Σελ. 490 από 597 ΠρώτηΠρώτη ... 470480485488489490491492495500510 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.336-7.350 από 8945
  1. #7336
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.322
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patrickdrd Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα μου πεταξε οθονες οταν το πρωτοεστηνα, οταν κατι δεν μου αρεσε και αποφασισα να το ξηλωσω (και να βαλω ξανα avast που ειχα πριν),
    στο ξηλωμα λοιπον την εφαγα και χρειαστηκε να κανω restore απο image,
    τελικα βρηκα λυση σ αυτο που δεν μου αρεσε και το κρατησα
    Σε 10άρια είχε κάποιο θέμα με insider και κάποιες μεγάλες αναβαθμίσεις.
    Σε ορισμένα συστήματα όμως.
    Όχι σε όλα.
    Προσωπικά δεν είχα ποτέ θέμα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #7337
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Όλο το 2017 είχα κανονικά το KIS. Το 2018 το έβαλα πάλι και άρχισε τις GSOD. Σωστά λέει ο Denisun για τα TP.

  3. #7338
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To KIS το έχω εγώ δεκαετία+ στους δικούς μου υπολογιστές και σε μερικούς συγγενών και φίλων αρκετά χρόνια, μιλάμε για Windows 7 και Windows 10, δεν μου παρουσίασαν όλα αυτά τα χρόνια κανένα πρόβλημα.
    Σε όσους δεν θέλουν να πληρώσουν τους βάζω από τότε που βγήκε το Free και ούτε με αυτό είχα κάποιο πρόβλημα, ειδικά αυτό που με παραξενεύει είναι η αναφορά σε BSOD. δεν έχει τύχει σε κανένα υπολογιστή από αυτούς που το έχω βάλει γιατί θα ήμουν και ο πρώτος που θα το μάθαινε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #7339
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως παράλληλα τρέχεις και τίποτε άλλο;
    Επίσης... σε τι σύστημα;
    Windows 10 είναι, είχα κάνει την αναβάθμιση από τα 8.1.
    Δεν έχω άλλα προγράμματα προστασίας εγκατεστημένα ούτε προγράμματα τύπου ccleaner και advanced system care (άλλο που το εγκατέστησα για να δω μήπως κάνει κάτι), τα προγράμματα εκκίνησης είναι τα απολύτως απαραίτητα, ούτε τα προγράμματα που τρέχω της δουλειάς είναι ενεργά πάντα.
    Το σύστημα είναι τελείως βασικό, μητρική ΑΜ2, SSD.
    Γκούγλαρα τα 2 μηνύματα της μπλε οθόνης μαζί με την λέξη Kaspersky, είναι λίγο παλιά τα αποτελέσματα και δεν αναφέρονται στο free αλλά δείχνουν ότι υπήρχε το πρόβλημα και σε άλλους έστω και παλιότερα.

  5. #7340
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μιλώντας γενικά
    Το σωστό είναι το μηχάνημα να έχει λειτουργικό από καθαρή εγκατάσταση και όχι να είχε προεγκατεστημένο κάποιο AV που δίνουν μαζί με το λειτουργικό και το απεγκαταστήσαμε για να βάλουμε άλλο ή κάνουμε γενικά δοκιμές με ΑV και βάζουμε-βγάζουμε το ένα μετά το άλλο.
    Καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού και εγκατάσταση μόνο ενός AV που έχουμε καταλήξει και μας αρέσει, αν πρόκειται να βάλουμε άλλο πάλι καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού, δεν μπορούμε ποτέ να ξέρουμε τι κατάλοιπα μπορεί να έχει αφήσει στο σύστημα το προηγούμενο AV και κατά πόσο θα επηρεάσει το καινούργιο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #7341
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.322
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Windows 10 είναι, είχα κάνει την αναβάθμιση από τα 8.1.
    Δεν έχω άλλα προγράμματα προστασίας εγκατεστημένα ούτε προγράμματα τύπου ccleaner και advanced system care (άλλο που το εγκατέστησα για να δω μήπως κάνει κάτι), τα προγράμματα εκκίνησης είναι τα απολύτως απαραίτητα, ούτε τα προγράμματα που τρέχω της δουλειάς είναι ενεργά πάντα.
    Το σύστημα είναι τελείως βασικό, μητρική ΑΜ2, SSD.
    Γκούγλαρα τα 2 μηνύματα της μπλε οθόνης μαζί με την λέξη Kaspersky, είναι λίγο παλιά τα αποτελέσματα και δεν αναφέρονται στο free αλλά δείχνουν ότι υπήρχε το πρόβλημα και σε άλλους έστω και παλιότερα.
    windows defender;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7342
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Απενεργοποιημένο

  8. #7343
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Το τελευταίο 2μηνο, έχω δοκιμάσει το Kaspersky AV, Bitdefender AV (σε Win7) & τώρα έχω περάσει το Avast Free AV (στα 10άρια).

    Το Kaspersky το βρήκα ιδιαίτερα βολικά με αρκετές επιλογές, που έλειπαν απ' το Bitdefender. Βέβαια δεν έκατσα να τσεκάρω καταπονήσεις σε μνήμη κλπ. Το Avast, μέχρι στιγμής αφήνει καλές εντυπώσεις, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κάνει αυτόματο σκανάρισμα κατά την εκκίνηση του λειτουργικού. Δεν έχω βρεί κάτι σχετικό στα settings. Κοίταξα από περιέργεια τις προγραμματισμένες εργασίες των Win, αλλά δεν φαίνεται κάτι. Τεσπά. Θα συνεχίσω λίγο ακόμα την χρήση του & βλέπουμε.

    Αυτά που με μπερδεύουν & θα ήθελα κάποιες συμβουλές, έχουν να κάνουν με τα διάφορα χαρακτηριστικά τους. Real Time Protection, Ransomware, Wi-fi Inspectors, VNP, FW, Password management κλπ. Ποιά ακριβώς είναι απαραίτητα για βασική ασφάλεια? Οι επιλογές για VNP κάνουν δουλειά ή είναι κουκουρούκου. Το Real Time, υποπτεύομαι πως έχει να κάνει με το σερφάρισμα ή όχι. Κι αυτό για το οποίο δεν έχω ιδέα, είναι που εξυπηρετεί η λειτουργία FW.

    Και τέλος, ποιά είναι η διαφορά των εκδόσεων Internet Security απ' τις AV, μιας και αναφέρουν κι αυτά (AV) Real Time Protection ?

    Eυχαριστώ
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  9. #7344
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τελευταίο 2μηνο, έχω δοκιμάσει το Kaspersky AV, Bitdefender AV (σε Win7) & τώρα έχω περάσει το Avast Free AV (στα 10άρια).

    Το Kaspersky το βρήκα ιδιαίτερα βολικά με αρκετές επιλογές, που έλειπαν απ' το Bitdefender. Βέβαια δεν έκατσα να τσεκάρω καταπονήσεις σε μνήμη κλπ. Το Avast, μέχρι στιγμής αφήνει καλές εντυπώσεις, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κάνει αυτόματο σκανάρισμα κατά την εκκίνηση του λειτουργικού. Δεν έχω βρεί κάτι σχετικό στα settings. Κοίταξα από περιέργεια τις προγραμματισμένες εργασίες των Win, αλλά δεν φαίνεται κάτι. Τεσπά. Θα συνεχίσω λίγο ακόμα την χρήση του & βλέπουμε.

    Αυτά που με μπερδεύουν & θα ήθελα κάποιες συμβουλές, έχουν να κάνουν με τα διάφορα χαρακτηριστικά τους. Real Time Protection, Ransomware, Wi-fi Inspectors, VNP, FW, Password management κλπ. Ποιά ακριβώς είναι απαραίτητα για βασική ασφάλεια? Οι επιλογές για VNP κάνουν δουλειά ή είναι κουκουρούκου. Το Real Time, υποπτεύομαι πως έχει να κάνει με το σερφάρισμα ή όχι. Κι αυτό για το οποίο δεν έχω ιδέα, είναι που εξυπηρετεί η λειτουργία FW.

    Και τέλος, ποιά είναι η διαφορά των εκδόσεων Internet Security απ' τις AV, μιας και αναφέρουν κι αυτά (AV) Real Time Protection ?

    Eυχαριστώ
    Mηχανή αναζήτησης έχουν ίδια οι διαφορετικές εκδόσεις της ίδιας εταιρίας, απλά οι IS εκδόσεις έχουν και κάποιες επιπλέον λειτουργίες που μπορεί να εξυπηρετούν κάποιον, δες τα μέσα από τις ιστοσελίδες τους.
    Παράδειγμα:
    https://www.kaspersky.com/blog/kis-k...ference/11012/

    Για τα υπόλοιπα, επειδή είναι πολύ μεγάλη συζήτηση, τα Googlαρεις και βρίσκεις αναλυτικές πληροφορίες.
    Παράδειγμα:
    Tι είναι το VPN

    Tι είναι το Firewall

    To θέμα ασφάλειας είναι προσωπικό ζήτημα του καθενός, άλλος πιστεύει ότι τα AV είναι για να παίρνουν τα λεφτά οι εταιρίες από τον κόσμο και άλλοι τα θεωρούν απαραίτητα, δεν θα βγάλεις ποτέ άκρη, ούτε και για ποιο είναι το καλύτερο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #7345
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Καλημέρα

    Καταρχάς, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση στις απορίες μου, όπως επίσης & για το link σχετικά με το Firewall. Aν & παρακολουθώ το PCsteps δεν είχε πέσει το μάτι μου στο συγκεκριμένο άρθρο τους γιατί είναι λίγο παλιό βλέπεις (έχει γραφτεί το 2011). Θα το μελετήσω λίγο αργότερα.

    Σχετικά με το VPN η ερώτηση μου έχει να κάνει με την αξιοπιστία τους. Επειδή τα περισσότερα AV απ' ότι έχω δει έχουν ενσωματωμένη αυτή την δυνατότητα (η οποία βολεύει ιδιαίτερα για torrents), απλώς ζητώ τα φώτα σου (σε περίπτωση που κι εσύ ο ίδιος κάνεις χρήση) αν όντως σ' έχει βολέψει. Και επειδή (όπως άλλωστε αναφέρεις) είναι πολύ μεγάλη συζήτηση κι έχω ήδη διαβάσει αρκετά άρθρα (ακόμα & του PCsteps), δεν έχω καταλήξει κάπου!

    Βέβαια θα μου πεις, πως αν δεν το δοκιμάσω ο ίδιος δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Απλώς σε ρωτώ λόγω της εμπειρίας που έχεις, σε συνδυασμό μάλιστα με την προτίμηση που έχεις δείξει για το «Kaspersky» (σε άλλο νήμα), για το οποίο ψήνομαι κι εγώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Blackened : 13-03-19 στις 14:33.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  11. #7346
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.322
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Το vpn έχει να κάνει κυρίως με την ανωνυμία.
    Αν έχεις δικό σου vpn τότε ναι... παίζει και η ασφάλεια.

    Όσο για τα άλλα...
    Σίγουρα το avast free έχει τι περισσότερες επιλογές παραμετροποίησης.
    Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δοκιμάσει κάποιο άλλο free με τόσες.
    Το kasp free το χρησιμοποιώ και εγώ σχεδόν από την στιγμή που έγινε free.
    Παλιότερα είχε περισσότερες επιλογές.
    Πλέον κάποιες έχουν γίνει lock.
    Με βολεύει πολύ γι αυτά που θέλω (κυρίως για exclude folders κλπ).
    Σχεδόν τέλειο σε false alarms.
    Και το μεγάλο πλεονέκτημα για εμένα... kasp av db...
    Προσωπικά το θεωρώ κορυφαίο σε ασφάλεια εδώ και χρόνια.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #7347
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Κουτή ερώτηση!

    Θα πρέπει δλδ κάθε φορά που τελειώνει το περιθώριο ημερών χρήσης να κάνω απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του free ?
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  13. #7348
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.322
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κουτή ερώτηση!

    Θα πρέπει δλδ κάθε φορά που τελειώνει το περιθώριο ημερών χρήσης να κάνω απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του free ?
    Ανανεώνεις το licence.
    Ένα κλικ είναι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #7349
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Sorry, αλλά το έχασα λίγο. Όταν φτάσει δλδ στο σημείο που λέει, έχετε άλλη μια μέρα π.χ. ελεύθερης χρήσης, αν πατήσω ανανέωση προσθέτει πάλι το περιθώριο (των 30 ημερών πχ) ?
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  15. #7350
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα

    Καταρχάς, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση στις απορίες μου, όπως επίσης & για το link σχετικά με το Firewall. Aν & παρακολουθώ το PCsteps δεν είχε πέσει το μάτι μου στο συγκεκριμένο άρθρο τους γιατί είναι λίγο παλιό βλέπεις (έχει γραφτεί το 2011). Θα το μελετήσω λίγο αργότερα.

    Σχετικά με το VPN η ερώτηση μου έχει να κάνει με την αξιοπιστία τους. Επειδή τα περισσότερα AV απ' ότι έχω δει έχουν ενσωματωμένη αυτή την δυνατότητα (η οποία βολεύει ιδιαίτερα για torrents), απλώς ζητώ τα φώτα σου (σε περίπτωση που κι εσύ ο ίδιος κάνεις χρήση) αν όντως σ' έχει βολέψει. Και επειδή (όπως άλλωστε αναφέρεις) είναι πολύ μεγάλη συζήτηση κι έχω ήδη διαβάσει αρκετά άρθρα (ακόμα & του PCsteps), δεν έχω καταλήξει κάπου!

    Βέβαια θα μου πεις, πως αν δεν το δοκιμάσω ο ίδιος δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Απλώς σε ρωτώ λόγω της εμπειρίας που έχεις, σε συνδυασμό μάλιστα με την προτίμηση που έχεις δείξει για το «Kaspersky» (σε άλλο νήμα), για το οποίο ψήνομαι κι εγώ
    Για το VPN, ότι λέει και ο @deniSun πιο πάνω, προσωπικά δεν χρησιμοποιώ.

    Για το Kaspersky, το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια χωρίς πρόβλημα, αξίζει για 10 ευρώ το χρόνο να πάρεις το Internet Security και όχι να βάλεις το Free που είναι κουτσουρεμένο, κρίνεις και αναλόγως πράττεις.
    Μερικές φορές παίρνω άδειες από εδώ, βγαίνει η άδεια όσο σου είπα πιο πάνω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry, αλλά το έχασα λίγο. Όταν φτάσει δλδ στο σημείο που λέει, έχετε άλλη μια μέρα π.χ. ελεύθερης χρήσης, αν πατήσω ανανέωση προσθέτει πάλι το περιθώριο (των 30 ημερών πχ) ?
    Το Free εννοεί ο @deniSun και όχι το Trial, εκείνο λήγει και πρέπει να το αγοράσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 490 από 597 ΠρώτηΠρώτη ... 470480485488489490491492495500510 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ SIEMENS ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ
    Από conne στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-07, 16:18
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-04, 09:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας