Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειάζεσαι υπομονή, καλό και ποιοτικό διάβασμα και καλές συμβουλές.
    Στο διαδίκτυο θα βρεις και καλές συμβουλές, και ανόητους, αβάσιμους και ατεκμηρίωτους αφορισμούς όπως ένας που έχει γραφτεί λίγο παραπάνω.
    Για το ΕΠΑΛ, μπορείς να περάσεις με πανελλήνιες σε οποιοδήποτε ΑΕΙ, ποσοστό 5% ως και 10% των θέσεων είναι για απόφοιτους ΕΠΑΛ ανάλογα με τη σχολή.
    Αν διαβάσεις και γράψεις καλύτερα από τα περισσότερα παιδιά των ΕΠΑΛ (κάτι που δεν κάνουν αρκετά από αυτά) μπορείς να μπεις και σε σχολή υψηλής ζήτησης.
    Μέσα στη σχολή αργότερα, οι απαιτήσεις διαβάσματος και δουλειάς μπορεί να σου φανούν μεγαλύτερες από ότι σε μαθητές που έχουν περάσει από γενικά λύκεια.

    Η άλγεβρα της Α Λυκείου δεν είναι δύσκολη από μόνη της. Τα περισσότερα παιδιά από το γυμνάσιο συναντούν δυσκολία αν έχουν κενά στα μαθηματικά, ή έχουν συνηθίσει σε επιφανειακό διάβασμα και εξέταση σε ότι γράφει το βιβλίο.
    Στην πορεία προσαρμόζονται.
    Είναι σημαντικό είτε πας στο ΕΠΑΛ και ακόμη περισσότερο αν μείνεις στο ΓΕΛ να διαβάζεις με στόχο να μπορείς να συνδυάζεις, να συνθέτεις και να εφαρμόζεις ότι λέει η θεωρία και ο τρόπος στα μαθηματικά είναι να προσπαθείς να λύνεις μόνος σου ασκήσεις, από τις πιο απλές αρχικά σε πιο δύσκολες.
    Αν έχετε μαθηματικό που κάνει καλό μάθημα, πολύ προσοχή στην παράδοση.
    Ευχαριστώ πολύ φίλε ..με αυτά που λες σε εκτίμησα πολύ

    Έχω απορία πάνω σε τι δουλευεις αυτην την στιγμή?..

  2. #17
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.442
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AldoSbn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τελικά πάω Πανεπιστημιο , η συγκεκριμένη δουλειά που θα ακολουθήσω έχει δουλειά η είναι ένα επάγγελμα χωρίς πολύ ζήτηση?
    Ο κλάδος της πληροφορικής έχει γενικότερη έλλειψη σε καλούς προγραμματιστές (Ελλάδα και εξωτερικό). Προγραμματιστές υπάρχουν πολλοί άνεργοι αλλά οι εταιρίες συνεχώς ψάχνουν. Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει πολύ το φαινόμενο του να ζητάνε προϋπηρεσία και γνώσεις σε 100 αντικείμενα και να πληρώνουν για Junior!
    Αλλά το καλό με τον προγραμματισμό είναι ότι μπορείς να αποκτήσεις εμπειρία και να γίνεις καλός ακόμα και μόνος σου. Οπότε αν γίνεις πολύ καλός σε κάποιο κομμάτι τότε θα βρεις και ακριβοπληρωμένες θέσεις στην Ελλάδα.

    Πρέπει να καταφέρεις και να διακριθείς από τη μάζα. Αυτό, ειδικά στην αρχή, θα το καταφέρεις με πάρα πολύ ενασχόληση στον ελεύθερο χρόνο σου και μη μένοντας μόνο στα τυπικά της σχολής αλλά όπως σωστά είπαν πιο πριν, κατανοώντας πως θα κάνεις πράξη αυτά που μαθαίνεις και εφαρμόζοντας τα ξανά και ξανά!

  3. #18
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κλάδος της πληροφορικής έχει γενικότερη έλλειψη σε καλούς προγραμματιστές (Ελλάδα και εξωτερικό). Προγραμματιστές υπάρχουν πολλοί άνεργοι αλλά οι εταιρίες συνεχώς ψάχνουν. Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει πολύ το φαινόμενο του να ζητάνε προϋπηρεσία και γνώσεις σε 100 αντικείμενα και να πληρώνουν για Junior!
    Αλλά το καλό με τον προγραμματισμό είναι ότι μπορείς να αποκτήσεις εμπειρία και να γίνεις καλός ακόμα και μόνος σου. Οπότε αν γίνεις πολύ καλός σε κάποιο κομμάτι τότε θα βρεις και ακριβοπληρωμένες θέσεις στην Ελλάδα.

    Πρέπει να καταφέρεις και να διακριθείς από τη μάζα. Αυτό, ειδικά στην αρχή, θα το καταφέρεις με πάρα πολύ ενασχόληση στον ελεύθερο χρόνο σου και μη μένοντας μόνο στα τυπικά της σχολής αλλά όπως σωστά είπαν πιο πριν, κατανοώντας πως θα κάνεις πράξη αυτά που μαθαίνεις και εφαρμόζοντας τα ξανά και ξανά!
    Θα κατηγορηθείς για αφορισμό, καθώς ως γνωστόν όλοι οι προγραμματιστές κυκλοφορούμε με Cayene τις καθημερινές.

  4. #19
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από objecto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κατηγορηθείς για αφορισμό, καθώς ως γνωστόν όλοι οι προγραμματιστές κυκλοφορούμε με Cayene τις καθημερινές.
    Χαχα άμα λες τα αυτοκίνητα ..τότε δεν είναι τόσο χάλια ρε ????

  5. #20
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Πρέπει εδώ να ζητήσω συγνώμη απο τον gcf καθώς το σχόλιο του περί αφορισμού νόμιζα οτι αναφερόταν στο δικό μου.
    Λοιπόν εννοούσε κάτι τέτοιο..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikrom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ μου φίλε, επειδή είμαι ένας 55άχρονος ΑΣΧΕΤΟΣ με τα Μαθηματικά και τον Προγραμματισμό, αλλά όπως εσύ μου αρέσουν και τα δύο, νομίζω ότι η εμπειρία μου θα σού δώσει μία χρήσιμη συμβουλή:

    Αφού σου αρέσει το θέμα τού προγραμματισμού, βάλε έναν στόχο, ακόμα και αν δεν ξέρεις πώς να τον πετύχεις. (Π.χ. εγώ έβαλα στόχο παρά την ασχετοσύνη μου, να φτιάξω ένα μποτ που μαθαίνει). Και καθώς θα σχεδιάζεις την επίτευξη του στόχου σου, και θα παρουσιάζονται μία-μία οι ανάγκες για το τι σού λείπει και τι πρέπει να βρεις και να μάθεις, θα αρχίσεις όχι μόνο να ανακαλύπτεις τι χρειάζεσαι, αλλά και να ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ πράγματα δύσκολα, μόνο και μόνο επειδή θα εντάσσονται στον στόχο που αγαπάς!

    Έτσι, σταδιακά θα κατακτήσεις όλους τους τομείς που αγαπάς, μαθαίνοντας και τα πιο δύσκολα πράγματα. Και μάλιστα στην ηλικία σου, που ο εγκέφαλός σου ακόμα μαθαίνει εύκολα.

    Αν έχω καταφέρει εγώ τον στόχο μου, που η ηλικία μου στερεί κάτι χιλιάδες νευρώνες καθημερινά, για εσένα θα είναι παιχνιδάκι!

    Ως άσχετος δεν θα μπορούσα να σε βοηθήσω τεχνικά, αλλά μπορώ τουλάχιστον να σου δώσω μια συμβουλή ζωής.
    Το περί νευρώνων δεν είναι σωστό. Αυτό θα γινόταν αν καθόσουν σε ένα καναπέ και έβλεπες ΣΚΑ(ΕΙ) όλη μέρα, είτε ήσουν 25 είτε 55. Εφόσον το κουράζεις οι νευρώνες δημιουργούνται. Δεν θα ήταν δυνατόν αλλιώς να μάθεις κάτι καινούριο. Η Μάθηση είναι δημιουργία νευρώνων.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας