω να έχω διασπορά στους λογαριασμούς και τις πλατφόρμες και εννοείται όποιο έχει 2FA ενεργό,και αν δω το παραμικρό ύποπτο τότε αλλαγή. Επίσης αυτό το onlykey έχει αρχίσει και μου αρέσει όσο το ψάχνω και νομίζω προσφέρει ένα ακόμη επίπεδο ασφάλειας. Μεταξύ kaspersky total security και bitdefender total security πέρα απο τη μεγάλη διαφορά στη τιμή και τα δύο βλέπω έχουν προστασία στις συναλλαγές και στους κωδικούς. Η ερώτηση μου σε αυτό είναι ποιό πιστεύετε ότι είναι καταλληλότερο για laptop ώστε και να μην ρίχνει πολύ την απόδοση αλλά βασικότερο να μην καταναλλώνει πάρα πολύ τη μπαταρία.
    Για κοινόχρηστους υπολογιστές προτείνω απο λίνουξ τις εξείς διανομές qubes os , tails μια απο αυτές τις βάζεις σε ένα στικάκι και είσαι πραγματικά αθόρυβος είναι unhackable πρέπει ο άλλος να είναι πολύ μεγάλος black hat hacker για να τις σπάσει και αυτοί είναι μετρημένοι στα δάχτυλα,
    Συνήθως όταν χακάρεται κάποιος οφείλεται σε λάθος του χρήστη, πχ κάποιο κλικ σε λινκ που στάλθηκε μέσω μέιλ ή στο facebook.
    Αλλιώς λίγο δύσκολο να σε χακάρει κάποιος.

    Στα windows εγώ θα πρότεινα και κρυπτογράφηση αλλά προσοχή να κρατήσεις αντίγραφο του κλειδιού αποκατάστασης σλλιώς αν δεν έχεις το κλειδί αποχαιρέτα τα δεδομένα σου.

    - - - Updated - - -



    - - - Updated - - -

    Μόνο η NSA και η δική μας η ΕΥΠ μπορούν να χακάρουν αποτελεσματικά και αθόρυβα και δεν χρειάζεται να στείλουν λινκς ή κάποιο malware απλα χρησιμοποιούν την τεχνική man in the middle attack με sim catcher.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  5. #8105
    Εγγραφή
    13-05-2008
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55449/126632 kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE H267A
    SNR / Attn
    33/2(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με τις απαντήσεις σας έχω αγχωθεί και προβληματιστεί περισσότερο... Προφανώς και έχω πρόβλημα στο να με παρακολουθούν , ένας λόγος που δεν έχω social media,ωστόσο δεν έχω σκοπό να κάνω κάτι παράνομο κλπ. Μέχρι τώρα διαχειρίζομαι αυτά τα θέματα με το κινητό χωρίς πρόβλημα. Η σκέψη μου εξ αρχής ήταν να προφυλαxτώ απο virus,malware,trojan ή όπως αλλιώς λέγονται και να έχω κάποια ασφάλεια σε κοινόχρηστα δίκτυα (ξενοδοχεία ,καφετέριες κλπ). Ο φόβος μου είναι δηλαδή μην μου αποσπάσουν αριθμούς λογαριασμών ,κωδικούς αυτών καθώς και πρόσβαση στις πλατφόρμες trading. Ακόμα ακομα και στις ηλεκτρονικές αγορές . Γιατί ναι μεν προσέχω όμως είμαι τεχνολογικά αναλφάβητος ,οπότε η σκέψη μου ήταν να φτιάξω κάποια προστασία των δεδομένων μου μέχρι το σημείο που "ακουμπάνε" τα δεδομένα αυτού που συναλλάσομαι αν μπορώ να το πώ έτσι.

  6. #8106
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.008
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios_korudallos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τις απαντήσεις σας έχω αγχωθεί και προβληματιστεί περισσότερο... Προφανώς και έχω πρόβλημα στο να με παρακολουθούν , ένας λόγος που δεν έχω social media,ωστόσο δεν έχω σκοπό να κάνω κάτι παράνομο κλπ. Μέχρι τώρα διαχειρίζομαι αυτά τα θέματα με το κινητό χωρίς πρόβλημα. Η σκέψη μου εξ αρχής ήταν να προφυλαxτώ απο virus,malware,trojan ή όπως αλλιώς λέγονται και να έχω κάποια ασφάλεια σε κοινόχρηστα δίκτυα (ξενοδοχεία ,καφετέριες κλπ). Ο φόβος μου είναι δηλαδή μην μου αποσπάσουν αριθμούς λογαριασμών ,κωδικούς αυτών καθώς και πρόσβαση στις πλατφόρμες trading. Ακόμα ακομα και στις ηλεκτρονικές αγορές . Γιατί ναι μεν προσέχω όμως είμαι τεχνολογικά αναλφάβητος ,οπότε η σκέψη μου ήταν να φτιάξω κάποια προστασία των δεδομένων μου μέχρι το σημείο που "ακουμπάνε" τα δεδομένα αυτού που συναλλάσομαι αν μπορώ να το πώ έτσι.
    τροφή για σκέψη

    Spoiler:


    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 03-04-21 στις 18:12.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  7. #8107
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Έχετε να προτείνετε κάποιο απλό parental control και αν γίνεται free γιατί το bitdefender που έχω είναι απλά για τα μπάζα ;

    Πολλά υποσχόμενο είναι μαζί με το total security που έχω αλλά είναι απιστευτα προβληματικό στην χρήση του.

  8. #8108
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.008
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε να προτείνετε κάποιο απλό parental control και αν γίνεται free γιατί το bitdefender που έχω είναι απλά για τα μπάζα ;

    Πολλά υποσχόμενο είναι μαζί με το total security που έχω αλλά είναι απιστευτα προβληματικό στην χρήση του.
    πρόγραμμα K9 Web Protection.
    dns servers για ρούτερ

    εγώ θα συνιστούσα να βάλεις το 2ο για να καλύψεις όλες τις συσκευές.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  9. #8109
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρόγραμμα K9 Web Protection.
    dns servers για ρούτερ

    εγώ θα συνιστούσα να βάλεις το 2ο για να καλύψεις όλες τις συσκευές.
    Υπάρχει ακόμη το Κ9;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  10. #8110
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε να προτείνετε κάποιο απλό parental control και αν γίνεται free γιατί το bitdefender που έχω είναι απλά για τα μπάζα ;

    Πολλά υποσχόμενο είναι μαζί με το total security που έχω αλλά είναι απιστευτα προβληματικό στην χρήση του.
    Σχετικά εύκολο και με αρκετά features και όχι ακριβό αν τα θες όλα ειναι το qustodio.

  11. #8111
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  12. #8112
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παιδιά το Bitdefender τι λέει γιατί πήρα με την ψηφιακή μέριμνα για 2 ετη

  13. #8113
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τι εννοείς με το ψηφιακή μέριμνα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #8114
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς με το ψηφιακή μέριμνα.
    Μου το έδωσαν με την ψηφιακή μέριμνα δωρεάν...Τα λεγόμενα κουπόνια του υπουργείου παιδείας των 200 ευρώ

  15. #8115
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου το έδωσαν με την ψηφιακή μέριμνα δωρεάν...Τα λεγόμενα κουπόνια του υπουργείου παιδείας των 200 ευρώ
    Δεν ήξερα ότι εκτός των 200 μοιράζουν και firewall.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 541 από 597 ΠρώτηΠρώτη ... 521531536539540541542543546551561 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ SIEMENS ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ
    Από conne στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-07, 16:18
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-04, 09:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας