Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι από Γενάρη - Φλέβαρη, να κάνω μια αναβάθμιση της γραμμής μου σε 100mbps (Περιμένω να αναλάβω κάτι καινούργιες δουλείες οπότε θα βελτιωθούν και τα οικονομικά μου)

    Με βάση τα στατιστικά του ρούτερ αξίζει να μπω στη διαδικασία (θεωρητικά σύμφωνα με αυτά μπορώ) ή θα μπλέξω και δεν θα δω μεγάλη διαφορά; Γιατί ακούω κάτι τέτοια. Μέχρι στιγμής με την 50άρα δεν έχω πρόβλημα.

    Τι λένε οι ποιο έμπειροι του φόρουμ; Ευχαριστώ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  router.jpg 
Εμφανίσεις:  109 
Μέγεθος:  105,3 KB 
ID: 208825
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 20-11-19 στις 16:02.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-11-2014
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    φοβερο!! ΒΡΗΚΑ άλλον ενα που πληρώνει για 50αρα αλλά του έχουν βάλει 55αρα!!
    Μια χαρά θα εισαι 100αρα. Εγώ δεν βάζω.. είμαι πολυ καλα. το 4κ στο netflix το έχω ..οπότε γιατί να δώσω τα παραπάνω?Είμαι δε σίγουρος οτι σε λιγοτερο απο 2 χρόνια το 50αρι θα καταργηθεί.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nova.png 
Εμφανίσεις:  72 
Μέγεθος:  39,3 KB 
ID: 208864

  3. #3
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makisst2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φοβερο!! ΒΡΗΚΑ άλλον ενα που πληρώνει για 50αρα αλλά του έχουν βάλει 55αρα!!
    Μια χαρά θα εισαι 100αρα. Εγώ δεν βάζω.. είμαι πολυ καλα. το 4κ στο netflix το έχω ..οπότε γιατί να δώσω τα παραπάνω?Είμαι δε σίγουρος οτι σε λιγοτερο απο 2 χρόνια το 50αρι θα καταργηθεί.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nova.png 
Εμφανίσεις:  72 
Μέγεθος:  39,3 KB 
ID: 208864
    Αυτό με τα 55 συμβαίνει τελικά σε όσους παίρνουν vdsl από καμπίνες wind & vodafone και έχω δει χρήστη του φόρουμ που με 100άρα κλειδώνει στα 110. Όπως είπα, αυτή είναι μια ενδεχόμενη σκέψη εάν και εφόσον βελτιωθούν τα οικονομικά μου, γιατί μέχρι στιγμής και η "55άρα" με καλύπτει και όπως και να το κάνουμε το 100άρι είναι υπερβολή για έναν μέσο χρήση. Πάντως και εγώ πιστεύω ότι κάποια στιγμή το 50άρι θα καταργηθεί και . Τώρα το πότε αυτό είναι άλλο θέμα Εξάλλου κάνω μια "έρευνα αγοράς" για να ξέρω τι μέλλει γενέσθαι.

    Υ.Γ. Σε ζηλεύω έχεις (λίγο) καλύτερη γραμμή από εμένα ( )

  4. #4
    Εγγραφή
    22-11-2014
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τα 55 συμβαίνει τελικά σε όσους παίρνουν vdsl από καμπίνες wind & vodafone και έχω δει χρήστη του φόρουμ που με 100άρα κλειδώνει στα 110. Όπως είπα, αυτή είναι μια ενδεχόμενη σκέψη εάν και εφόσον βελτιωθούν τα οικονομικά μου, γιατί μέχρι στιγμής και η "55άρα" με καλύπτει και όπως και να το κάνουμε το 100άρι είναι υπερβολή για έναν μέσο χρήση. Πάντως και εγώ πιστεύω ότι κάποια στιγμή το 50άρι θα καταργηθεί και . Τώρα το πότε αυτό είναι άλλο θέμα Εξάλλου κάνω μια "έρευνα αγοράς" για να ξέρω τι μέλλει γενέσθαι.

    Υ.Γ. Σε ζηλεύω έχεις (λίγο) καλύτερη γραμμή από εμένα ( )
    utp cat 6e από κάτω μέχρι την πρώτη πρίζα στο 3ο....

  5. #5
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makisst2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    utp cat 6e από κάτω μέχρι την πρώτη πρίζα στο 3ο....
    Οπότε εγώ που είμαι με τον κλασσικό χαλκό, είμαι μια χαρά δηλαδή!!!

  6. #6
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H267N
    SNR / Attn
    14(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βάση τα στατιστικά του ρούτερ αξίζει να μπω στη διαδικασία (θεωρητικά σύμφωνα με αυτά μπορώ) ή θα μπλέξω και δεν θα δω μεγάλη διαφορά; Γιατί ακούω κάτι τέτοια. Μέχρι στιγμής με την 50άρα δεν έχω πρόβλημα.
    Με αυτά που έχω μάθει από το forum εδώ μέσα (να'ναι καλά οι γνώστες) και, λογικά μιλώντας πάντα, θα τα πιάσεις.
    Μου κάνει εντύπωση όμως το πολύ χαμηλό Line Attenuation που έχεις. Δηλαδή, είσαι πολύ κοντά στην καμπίνα που παίρνεις internet, οπότε, αν στη νεα σου σύνδεση παίρνεις πάλι από την ίδια καμπίνα, τότε όλα οκ. Π.χ. εγώ που παίρνω από μια καμπίνα στα ~50μ. από το σπίτι μου, βγάζω αυτά τα στατιστικά:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSL Status 19-11-2019.PNG 
Εμφανίσεις:  55 
Μέγεθος:  21,8 KB 
ID: 208942

    Επίσης, ξέρω ότι η καλωδίωση του σπιτιού μου δεν είναι η τέλεια, αλλά είναι νορμάλ έως καλή.
    Οπότε, αν με κάποιο τρόπο μπορείς να μάθεις αν θα παραμείνεις στην ίδια καμπίνα και στη νέα σύνδεσή σου, γιατί όχι;

  7. #7
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilkork92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτά που έχω μάθει από το forum εδώ μέσα (να'ναι καλά οι γνώστες) και, λογικά μιλώντας πάντα, θα τα πιάσεις.
    Μου κάνει εντύπωση όμως το πολύ χαμηλό Line Attenuation που έχεις. Δηλαδή, είσαι πολύ κοντά στην καμπίνα που παίρνεις internet, οπότε, αν στη νεα σου σύνδεση παίρνεις πάλι από την ίδια καμπίνα, τότε όλα οκ. Π.χ. εγώ που παίρνω από μια καμπίνα στα ~50μ. από το σπίτι μου, βγάζω αυτά τα στατιστικά:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSL Status 19-11-2019.PNG 
Εμφανίσεις:  55 
Μέγεθος:  21,8 KB 
ID: 208942

    Επίσης, ξέρω ότι η καλωδίωση του σπιτιού μου δεν είναι η τέλεια, αλλά είναι νορμάλ έως καλή.
    Οπότε, αν με κάποιο τρόπο μπορείς να μάθεις αν θα παραμείνεις στην ίδια καμπίνα και στη νέα σύνδεσή σου, γιατί όχι;
    Μην σου κάνει εντύπωση το χαμηλό Line Attenuation, αφού η καμπίνα βρίσκεται στην απέναντι γωνία του τετραγώνου και την βλέπω κιόλας ( ) από το μπαλκόνι μου. Μάλιστα ξέρω και πως έρχεται και το καλώδιο του ΟΤΕ από το καφάο μέχρι το σπίτι. Έτυχε να ήμουν εκεί για "επιθεώρηση" όταν γινόντουσαν οι εργασίες στο διαμέρισμα, και την ίδια στιγμή συνεργείο του ΟΤΕ περνούσε το καλώδιο (εδώ γελάμε, μια που πέρασε 20άρι για 5 γραμμές) και μου είχαν πει που βρίσκεται (στην γωνία). Και εγώ την παλιά καλωδίωση έχω. Ακόμα και στο ADSL αν εξαιρέσουμε την σχετικά χαμηλή ταχύτητα λόγω απόστασης από το Α/Κ (έπιανα γύρω στα 14-16) ούτε τότε είχα πρόβλημα με αποσυγχρονισμούς και αποσυνδέσεις. Πάντως στην πράξη, το καλώδιο από την καμπίνα μέχρι το διαμέρισμα είναι περίπου 100-150 μέτρα. Το υπολόγισα μέσω google maps.

    Είναι κατά 99,99% σίγουρο ότι θα παίρνω από την ίδια καμπίνα αφού αυτή εξυπηρετεί το τετράγωνο που είμαι όπως και 2-3 διπλανά. Το έχω τσεκάρει με ένα excell που έχει όλα τα καφάο της χώρας, το οποίο το βρήκα στο φόρουμ. Οπότε το μέλλον θα δείξει όταν και αν κάνω την αναβάθμιση, τι "ψάρια" θα πιάσω και στην πραγματικότητα

  8. #8
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Οι καμπίνες που λέτε είναι του ΟΤΕ έτσι?


    Ρωτάω γιατί, εγώ μένω πολύ κοντά σε dslam του ΟΤΕ και πρόσφατα έβαλαν καμπίνα στη γωνία του δρόμου μου και έχουν σκάψει και στην είσοδο του σπιτιού αλλά και μέσα... Ειμαι στο 30ρι vdsl ΟΤΕ και σκέφτομαι μήπως εκμεταλλευτώ την προσφορά για τα 100 της nova... Την γραμμή την τερματίζω σχεδόν..

    Αξίζει? Θα πιάσω 100?
    VAMOS ARIS

  9. #9
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι καμπίνες που λέτε είναι του ΟΤΕ έτσι?


    Ρωτάω γιατί, εγώ μένω πολύ κοντά σε dslam του ΟΤΕ και πρόσφατα έβαλαν καμπίνα στη γωνία του δρόμου μου και έχουν σκάψει και στην είσοδο του σπιτιού αλλά και μέσα... Ειμαι στο 30ρι vdsl ΟΤΕ και σκέφτομαι μήπως εκμεταλλευτώ την προσφορά για τα 100 της nova... Την γραμμή την τερματίζω σχεδόν..

    Αξίζει? Θα πιάσω 100?
    Η καμπίνα από την οποία παίρνω VDSL είναι της Wind και προφανώς και του παιδιού πιο πάνω. Από εκεί και πέρα, για να σκάβουν και στην είσοδο του σπιτιού σου όπως λες, λογικά θα περάσουν και οπτική ίνα. Αν πάρεις από οπτική είναι σίγουρο ότι θα πιάνεις την ταχύτητα που ζήτησες κατά 99,99%. Το θέμα είναι ότι σύμφωνα με όσα γνωρίζω, ή Nova δεν δίνει ακόμα πακέτα FTTH/FTTB, οπότε θα πρέπει να πας σε κάποια εταιρία που δίνει ή μέσω OTE.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καμπίνα από την οποία παίρνω VDSL είναι της Wind και προφανώς και του παιδιού πιο πάνω. Από εκεί και πέρα, για να σκάβουν και στην είσοδο του σπιτιού σου όπως λες, λογικά θα περάσουν και οπτική ίνα. Αν πάρεις από οπτική είναι σίγουρο ότι θα πιάνεις την ταχύτητα που ζήτησες κατά 99,99%. Το θέμα είναι ότι σύμφωνα με όσα γνωρίζω, ή Nova δεν δίνει ακόμα πακέτα FTTH/FTTB, οπότε θα πρέπει να πας σε κάποια εταιρία που δίνει ή μέσω OTE.
    Έχουν σκάψει μέσα έξω έχουν περάσει γραμμές όλα κομπλέ.

    Και πως καταφέρνει η nova to 100/10?
    VAMOS ARIS

  11. #11
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν σκάψει μέσα έξω έχουν περάσει γραμμές όλα κομπλέ.

    Και πως καταφέρνει η nova to 100/10?
    Με vdsl vectoring μέσω fttc και όχι μέσω fttb/ftth

  12. #12
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με vdsl vectoring μέσω fttc και όχι μέσω fttb/ftth
    δλδ ειναι πολυ απιθανο να τερματισουμε γραμμη?
    VAMOS ARIS

  13. #13
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ ειναι πολυ απιθανο να τερματισουμε γραμμη?
    Καλές γραμμές κοντά σε καμπίνες έχουν γύρω στο 140-150 Mbps Attainable σε profile 17a, οπότε δεν είναι για όλους απίθανο. Πιο κακές γραμμές ή σε μεγαλύτερη απόσταση, ναι, ίσως δυσκολευτούν να το τερματίσουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλές γραμμές κοντά σε καμπίνες έχουν γύρω στο 140-150 Mbps Attainable σε profile 17a, οπότε δεν είναι για όλους απίθανο. Πιο κακές γραμμές ή σε μεγαλύτερη απόσταση, ναι, ίσως δυσκολευτούν να το τερματίσουν.
    Οπότε εγώ με 135, είμαι οριακά...

  15. #15
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Δεν νομίζω ότι θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Απλώς το έγραψα για να πω ότι ακόμα και με χαλκό, μπορεί κάποιος να είναι (αρκετά) πάνω από 100.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας