Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλημέρα! Μόλις έκανα εγκατάσταση το λειτουργικό που αναφέρω μαζί με win 10, που ήταν ήδη εγκατεστημένα. Το παράδοξο είναι το εξής : δεν βλέπω κάπου το grub. Δοκίμασα μία εντολή που βρήκα στην αναζήτηση, αλλά δεν έκανε δουλειά. Από το 10 μπήκα στο cmd με δικαιώματα διαχειριστή και πάτησα αυτή την εντολή : bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\grubx64.efi. Έκανα επανεκκίνηση, αλλά δεν είδα καμία διαφορά. Αναγκάζομαι για να μπω στο linux να πατήσω το F11 για να μου βγάλει να επιλέξω δίσκο. Φαντάζομαι πως υπάρχει τρόπος να διορθωθεί, αλλά δεν έχω βρει κάτι. Επίσης ο δίσκος που είναι περασμένο το linux είναι με κρυπτογράφηση. Δε νομίζω αυτό να είναι κάτι που αποτρέπει να δω το grub menu.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το εκανες εγκατασταση σε διαφορετικο δισκο και, υποθετω, ειχες αποσυνδεσει το σκληρο των windows οσο εκανες εγκατασταση?
    Αν ναι, ποιος ειναι ο πρωτος σκληρος στην σειρα εκκινησης στο bios?
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Δεν αποσύνδεσα τίποτα και μόλις βρήκα αυτό στο internet. https://askubuntu.com/questions/1033...n-separate-ssd
    Ναι είναι σε διαφορετικούς δίσκους, αλλά αν ξεκινήσω με το F11 από τον δίσκο του lmde μου ξεκινάει κανονικά το grub. Οπότε, με βάση αυτό που βρήκα, θα επιλέξω για πρώτο δίσκο από το bios τον δίσκο του lmde και θα είμαι οκ. Σωστά;
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν ο grub σου δειχνει και τα windows, ναι, καντο ετσι.
    ديميتريس

  5. #5
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Ο grub μου δείχνει κανονικά όλα τα λειτουργικά, αλλά στο bios δεν βλέπω πουθενά στο boot priority τον δίσκο με το linux. Μου βγάζει μόνο UEFI hard drive. Και δεν ξέρω ποιος είναι ο σωστός δίσκος για να τον επιλέξω. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω ποιος δίσκος είναι ο σωστός;
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  6. #6
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν μπορω να σε βοηθησω εδω. Μισω το uefi για τα χαλια που βλεπεις και για αρκετα ακομα.
    ديميتريس

  7. #7
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Και εγώ μάλλον θα αρχίσω να το μισώ. Δεν ξέρω τι σκατά να κάνω στο bios να βρω το σωστό δίσκο. Είναι λίγο σπαστικό να επιλέγω κάθε φορά άλλο δίσκο με το F11. Τέλος πάντων, θα δούμε τι θα γίνει. Κάποια άκρη θα βρεθεί. Ευχαριστώ πάντως!
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  8. #8
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Η λύση τελικά ήταν τέρμα χαζή. Έπρεπε να αλλάξω τη σειρά των δίσκων στο κουτί. Έπρεπε να βάλω στη θύρα 1 τον m2 που είχε το linux και στη θύρα 2 τον m2 που είχε το win 10. Και όλα λειτουργούν ρολόι.

    Το θέμα λύθηκε οπότε προφανώς το θέμα μπορεί να κλείσει. Ευχαριστώ!!!
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  9. #9
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Αυτή δεν είναι λύση, αλλά ένας μπακαλίστικος τρόπος παράκαμψης του προβλήματος. Αν και ούτε κι εγώ έχω εμπειρία με UEFI, το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο να μην υπάρχει τρόπος αλλαγής της σειράς των δίσκων. Αν ρίξεις μια ματιά στο manual της μητρικής σου σίγουρα κάπου θα αναφέρει το που βρίσκεται αυτή η ρύθμιση.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Η μητρική μου είναι η msi prestige x570 creation. Έχω διαβάσει το manual και εχθές έφερα ένα παλικάρι που δουλεύει στην apple (άσχετο αυτό, αλλά ήταν πιο ειδικός από εμένα σε αυτά τα θέματα). Το κοιτάξαμε στο internet και δε βρήκαμε κάτι, πέρα από αυτό που σκεφτήκαμε και οι δύο και το δοκιμάσαμε και είδαμε πως το έχουν κάνει και άλλοι. Αλλά οι ρυθμίσεις της μητρικής μου, πως τις κοίταξε διεξοδικά, δεν είχαν κάπου την επιλογή του δίσκου που είναι στη θέση 2 για να ξεκινάει από εκεί το σύστημα. Δεν σκέφτηκα κάτι άλλο και δε νομίζω να μπορούσα να κάνω κάτι άλλο. Αν μπορείς με το μοντέλο της μητρικής μου, να βοηθήσεις είμαι όλος αυτιά. Και ότι επιπλέον πληροφορία χρειαστείς ζήτησέ μου.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  11. #11
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Αυτά έχει το manual της μητρικής σου:
    https://www.msi.com/Motherboard/supp...ON#down-manual
    Κώδικας:
    Boot Option 
    PrioritiesThese items are used to prioritize the installed boot devices.
    Φαίνεται λοιπόν πως υπάρχει επιλογή. Εκεί λοιπόν λογικά θα βρίσκονται οι δίσκοι που είναι εγκατεστημένοι στο σύστημά σου.
    Τώρα λόγω UEFI, πιθανόν να χρειάζεται και κάποια άλλη ρύθμιση για να εμφανιστούν όλοι οι δίσκοι ή να ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή(σε περίπτωση που είναι απενεργοποιημένη). Ίσως να χρειάζεται να παίξεις και με τις δύο άλλες σχετικές επιλογές "Boot mode select [LEGACY+UEFI]" και "Fixed Boot Order Priorities".

    Ίσως αυτό το video βοηθήσει επίσης:

    https://www.youtube.com/watch?v=VUevhzrfwYQ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaxus : 25-11-19 στις 18:15.

  12. #12
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Επειδή τα έχω ψάξει αυτά και αν βγάλω την επιλογή legacy και αφήσω μόνο το uefi, δεν βλέπω στο boot order όλες τις συσκευές, έχω επιλογή και με τα 2. Από εκεί και πέρα, στο μόνο σημείο που βλέπω και τους 2 δίσκους και μπορώ να επιλέξω είναι : όταν ξεκινάει ο η/υ στο boot logo screen να πατήσω το F11 και να μου βγάλει το boot order και να ξεκινήσω από τον δίσκο του linux και στο boot overide στα settings του bios που μου βγάζει όλους τους δίσκους που έχω στη μητρική μου. Ακόμα και αυτόν με τα παιχνίδια. Στο boot order ό,τι ρύθμιση και να έχω δοκιμάσει, μόνο ο δίσκος με το win 10 εμφανίζεται και αυτός μόνο αν υπάρχει το legacy ως επιλογή.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  13. #13
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    To video το είδες?
    Απ' ότι είδα στο video τα πράγματα είναι πάνω κάτω όπως και στο bios. Υπάρχει δηλαδή το μενού με το Boot Order, όπου εκεί επιλέγεις σε ποιά συσκευή θα δίνεται προτεραιότητα κατά την εκκίνηση(dvd, floppy, σκληρός δίσκος, κλπ.) και το Boot Option(οι ονομασίες μπορεί να διαφέρουν ανάλογα με τις μάρκες και τα μοντέλα μητρικών), οπού εκεί επιλέγεις ποιος απ' τους σκληρούς δίσκους θα είναι πρώτος, ο οποίος θα εμφανίζεται και στο Boot Order. Στο Boot Order δηλαδή, θα βλέπεις πάντα ένα δίσκο, αυτόν που έχεις όρίσει ως πρώτο στο Boot option. Αν λοιπόν ο δίσκος με τα Windows 10, είναι ορισμένος ως πρώτος, αυτός θα φαίνεται μόνο.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.686
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα! Μόλις έκανα εγκατάσταση το λειτουργικό που αναφέρω μαζί με win 10, που ήταν ήδη εγκατεστημένα. Το παράδοξο είναι το εξής : δεν βλέπω κάπου το grub. Δοκίμασα μία εντολή που βρήκα στην αναζήτηση, αλλά δεν έκανε δουλειά. Από το 10 μπήκα στο cmd με δικαιώματα διαχειριστή και πάτησα αυτή την εντολή : bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\grubx64.efi. Έκανα επανεκκίνηση, αλλά δεν είδα καμία διαφορά. Αναγκάζομαι για να μπω στο linux να πατήσω το F11 για να μου βγάλει να επιλέξω δίσκο. Φαντάζομαι πως υπάρχει τρόπος να διορθωθεί, αλλά δεν έχω βρει κάτι. Επίσης ο δίσκος που είναι περασμένο το linux είναι με κρυπτογράφηση. Δε νομίζω αυτό να είναι κάτι που αποτρέπει να δω το grub menu.
    1. Προσέχουμε όταν περνάμε λειτουργικά, πάλι καλά που δεν έκανες εγκατάσταση πάνω στα win.

    2. Σου βγήκε κρυπτογραφημένο γιατί είχες τσεκαρισμένο το κουτάκι encrypt κατά την εγκατάσταση

    3. Επειδή είχες ήδη τα win και μετά έβαλες linux, ο grub σκάναρε τους 2 δίσκους και έκανε σωστή εγγραφή.
    Δυστυχώς δεν πρόσεξες και εγκατέστησες τον grub στον 2ο δίσκο (efi ή mbr, εσύ ξέρεις) και έτσι πιθανόν έχεις ένα bootloader στον πρώτο δίσκο με τα win κι έναν στον δεύτερο με το linux

    4. Επειδή το bios βρίσκει bootloader στον 1ο δίσκο ξεκινούσε τα win. Τώρα που άλλαξες θέση βρίσκει τον grub

    5. Πάντα διορθώνεται η εγκατάσταση σε debian/ubundu τρέχεις
    # grub-install /dev/sdX (X=a,b,.. oδίσκος που θέλεις)
    # update-grub

    6. Για το efi/legacy την ευθύνη έχει αυτός που έκανε την πρώτη εγκατάσταση.
    Διαλέγουμε efi only και μετά εγκαθιστούμε το όποιο σύγχρονο λειτουργικό.
    Αν είσαι efi/legacy τότε κάποιο παλιό λειτουργικό που υπήρχε πριν το efi θα εγκαταστήσει bootloader στο mbr και θάχεις και efi και mbr.
    Eπίσης και σύγχρονο λειτουργικό μπορεί να εγκαταστήσει mbr αφού μπορεί

    To efi μια χαρά είναι τώρα που μάθανε οι κατασκευαστές να το υλοποιούν

    Υπάρχει και το super grub disk που είναι live cd, σκανάρει όλους τους δίσκους, βρίσκει λειτουργικά, επιλέγεις, μπαίνεις και ΕΣΥ διορθωνεις τον bootloader
    https://www.supergrubdisk.org/super-grub2-disk/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 25-11-19 στις 18:59.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #15
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Ωραία! Κατάλαβα! Η πρότασή σας ποια είναι; Τι να κάνω τώρα; Ξανά όλα από την αρχή; Το linux το έκανα κρυπτογράφηση εγώ, δεν έκανε κάτι στο αυτόματο.
    Το βίντεο το είδα και είχα κάνει ακριβώς αυτό. Και πάλι δεν κατάφερα τίποτα.


    Επίσης, κάνοντας πρώτα εγκατάσταση το win10 δε θα κάνει αυτό εγκατάσταση bootloader στο δίσκο του; Μετά που εγώ θα περάσω Linux, τι θα γίνει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Subaru : 25-11-19 στις 20:20.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας