Σελ. 6 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 182
  1. #76
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    @justmyself

    Αν σε ενδιαφέρει ο κλάδος των super market, μπορείς να στείλεις βιογραφικό στη lidl. Αν έχεις τα προσόντα, μπορείς να ξεκινήσεις από δυνατή θέση, όπως είναι Διευθυντής καταστήματος (>1000, εταιρικό αυτοκίνητο), η και προϊστάμενη πωλήσεων (>1500€, εταιρικό αυτοκίνητο).

    Μπορείς να προσληφθείς χωρίς βύσμα, το μόνο σίγουρο.
    έχω στείλει άπειρες φορές στο lidl τα τελευταία χρόνια. εδώ βόρεια ελλάδα ξέρουμε ότι τα σουπερμαρκετ είναι τα πιο βισματικά
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι που μαθαίνεις στον στρατό είναι πως πρέπει να έχεις καλύτερο βύσμα από κάποιον άλλον όταν ξεκινήσεις να κάνεις χρήση βύσματος
    αν είχα πάει στρατό δεν θαχα επιστρέψει ελλάδα :P

  2. #77
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω στείλει άπειρες φορές στο lidl τα τελευταία χρόνια. εδώ βόρεια ελλάδα ξέρουμε ότι τα σουπερμαρκετ είναι τα πιο βισματικά
    - - - Updated - - -
    Θεσσαλονίκη μένω κι εγώ. Χωρίς βύσμα έχω βρει δουλειά σε my market και μάλιστα κατέληξα και στέλεχος μετά από κάποιο διάστημα και σε lidl.

    Ισχύει ότι υπάρχει και το βύσμα, αλλά μην το έχεις σαν de facto στην αναζήτηση εργασίας.

    Απλώς κάποιες εταιρίες ίσως προτιμούν την προϋπηρεσία στο αντικείμενο περισσότερο, παρά τα όποια πτυχία.

    Πτυχία πλέον και μεταπτυχιακά έχουν ακόμα και οι πέτρες.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #78
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεσσαλονίκη μένω κι εγώ. Χωρίς βύσμα έχω βρει δουλειά σε my market και μάλιστα κατέληξα και στέλεχος μετά από κάποιο διάστημα και σε lidl.

    Ισχύει ότι υπάρχει και το βύσμα, αλλά μην το έχεις σαν de facto στην αναζήτηση εργασίας.

    Απλώς κάποιες εταιρίες ίσως προτιμούν την προϋπηρεσία στο αντικείμενο περισσότερο, παρά τα όποια πτυχία.

    Πτυχία πλέον και μεταπτυχιακά έχουν ακόμα και οι πέτρες.
    συμφωνω. και η αληθεια ειναι πως δεν εχω προυπηρεσια σε σουπερμαρκετ.αλλα παλι οταν βλεπω θεσεις στελνω. και στο λιανικο και στα γραφεια

  4. #79
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Ρίξε μια ματιά εδώ

  5. #80
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρίξε μια ματιά εδώ
    σευχαριστω. εχω ηδη στειλει και εδω αλλα δεν ειχα απαντηση. κυριολεκτικα σας λεω οτι εχω στειλει παντου. δεν εκανα πλακα

  6. #81
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    σευχαριστω. εχω ηδη στειλει και εδω αλλα δεν ειχα απαντηση. κυριολεκτικα σας λεω οτι εχω στειλει παντου. δεν εκανα πλακα

    Στην σελίδα που σου έστειλα στο προσωπικό email έστειλες βιογραφικό ??

    .

  7. #82
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stzanlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην σελίδα που σου έστειλα στο προσωπικό email έστειλες βιογραφικό ??

    .
    είχα στείλει πριν κάποιους μήνες αρκετές φορές. τώρα πρόσφατα όχι δεν έστειλα. λίγο κολλάω γιατι πχ στους συγκεκριμένους πρέπει ναχω στείλει 4-5 φόρες

  8. #83
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    είχα στείλει πριν κάποιους μήνες αρκετές φορές. τώρα πρόσφατα όχι δεν έστειλα. λίγο κολλάω γιατι πχ στους συγκεκριμένους πρέπει ναχω στείλει 4-5 φόρες
    Λάθος...
    Πρέπει να στέλνεις ξεχωριστό βιογραφικό για κάθε μία θέση που σε ενδιαφέρει.
    Όχι επειδή έστειλες μια-δύο φορές ένα βιογραφικό τώρα περιμένεις...
    Κάθε θέση αξιολογείτε από διαφορετικούς προϊστάμενους με βάση την θέση και την εκδήλωση ενδιαφέροντος..
    Αν σε ενδιαφέρουν 50 θέσεις, πρέπει να στείλεις 50 φορές το βιογραφικό σου, με εμφανή αναφορά στην θέση που σε ενδιαφέρει...

    .

  9. #84
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Υπαρχει περιπτωση το βιογραφικο σου, σαν παρουσιαση, να εχει καποιο προβλημα και να κοβεσαι λογω αυτου?

    Εχουν περασει απ'τα χερια μου χιλιαδες βιογραφικα και καποια κανανε μπαμ οτι ο υποψηφιος δε κανει και ας εγραφε παπαδες μεσα.

    Μπορει να εχεις μια κακη φωτογραφια, μπορει το φορματ να μην ειναι το ενδεδειγμενο με στοιχεια-σπουδες-εμπειρια, μπορει να λειπουν πληροφοριες, μπορει να ειναι "υπερπαραγωγη" (εχω δει καποιους να υποβαλλουν ολοκληρο βιβλιο - δλδ κανονικο βιβλιοδεμενο!- με τα credentials τους ) κτλ.

  10. #85
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει περιπτωση το βιογραφικο σου, σαν παρουσιαση, να εχει καποιο προβλημα και να κοβεσαι λογω αυτου?

    Εχουν περασει απ'τα χερια μου χιλιαδες βιογραφικα και καποια κανανε μπαμ οτι ο υποψηφιος δε κανει και ας εγραφε παπαδες μεσα.

    Μπορει να εχεις μια κακη φωτογραφια, μπορει το φορματ να μην ειναι το ενδεδειγμενο με στοιχεια-σπουδες-εμπειρια, μπορει να λειπουν πληροφοριες, μπορει να ειναι "υπερπαραγωγη" (εχω δει καποιους να υποβαλλουν ολοκληρο βιβλιο - δλδ κανονικο βιβλιοδεμενο!- με τα credentials τους ) κτλ.
    φώτο δεν έχω. διότι το θεωρώ σεξιστικό. γιατί αν είμαι άσχημη για κάποιον απλά δεν θα προσέξει εργασία, και θα πάρει μία που νομίζει ότι μοντέλο. το σιβι τοχουν τσεκάρει ειδικοί hr,λένε ότι είναι οκ. και απο εξωτερικό έχω κάθε βδομάδα τηλέφωνο, οπότε θέλω να ελπίζω ότι τουλάχιστον τυπικά είναι καλούλι. είναι μία σελίδα, δεν έχω βιβλίο λολ
    η αλήθεια είναι ότι ανέβηκα πολύ γρήγορα ίσως αυτό δεν πιστεύουν. τί να σου πώ. επίσης ο κλάδος που ήμουν στην ελλάδα είναι τελείως ανδρικός. βλέπω τις γυναίκες τις έχουν για hr, communications + γραμματεία στις ανάλογες επιχειρήσεις. ενώ εγώ ήμουν στο τελείως geeky + tech κομμάτι. επίσης...είμαι άνω των 30. και αυτό μουχουν πει ευθέως στελέχη ότι είναι μεγάλο πρόβλημα για εδώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stzanlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος...
    Πρέπει να στέλνεις ξεχωριστό βιογραφικό για κάθε μία θέση που σε ενδιαφέρει.
    Όχι επειδή έστειλες μια-δύο φορές ένα βιογραφικό τώρα περιμένεις...
    Κάθε θέση αξιολογείτε από διαφορετικούς προϊστάμενους με βάση την θέση και την εκδήλωση ενδιαφέροντος..
    Αν σε ενδιαφέρουν 50 θέσεις, πρέπει να στείλεις 50 φορές το βιογραφικό σου, με εμφανή αναφορά στην θέση που σε ενδιαφέρει...

    .
    δεν έχεις άδικο...αλλά δεν ξέρω. μία εταιρία στην οποία είχα στείλει αρκετές φορές, γιατί είναι του κλάδου μου, σε ενα career day η hrou, μου την είπε και αισθάνθηκα αμήχανα. στη φάση όταν της έδωσα το βιογραφικό...'α. ναι ναι. τοχω δει. τοχεις στείλει πολλές φορές...ναι.....'

  11. #86
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    φώτο δεν έχω. διότι το θεωρώ σεξιστικό. γιατί αν είμαι άσχημη για κάποιον απλά δεν θα προσέξει εργασία, και θα πάρει μία που νομίζει ότι μοντέλο. το σιβι τοχουν τσεκάρει ειδικοί hr,λένε ότι είναι οκ. και απο εξωτερικό έχω κάθε βδομάδα τηλέφωνο, οπότε θέλω να ελπίζω ότι τουλάχιστον τυπικά είναι καλούλι. είναι μία σελίδα, δεν έχω βιβλίο λολ
    η αλήθεια είναι ότι ανέβηκα πολύ γρήγορα ίσως αυτό δεν πιστεύουν. τί να σου πώ. επίσης ο κλάδος που ήμουν στην ελλάδα είναι τελείως ανδρικός. βλέπω τις γυναίκες τις έχουν για hr, communications + γραμματεία στις ανάλογες επιχειρήσεις. ενώ εγώ ήμουν στο τελείως geeky + tech κομμάτι. επίσης...είμαι άνω των 30. και αυτό μουχουν πει ευθέως στελέχη ότι είναι μεγάλο πρόβλημα για εδώ.

    - - - Updated - - -



    δεν έχεις άδικο...αλλά δεν ξέρω. μία εταιρία στην οποία είχα στείλει αρκετές φορές, γιατί είναι του κλάδου μου, σε ενα career day η hrou, μου την είπε και αισθάνθηκα αμήχανα. στη φάση όταν της έδωσα το βιογραφικό...'α. ναι ναι. τοχω δει. τοχεις στείλει πολλές φορές...ναι.....'
    Καλά έχει κάτι σαϊνια στα hr των εταιριών... και όχι μονο Ελλάδα.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  12. #87
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν έχεις άδικο...αλλά δεν ξέρω. μία εταιρία στην οποία είχα στείλει αρκετές φορές, γιατί είναι του κλάδου μου, σε ενα career day η hrou, μου την είπε και αισθάνθηκα αμήχανα. στη φάση όταν της έδωσα το βιογραφικό...'α. ναι ναι. τοχω δει. τοχεις στείλει πολλές φορές...ναι.....'
    Ε, και ?? Επειδή έπεσες σε μία "περίεργη" τι σημαίνει ?
    Εσύ πρέπει να κάνεις το καλύτερο για εσένα. Μη σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι.
    Αλήθεια, ποιο είναι το αντικείμενο της ειδικότητας σου ?

    .

  13. #88
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stzanlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, και ?? Επειδή έπεσες σε μία "περίεργη" τι σημαίνει ?
    Εσύ πρέπει να κάνεις το καλύτερο για εσένα. Μη σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι.
    Αλήθεια, ποιο είναι το αντικείμενο της ειδικότητας σου ?

    .
    ένιωσα άσχημα γιατί ήταν μία εταιρία στην οποία θα μπορούσα κατα 99% να ταιριάξω στο αντικείμενο. και όχι μόνο αυτό, με φώναξε να μου προτείνει θέση βοηθού. η πιο αμήχανη στιγμή της καριέρας μου άνετα,
    το αντικείμενο μου είναι επενδύσεις/εξαγορές/αλγοριθμικές διαπραγματεύσεις και τα συναφή.

  14. #89
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    φώτο δεν έχω. διότι το θεωρώ σεξιστικό. γιατί αν είμαι άσχημη για κάποιον απλά δεν θα προσέξει εργασία, και θα πάρει μία που νομίζει ότι μοντέλο. το σιβι τοχουν τσεκάρει ειδικοί hr,λένε ότι είναι οκ.
    @@ ειδικοι ειναι. CV χωρις photo? Seriously?

    και απο εξωτερικό έχω κάθε βδομάδα τηλέφωνο, οπότε θέλω να ελπίζω ότι τουλάχιστον τυπικά είναι καλούλι.
    Εξω εχουν χαμηλη ανεργια / υψηλη ζητηση σε tech jobs. Οπότε λογικο.

    είναι μία σελίδα, δεν έχω βιβλίο λολ
    Αυτο ειναι το σωστο format, μια σελιδα, φωτο, ονομα-ηλικια κτλ, σπουδες, προϋπηρεσια.

    η αλήθεια είναι ότι ανέβηκα πολύ γρήγορα ίσως αυτό δεν πιστεύουν. τί να σου πώ. επίσης ο κλάδος που ήμουν στην ελλάδα είναι τελείως ανδρικός. βλέπω τις γυναίκες τις έχουν για hr, communications + γραμματεία στις ανάλογες επιχειρήσεις. ενώ εγώ ήμουν στο τελείως geeky + tech κομμάτι. επίσης...είμαι άνω των 30. και αυτό μουχουν πει ευθέως στελέχη ότι είναι μεγάλο πρόβλημα για εδώ.
    Κακα τα ψεματα, στην ελλαδα οι γυναικες στις επιχειρησεις παιζουν λιγο το ρολο του eye candy. Δε νομιζω οτι οι αντρες τις σεβονται ιδιαιτερα οσον αφορα τα tech knowledge τους... σε φαση: oτι και να μου δειξεις σε βιογραφικο θα πω, ναι οκ, καληνυχτα. Πηγες στο εξωτερικο που προσλαμβανουν τους παντες με βαση ενα πτυχιο και μου το παιζεις τωρα οτι εχεις προϋπηρεσια και θα σε παρω εδω και δε μπορεις να κανεις ουτε τα βασικα. Δε μου βαζεις και φωτο αρα αγνωστος Χ. Αντε γεια.

    100 φορες καλυτερα εξω σε αυτα τα θεματα, εννοειται.

    - - - Updated - - -

    Btw, αν σε ρωτησουν πουθενα γιατι δεν εχεις φωτο μη πεις:

    φώτο δεν έχω διότι το θεωρώ σεξιστικό.
    ...θα σκεφτουν τιποτα "ωχ φεμινιστρια", "ωχ θα βρουμε το μπελα μας με τιποτα ιστοριες για σεξισμο / παρενοχλησεις / κτλ" =====> μακρια και αγαπημενοι.

  15. #90
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Btw, αν σε ρωτησουν πουθενα γιατι δεν εχεις φωτο μη πεις:



    ...θα σκεφτουν τιποτα "ωχ φεμινιστρια", "ωχ θα βρουμε το μπελα μας με τιποτα ιστοριες για σεξισμο / παρενοχλησεις / κτλ" =====> μακρια και αγαπημενοι.
    Σε αυτό συμφωνώ.
    Καλύτερα μια γενικόλογη απάντηση τύπου "εκεί στην [χώρα] που ήμουν πριν δεν βάζαμε φωτογραφία στο βιογραφικό και μου έχει μείνει η συνήθεια".


    Στη Γερμανία πάντως η φωτογραφία στο βιογραφικό θεωρείται σημαντική (να υπάρχει) γιατί δεν έχουμε φτάσει στο επίπεδο ως κοινωνία όπου θεωρείται ρατσιστικό να δεις τη φάτσα του άλλου πριν επιλέξεις αν θα τον καλέσεις για συνέντευξη ή όχι.

Σελ. 6 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας