Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28

Θέμα: Εργασία C

  1. #16
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εάν κάποιος μπορεί να βοηθήσει κάποιον, ας τον βοηθήσει. Αν παράλληλα υπάρξουν και κάποιες συμβουλές του στυλ

    Κοίταξε σε βοήθησα αλλά θεωρώ ότι είναι καλύτερο εάν Χ,Υ,Ζ ακόμα καλύτερα
    Κηρύγματα και φιλοσοφίες από μόνα τους δεν έχουν κανένα νόημα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #17
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν κάποιος μπορεί να βοηθήσει κάποιον, ας τον βοηθήσει. Αν παράλληλα υπάρξουν και κάποιες συμβουλές του στυλ



    Κηρύγματα και φιλοσοφίες από μόνα τους δεν έχουν κανένα νόημα.
    Ναι οκ εντάξει να συμφωνήσω για τις κριτικές, αλλά όταν θα βγει στην αγορά εργασίας τι θα κάνει πως θα δουλέψει αν δεν ασχοληθεί με τον προγραμματισμό καθόλου;
    Προαπαιτούμενα είναι άριστη γνώση Αγγλικών και πλήρης κατανόηση των εντολών το τι κάνει η κάθε μια και αυτό γίνεται με πολλές ώρες διαβάσματος.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  3. #18
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι οκ εντάξει να συμφωνήσω για τις κριτικές, αλλά όταν θα βγει στην αγορά εργασίας τι θα κάνει πως θα δουλέψει αν δεν ασχοληθεί με τον προγραμματισμό καθόλου;
    Προαπαιτούμενα είναι άριστη γνώση Αγγλικών και πλήρης κατανόηση των εντολών το τι κάνει η κάθε μια και αυτό γίνεται με πολλές ώρες διαβάσματος.
    Αυτό είναι δικό του πρόβλημα και όχι δικό σου.

    Κατανοώ πως το λες αλλά ο άνθρωπος ζήτησε μία πολύ συγκεκριμένη βοήθεια και δεν μου άρεσε η επίθεση που δέχτηκε. Εδώ ο Veldrin άρχισε να γράφει για Ελλάδα κλπ λες και παραέξω δεν ζητάνε βοήθεια. Λες και εμείς οι ίδιοι δεν έχουμε ζητήσει ποτέ βοήθεια και τα κάναμε όλα μόνοι μας
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #19
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι δικό του πρόβλημα και όχι δικό σου.

    Κατανοώ πως το λες αλλά ο άνθρωπος ζήτησε μία πολύ συγκεκριμένη βοήθεια και δεν μου άρεσε η επίθεση που δέχτηκε. Εδώ ο Veldrin άρχισε να γράφει για Ελλάδα κλπ λες και παραέξω δεν ζητάνε βοήθεια. Λες και εμείς οι ίδιοι δεν έχουμε ζητήσει ποτέ βοήθεια και τα κάναμε όλα μόνοι μας
    Απλά Ελληνικά. Εδώ δε μίλησε για βοήθεια. Μίλησε για ευθεία αποστολή του project. Οπότε είσαι λίγο εκτός θέματος. Αλλιώς φόρουμ είμαστε και αυτό κάνουμε, βοηθάμε.

    Από εκεί και πέρα, επειδή έχεις μια ασάφεια στο ποιό είναι το πρόβλημα, ότι άλλο μου προσάπτεις πως είπα, δεν είναι αυτό που εννοώ.

    Υ.Γ: Και ευτυχώς στις χώρες που έχω βρεθεί εγώ, αν δεν έχεις τα skills, και χάρβαρντ να γράφει το πτυχίο επάνω δουλειά δε θα βρείς.

  5. #20
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά Ελληνικά. Εδώ δε μίλησε για βοήθεια. Μίλησε για ευθεία αποστολή του project. Οπότε είσαι λίγο εκτός θέματος. Αλλιώς φόρουμ είμαστε και αυτό κάνουμε, βοηθάμε.

    Από εκεί και πέρα, επειδή έχεις μια ασάφεια στο ποιό είναι το πρόβλημα, ότι άλλο μου προσάπτεις πως είπα, δεν είναι αυτό που εννοώ.

    Υ.Γ: Και ευτυχώς στις χώρες που έχω βρεθεί εγώ, αν δεν έχεις τα skills, και χάρβαρντ να γράφει το πτυχίο επάνω δουλειά δε θα βρείς.
    Το έχω παρατηρήσει και σε άλλα ποστ σου. Όλοι έχουμε μία μικρή ιδέα για τις παθογένειες της χώρας αυτής, αλλά εσύ για κάποιο προσωπικό σου λόγο(που δεν μου πέφτει λόγος) είσαι ένα τσακ πιο αυστηρός.

    Ότι και να εννούσες ήταν εντελώς άστοχη παρατήρηση. Οκ, κάποιοι του είπαν την άποψη ότι θα πρέπει να την κάνει μόνος του για να μάθει, εσύ το πήγες στο

    Α, επειδή στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις (ή ότι γράφει το χαρτί).
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #21
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι δικό του πρόβλημα και όχι δικό σου.

    Κατανοώ πως το λες αλλά ο άνθρωπος ζήτησε μία πολύ συγκεκριμένη βοήθεια και δεν μου άρεσε η επίθεση που δέχτηκε. Εδώ ο Veldrin άρχισε να γράφει για Ελλάδα κλπ λες και παραέξω δεν ζητάνε βοήθεια. Λες και εμείς οι ίδιοι δεν έχουμε ζητήσει ποτέ βοήθεια και τα κάναμε όλα μόνοι μας
    τα πτυχία copies κτώνται, να το πάρουμε και λίγο στην πλάκα γιατί σοβαρά δεν γίνεται, όταν ο άλλος στην ψύχρα ζητάει να του κάνουν την εργασία. Αν και είμαι 100% σίγουρος ότι βρήκε τρόπο να την κάνει τη δουλειά του.
    Spoiler:


    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  7. #22
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Ως ακαδημαικός, τέτοια θέματα τα παίρνω αρκετά σοβαρά, και ειδικά επειδή η τριτοβάθμια στην Ελλάδα έχει σοβαρές παθογένειες (και) σε νοοτροπία.

    Όταν ο μέσος Έλληνας καταλάβει ότι απλά ένα χαρτί έχει αξία ρολού τουαλέτας, ίσως κάτι αρχίσει να αλλάζει στον τρόπο προσέγγισης.

    Αλλά όταν το κράτος σου λέει, έχεις χαρτί; πάρε μόρια.. έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.

    Και ναι στην πατρίδα μου θα τα χώνω άσχημα από όπου σταθώ και όπου βρεθώ για όσα άσχημα βλέπω, μήπως και κάποτε αρχίσει κάτι να αλλάζει.

  8. #23
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο C δεν ξέρω αλλά έχω να προτείνω στο γιο σου ή ότι άλλο σου είναι τέλος πάντων.
    C Programming Language 2nd Edition, κυκλοφορεί στο διαδίκτυο δωρεάν. Αν ενδιαφέρεσαι για το βιβλίο στείλε μου πμ να σου στείλω λινκ.

    Γιατί δεν δοκιμάζει να κάνει την άσκηση μόνος του και όπου κολλήσει να το βοηθήσουν αυτοί που ξέρουν απο C#.
    Μικρός που είναι ο κόσμος Κώστα απο Λάρισα
    Παιδιά δεν πρέπει να είναι πανεπιστήμιο, αν είναι απο Λάρισα είναι το ΤΕΙ Θεσσαλίας το οποίο έχει τμήμα πληροφορικής.

    Καλό διάβασμα τα αγαθά κόποις κτώνται

    Όταν με το καλό τελειώσει τη σχολή, έχεις σκεφτεί πως θα βρει δουλειά αν δεν καθίσει να παιδευτεί μόνος του να βρει τη λύση στην εργασία;
    Έτσι δεν τον βοηθάς καθόλου αλλά τον κακό μαθαίνεις.

    Φιλικά πάντα Χάρης
    Μια διόρθωση μόνο, το TEI Λάρισας και το αντίστοιχο τμήμα Πληροφορικής δεν υφίστανται καθώς έχουν συγχωνευθεί με το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας. Γενικότερα δεν υπάρχουν πλέον ΤΕΙ και αφού είναι στο πρώτο εξάμηνο, αυτό σημαίνει πως δεν γράφτηκε ποτέ στο ΤΕΙ. Τον Σεπτέμβριο υπήρχε μόνο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

  9. #24
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων

    Υ.Γ: Και ευτυχώς στις χώρες που έχω βρεθεί εγώ, αν δεν έχεις τα skills, και χάρβαρντ να γράφει το πτυχίο επάνω δουλειά δε θα βρείς.
    Offtopic αλλα ποιές χώρες είναι αυτές; Όταν τέλειωσα το Master μου σε καλό πανεπιστήμιο στο UK είχα κατευθείαν προσέγγιση απο recruiters που μου λέγανε συγκεκριμένα το οτι έχω τελειώσει αυτό το πανεπιστήμιο μετράει (ενώ στην Ελλάδα το Πολυτεχνείο έκανε αντικειμενικά καλύτερη δουλειά).

    Προφανώς αν δεν έχεις τα skills (ή πιο συγκεκριμένα πολυετή εμπειρία που να τα δείχνει) δεν θα σε προσλάβουν αλλά αν δεν έχεις χαρτί από καλό πανεπιστήμιο δύσκολα θα σε πάρουν υπόψιν τους.

  10. #25
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Offtopic αλλα ποιές χώρες είναι αυτές; Όταν τέλειωσα το Master μου σε καλό πανεπιστήμιο στο UK είχα κατευθείαν προσέγγιση απο recruiters που μου λέγανε συγκεκριμένα το οτι έχω τελειώσει αυτό το πανεπιστήμιο μετράει (ενώ στην Ελλάδα το Πολυτεχνείο έκανε αντικειμενικά καλύτερη δουλειά).

    Προφανώς αν δεν έχεις τα skills (ή πιο συγκεκριμένα πολυετή εμπειρία που να τα δείχνει) δεν θα σε προσλάβουν αλλά αν δεν έχεις χαρτί από καλό πανεπιστήμιο δύσκολα θα σε πάρουν υπόψιν τους.
    Οι recruiters προσεγγίζουν για να σε βάλουν σε μια διαδικασία interview για να πάρουν το ποσοστό τους σε περίπτωση που πετύχεις την πρόσληψη. Τα skills θα σε βάλουν στη δουλειά (επιτυχές interview-έξοδος από probation) και η εμπειρία θα σε πάει παρακάτω στο seniority.

  11. #26
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι recruiters προσεγγίζουν για να σε βάλουν σε μια διαδικασία interview για να πάρουν το ποσοστό τους σε περίπτωση που πετύχεις την πρόσληψη. Τα skills θα σε βάλουν στη δουλειά (επιτυχές interview-έξοδος από probation) και η εμπειρία θα σε πάει παρακάτω στο seniority.
    Συμφωνώ σε αυτό, τόνισα οτι το χαρτί σαφώς μετράει.

    Η εμπειρία δυστυχώς πλέον είναι στα αρχικά στάδια στην πλειοψηφία των περιπτώσεων στο εξωτερικό. Πρέπει να έχεις εμπειρία για να περάσεις απο interview πολλές φορές ακόμα και για junior θέσεις.

  12. #27
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dFatKiddo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ακόμα εφιάλτες με linked lists σε C από το 1ο εξάμηνο.
    Ξέρεις τι; Σε νιώθω, το έχω πάθει (όχι με C). Ξέρεις πως το αποφεύγεις να το πάθουν οι μαθητές αυτό;

    Όταν πάνε να κάνουν κάτι και δεν τους βγαίνει (ή τους βγαίνει με πολύ παράδοξο τρόπο και ζόρι) με τα εργαλεία που έχουν, και μετά ανακαλύπτουν πως... Υπάρχει εργαλείο που το κάνει καλά!! Και μάλιστα φτιάχτηκε για τέτοια πράγματα!

    Εκεί είναι ο ενθουσιασμός της ανακάλυψης. Οπότε ένας καλός καθηγητής βάζει ένα τέτοιο πρόβλημα και ζητάει από τους μαθητές να το λύσουν, και όταν έρχονται "μελανιασμένοι" από την μάχη που δώσανε, μετά τους δείχνει και τον άλλο τρόπο. Αν δεν παιδευτείς δεν μαθαίνεις.

    Η διδασκαλία είναι περισσότερο μέθοδος παρά γνώση, οπότε δεν θες για δάσκαλο πχ τον Carmack αλλά έναν μέτριο προγραμματιστή που απολαμβάνει να βρίσκει τρόπους να σε κάνει να ενδιαφερθείς. Και αν σκέφτεσαι "γιατί να με κάνει να ενδιαφερθώ; θα ενδιαφερθώ μόνος μου!", ε, εκεί δεν θέλεις δάσκαλο, θέλεις σύμβουλο να συζητάς μαζί του κάθε τόσο για τα εμπόδια που βρίσκεις και πως τα ξεπέρασες, και να σου προτείνει πράγματα να διαβάζεις και προβλήματα να λύνεις. Η ζωή είναι ένα τεράστιο πρόβλημα για να το λύσουμε (αλλά και μια μεγάλη εμπειρία να την ζήσουμε).

  13. #28
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Λύνω μια δύσκολη άσκηση (για τα δεδομένα του μαθήματος και των μαθητών).
    Επειδή δίνουν και πανελλήνιες και τα θέλουν όσο γίνεται αυτοματοποιημένα, εφαρμόζω τον "τυποποιημένο" τρόπο επίλυσης και κάνω μόνο μια αναφορά ότι υπάρχει και μια άλλη δυνατότητα, πιο κομψή.
    Διάλειμμα, βγαίνουν όλοι έξω, ένας μένει και με ρωτάει "για τον άλλο τρόπο". Του κάνω μια υπόδειξη, την άλλη μέρα το έχει φέρει ολόσωστο.
    Το παιδί αυτό έγραψε 99 στο μάθημα στις πανελλήνιες, 18600 μόρια, βγήκε 1ος στο Λύκειο (πράγμα που φέρνει και ένα χρηματικό έπαθλο από τη Eurobank) και πέρασε σε τμήμα Πληροφορικής στην Αθήνα.
    Λεπτομέρεια: Ούτε φροντιστήριο πήγε, ούτε ιδιαίτερα, ούτε τίποτα. Είχε όμως μυαλό και όρεξη. Δυνατό μυαλό και τεράστια όρεξη.
    Πόσο σημαντικό είναι να μαθαίνουν να αφήνουν τη σκέψη τους ελεύθερη, και πόσο συνηθισμένο το αντίθετο, να τα (μαθαίνουμε να τα) θέλουν όλα έτοιμα.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας