Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Εγγραφή
    18-11-2019
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα σας!

    Εδώ και αρκετό καιρό αντιμετωπίζω προβλήματα με τη γραμμή μου, έχω συνέχεια αποσυνδέσεις, θόρυβο στο τηλέφωνο και η ταχύτητα που κάποτε ήταν κοντά στα 17Mbps πλέον σπάνια πλησιάζει τα 8-10Mbps τις καλές μέρες, ενώ στις άσχημες μέρες δεν έχω internet ή συγχρονίζει σε 3-4Mbps.

    Στις ενοχλήσεις μου στο τεχνικό τμήμα αφού πρώτα έπρεπε να κουβεντιάσουμε κάθε φορά αν έχω μακρύ καλώδιο και πόσες συσκευές συνδέονται στο Router, μερικές φορές μου στέλνανε τεχνικό να ελέγξει τη γραμμή (μάλιστα μια φορά με χρέωσαν κιόλας γιατί έκρινε ότι είναι πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης και οχι δικό τους) και άλλες φορές στέλνανε τον ΟΤΕ να ελέγξει. Συνήθως μετά από κόπο 1-2 εβδομάδων το πρόβλημα κάπως σταματούσε να είναι τόσο έντονο και με μια ακόμα πτώση ταχύτητας συγχρονισμού ερχόταν κάποια σταθερότητα.

    Πριν 1-2 εβδομάδες είχαμε πάλι τα ίδια, ακολούθησε το τηλέφωνο στο τεχνικό τμήμα, και αυτή τη φορά κάνανε συνδυαστικό ραντεβού με τεχνικό του ΟΤΕ.

    Αυτή τη φορά μου ανακοίνωσαν ότι το πρόβλημα είναι μη επιλύσιμο και ότι θα με καλέσει το εμπορικό τμήμα για να με ενημερώσει για τις επιλογές μου.

    Πράγματι με λίγο κυνήγι και κάποιες δικές μου κλήσεις για να επισπεύσω την κλήση τους με κάλεσαν και με ενημέρωσαν πως αν επιθυμώ μπορώ να αποχωρήσω απο τη Nova, ατελώς ή αν επιθυμώ μπορούν να μου αναβαθμίσουν τη γραμμή σε 100Mbps που πλέον υποστηρίζεται στην περιοχή μου.

    Σε αυτο το σημείο θέλω να τονίσω ότι ειμαι συνδρομητής στο δίκτυο της Forthnet 9 χρόνια και θεωρώ τον εαυτό μου ιδιαίτερα τυπικό και συνεπή στις υποχρεώσεις μου αφού ουδέποτε καθυστέρησα να πληρώσω τους λογαριασμούς μου ούτε μέρα, μάλιστα πληρώνω αρκετές μέρες νωρίτερα απο τη λήξη τους.

    Περίμενα λοιπόν να μου προσφέρουν τη γραμμή σε κάποια πολύ φιλική τιμή ή να μου χαρίσουν ίσως τίποτα τέλη ενεργοποίησης ή τέλος πάντων να μου δείξουν εμπράκτως ότι επιθυμούν να παραμείνω στο δίκτυο τους.

    Δυστυχώς αυτό που είχαν να μου προτείνουν ήταν νέο συμβόλαιο, με νέα δέσμευση 24 μήνες, χωρίς καμία έκπτωση τιμής, να πληρώσω και τέλος ενεργοποίησης 25€ και να πληρώσω και Router αλλα 20€!

    Δηλαδή σχεδόν 10 χρόνια πελάτης, συνεπέστατος ακόμα και στις πιο μαύρες οικονομικές μέρες της χώρας (αλλα και προσωπικές μου) και μου λένε ή φύγε ή πλήρωσε σχεδόν 20€ παραπάνω πάγιο, δεσμεύσου εκ νέου και πλήρωσε τέλη και Router!

    Είμαι εντελώς απογοητευμένος απο τη Nova, και ξεκινάω έρευνα αγοράς ώστε να διακόψω το συντομότερο τη συνδρομή μου.

    Σας ευχαριστώ που αφιερώσατε το χρόνο σας για να διαβάσετε την περίπτωση μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mordillo : 18-11-19 στις 14:07. Αιτία: typo

  2. #2
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    χωρίς να έχω κάνει στατιστικά έχει αρχίσει να κόβει τις προσφορές και μάλλον αυτό το κομμάτι υπηρεσιών θα πάει σε άλλη εταιρεία!
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  3. #3
    Εγγραφή
    18-11-2019
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν ξέρω αν χρειάζεται στατιστικά για να εξυπηρετήσει μια εταιρία έναν πελάτη της, αλλά σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Την 100αρα την δίνει στα 29 ευρώ
    http://www.nova.gr/gr/hot-deals/nova2play-internet100/
    Δεν θα βρείς κάτι φθηνότερο απο αυτό

  5. #5
    Εγγραφή
    18-11-2019
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    29,9€ ! Αλλά δεν τη ζήτησα εγώ, σαν λύση μου την προσφέρανε προς επιδιόρθωση του προβλήματος!

    Εγώ θεωρώ ότι έπρεπε να μου την προσφέρουν με κάποια έκπτωση.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-01-2007
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mordillo Εμφάνιση μηνυμάτων
    29,9€ ! Αλλά δεν τη ζήτησα εγώ, σαν λύση μου την προσφέρανε προς επιδιόρθωση του προβλήματος!

    Εγώ θεωρώ ότι έπρεπε να μου την προσφέρουν με κάποια έκπτωση.
    ...μα καλά γιατι εκπλησσεστε...και σε εμενα συνεβει με αλλη εταιρεια και με 2 συνδεσεις ταυτοχρονα!!!.....''περνεις το καπελακι σου και πας καπου εκτιμας οτι σε συμφερει'' ...δεν κοιτουν ουτε συνεπεια ουτε φιλιες....

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mordillo Εμφάνιση μηνυμάτων
    29,9€ ! Αλλά δεν τη ζήτησα εγώ, σαν λύση μου την προσφέρανε προς επιδιόρθωση του προβλήματος!

    Εγώ θεωρώ ότι έπρεπε να μου την προσφέρουν με κάποια έκπτωση.
    Νομίζω πως είσαι λίγο υπερβολικός, είσαι πάντως ελεύθερος να βρεις ανάλογη τιμή σε άλλον πάροχο

  8. #8
    Εγγραφή
    18-11-2019
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    ...εεε ναι, η αλήθεια είναι ότι περίμενα άλλη αντιμετώπιση αλλά οκ υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως είσαι λίγο υπερβολικός, είσαι πάντως ελεύθερος να βρεις ανάλογη τιμή σε άλλον πάροχο
    Οκ, διαφωνούμε!

    Το θέμα δεν είναι η τιμή που το προσφέρει ο άλλος πάροχος!

    Το θέμα ειναι ο τρόπος που επιλέγει να με εξυπηρετήσει ο δικός μου πάροχος.. μετά απο 9 χρόνια και μια βλάβη μη επιλύσιμη.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-09-2018
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45183/4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    1. Η τιμή των 29 ευρώ είναι μόνο για internet. Αν θέλετε τηλεφωνία + κινητά που προσφέρονται απεριόριστα τότε η τιμή είναι 35 ευρώ.

    2. Αν δεν είναι εφικτή (τεχνικά) η adsl παροχή, αναρωτιέμαι πως γίνεται να παρέχεται ευρυζωνική σύνδεση και μάλιστα 100αρα.

    Είναι απαραίτητο να δεις τα στατιστικά της γραμμής. Καλύτερα επέλεξε 50αρα.

    Μιλάω ως παθών. Είχα 50αρα, δοκίμασα να πάω σε 100αρα γιατί ΕΤΣΙ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΝ ΟΤΙ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ και το αποτέλεσμα ήταν να έχω 57mbps down, αντί του ελάχιστου προβλεπόμενου 80!!!!

    ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ : ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΝ ΓΙΑ 10Οαρα ΚΑΙ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ DOWNGRADE.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antobaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Η τιμή των 29 ευρώ είναι μόνο για internet. Αν θέλετε τηλεφωνία + κινητά που προσφέρονται απεριόριστα τότε η τιμή είναι 35 ευρώ.

    2. Αν δεν είναι εφικτή (τεχνικά) η adsl παροχή, αναρωτιέμαι πως γίνεται να παρέχεται ευρυζωνική σύνδεση και μάλιστα 100αρα.

    Είναι απαραίτητο να δεις τα στατιστικά της γραμμής. Καλύτερα επέλεξε 50αρα.

    Μιλάω ως παθών. Είχα 50αρα, δοκίμασα να πάω σε 100αρα γιατί ΕΤΣΙ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΝ ΟΤΙ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ και το αποτέλεσμα ήταν να έχω 57mbps down, αντί του ελάχιστου προβλεπόμενου 80!!!!

    ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ : ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΝ ΓΙΑ 10Οαρα ΚΑΙ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ DOWNGRADE.
    1. η τιμή είναι με τηλεφωνία και απεριόριστα σε σταθερά, αν θέλεις και κινητά τότε αλλάζει η τιμή
    2. Θα δώσουν υπηρεσία μέσω καμπίνας, δεν παρέχουν adsl μέσω καμπίνας

  11. #11
    Εγγραφή
    18-11-2019
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antobaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Η τιμή των 29 ευρώ είναι μόνο για internet. Αν θέλετε τηλεφωνία + κινητά που προσφέρονται απεριόριστα τότε η τιμή είναι 35 ευρώ.

    2. Αν δεν είναι εφικτή (τεχνικά) η adsl παροχή, αναρωτιέμαι πως γίνεται να παρέχεται ευρυζωνική σύνδεση και μάλιστα 100αρα.

    Είναι απαραίτητο να δεις τα στατιστικά της γραμμής. Καλύτερα επέλεξε 50αρα.

    Μιλάω ως παθών. Είχα 50αρα, δοκίμασα να πάω σε 100αρα γιατί ΕΤΣΙ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΝ ΟΤΙ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ και το αποτέλεσμα ήταν να έχω 57mbps down, αντί του ελάχιστου προβλεπόμενου 80!!!!

    ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ : ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΝ ΓΙΑ 10Οαρα ΚΑΙ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ DOWNGRADE.
    1.) Είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα... γιατί μαζί με την τηλεόραση που έχω μου βγάλανε λογαριασμό 49,9€ κοντά δηλαδή 20€ περισσότερα από αυτά που πληρώνω αυτή τη στιγμή!

    2.) Για αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ! Γιατί εγώ έχω 24mbps αλλά η λύση τους ήταν να πάω στα 100mbps, επίσης στην περιοχή μου λέει δεν έχει 50! Έχει 100 αλλά δεν έχει 50! καλό;

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    2. 100άρι πακέτο δίνεται απ' όλους, μόνο από τις νέες υπαίθριες καμπίνες. Από την στιγμή που ένας πάροχος δεν έχει δικιά του καμπίνα, νοικιάζει από άλλον στην χοντρική.
    Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι υποχρεούται να νοικιάσει όλα τα πακέτα που υπάρχουν, αλλά μπορεί να το κάνει μόνο σε όσα υπολογίζει ότι βγαίνει οικονομικά. Και η αλήθεια είναι ότι η τιμή αυτή για 100άρι είναι πολύ καλή.
    Υπάρχει και το αντίστροφο. Κάποιος άλλος δίνει μόνο το 50άρι και όχι το 100άρι.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-11-2019
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    OK, Μου έλυσες αυτή την απορία τουλάχιστον! Σε ευχαριστώ.
    Τώρα μένει να βρω και πάροχο για να μεταφέρω τη γραμμή!

  14. #14
    Εγγραφή
    22-11-2014
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Μεινε στη NOVA. Άκουσε με. Παρε τηλ . ξανά και στην άσχετη κοπέλα-αγορι του κέντρου πες οτι θέλεις να επικοινωνήσει μαζί σου κάποιο στέλεχος απο το τμήμα πωλήσεων . Πες της να ΣΗΜΕΙΩΣΕΙ οτι θέλεις 50 αρα. θα σου πει οτι δεν διατίθεται (ισως) πες της οτι θέλεις να επικοινωνισει κάποιος μαζι σου να το συζητήσετε.Συνήθως επικοινωνεί καποιος μορφωμένος που θεωρητικά θελει να βοηθήσει Στην επικοινωνία που θα σου γινει θα απαιτήσεις, με ωραίο τρόπο, την μετατροπή της ΓΡΑΜΜΗ σου σε 50αρα, δωρεάν ενεργοποίηση vdsl και δωρεάν το παλιορουτερ ZTE ,ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙς ΤΩΡΑ. ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ!!!! είμαι σίγουρος οτι θα πετυχεις οπως και εγώ. πληρωνω 41€ με φουλ Nova τα παντα ολά και κινητα και 50αρα και νεο δορυφορικό δεκτη. ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΘΟΡΙΑ! ΑΠΑΙΤΗΣΤΕ!! (41 επειδή εχω παγια εντολή εξόφλησης , παιζει και αυτο ρολο!!)

  15. #15
    Εγγραφή
    18-11-2019
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makisst2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεινε στη NOVA. Άκουσε με. Παρε τηλ . ξανά και στην άσχετη κοπέλα-αγορι του κέντρου πες οτι θέλεις να επικοινωνήσει μαζί σου κάποιο στέλεχος απο το τμήμα πωλήσεων . Πες της να ΣΗΜΕΙΩΣΕΙ οτι θέλεις 50 αρα. θα σου πει οτι δεν διατίθεται (ισως) πες της οτι θέλεις να επικοινωνισει κάποιος μαζι σου να το συζητήσετε.Συνήθως επικοινωνεί καποιος μορφωμένος που θεωρητικά θελει να βοηθήσει Στην επικοινωνία που θα σου γινει θα απαιτήσεις, με ωραίο τρόπο, την μετατροπή της ΓΡΑΜΜΗ σου σε 50αρα, δωρεάν ενεργοποίηση vdsl και δωρεάν το παλιορουτερ ZTE ,ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙς ΤΩΡΑ. ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ!!!! είμαι σίγουρος οτι θα πετυχεις οπως και εγώ. πληρωνω 41€ με φουλ Nova τα παντα ολά και κινητα και 50αρα και νεο δορυφορικό δεκτη. ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΘΟΡΙΑ! ΑΠΑΙΤΗΣΤΕ!! (41 επειδή εχω παγια εντολή εξόφλησης , παιζει και αυτο ρολο!!)
    Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή Μάκη, έχω προσπαθήσει ήδη αρκετές φορές και σε τηλέφωνα, και σε social media χωρίς καμία τύχη. Θα προσπαθήσω πάλι πάντως και βλέπουμε!

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας