Σελ. 7 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 25678912 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 182
  1. #91
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Η χρήση φωτό στο CV δεν πρέπει να θεωρείται ταμπού πάντως, γιατί ρατσιστικό ή μη, σεξιστικό ή μη, την ώρα της αξιολόγησης, το hr θα συνυπολογίσει τη φυσιογνωμία σου, κακά τα ψέματα.

    Επομένως, το να υπάρχει φωτό, βοηθά στο ξεσκαρτάρισμα. Χωρίς φωτό, το CV γίνεται απλά ένα χαρτί με πληροφορίες. Ο recruiter κινείται στα τυφλά και στην πράξη απλά θα αφήσει το βιογραφικό στην άκρη, τελευταίο, θα ασχοληθεί μόνο στην περίπτωση που δεν βρει αυτό που ψάχνει στα υπόλοιπα CV.

    Τo CV είναι ο καθρέφτης μας ως υποψήφιοι εργαζόμενοι.

    Με το να αφαιρείς πληροφορίες που θα βοηθήσουν στην πρόσληψή σου με το σκεπτικό του ρατσισμού και του σεξισμού, αυτομάτως βάζεις τρικλοποδιά στον ίδιο σου τον εαυτό.

    Στην τελική, αν δεν θέλεις να μοιραστείς δεδομένα που ούτως ή άλλως θα πρέπει να τα εκθέσεις σε πιθανή συνέντευξη, ποιός ο λόγος να στείλεις κάπου CV;
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  2. #92
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Στην τελική, αν δεν θέλεις να μοιραστείς δεδομένα που ούτως ή άλλως θα πρέπει να τα εκθέσεις σε πιθανή συνέντευξη, ποιός ο λόγος να στείλεις κάπου CV;
    φυσικα και θα αφαιρεσω πληροφοριες ασχετeς. εχω κυριολεκτικα 6 πανεπιστημιακα πτυχια. γιατι αν η θεση ειναι για επενδυσεις, ποιος ο λογος να αφησω και τα εξι αν το ενα η τα δυο μπορει ναναι π.χ. δασολογια? θα βαλω τα σχετικα γιατι αλλιως φαινεται οτι ειμαι φαφλατου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @@ ειδικοι ειναι. CV χωρις


    Κακα τα ψεματα, στην ελλαδα οι γυναικες στις επιχειρησεις παιζουν λιγο το ρολο του eye candy. Δε νομιζω οτι οι αντρες τις σεβονται ιδιαιτερα οσον αφορα τα tech knowledge τους... σε φαση: oτι και να μου δειξεις σε βιογραφικο θα πω, ναι οκ, καληνυχτα. Πηγες στο εξωτερικο που προσλαμβανουν τους παντες με βαση ενα πτυχιο και μου το παιζεις τωρα οτι εχεις προϋπηρεσια και θα σε παρω εδω και δε μπορεις να κανεις ουτε τα βασικα. Δε μου βαζεις και φωτο αρα αγνωστος Χ. Αντε γεια.

    100 φορες καλυτερα εξω σε αυτα τα θεματα, εννοειται.

    - - - Updated - - -

    Btw, αν σε ρωτησουν πουθενα γιατι δεν εχεις φωτο μη πεις:



    ...θα σκεφτουν τιποτα "ωχ φεμινιστρια", "ωχ θα βρουμε το μπελα μας με τιποτα ιστοριες για σεξισμο / παρενοχλησεις / κτλ" =====> μακρια και αγαπημενοι.
    δεν ειναι μονο θεμα σεξισμου. δεν αισθανομαι ανετα να εχω φωτο μου.. μου φαινεται σαν παζαρι κρεατος. δεν νιωθω ανετα να κρινομαι απτη φατσα μου.
    στη σχολη που ειχα μαθημα hr εδω ελλαδα, αν και οι περισσοτεροι εχουν φωτο, δεν ειναι κατι το υποχρεωτικ πια.
    δεν με εχουν ρωτησει ποτε γιατι δεν εχω φωτο. αν με ρωτησουν θα πω την αληθεια. οτι δεν εχω συνηθισει να βαζω φωτο.
    αν κατσεις να δεις φωτος...στο linkedin .. ειναι σαν να βλεπεις φωτος για το gntm. οποτε ναι, ειμαστε μια πολυ σεξιστικη κοινωνια ακομα.

    οσον αφορα τις τεχνικες δουλειες... εδω με ρωτησαν αν ξερω τι ειναι το εξελ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος justmyself : 11-12-19 στις 10:39.

  3. #93
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι μονο θεμα σεξισμου. δεν αισθανομαι ανετα να εχω φωτο μου.. μου φαινεται σαν παζαρι κρεατος. δεν νιωθω ανετα να κρινομαι απτη φατσα μου.
    Ψευδαισθηση ειναι αυτο. Ουτως ή αλλως αμα σε φωναξουν για το interview θα σε δουν - δε θα πας με κουκουλα.

    Γενικα σκεψου το απ'την αναποδη... σου ερχονται τα βιογραφικα και πρεπει να κρινεις... θα κατσεις να ασχοληθεις με αγνωστες παραμετρους? Η απαντηση ειναι οχι, ειναι χασιμο χρονου - οταν εχεις τοσα βιογραφικα μπροστα σου. Απλα προσπερνας το βιογραφικο που δεν εχει τα απαιτουμενα και πας παρακατω. Αν τωρα εισαι σε αγορες που το skill ειναι σε high demand εκει μπορει να παραβλεψεις οτι ο αλλος δεν εχει φωτο και απλα τον φωναζεις να τον δεις απο κοντα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν κατσεις να δεις φωτος...στο linkedin .. ειναι σαν να βλεπεις φωτος για το gntm. οποτε ναι, ειμαστε μια πολυ σεξιστικη κοινωνια ακομα.
    Σιγα, εδω πηραν την αλλη με το μπλε μαλλι και τα κιλα

    Spoiler:




    οσον αφορα τις τεχνικες δουλειες... εδω με ρωτησαν αν ξερω τι ειναι το εξελ...
    Ναι γιατι υποτιμουν τις γυναικες. Αλλα απο αποψη αν εκαναν καλα τη δουλεια τους, καλα την εκαναν γιατι τιποτα δεν ειναι αυτονοητο. Πρεπει να ρωτανε τα παντα.

  4. #94
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψευδαισθηση ειναι αυτο. Ουτως ή αλλως αμα σε φωναξουν για το interview θα σε δουν - δε θα πας με κουκουλα.

    Γενικα σκεψου το απ'την αναποδη... σου ερχονται τα βιογραφικα και πρεπει να κρινεις... θα κατσεις να ασχοληθεις με αγνωστες παραμετρους? Η απαντηση ειναι οχι, ειναι χασιμο χρονου - οταν εχεις τοσα βιογραφικα μπροστα σου. Απλα προσπερνας το βιογραφικο που δεν εχει τα απαιτουμενα και πας παρακατω. Αν τωρα εισαι σε αγορες που το skill ειναι σε high demand εκει μπορει να παραβλεψεις οτι ο αλλος δεν εχει φωτο και απλα τον φωναζεις να τον δεις απο κοντα.

    - - - Updated - - -


    Ναι γιατι υποτιμουν τις γυναικες. Αλλα απο αποψη αν εκαναν καλα τη δουλεια τους, καλα την εκαναν γιατι τιποτα δεν ειναι αυτονοητο. Πρεπει να ρωτανε τα παντα.
    Δεν είναι όμως άδικο να διαλέγουν έναν άνθρωπο απλά γιατί είναι όμορφος? δεν είναι δουλειά front office ξενοδοχείου.

    Βρε να ρωτάνε, απλά όταν στο βιογραφικό λέει ότι έφτιαχνα μοντέλα στο εξέλ, ε..το ξέρω τί είναι το εξελ :P στο τέλος της συνέντευξης μου είπε ο κυριούλης ότι δεν είναι σίγουρος ότι θα μπορέσω να δουλέψω (στο ίδιο αντικείμενο που κάνω χρόνια) τόσο καλά όσοι οι μαθηματικοί που έχει και αν ήθελα να ξεκινούσα με πρακτική. (η ειρωνία εδώ είναι ότι η δουλειά ήταν η ίδια που έκανα έξω, και εκεί ήμουν εγώ η μάνατζερ της ομάδας). και σε μια άλλη συνέντευξη διάβαζε το βιογραφικό ο κύριος...και λεεί 'α. ήσουν δηλαδή σαν το support'.(δεν ήμουν το support. εγώ έφτιαχνα τα αλγοριθμικά μοντέλα και έπαιρνα τις αποφάσεις των εξαγορών)

    οπότε...ναι...μας υποτιμούν τις γυναίκες πάρα πάρα πολύ.

  5. #95
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος σχετικά με τη φωτογραφία στο βιογραφικό. Είναι ανάλογα τη χώρα. Πχ, εδώ Βρετανία κανείς δε βάζει φωτογραφία στο βιογραφικό, όπως ούτε και ηλικία/ημερομηνία γέννησης. Γερμανία από την άλλη απ' όσο ξέρω είναι στάνταρ η φωτογραφία.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #96
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @justmyself: κάτι δεν μου κολλάει στον τρόπο που προσεγγίζεις το θέμα εύρεσης εργασίας αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω ακριβώς τι. Για παράδειγμα, έχω την αίσθηση ότι κάτι κάθε φορά δίνεις μεγάλη βαρύτητα σε άλλη πιθανή αιτία (βύσμα, φύλλο, ηλικία) που δε βρίσκεις δουλειά, σαν να αυτο-αναιρεί τις προηγούμενες. Υποθέτω και εσύ είσαι στη φάση που προσπαθείς να καταλάβεις τι φταίει οπότε λογικό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    φώτο δεν έχω. διότι το θεωρώ σεξιστικό. γιατί αν είμαι άσχημη για κάποιον απλά δεν θα προσέξει εργασία, και θα πάρει μία που νομίζει ότι μοντέλο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι μονο θεμα σεξισμου. δεν αισθανομαι ανετα να εχω φωτο μου.. μου φαινεται σαν παζαρι κρεατος. δεν νιωθω ανετα να κρινομαι απτη φατσα μου.
    Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προηγούμενους ότι το βρίσκω λάθος αυτό. Η φώτο σου δίνει μια πρώτη εικόνα του ατόμου που θα έρθει για συνέντευξη και αν η πλειοψηφία βάζει πλέον, δημιουργεί προβληματισμό γιατί δεν βάζεις εσύ. Αν ο άλλος ενδιαφέρεται να κάνει σοβαρή δουλειά, δεν θα επιλέξει εργαζόμενο βάσει εμφάνισης (εκτός αν είναι θέση front office που είπες), ενώ αν την έχει δει next gntm φάση, τότε και φώτο να μη βάλεις.. θα σε κόψει μετά την συνέντευξη. Οπότε γιατί να αυτοσαμποτάρεσαι;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικα και θα αφαιρεσω πληροφοριες ασχετeς. εχω κυριολεκτικα 6 πανεπιστημιακα πτυχια. γιατι αν η θεση ειναι για επενδυσεις, ποιος ο λογος να αφησω και τα εξι αν το ενα η τα δυο μπορει ναναι π.χ. δασολογια? θα βαλω τα σχετικα γιατι αλλιως φαινεται οτι ειμαι φαφλατου.
    Δεν γνωρίζω HR-wise τι θεωρείται σωστό αλλά δε μου φαίνεται σωστή προσέγγιση το full customization του CV αναλόγως την κάθε θέση, γιατί ο ίδιος άνθρωπος παραμένεις και θέλεις ο άλλος να γνωρίζει το σύνολο των δυνατοτήτων σου. Αν με κάποιο τρόπο (βλέπε μέσω recruitment agencies) φτάσει το βιογραφικό σου σε κάποιον σε 2-3 εκδόσεις με εντελώς διαφορετικές σπουδές, παίζει να θεωρήσει ότι τους δουλεύεις για τα καλά.

    Επιπλέον αν πχ βάζεις τα μισά πτυχία ή μικρότερη προυπηρεσία, προκαλείς ερωτήματα για σημαντικά χρονικά κενά στη ζωή σου που εύλογα θα υπάρχουν. Άσε που δεν μπορείς να γνωρίζεις εκ των προτέρων όλα τα τρέχοντα projects (και ειδικά τα μελλοντικά!) της εκάστοτε εταιρείας, που μπορεί να αφορούν κάποιο από τα άλλα πτυχία σου και να καις σοβαρό πλεονέκτημά σου έναντι των υπολοιπων υποψηφίων κρύβοντάς τα. Προφανώς δεν λέω να γράψεις ότι στα 16 έκανες babysitting στο παιδί του γείτονα αλλά ακαδημαϊκούς τίτλους δε βρίσκω λόγο να τους κρύβεις. Λογική η ανησυχία του overqualified αλλά ίσως υπερβολική.

    Γενικότερα ψάξε λίγο μήπως τελικά κάνεις και εσύ κάτι λάθος. Καλή επιτυχία εύχομαι να καταφέρεις να βρεις αυτό που ψάχνεις και να μην χρειαστεί να ξαναφύγεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 11-12-19 στις 13:32.

  7. #97
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι όμως άδικο να διαλέγουν έναν άνθρωπο απλά γιατί είναι όμορφος? δεν είναι δουλειά front office ξενοδοχείου.

    Βρε να ρωτάνε, απλά όταν στο βιογραφικό λέει ότι έφτιαχνα μοντέλα στο εξέλ, ε..το ξέρω τί είναι το εξελ :P στο τέλος της συνέντευξης μου είπε ο κυριούλης ότι δεν είναι σίγουρος ότι θα μπορέσω να δουλέψω (στο ίδιο αντικείμενο που κάνω χρόνια) τόσο καλά όσοι οι μαθηματικοί που έχει και αν ήθελα να ξεκινούσα με πρακτική. (η ειρωνία εδώ είναι ότι η δουλειά ήταν η ίδια που έκανα έξω, και εκεί ήμουν εγώ η μάνατζερ της ομάδας). και σε μια άλλη συνέντευξη διάβαζε το βιογραφικό ο κύριος...και λεεί 'α. ήσουν δηλαδή σαν το support'.(δεν ήμουν το support. εγώ έφτιαχνα τα αλγοριθμικά μοντέλα και έπαιρνα τις αποφάσεις των εξαγορών)

    οπότε...ναι...μας υποτιμούν τις γυναίκες πάρα πάρα πολύ.
    Σίγουρα υπάρχει θέμα όσον αφορά τις γυναίκες, αλλά δεν είναι μόνο στην Ελλάδα. Πχ κι εδώ Βρετανία ένα πολύ καυτό ζήτημα είναι οι μισθολογικές διαφορές μεταξύ ανδρών/γυναικών. Πρόσφατα υπήρξε καταδικαστική απόφαση δικαστηρίου για το δήμο της Γλασκώβης (θα πρέπει να πληρώσουν εκατοντάδες εκατομμύρια πρώην εργαζόμενες, η υπόθεση είχε τραβήξει πολύ καιρό).

    Επίσης ότι στην Ελλάδα κάνουν βλακείες ερωτήσεις και σε υποτιμούν, δεν έχει να κάνει ντε και καλά με το αν είσαι άντρας ή γυναίκα. Ξέρω από πρώτο χέρι περιπτώσεις που είναι να κοπανάς το κεφάλι σου. Δυστυχώς η εργασιακή κουλτούρα στη χώρα μας είναι πολύ πίσω σε σχέση με άλλες. Εξαιρέσεις φυσικά πάντα υπάρχουν.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #98
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    @justmyself: κάτι δεν μου κολλάει στον τρόπο που προσεγγίζεις το θέμα εύρεσης εργασίας αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω ακριβώς τι. Για παράδειγμα, έχω την αίσθηση ότι κάτι κάθε φορά δίνεις μεγάλη βαρύτητα σε άλλη πιθανή αιτία (βύσμα, φύλλο, ηλικία) που δε βρίσκεις δουλειά, σαν να αυτο-αναιρεί τις προηγούμενες. Υποθέτω και εσύ είσαι στη φάση που προσπαθείς να καταλάβεις τι φταίει οπότε λογικό.

    Δεν γνωρίζω HR-wise τι θεωρείται σωστό αλλά δε μου φαίνεται σωστή προσέγγιση το full customization του CV αναλόγως την κάθε θέση, γιατί ο ίδιος άνθρωπος παραμένεις και θέλεις ο άλλος να γνωρίζει το σύνολο των δυνατοτήτων σου. Άσε που αν με κάποιο τρόπο (βλέπε μέσω recruitment agencies) το βιογραφικό σου σε 2-3 εκδόσεις με εντελώς διαφορετικές σπουδές, παίζει να θεωρήσει ότι τους δουλεύεις για τα καλά.

    Γενικότερα ψάξε λίγο μήπως τελικά κάνεις και εσύ κάτι λάθος. Καλή επιτυχία εύχομαι να καταφέρεις να βρεις αυτό που ψάχνεις και να μην χρειαστεί να ξαναφύγεις.
    δίνω βαρύτητα διότι απλά μετά από τόσο καιρό αυτό ακούω από παντού. και αυτό μου έχουν πει ευθέως στελέχη τα οποία ρώτησα γιατί ενδιαφερόμουν να δουλέψω στην εταιρία τους. κυριολεκτικά μου είπαν 'παίζει ρόλο το βύσμα, και προτιμάμε νεαρά άτομα χωρίς προυπηρεσία'. όσο κουλό και αν ακούγεται, μου το είπαν ευθέως 3 διευθυντικά στελέχη. επίσης, ευθέως μου έχουν πει να μην έχω απαίτηση ως άνω των 30 να βρώ εύκολα καλή δουλειά. (άτομα από τον δικό μου κλάδο)
    δεν ξέρω τί κάνω λάθος. έχω προσπαθήσει τα πάντα. δεν έχω στείλει στην ίδια εταιρία διαφορετικό βιογραφικό. έχω βγάλει κάποιες φορές 1-2 σπουδές κυρίως για να δοκιμάσω αν παίζει ρόλο και γιατί κανα δυο φορές μου είπαν ότι έχω σπουδάσει υπερβολικά. πολλές εταιρίες που δεν έχει σχέση μεγάλη το βιογραφικό μου έχουν πει πως ούτε καν κατανοούν το τί έχω κάνει. οπότε αν στείλω σε άλλο κλάδο, δεν παίζει με τη καμία να με πάρουν. το κάνω βέβαια, γιατί δεν με πειράζει να είναι άλλου είδους δουλειά από αυτή που είχα. γιατί πέρα απτη πλάκα....είναι καμιά 15αριά οι εταιρίες που θα ταίριαζα και 100% εδώ. δεν είναι ότι είμαι π.χ. λογίστρια και ταιριάζω παντού. οπότε όπως και να το κάνουμε οι εταιρίες παίρνουν 1000άδες βιογραφικά. αν εγώ στείλω σε θέση hr, ενώ δεν έχω καμία σχέση, δεν παίζει να με πάρουν. εγω θα πήγαινα, αλλά πέρα από σπουδές διοίκησης, δεν έχω τπτ από hr στο βιογραφικό. επίσης δεν έχω καθόλου ελληνική προυπηρεσία. μπορεί και αυτό να είναι θέμα. επίσης δεν διαμένω αθήνα. είμαι από επαρχία.

    δεν είμαι η μόνη που δεν βρίσκω δουλειά. οπότε δεν ξέρω γιατί οι περισσότεροι εδώ νομίζεται πως εγώ κάνω κάτι λάθος και δεν είναι και κομμάτι της κρίσης. εδώ χιλιάδες παιδιά φύγαμε γιατί δεν βρίσκαμε. δεν είμαι η μόνη που δεν βρίσκει. εγώ δεν ξέρω τί άλλο μπορώ να κάνω. τα έχω προσπαθήσει κυριολεκτικά όλα.(τα νορμάλ εννοώ)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα υπάρχει θέμα όσον αφορά τις γυναίκες, αλλά δεν είναι μόνο στην Ελλάδα. Πχ κι εδώ Βρετανία ένα πολύ καυτό ζήτημα είναι οι μισθολογικές διαφορές μεταξύ ανδρών/γυναικών. Πρόσφατα υπήρξε καταδικαστική απόφαση δικαστηρίου για το δήμο της Γλασκώβης (θα πρέπει να πληρώσουν εκατοντάδες εκατομμύρια πρώην εργαζόμενες, η υπόθεση είχε τραβήξει πολύ καιρό).

    Επίσης ότι στην Ελλάδα κάνουν βλακείες ερωτήσεις και σε υποτιμούν, δεν έχει να κάνει ντε και καλά με το αν είσαι άντρας ή γυναίκα. Ξέρω από πρώτο χέρι περιπτώσεις που είναι να κοπανάς το κεφάλι σου. Δυστυχώς η εργασιακή κουλτούρα στη χώρα μας είναι πολύ πίσω σε σχέση με άλλες. Εξαιρέσεις φυσικά πάντα υπάρχουν.
    βρετανία ζούσα για μια δεκαετία. φυσικά παντού υπάρχει θέμα. αλλα όχι τόσο όσο ελλάδα. βρετανία δεν με ρώτησαν ποτέ για τις ωοθήκες μου. και μια φορά που πήγα να πω ότι δεν σκέφτομαι σύντομα να κάνω παιδιά νευρίασαν γιατι μου είπαν πως δεν είναι κάτι που θέλουν να ξέρουν και κάτι που παίζει ρόλο γιαυτούς. σίγουρα παίζει και ο κλάδος στον οποίο είσαι..οπότε εγώ μιλάω γιαυτό που ξέρω μπορεί πχ στους μηχανικούς αγγλία να είναι όπως εδώ.
    απλά γύρισα με μια ωραιοποιημένη εικόνα της ελλάδος στο μυαλό μου. θυμόμουν ακόμα την εποχή πασόκ :P και προσγειώθηκα απότομα. γιαυτό και ίσως με πειράζει πάρα πολύ το ότι δεν βρίσκω δουλειά. ήμουν σίγουρη ότι θα έβρισκα. πες με χαζή.

  9. #99
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν είμαι η μόνη που δεν βρίσκω δουλειά. οπότε δεν ξέρω γιατί οι περισσότεροι εδώ νομίζεται πως εγώ κάνω κάτι λάθος και δεν είναι και κομμάτι της κρίσης. εδώ χιλιάδες παιδιά φύγαμε γιατί δεν βρίσκαμε. δεν είμαι η μόνη που δεν βρίσκει. εγώ δεν ξέρω τί άλλο μπορώ να κάνω. τα έχω προσπαθήσει κυριολεκτικά όλα.(τα νορμάλ εννοώ)
    Ασυζητητί υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στην εύρεση εργασίας, ειδικά σε κάποιους κλάδους, και δεν προσπαθούσα να σε κατηγορήσω ότι εσύ φταις. Αν άθελά μου έδωσα (ή δίνω ακόμα) τέτοια εντύπωση, ζητώ συγνώμη. Εφ'όσον θέτεις το πρόβλημά εύρεσης δημόσια, ο καθένας λέει την άποψή του μήπως και σου ξεφεύγει κάτι ή κάτι να βοηθήσει γενικότερα. Αν τα έχεις προσπαθήσει όλα μα όλα και δεν υπάρχει κανένα περιθώριο βελτίωσης στην προσπάθειά σου, τότε τι λόγο ύπαρξης έχει το νήμα; Απλά να το εκφράσεις ως παράπονο και να πούμε έχεις δίκιο και τέλος; Ή μήπως πάντα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης και δεν είναι κακό το άτυπο brainstorming που γίνεται στο νήμα;

    Πάντως περί επαρχίας που λες, μη νομίζεις ότι είναι οι εργοδότες με ανοιχτές αγκάλες μόλις βλέπουν Αθηναίο. Προφανώς παίζει ρόλο για σένα στις οικονομικές απαιτήσεις επειδή θα έχεις επιπλέον έξοδα μετακόμισης/σπιτιού, αλλά δε νομίζω ότι ο εργοδότης θα επηρεαστεί αποκλειστικά και μόνο από την (αρχική) διεύθυνση κατοικίας σου εφ'όσον είσαι διατεθειμένη για εγχώριο relocation. Περισσότερο πρόβλημα είναι άμα θες να παραμείνεις σε συγκεκριμένη γεωγραφική περιοχή. Αντίστοιχα είπες και για εξωτερικό ότι καταστράφηκες που θα βλέπουν οι ξένοι ελληνική διεύθυνση πλέον, αν και μετά από λίγες μέρες είπες ότι κάθε βδομάδα δέχεσαι τηλεφωνήματα (για προσφορές) από εξωτερικό. Για αυτό είπα ότι με μπερδεύεις λίγο, όχι ότι φταις.

  10. #100
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασυζητητί υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στην εύρεση εργασίας, ειδικά σε κάποιους κλάδους, και δεν προσπαθούσα να σε κατηγορήσω ότι εσύ φταις. Αν άθελά μου έδωσα (ή δίνω ακόμα) τέτοια εντύπωση, ζητώ συγνώμη. Εφ'όσον θέτεις το πρόβλημά εύρεσης δημόσια, ο καθένας λέει την άποψή του μήπως και σου ξεφεύγει κάτι ή κάτι να βοηθήσει γενικότερα. Αν τα έχεις προσπαθήσει όλα μα όλα και δεν υπάρχει κανένα περιθώριο βελτίωσης στην προσπάθειά σου, τότε τι λόγο ύπαρξης έχει το νήμα; Απλά να το εκφράσεις ως παράπονο και να πούμε έχεις δίκιο και τέλος; Ή μήπως πάντα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης και δεν είναι κακό το άτυπο brainstorming που γίνεται στο νήμα;

    Πάντως περί επαρχίας που λες, μη νομίζεις ότι είναι οι εργοδότες με ανοιχτές αγκάλες μόλις βλέπουν Αθηναίο. Προφανώς παίζει ρόλο για σένα στις οικονομικές απαιτήσεις επειδή θα έχεις επιπλέον έξοδα μετακόμισης/σπιτιού, αλλά δε νομίζω ότι ο εργοδότης θα επηρεαστεί αποκλειστικά και μόνο από την (αρχική) διεύθυνση κατοικίας σου εφ'όσον είσαι διατεθειμένη για εγχώριο relocation. Περισσότερο πρόβλημα είναι άμα θες να παραμείνεις σε συγκεκριμένη γεωγραφική περιοχή. Αντίστοιχα είπες και για εξωτερικό ότι καταστράφηκες που θα βλέπουν οι ξένοι ελληνική διεύθυνση πλέον, αν και μετά από λίγες μέρες είπες ότι κάθε βδομάδα δέχεσαι τηλεφωνήματα (για προσφορές) από εξωτερικό. Για αυτό είπα ότι με μπερδεύεις λίγο, όχι ότι φταις.
    θέλω να ακούσω συμβουλές. γιαυτο το άνοιξα το νήμα. αν θέλω γκρινιάζω και σπίτι :P να ακούσω άλλες απόψεις, εμπειρίες για να δώ αν μπορώ να κρίνω καλύτερα την κατάστασή μου.
    δέχομαι τηλεφωνήματα απο σαιτ που δεν έχω την διεύθυνση μου ελλάδα. όταν στέλνεις μέσω του σαιτ της εταιρίας και ζητάει διεύθυνση εκεί αναγκαστικά βάζω αυτή που έχω ελλάδα. γιατί αρκετές μετά ζητάνε proof of address.
    η φώτο μου φαίνεται κάπως..αν δηλαδή κάποιος κρίνει με ομορφιά? δεν έχω 4 μύτες, αλλά νιώθω περίεργα να έχω τη φάτσα μου ως κριτήριο. θα μπορούσα να βάλω μία πολύ αυστηρή βέβαια. βέβαια έχω δει και σχεδόν τοπλες να έχουν χαχα
    νομίζω το κυρίως πρόβλημα είναι ότι τα νόμισα αλλιώς τα πράματα. και έχω μπερδευτεί κιόλας μα όσα ακούω. και για μισθούς και για όλα. μια γνωστή μου σε αλυσίδα σουπερ μαρκετ παίρνει 2,300 καθαρά. ένας άλλος γνωστός μου σε διευθυντική θέση τράπεζας παίρνει 900ε. μία άλλη γνωστή μου ταμίας σε τράπεζα 1600 καθαρά. γιατί σίγουρα θα παίζει και αυτό ρόλο. δλδ μια θέση αθήνα που θα δίνει 600ε δεν θα με πάρει όσο και αν ταιριάζω.

  11. #101
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Το μονο που εχω να πω ειναι οτι υπαρχει πολυ σοβαρο προβλημα στη χωρα και φιλε thread starter εκανες πολυ κακη επιλογη που γυρισες. Οποιος θελει πληροφοριες ας στειλει pm. να ανταλλαξουμε καμια ιδεα.

  12. #102
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babality Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μονο που εχω να πω ειναι οτι υπαρχει πολυ σοβαρο προβλημα στη χωρα και φιλε thread starter εκανες πολυ κακη επιλογη που γυρισες. Οποιος θελει πληροφοριες ας στειλει pm. να ανταλλαξουμε καμια ιδεα.
    έπρεπε να επιστρέψω για σοβαρούς λόγους οικογενειακούς. ίσως βέβαια να βιάστηκα και να έπρεπε να ζητήσω κανα 6μηνο απλήρωτη άδεια. αλλά τί να πώ..πανικοβλήθηκα, το θεώρησα και σίγουρο ότι θα έβρισκα κάτι εδώ, και ήρθα. ο,τι έγινε έγινε τώρα.

  13. #103
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    έπρεπε να επιστρέψω για σοβαρούς λόγους οικογενειακούς. ίσως βέβαια να βιάστηκα και να έπρεπε να ζητήσω κανα 6μηνο απλήρωτη άδεια. αλλά τί να πώ..πανικοβλήθηκα, το θεώρησα και σίγουρο ότι θα έβρισκα κάτι εδώ, και ήρθα. ο,τι έγινε έγινε τώρα.
    Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να αρχίσεις να στέλνεις ξανά στα έξω (αν δεν το έχεις κάνει ήδη), η διεύθυνση δεν νομίζω να είναι πρόβλημα (ούτως η άλλως σχεδόν πάντα η πρώτη συνέντευξη είναι είτε τηλέφωνο, είτε σκυπε σε τέτοιες περιπτώσεις). Επίσης εφόσον έχεις δικαιολογία, για το λόγο της επιστροφής δεν υπάρχει θέμα. Το πιο σοβαρό θέμα είναι ότι πλεόν η ευρώπη μπαίνει σε περιοδο ύφεσης. Στη γερμανία για παράδειγμα οι περισσότερες μεγάλες εταιρίες έχουν παγώσει τις προσλήψεις (ενώ απολύουν σωρηδόν και μαζικά) και νομίζω σε παρόμοια κατάσταση είναι οι περισσότερες ευρωπαικές οικονομίες.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  14. #104
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να αρχίσεις να στέλνεις ξανά στα έξω (αν δεν το έχεις κάνει ήδη), η διεύθυνση δεν νομίζω να είναι πρόβλημα (ούτως η άλλως σχεδόν πάντα η πρώτη συνέντευξη είναι είτε τηλέφωνο, είτε σκυπε σε τέτοιες περιπτώσεις). Επίσης εφόσον έχεις δικαιολογία, για το λόγο της επιστροφής δεν υπάρχει θέμα. Το πιο σοβαρό θέμα είναι ότι πλεόν η ευρώπη μπαίνει σε περιοδο ύφεσης. Στη γερμανία για παράδειγμα οι περισσότερες μεγάλες εταιρίες έχουν παγώσει τις προσλήψεις (ενώ απολύουν σωρηδόν και μαζικά) και νομίζω σε παρόμοια κατάσταση είναι οι περισσότερες ευρωπαικές οικονομίες.
    ναί είναι αρκετά παράξενα τα πράματα τώρα. και δυστυχώς το δικό μου επάγγελμα επηρεάζεται απτις νομοθεσίες της ΕΕ με αποτέλεσμα να φεύγει από βρετανία και στις χώρες που έχει πάει ζητάνε τις τοπικές γλώσσες. ο δεκέμβρης είναι ο χειρότερος μήνας, από φλεβάρη τώρα ξανά θα φανεί τί γίνεται. αφού έχουν πάρει τις προαγωγές και τα bonus και αποφασίσουν να μετακινηθούν. θα δώσω για ενα certificate πληροφορικής την άνοιξη, οπότε ίσως στραφώ προς εκείνο το κλάδο. δεν ήθελα να ξαναφύγω, αλλά τουλάχιστον θαχω τη συνείδησή μου κάπως ήρεμη αφού ήρθα και βοήθησα την οικογένεια.

  15. #105
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος σχετικά με τη φωτογραφία στο βιογραφικό. Είναι ανάλογα τη χώρα. Πχ, εδώ Βρετανία κανείς δε βάζει φωτογραφία στο βιογραφικό, όπως ούτε και ηλικία/ημερομηνία γέννησης. Γερμανία από την άλλη απ' όσο ξέρω είναι στάνταρ η φωτογραφία.
    ...είδα τουρκικο βιογραφικό στο οποίο ο υποψήφιος ανέφερε ομάδα αίματος.....

Σελ. 7 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 25678912 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας