Σελ. 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 182
  1. #16
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα,
    Πηρα το θαρρος να γραψω στο φορουμ μιας και ολες οι αλλες ιδεες μου στερεψαν!
    Ειμαι κ εγω απο τους πολλους που γυρισαν Ελλαδα μετα απο χρονια εξω. Οχι δεν ηξερα οτι ηταν τοσο δυσκολα τα πραματα εδω..πριν με ρωτησετε! Δεν ειχα προλαβει να δουλεψω εδω, εφυγα λιγο πριν την κριση. Και οι γνωστοι μου βρισκανε ευκολα εργασια Ελλαδα.
    Η απορια μου ειναι η εξης..υπαρχει περιπτωση να βρει καποιος εργασια χωρις μεσο? Παιζει να προσλαβουν καποιον με μεγαλυτερη προυπηρεσια απο οτι οι μανατζερς?
    Εχω προσπαθησει σχεδον τα παντα και δεν καταφερα πολλα..Εδωσα βιογραφικα, πηρα τηλεφωνα,εστειλα σε αγγελιες, πηγα σε καριρ ντειζ(οπου μου ειπαν πως δεν προκειτε να βρω κατι Ελλαδα γιατι λεει εχω .. πολυ καλη προυπηρεσια..(ανεκδοτο))...καταφερα να κανω μια διμηνη πρακτικη. Δεν με πειραξε που ηταν πρακτικη καθως ηταν αλλο αντικειμενο. Αλλα τπτ αλλο. Για να προλαβω την ερωτηση...εχω στειλει σε ολους τους κλαδους σχεδον, αλλαζω το βιογραφικο μου κτλ κτλ
    έχεις σκεφτεί να κάνεις κάτι δικό σου υπάρχουν τρόποι.
    https://kalo.gov.gr/wp-content/uploa...E%9C%CE%95.pdf
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  2. #17
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται το τι θες , πολυεθνικές ειναι πιο εύκολα, mid to small, δυσκολα, start up δε θα πηγαινα με τη καμία.
    Διαφωνώ, οι start-ups είναι σχολείο, ακόμα και οι αποτυχημένες.

  3. #18
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Ίσως να το έχασα κάπου, αλλά για τι εργασία ψάχνεις και δεν βρίσκεις;

  4. #19
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί όχι start up (και το taxi beat start up ήταν) και οι πολυεθνικές έτσι ξεκίνησαν, κανένας δεν γεννιέται επιτυχημένος, στην πορεία γίνεται.
    Το δύσκολο δεν είναι να φτάσεις στην κορυφή αλλά να κρατηθείς εκεί πάνω.

    - - - Updated - - -

    οι ΜΜΕ είναι ευκίνητες και ευέλικτες ενώ οι πολυεθνικές δυσκίνητες.
    Γιατί απλα θέλω κάτι σίγουρο και σταθερό.
    Στο σημερινό beat με μια Daimler και επενδυτικό σχέδιο 150 mil σε τριετία, sure θα πήγαινα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνώ, οι start-ups είναι σχολείο, ακόμα και οι αποτυχημένες.
    Μπορούμε να διαφωνούμε. Από την άλλη, ο καθένας κάνει τις επιλογές του και ζεί με αυτές.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως να το έχασα κάπου, αλλά για τι εργασία ψάχνεις και δεν βρίσκεις;
    Και γω έχω την ίδια εταιρία. Manager IT και να μη βρίσκεις;


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  5. #20
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνώ, οι start-ups είναι σχολείο, ακόμα και οι αποτυχημένες.
    Το θέμα είναι πως στο σχολείο μαθαίνεις μεν, αλλά σε ταΐζουν άλλοι. Αν χρειάζεσαι εργασία και όχι τζογάρισμα δεν θα έλεγα πως είναι και ότι καλύτερο.

  6. #21
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί απλα θέλω κάτι σίγουρο και σταθερό.
    Στο σημερινό beat με μια Daimler και επενδυτικό σχέδιο 150 mil σε τριετία, sure θα πήγαινα.
    Καλα αυτο μη το εχεις και τοσο σιγουρο, στην εταιρια που ειμαι (αρκετα μεγαλη) τωρα απολυουν ατομα ακομα και με 25 χρονια στην εταιρια (μην πω για τα ατομα που προσελαβαν μεσα στο 6μηνο και ειναι ακομα σε probation period, και δεν θα παρουν μια) και με αποζημιωση το πολυ ενος χρονου μισθο (approx. 90Κ gross το οποιο θα παει ακομα πιο κατω με τη φορολογια). Το οποιο στην τελικη εινια τιποτα.

    Σιγουρα εχεις μια αλφα σιγουρια, αλλα αυτο που εχω κατλαβει ειναι οτι αν χρειαζεται να απολυθεις ουσιαστικα δεν εχεις και τοσο προστασια οσο πιστευουν καποιοι και ουσιαστικα εισαι λιγο καλυτερα απο οτι θα ησουν σε μια start up.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  7. #22
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα αυτο μη το εχεις και τοσο σιγουρο, στην εταιρια που ειμαι (αρκετα μεγαλη) τωρα απολυουν ατομα ακομα και με 25 χρονια στην εταιρια (μην πω για τα ατομα που προσελαβαν μεσα στο 6μηνο και ειναι ακομα σε probation period, και δεν θα παρουν μια) και με αποζημιωση το πολυ ενος χρονου μισθο (approx. 90Κ gross το οποιο θα παει ακομα πιο κατω με τη φορολογια). Το οποιο στην τελικη εινια τιποτα.

    Σιγουρα εχεις μια αλφα σιγουρια, αλλα αυτο που εχω κατλαβει ειναι οτι αν χρειαζεται να απολυθεις ουσιαστικα δεν εχεις και τοσο προστασια οσο πιστευουν καποιοι και ουσιαστικα εισαι λιγο καλυτερα απο οτι θα ησουν σε μια start up.
    Μεγάλη αλήθεια το τονισμένο. Το έχω δει να συμβαίνει αρκετές φορές αυτό το έργο τα τελευταία χρόνια
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #23
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως να το έχασα κάπου, αλλά για τι εργασία ψάχνεις και δεν βρίσκεις;
    σταθερη απο 1200ε και πανω αθηνα ωστε να μπορω και να νοικιασω. αθηνα και θεσνικη ψαχνω. σε ο,τι εχει να κανει με τον κλαδο μου εχω στειλει κυριολεκτικα παντου. (finance).
    Μετα, εστιασα σε οτι θεωρω οτι μπορω να κανω απο consultancies, μαρκετινγκ, τουριστικα,projects κτλ. Και εχω στειλει και σε τελειως ασχετα πχ.quality control, hr κτλ. ανταγωνισμος, ηλικια,γνωστοι...ειναι πολυ δυσκολο.

  9. #24
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    1200; Καλή τύχη, αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο, όπως ήδη έχεις διαπιστώσει. Αν ο λόγος να είσαι στην Ελλάδα είναι τόσο σοβαρός, γιατί δεν κοιτάς για teleworking στο εξωτερικό, και διαμονή στην Ελλάδα;

  10. #25
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    σταθερη απο 1200ε και πανω αθηνα ωστε να μπορω και να νοικιασω. αθηνα και θεσνικη ψαχνω. σε ο,τι εχει να κανει με τον κλαδο μου εχω στειλει κυριολεκτικα παντου. (finance).
    Μετα, εστιασα σε οτι θεωρω οτι μπορω να κανω απο consultancies, μαρκετινγκ, τουριστικα,projects κτλ. Και εχω στειλει και σε τελειως ασχετα πχ.quality control, hr κτλ. ανταγωνισμος, ηλικια,γνωστοι...ειναι πολυ δυσκολο.
    Σόρυ αλλά νομίζω πετάς στα σύννεφα δεν έχεις καταλάβει την οικονομική κατάσταση της χώρας.
    οικονομολόγος με phd και μεγάλη εμπειρία σε πολυεθνικές και όταν επέστρεψε Ελλάδα δούλεψε ντελιβεράς για τα προς το ζην, μετά όμως δικτυώθηκε και βελτίωσε την κατάσταση του.
    Αν θες και εσύ να βελτιώσεις την κατάσταση σου θα πρέπει να κάνεις κάποιες υποχωρήσεις τουλάχιστον στο μισθό.
    υπάρχει και η συγκατοίκηση you know η οποία είναι συχνή στο εξωτερικό.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  11. #26
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Εγω δεν θυμαμαι ποτε καλες δουλειες στην Ελλαδα χωρις βυσμα. Αυτος ηταν και ο λογος που εγινε το ντου στο δημοσιο.

  12. #27
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    σταθερη απο 1200ε και πανω αθηνα ωστε να μπορω και να νοικιασω. αθηνα και θεσνικη ψαχνω. σε ο,τι εχει να κανει με τον κλαδο μου εχω στειλει κυριολεκτικα παντου. (finance).
    Μετα, εστιασα σε οτι θεωρω οτι μπορω να κανω απο consultancies, μαρκετινγκ, τουριστικα,projects κτλ. Και εχω στειλει και σε τελειως ασχετα πχ.quality control, hr κτλ. ανταγωνισμος, ηλικια,γνωστοι...ειναι πολυ δυσκολο.
    Στα sites εύρεσης εργασίας έχεις ψάξει;
    Το οικονομικό είναι αυτό που σε εμποδίζει κυρίως? Δηλαδή έχεις βρει θέσεις, αλλά με λιγότερα χρήματα;

  13. #28
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σόρυ αλλά νομίζω πετάς στα σύννεφα δεν έχεις καταλάβει την οικονομική κατάσταση της χώρας.
    Για να μπορεσω να κατεβω Αθηνα και να νοικιασω, χωρις να ζηταω απο γονεις χρηματα, ναι χρειαζομαι 1200. Αλλιως ειναι αδικος κοπος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα sites εύρεσης εργασίας έχεις ψάξει;
    Το οικονομικό είναι αυτό που σε εμποδίζει κυρίως? Δηλαδή έχεις βρει θέσεις, αλλά με λιγότερα χρήματα;
    Οχι δεν εχω βρει ουτε με λιγοτερα. Με εμποδιζει το οικονομικο για να κατεβω Αθηνα ναι. Εδω πανω θα πηγαινα και με λιγοτερα.
    Κοιταξτε καταλαβαινω την κατασταση της χωρας, αλλα ο κυκλος μου ολος παιρνει πανω απο 1400. Δεν ξερω αν απλα ισως ετυχε? αλλα..οταν ακους τετοιους μισθους δεν ελπιζεις..Και καποιοι ανω των 2000 και μικροτεροι μου (Lidl, τραπεζες).
    Εχω στειλει και μεσω σαιτς. Ισως απλα δεν ειναι χρησιμη η προυπηρεσια μου εδω.

  14. #29
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μπορεσω να κατεβω Αθηνα και να νοικιασω, χωρις να ζηταω απο γονεις χρηματα, ναι χρειαζομαι 1200. Αλλιως ειναι αδικος κοπος.
    Υπάρχει και η συγκατοίκηση στο εξωτερικό αυτό συνηθίζεται ειδικά αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα.
    Το ξέρω είναι δύσκολη η συγκατοίκηση αλλά έτσι κάνει και ένας γνωστός στο Λονδίνο ή ψάχνεις περιοχές που να είναι λίγο πιο μακριά απο την Αθήνα με φθηνά ενοίκια.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  15. #30
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    εγω να συγκατοικησω οκ. το θεμα ειναι αποτι φαινεται πως χωρις γνωστο η μεσο δεν προκειτε να βρω εργασια. και ουτε με μεσο ειναι σιγουρο γιατι οπως μου ειπε καποιος...ειναι και αλλοι που περιμενουν με μεσο. εχει δλδ επετηριδα βυσματων η καθε εταιρια....

Σελ. 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας