Σελ. 8 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 182
  1. #106
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...είδα τουρκικο βιογραφικό στο οποίο ο υποψήφιος ανέφερε ομάδα αίματος.....
    Εεεε;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #107
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εεεε;
    και εγώ έμεινα μ@λ@κ@ς .. και πρόκειται για νορμαλ άτομο γενικά!

  3. #108
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναί είναι αρκετά παράξενα τα πράματα τώρα. και δυστυχώς το δικό μου επάγγελμα επηρεάζεται απτις νομοθεσίες της ΕΕ με αποτέλεσμα να φεύγει από βρετανία και στις χώρες που έχει πάει ζητάνε τις τοπικές γλώσσες. ο δεκέμβρης είναι ο χειρότερος μήνας, από φλεβάρη τώρα ξανά θα φανεί τί γίνεται. αφού έχουν πάρει τις προαγωγές και τα bonus και αποφασίσουν να μετακινηθούν. θα δώσω για ενα certificate πληροφορικής την άνοιξη, οπότε ίσως στραφώ προς εκείνο το κλάδο. δεν ήθελα να ξαναφύγω, αλλά τουλάχιστον θαχω τη συνείδησή μου κάπως ήρεμη αφού ήρθα και βοήθησα την οικογένεια.
    Ζητάνε τοπικές γλώσσες για να κάνεις «αλγοριθμικά μοντέλα»;
    Από σπου και ωσπού, που έλεγε και ένας μεγάλος πολιτικός;
    Είσαι σίγουρη ότι δεν ψάχνεις δικαιολογίες για να σαμποτάρεις η ίδια τον εαυτό σου;

  4. #109
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζητάνε τοπικές γλώσσες για να κάνεις «αλγοριθμικά μοντέλα»;
    Από σπου και ωσπού, που έλεγε και ένας μεγάλος πολιτικός;
    Είσαι σίγουρη ότι δεν ψάχνεις δικαιολογίες για να σαμποτάρεις η ίδια τον εαυτό σου;
    φυσικά και ζητάνε τοπικές γλώσσες. το 60% του finance σε γαλλια θελει γαλλικα, σε ελβετια ζητάνε κυρίως ιταλικά και γερμανικα..κτλ κτλ. γιατί μπορεί να έχεις πάρε δώσε με πελάτες, με εσωτερικά τμήματα, και γιατί είναι δική τους η χώρα μπορούν έτσι να παίρνουν αυτούς που γουστάρουν αυτοί. και ένα 20% λέει 'german would be beneficial' 'candidates with italian or french will be seen favourably' κτλ κτλ. για να μην αναφέρω το λουξεμβούργο που πολλές φορές ζητάει και τις 3 γλώσσες. εδώ ελλάδα ζητάνε μόνο αγγλικά για modelling? όχι.και ελληνικά ζητάνε.

    - - - Updated - - -

    αν όχι linked, στο efinancials.ch ή .de αν τσεκάρεις θα δείς πως το finance προτιμάει τις τοπικές γλώσσες. ίσως στο κλάδο της πληροφορικής να μην συμβαίνει αυτό.

  5. #110
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικά και ζητάνε τοπικές γλώσσες. το 60% του finance σε γαλλια θελει γαλλικα, σε ελβετια ζητάνε κυρίως ιταλικά και γερμανικα..κτλ κτλ. γιατί μπορεί να έχεις πάρε δώσε με πελάτες, με εσωτερικά τμήματα, και γιατί είναι δική τους η χώρα μπορούν έτσι να παίρνουν αυτούς που γουστάρουν αυτοί. και ένα 20% λέει 'german would be beneficial' 'candidates with italian or french will be seen favourably' κτλ κτλ. για να μην αναφέρω το λουξεμβούργο που πολλές φορές ζητάει και τις 3 γλώσσες. εδώ ελλάδα ζητάνε μόνο αγγλικά για modelling? όχι.και ελληνικά ζητάνε.

    - - - Updated - - -

    αν όχι linked, στο efinancials.ch ή .de αν τσεκάρεις θα δείς πως το finance προτιμάει τις τοπικές γλώσσες. ίσως στο κλάδο της πληροφορικής να μην συμβαίνει αυτό.
    ΟΚ, έστω ότι στη Γαλλία το 60% ζητάει Γαλλικά. 2 ερωτήσεις:
    1. Το 40% δε σου κάνει για να στείλεις βιογραφικά;
    2. Στη Γαλλία θα πας για Finance; Εκεί μπορεί σε 2 χρόνια να βγάλουν κομμουνιστή πρόεδρο.

    Για την Ελβετία δε δέχομαι το "κυρίως ιταλικά και γερμανικα" που αναφέρεις γιατί έζησα εκεί 5 χρόνια και δεν ήξερα κανέναν που δούλευε σε Finance και χρησιμοποιούσε άλλη γλώσσα από Αγγλικά, αντίθετα ήξερα κόσμο που δούλευε σε Finance και μιλούσε μόνο Αγγλικά.

    Αλήθεια, μπορείς να γράψεις κείμενο με σωστή στίξη, ορθογραφία και κανονικές παραγράφους;
    Τα μηνύματά σου είναι ένα επίπεδο πάνω από το πως γράφουν διάφοροι αμόρφωτοι στα social media, αλλά και ένα επίπεδο κάτω από το πως γράφουν τα περισσότερα μέλη εδώ μέσα.
    Μαζί με το βιογραφικό στέλνεις και cover letter; Αν ναι, στο cover letter γράφεις όπως γράφεις και εδώ στο forum; Ρωτάω γιατί αν μου ερχόταν cover letter με τέτοιο επίπεδο γραπτού λόγου θα απέρριπτα τον υποψήφιο επιτόπου.

  6. #111
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αλήθεια, μπορείς να γράψεις κείμενο με σωστή στίξη, ορθογραφία και κανονικές παραγράφους;
    Τα μηνύματά σου είναι ένα επίπεδο πάνω από το πως γράφουν διάφοροι αμόρφωτοι στα social media, αλλά και ένα επίπεδο κάτω από το πως γράφουν τα περισσότερα μέλη εδώ μέσα.
    Μαζί με το βιογραφικό στέλνεις και cover letter; Αν ναι, στο cover letter γράφεις όπως γράφεις και εδώ στο forum; Ρωτάω γιατί αν μου ερχόταν cover letter με τέτοιο επίπεδο γραπτού λόγου θα απέρριπτα τον υποψήφιο επιτόπου.
    Αλήθεια, μπορείς να είσαι λιγότερο γελοίος?



    είσαι τόσο υψηλού επιπέδου, που καλύτερα να την κάνεις από το thread μου γιατί εγώ δεν σε προσέβαλα.

  7. #112
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια, μπορείς να είσαι λιγότερο γελοίος?



    είσαι τόσο υψηλού επιπέδου, που καλύτερα να την κάνεις από το thread μου γιατί εγώ δεν σε προσέβαλα.
    Όχι δεν μπορώ να την κάνω από το thread σου, το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον ως θέμα και με ενδιαφέρει να δω τι γράφουν οι υπόλοιποι.
    Από την απάντησή σου υποθέτω ότι όντως θεωρείς γελοίο το να γράφει κανείς σωστά και να επιμένει ότι και οι άλλοι πρέπει να γράφουν σωστά.
    Ίσως αυτό εξηγεί μερικές από τις απορρίψεις που έχεις λάβει.
    Εσύ μπορεί να θεωρείς ότι επειδή σχεδιάζεις απίστευτα καλά «αλγοριθμικά μοντέλα», είναι δευτερεύον το αν μπορείς να εκφραστείς σωστά στον γραπτό λόγο ή όχι. Οι άνθρωποι που λαμβάνουν το cover letter σου όμως δεν έχουν καμία διάθεση να διαβάζουν κείμενο χωρίς σωστή δομή, στίξη και ορθογραφία.

    ΥΓ. Θα κάνω report γιατί με είπες γελοίο. Εγώ δε σε έβρισα, μια ιδέα έριξα για να σε βοηθήσω.

  8. #113
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    βρε δεν πας να φωναξεις και την CIA.
    και γω θα σε κανω γιατι με προσεβαλες.
    βαλε με και στο ignore οπως θα κανω και γω, και ολοι συνεχιζουμε τη ζωη μας ομορφα και ωραια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος justmyself : 11-12-19 στις 18:29.

  9. #114
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    O lewton προσπαθεί να σε βοηθήσει απλά έχει έναν πως να το πω, λίγο ξεχωριστό τρόπο

    Ηρεμία..


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  10. #115
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Εγώ πραγματικά πάντως είμαι περίεργος να δω ένα βιογραφικό που έστειλες πρόσφατα, θα μπορούσες να αφαιρέσεις ευαίσθητα στοιχεία (ονόματα, εταιρίες, κλπ) και να το ανεβάσεις εδώ; Στην τελική όπως λες το έχεις στείλει παντού, δεν έχεις να χάσεις κάτι, και που ξέρεις μπορεί να το δει κάποιος εδώ και να έχεις και καμιά προσφορά

  11. #116
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πραγματικά πάντως είμαι περίεργος να δω ένα βιογραφικό που έστειλες πρόσφατα, θα μπορούσες να αφαιρέσεις ευαίσθητα στοιχεία (ονόματα, εταιρίες, κλπ) και να το ανεβάσεις εδώ;
    να το εβαζα αλλα με τα πανεπιστημια η με τους τιτλους εργασιας θα μπορει καποιος να με βρει. θα πρεπει να κρυχω σχεδον τα παντα κ δεν θαχει νοημα

  12. #117
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από justmyself Εμφάνιση μηνυμάτων
    να το εβαζα αλλα με τα πανεπιστημια η με τους τιτλους εργασιας θα μπορει καποιος να με βρει. θα πρεπει να κρυχω σχεδον τα παντα κ δεν θαχει νοημα
    Και σε βρήκε, τί θα κάνει; Άντε να σου στείλει κάνα μήνυμα για δουλειά στο linkedin. Αυτό δεν θέλεις στην τελική;;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #118
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε βρήκε, τί θα κάνει; Άντε να σου στείλει κάνα μήνυμα για δουλειά στο linkedin. Αυτό δεν θέλεις στην τελική;;
    νομιζω το gdpr το απαγορευει

  14. #119
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Έτσι δουλειά όμως δεν κάνουμε. Στα σοβαρά τώρα θα συμφωνήσω με τον ψυχάκια:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    @justmyself: κάτι δεν μου κολλάει στον τρόπο που προσεγγίζεις το θέμα εύρεσης εργασίας αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω ακριβώς τι. Για παράδειγμα, έχω την αίσθηση ότι κάτι κάθε φορά δίνεις μεγάλη βαρύτητα σε άλλη πιθανή αιτία (βύσμα, φύλλο, ηλικία) που δε βρίσκεις δουλειά, σαν να αυτο-αναιρεί τις προηγούμενες. Υποθέτω και εσύ είσαι στη φάση που προσπαθείς να καταλάβεις τι φταίει οπότε λογικό.
    Εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα: Είμαι στο εξωτερικό 12 χρόνια πια, έχω περάσει το άγχος του να ψάχνεις εργασία (και μάλιστα σε ξένη χώρα), να έχω στείλει παντού βιογραφικά και να μη χτυπάει το ρημάδι το τηλέφωνο γιατί έβλεπαν όλοι φρέσκο απόφοιτο (κι ας είχα προϋπηρεσία), να περνάνε οι βδομάδες και οι μήνες και να μη γίνεται τίποτα, τα τελευταία 3 χρόνια να είναι η μάνα μου μόνη της μετά το θάνατο του πατέρα μου (αδέρφια δεν έχω), κτλ, κτλ. Επίσης καταλαβαίνω ότι στη χώρα μας το πράγμα βρωμάει και ζέχνει άσχημα με τους «άριστους» ανεξαρτήτως χρώματος, την τελευταία δεκαετία με τα μνημόνια, κτλ, κτλ. Όλα αυτά τα καταλαβαίνω, αλλά και πάλι κάπου σε χάνω όπως ο ψυχάκιας παραπάνω.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #120
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι δουλειά όμως δεν κάνουμε. Στα σοβαρά τώρα θα συμφωνήσω με τον ψυχάκια:



    Εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα: Είμαι στο εξωτερικό 12 χρόνια πια, έχω περάσει το άγχος του να ψάχνεις εργασία (και μάλιστα σε ξένη χώρα), να έχω στείλει παντού βιογραφικά και να μη χτυπάει το ρημάδι το τηλέφωνο γιατί έβλεπαν όλοι φρέσκο απόφοιτο (κι ας είχα προϋπηρεσία), να περνάνε οι βδομάδες και οι μήνες και να μη γίνεται τίποτα, τα τελευταία 3 χρόνια να είναι η μάνα μου μόνη της μετά το θάνατο του πατέρα μου (αδέρφια δεν έχω), κτλ, κτλ. Επίσης καταλαβαίνω ότι στη χώρα μας το πράγμα βρωμάει και ζέχνει άσχημα με τους «άριστους» ανεξαρτήτως χρώματος, την τελευταία δεκαετία με τα μνημόνια, κτλ, κτλ. Όλα αυτά τα καταλαβαίνω, αλλά και πάλι κάπου σε χάνω όπως ο ψυχάκιας παραπάνω.
    καταρχας, το οτι με καταλαβαινεις ειναι εν μερει λυπητερο καθως ειναι μια δυσκολη θεση. ιδιως οταν ειναι στη μεση ασθενεια η απωλεια. ειναι πολυ δυσκολη αποφαση τοτε νσ φυγεις, ιδιως για εμας τα μοναχοπαιδια. κ σε αυτο το σημειο βρισκομαι.
    με χανεις και συ γιατι νομιζω το προβλημα ειναι οτι εχω πολυ εξειδικευμενο βιογραφικο. και εχω στειλει σε ολους τους κλαδους. γιατι απλα ηθελα μια δουλεια.αλλα αν στελνεις σε θεση hr ενω εκανες modelling δεν θα σε παρουν. οσο και αν νομισα οτι ιδως να με επερναν λογω σπουδων η whatever

Σελ. 8 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας