Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    20-11-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Καλησπέρα guys.

    Πρόσφατα αγόρασα μία IP Camera την vstarcam C16S για βιντεοσκόπηση εξωτερικού χώρου. Μαζί με την camera αγόρασα και μία SD card των 64GB ώστε να μπορώ να καταγράφω offline, πράγμα αφικτό εφόσον δοκίμασα και γίνεται, δηλαδή την σύνδεσα online, άλλαξα τους παραμέτρους της καταγραφής για όλο το 24ωρο και την αποσύνδεσα από το νετ. Το θέμα μου είναι πως αν αφαιρέσω την πρίζα της cameras το οποίο σημαίνει ότι η camera σβήνει και προσπαθήσω να την μεταφέρω σε έναν άλλο χώρο τότε η camera σταματάει να καταγράφει.

    Ερώτηση: εφόσον η camera σβήνει τότε οι παράμετροι του να καταγράφει και να αποθηκεύει τα δεδομένα στην SD όλο το 24ωρο αλλάζουν και θα πρέπει να συνδεθώ πάλι ώστε να την ρυθμίσω όπως εγώ θέλω; Μου φάνηκε κάπως παράλογη η όλη φάση και γι αυτό ρωτάω γιατί αν υποθέσουμε ότι πρέπει όντως να συνδεθώ και να παραμετροποιήσω τις ρυθμίσεις της cameras τότε ποιος ο λόγος να υπάρχει η δυνατότητα να καταγράφει offline χωρίς να είναι συνδεμένη στο internet
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων τσακάλια.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άλλο να κοπεί το ρεύμα και άλλο το δίκτυο, εσύ λες ότι την αποσυνδέεις από το ρεύμα, αν βγάλεις μόνο το δίκτυο σταματάει η εγγραφή;; όχι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    20-11-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση φίλε μου. Όχι αν την έχω ήδη συνδέσει με το ρούτερ και την έχω ρυθμίσει στην καταγραφή όλου του 24ωρου και αφαιρέσω το Ethernet cable τότε η camera καταγράφει κανονικά. Επειδή όμως θέλω να την χρησιμοποιήσω σε χώρο που ούτε πρόσβαση στο ίντερνετ θα έχω αλλά ούτε και πρόσβαση σε υπολογιστή ήλπιζα να κρατούσε την ρύθμιση αυτή ώστε να μην χρειαζόταν να ξανά ενεργοποιήσω αυτή την επιλογή. Στην ουσία, όταν μετακινώ την camera από τον χώρο που ήταν αρχικά συνδεμένη και προγραμματισμένη κατάλληλα για offline καταγρααφή σε έναν άλλο χώρο που δεν έχω πρόσβαση στον ίντερνετ η κάμερα δεν καταγράφει και αυτό λόγο του ό,τι ΛΟΓΙΚΑ θα πρέπει να ξανά ενεργοποιηθεί η καταγραφή του 24ωρου για να βιντεοσκοπεί και offline.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχουν συσκευές που χάνουν τις ρυθμίσεις τους αν αφαιρέσεις την τροφοδοσία. Αν κοπεί το ρεύμα εκεί που θα την έχεις πάλι το ίδιο πρόβλημα δεν θα αντιμετωπίσεις;; δεν θα πρέπει να έχεις φροντίσει για εφεδρική τροφοδοσία;;
    Αν κοπεί στιγμιαία το ρεύμα χάνει τις ρυθμίσεις;; αν την βάλεις πάνω σε ένα UPS και την πας στον χώρο που θέλεις θα χάσει τις ρυθμίσεις με την αλλαγή;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    20-11-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Συμφωνώ στο ερώτημα σου πως αν θα υπήρχε διακοπή ρεύματος τότε θα έπρεπε όντως να ξανά ρυθμιστεί η κάμερα κατάλληλα σε μια τέτοια περίπτωση αλλά δεν καταλαβαίνω το γιατί δεν μπορεί να κρατήσει ρυθμισεις. Παρόλαυτα , είναι μια κάμερα η οποία δεν προορίζεται μόνο για επαγγελματική χρήση πιστεύω και πως ένας απλός χρήστης δεν θα χρειαζόταν ένα UPS. Ελπίζω να υπάρξει κάποιος που να έχει χρησιμοποιήσει μια τέτοιου είδους κάμερα με τέτοια χρήση ώστε να μπορέσει να με βοηθήσει αλλιώς θα πρέπει να επικοινωνήσω με την ίδια την εταιρία να επιβεβαιώσω ότι είναι φυσιολογικό να μην αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις κατά την αφαίρεση της τροφοδοσίας.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-11-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παραθέτω εδώ την λύση την οποία εγώ βρήκα και δούλεψε για εμένα καθώς κάποιος μπορεί να έχει το ίδιο πρόβλημα αργότερα. Εφόσον, δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με το να αποσυνδέω την κάμερα από την τροφοδοσία και να μην καταγράφει υλικό διότι έπρεπε κάπως να δώσω την 'εντολή' - ρύθμιση ώστε να καταγράφει 24 ώρες το 24άωρο και ήμουν στο αμήν να τα παρατήσω σκέφτηκα να δοκιμάσω το wifi spot από το κινητό. Αυτό που έκανα λοιπόν ήταν να συνδέσω πάλι την κάμερα μέσω ethernet cable στον υπολογιστή να μπω στο πρόγραμμα της κάμερας, να ψάξω για διαθέσιμα δίκτυα, να βρω το wifi spot του κινητού μου και απλά να συνδεθώ. Από εκεί και πέρα όλα πήραν τον δρόμο τους.. Η κάμερα αποθηκεύει υλικό στην κάρτα SD, μπορώ να δω live streaming από το κινητό σε εμβέλεια περίπου των 100 μέτρων (ανάλογα με το που είναι η κάμερα και πόσο εμβέλεια έχει η κεραία της) και τα δεδομένα που χρειάζεται είναι πολύ λίγα. Αυτά από εμένα και όποιος άλλος έχει το ίδιο πρόβλημα θα συνιστούσα να χρησιμοποιήσει αυτή την μέθοδο καθώς όλες οι κάμερες λίγο πολύ δουλεύουν το ίδιο.
    Ευχαριστώ σε όσους απάντησαν.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από him8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή όμως θέλω να την χρησιμοποιήσω σε χώρο που ούτε πρόσβαση στο ίντερνετ θα έχω αλλά ούτε και πρόσβαση σε υπολογιστή .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από him8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που έκανα λοιπόν ήταν να συνδέσω πάλι την κάμερα μέσω ethernet cable στον υπολογιστή
    ......................
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    20-11-2019
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Φιλαράκι , ακόμα και αυτό που έκανα για να συνδεθώ από το κινητό θα έπρεπε να συνδεθώ πρώτα στο app του pc και όχι του κινητού. Οπότε θα έπρεπε να ρυθμίσω ότι έπρεπε να ρυθμίσω μέσω υπολογιστή και ρούτερ πρώτα και στην συνέχεια να αποκτήσω πρόσβαση από το κινητο.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άρα το ουσιαστικό πρόβλημα ήταν το Ιντερνετ, οπότε λυνόταν εύκολα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από him8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα guys.

    Πρόσφατα αγόρασα μία IP Camera την vstarcam C16S για βιντεοσκόπηση εξωτερικού χώρου. Μαζί με την camera αγόρασα και μία SD card των 64GB ώστε να μπορώ να καταγράφω offline, πράγμα αφικτό εφόσον δοκίμασα και γίνεται, δηλαδή την σύνδεσα online, άλλαξα τους παραμέτρους της καταγραφής για όλο το 24ωρο και την αποσύνδεσα από το νετ. Το θέμα μου είναι πως αν αφαιρέσω την πρίζα της cameras το οποίο σημαίνει ότι η camera σβήνει και προσπαθήσω να την μεταφέρω σε έναν άλλο χώρο τότε η camera σταματάει να καταγράφει.

    Ερώτηση: εφόσον η camera σβήνει τότε οι παράμετροι του να καταγράφει και να αποθηκεύει τα δεδομένα στην SD όλο το 24ωρο αλλάζουν και θα πρέπει να συνδεθώ πάλι ώστε να την ρυθμίσω όπως εγώ θέλω; Μου φάνηκε κάπως παράλογη η όλη φάση και γι αυτό ρωτάω γιατί αν υποθέσουμε ότι πρέπει όντως να συνδεθώ και να παραμετροποιήσω τις ρυθμίσεις της cameras τότε ποιος ο λόγος να υπάρχει η δυνατότητα να καταγράφει offline χωρίς να είναι συνδεμένη στο internet
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων τσακάλια.
    Μιλάω για κάμερες Ubiquitu UVC AG3
    Αν η κάμερα είναι P.O.E. δηλαδή παίρνει ιντερνετ και ρεύμα από ένα καλώδιο δικτύου που συνδέεται σε μόντε ρούτερ ή σουίτς P.O.E. σε θέρα P.Ο.Ε. τότε δεν μπαίνει θέμα σύνδεσης σε πρίζα. Αρκεί να είναι συνδεμένο το καλώδιο δικτύου και το modem rooter switch να είναι στο ρεύμα!

    Σε άλλες κάμερες π.χ. τις foscam που δεν είναι P.O.E., αν τις βγάλεις από την πρίζα - δεν έχουν ρεύμα, δεν γράφουν!

  11. #11
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.317
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Δεν υπάρχει περίπτωση κάμερα που σέβεται τον εαυτό της να χάνει τις ρυθμίσεις εγγραφής όταν βγαίνει από το ρεύμα ή το δίκτυο.
    Είναι προβληματική η κάμερα ή κάτι κάνεις λάθος στον προγραμματισμό.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας