Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    20-11-2019
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Question
    Γεια σας,

    έχω το ASUS DSL-AC52U

    https://www.asus.com/gr/Networking/DSL-AC52U/

    το οποίο έχω συνδέση στο eWan port μια ασύρματη μικροκυματική σύνδεση και στο vDSL port την vDSL από τη Vodafone. Ενεργοποιώ το Dual Lan με failover και στην αρχική σελίδα βλέπω κανονικά και το eWan Connected και τη vDSL να είναι standby και να παίρνει κανονικά ip και να συγχρονίζει κλπ. Έχω 2 προβλήματα όμως:

    1) Αν κοπεί το ιντερνετ στην eWan δεν εντοπίζεται ποτέ από το μόντεμ. Παραμένει connected και έτσι δεν κάνει trigger για να συνδεθεί στο failover (secondary vDSL wan).
    2) Ο μοναδικός τρόπος να κάνει disconnect το primary wan είναι να βάλω ping watchdog που σ' αυτή τη περίπτωση το κάνει disconnect αλλά δεν συνδέεται το secondary wan. Στη κεντρική οθόνη παραμένει το Primary "Disconnected" και το Secondary ως "Standby".

    Οπότε ουσιαστικά δεν κάνει αυτόματο fail over από το ένα στο άλλο καθιστώντας το σύστημα τελείως άχρηστο. Κάνω κάτι λάθος ή καταλαβαίνω εγώ κάτι λάθος; Έχει κάποιος εμπειρία κλπ;

    Any help is appreciated!

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ετσι ειναι χρονια, δεν εχουν καταφερει το dual wan να δουλεψει σωστα ... εγω πριν 5+ χρονια επρεπε να βγαλω το ενα καλωδιο απο το wan ή lan wan και να το ξανα βαλω για να δουλεψει παλι η γραμμη ... δεν λένε τα asus modem για dual wan ... σε καποιους παιζουν, αλλα αν αρχισουν οι αποσυνδεσεις (που για αυτο το θελεουμε) συνηθως δεν παιζει σωστα να επαναφερει

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας